Κουταβάκι με αναιμία


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Γεια σας !

Ο πατέρας μου βρήκε στο βουνό ένα κουτάβι (αυτό της φωτογραφίας) και το είχε σπίτι του 1,5 μήνα. Είχε τσιμπούρια.
Μετά το πάσχα εγώ με τον γιο μου (9 ετών) αφού περάσαμε μερικές μέρες μαζί του και τον αγαπήσαμε (δεν ήταν και δύσκολο) αποφασίσαμε να κρατήσουμε τον σκύλο !
Μετά απο 2-5-6-9 αλλαγές ονομάτων (είπαμε 9 ετών ο γιος μου :) ) καταλήξαμε στο Μαξ.

Είναι υπέροχος τον έχουμε ερωτευτεί !!

Του έκανα εξετάσεις αίματος (γενική) και ο αιματοκρίτης, σίδηρος ειναι πολύ χαμηλά
(από ότι μου είπε η γιατρός εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να διαβασω τις εξετάσεις γιατί δεν λέει ξεκάθαρα
τι αφορά η καθε μία τιμή ούτε έχει φυσιολογικές τιμές δίπλα)

Έκανε και άλλες εξετάσεις δεν θυμάμαι πως τις είπε η γιατρός και κατέληξε να μου πει ότι κάτι είχε το σκυλάκι αλλά θεωρεί πως θα το ξεπεράσει με καλή διατροφή και βιταμίνες και να ξανακάνουμε μια γενική σε 1,5 μήνα.

Του είχα βάλει αμπούλα αλλά επάνω στο τραπεζι της γιατρού κάτι ζωντανό βρήκαμε. Ισως δεν έβαλα σωστά την αμπούλα, είναι πολύ πυκνό το μαλλί του (είναι σαν τσοπανοσκυλο). Να τον ψεκάσω με Effipto που μου είπε η γιατρός ή είναι υπερβολή ?

Του πήρα τις βιταμίνες VetStar Vital
(πρώτα ψωνίζω μετά ρωτάω.. τεσπα)

Εχω καταλήξει να του δίνω μαγειρεμένη τροφή (η ξηρά δεν με πείθει με τίποτα) και την Μπαρφ την φοβάμαι για να πω την αλήθεια απλά θα μαγειρεύω σε χαμηλή θερμοκρασία και λιγη ώρα (καλά το σκέφτομαι ?)

Ωμα κοκκαλα ευχαρίστως να του δίνω, μεγάλα μοσχαριού καλά ειναι ?
Τα καπνιστά είναι οκ? έτσι να ασχολείται ?

Διάβασα το εξαιρετικό άρθρο για την μαγειρεμένη διατροφή των σκυλιών (έτσι σας βρήκα), κράτησα σημειώσεις, όποια συμβουλή έχετε να μου δώσετε θα είναι ευπρόσδεκτη.

Ξαναείχα διάφορα σκυλάκια στο παρελθόν.. τα παλιά τα χρόνια.. εκείνα που δεν είχα καν ιντερνετ δεν έψαχνα και δεν αμφισβητούσα τα πάντα αλλά απο το παιδί και μετά μου έμεινε το κουσούρι !!
:)

Σας ζάλισα, ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αρχικά μπράβο σας που θα το κρατήσετε - εύχομαι να έχετε μια υπέροχη ζωή μαζί!
Τώρα... αυτό το 'μου είπε ότι κάτι είχε το σκυλάκι αλλά πιστεύει ότι θα το ξεπεράσει' καταλαβαίνεις ότι ακούγεται κάπως. Σου είπε κάτι συγκεκριμένο που δε το θυμάσαι ή στο είπε έτσι αόριστα; Έκανε εξετάσεις για ερλίχεια και λεϊσμανίαση; Δεύτερη γνώμη άμεσα ώστε να ξέρεις ακριβώς τί γίνεται και αν χρειάζεται κάποια θεραπεία - δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα, ειδικά όταν πρόκειται για νεαρά κουτάβια.
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Αρχικά μπράβο σας που θα το κρατήσετε - εύχομαι να έχετε μια υπέροχη ζωή μαζί!
Τώρα... αυτό το 'μου είπε ότι κάτι είχε το σκυλάκι αλλά πιστεύει ότι θα το ξεπεράσει' καταλαβαίνεις ότι ακούγεται κάπως. Σου είπε κάτι συγκεκριμένο που δε το θυμάσαι ή στο είπε έτσι αόριστα; Έκανε εξετάσεις για ερλίχεια και λεϊσμανίαση; Δεύτερη γνώμη άμεσα ώστε να ξέρεις ακριβώς τί γίνεται και αν χρειάζεται κάποια θεραπεία - δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα, ειδικά όταν πρόκειται για νεαρά κουτάβια.
Ευχαριστώ πολύ.

Μου είπε αλλά δεν μπορώ να αξιολογήσω τα λόγια της όταν μιλάει για τρανσαμινάσες... κλπ. Και ίωση να ειχε θα φαινοταν κάτι στους συνδυασμούς των εξετάσεων.

Ψάχνοντας πάμε αλλά για συγκεκριμένες εξετάσεις πρέπει να περιμένουμε λίγο γιατί δεν έχει καιρό που καθάρισε απο τα τσιμπούρια εννοείται θα τις κάνουμε.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ωραία! Όντως, πειραγμένες τρανσαμινάσες μπορεί να σημαίνουν χίλια-δυο, και αν είχε τσιμπούρια υπάρχει αρκετά μεγάλη περίπτωση, όπως συμβαίνει συχνά σε αδεσποτάκια, να έχει ερλίχεια το ζωντανό.
Αν εσύ νιώθεις ότι την εμπιστεύεσαι την/τον κτηνίατρο και ότι οι απαντήσεις που παίρνεις σε καλύπτουν, εγώ πάω πάσο :) Αν βρήκατε επάνω του τσιμπούρια, ναι, να ψεκάσεις με effipro και οπωσδήποτε εξέταση για ερλίχεια την επόμενη φορά.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ερλιχεια, μπαμπεζια... για να εχει αναιμια το κουταβι κατι συμβαινει. 1,5 μηνα αφου βρεθηκε και ειναι νωρις για εξετασεις συγκεκριμενες? Δε νομιζω.
Τι να κανουν οι βιταμινες? Ισως χρειαζεται αντιβιωση.
Να σου ζησει και να πανε ολα καλα!
 
Last edited:


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Ευχαριστώ

Τους γιατρούς τους τσεκάρω και ένας λόγος που μπήκα εδώ ήταν αυτός.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Ερλιχια, μπαμπεζια... για να εχει αναιμια το κουταβι κατι συμβαινει. 1,5 μηνα αφου βρεθηκε και ειναι νωρις για εξετασεις συγκεκριμενες? Δε νομιζω.
Τι να κανουν οι βιταμινες? Ισως χρειαζεται αντιβιωση.
Να σου ζησει και να πανε ολα καλα!
Ευχαριστώ
Αυτά ψάχνω
Άλλος γιατρός μου ειπε ότι για να ειμαστε σίγουροι πρέπει να περάσουν 3 μήνες.
Οτι να΄ναι λένε?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σε κουταβι 2 μηνων περιπου που ειχα βγει σε ενα καταυλισμο τσιγγανων πριν καποια χρονια και ηταν γεματο τσιμπουρια ειχα δωσει βιμπραμισιν απο την αρχη οπως με ειχε συμβουλεψει ο κτηνιατρος μου γιατι ειχε αναιμια και τελικα μετα απο ενα μηνα που εκανε εξετασεις ειχε ερλιχεια , πολυ μικρο τιτλο ευτυχως. Γιατι να μεινει το κουταβακι 3 μηνες χωρις θεραπεια?
 




Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Σε κουταβι 2 μηνων περιπου που ειχα βγει σε ενα καταυλισμο τσιγγανων πριν καποια χρονια και ηταν γεματο τσιμπουρια ειχα δωσει βιμπραμισιν απο την αρχη οπως με ειχε συμβουλεψει ο κτηνιατρος μου γιατι ειχε αναιμια και τελικα μετα απο ενα μηνα που εκανε εξετασεις ειχε ερλιχεια , πολυ μικρο τιτλο ευτυχως. Γιατι να μεινει το κουταβακι 3 μηνες χωρις θεραπεια?
Μου βάλατε ιδέες ότι μπορεί να καθυστερώ.
Θα την πάρω να ρωτήσω
 


Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Αν εχει ασπρα ουλα και ηταν γεματο τσιμπουρια πρεπει να παρει
βιμπραμισιν οπωσδηποτε.
Ασπρα ούλα θα έχει απο την αναιμία φαντάζομαι (αν και δεν μπορώ να το αξιολογήσω εγώ αυτό)

Δεν είχε πολλά τσιμπούρια (αλλά εγώ δεν τα είδα και δεν έχω εμπιστοσύνη τόσο στον μπαμπά μου)
 






κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
Παιδια από τα οσα διαβαζω για ερλιχεια τωρα αχοθηκα,καταρχας,εστω και 1 τσιμπουρι μπορει να προκαλεσει την ερλιχεια?Βρικα 3 τσιμπούρια στο κεφαλακι της χθες ,δεν ξερω από που καταφερε και τα ΄πηρε.΄Απο τον περιπατο μαλλον,με λιγα λογια μπορει να νοσει με την ερλιχεια?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Για να νοσήσει ο σκύλος θα πρέπει να τσιμπηθεί από μολυσμένο τσιμπούρι και δε μεταφέρουν όλα τα τσιμπούρια το μικρόβιο. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις αν κάποιο τσιμπούρι είναι είναι μολυσμένο, και το μόνο που μπορεί να σου δείξει αν ο σκύλος είναι άρρωστος είναι οι αιματολογικές εξετάσεις για ερλίχεια - συζήτησέ το με τον κτηνίατρό σου.
Απο κει και πέρα βεβαιώσου ότι εφαρμόζεις τακτικά και σωστά τα μέτρα πρόληψης που έχεις επιλέξει και ψάχνε τη σχολαστικά για ζωύφια. Αν δεις ότι βρίσκεις καινούργια πάνω της, ίσως θα ήταν καλό να αλλάξεις ή να ενισχύσεις ό,τι χρησιμοποιείς.
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
Οκ νασε καλα,βρισκω συνεχως καινουργια(μιλαμε για 1-2 όμως) ευχαριστω για τις πληροφοριες :)
 
  • Like
Reactions: sis


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Όπως σου είπαν και πιο πάνω... ναι, φτάνει και μόνο ένα αν είναι μολυσμένο, γι' αυτό σχολαστικός έλεγχος και πάντα με αμπούλα ή σχετικό χάπι.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π