Γερμανικος Ποιμενικος






Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν τον θελω χοντρο απλα να ειναι μεγαλοσωμος και για να ειναι μεγαλοσωμος πρεπει πιστρυω να περασει τα 30...
Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο φαι του. Απο το να τον ταιζω 3 φορες την μερα και μετα να του παιρνω το μπολ δεν μπορω να του πηγαινω το μπολ στο σπιτι του και αν το αφηνω εκει και να φαει οσο θελει οποτε θελει? Γιατι ειναι λιγο κουραστικο για μενα 3 φορες την μερα.
το μεγαλοσωμος δεν εξαρταται απο το φαγητο του, εξαρταται (σχεδον αποκλειστικα) απο τα γονιδια που κουβαλαει...
το χοντρος/κανονικος/αδυνατος για το μεγεθος του εξαρταται απο το φαγητο του. Ασε το κουταβι να μεγαλωσει με σταθερο και ηπιο ρυθμο,χωρις παραπανισια κιλα, γιατι μονο κακο θα του κανεις...
τωρα, για αυτο που σου φαινεται κουραστικο, δεν σχολιαζω...τα σκυλια θελουν προγραμμα, ρουτινα, ενα αφεντικο που βαζει κανονες. Τι κανονα θετεις με το να παρατας το φαγητο του διαθεσιμο ολη μερα;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θεωρώ και ας με διορθώσουν οι παλιότεροι αν κάνω λάθος πως η πειθαρχία που πρέπει να έχεις με το σκύλο σου αφορά τα πάντα
τις ώρες του φαγητού, τις βόλτες, το τι επιτρέπεται και τι όχι
ο σκύλος όπως και ένα μικρό παιδί χρειάζεται σταθερότητα, συνέπεια και όχι γκρίζες ζώνες
σε όλα ακόμη και στο πόσα γεύματα και πότε θα φάει
οπότε sorry φίλε μου αλλά σε βολεύει δε σε βολεύει πρέπει να είσαι συνεπής
αλλιώς θα τα βρεις μπροστά σου σε θέματα συμπεριφοράς
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κατι ακομα. Χθες μιλησα με τον εκτροφεα του και μου ειπε να του δινω 3 φορες την εβδομαδα μπαρφ κοτοπουλο και τις αλλες 4 ξηρα τροφη αλλα εμενα μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι μολις 4 μηνων. Με αυτον τον τροπο μου λεει θα μεταμορφωθει ο σκυλος. Για πειτε.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
ΥΓ( εγω ψαχνω κιλα γιατι θα παει για χωροφυλαξη)
Πατριωτη ακου να δεις..οσα κιλα και να καταφερεις να κανεις τον σκυλο η ικανοτητα φυλαξης του δεν θα αυξηθει..αντιθετα στη συγκεκριμμενη ρατσα θα μειωθει..προσπαθησε να υιοθετησεις μια υγιεινη διατροφη για το κουταβι ,προσπαθησε να αποφυγεις τα πλακακια μην παθει καμια ζημια στα ποδια και το ΑΝ φυλαξει ειναι θεμα ταπεραμεντου.Το οτι ο μπαμπας του ειναι πρωταθλητης σε αγωνες καλλωπισμου το κουταβι δεν το ξερει...Και ο κλεφτης αν μπει μεσα δεν θα κραταει ζυγαρια να ζυγισει το σκυλο.Ξεκολα λοιπον το μυαλο σου απο τα κιλα..
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Πατριωτη ακου να δεις..οσα κιλα και να καταφερεις να κανεις τον σκυλο η ικανοτητα φυλαξης του δεν θα αυξηθει..αντιθετα στη συγκεκριμμενη ρατσα θα μειωθει..προσπαθησε να υιοθετησεις μια υγιεινη διατροφη για το κουταβι ,προσπαθησε να αποφυγεις τα πλακακια μην παθει καμια ζημια στα ποδια και το ΑΝ φυλαξει ειναι θεμα ταπεραμεντου.Το οτι ο μπαμπας του ειναι πρωταθλητης σε αγωνες καλλωπισμου το κουταβι δεν το ξερει...Και ο κλεφτης αν μπει μεσα δεν θα κραταει ζυγαρια να ζυγισει το σκυλο.Ξεκολα λοιπον το μυαλο σου απο τα κιλα..
Δεν νομιζω οτι ειπε καπου οτι θελει φυλακα :) . Το θεμα του μαλλον ειναι καθαρα μορφολογικο , το θελει μεγαλοσωμο το σκυλι και ως ενα βαθμο τον καταλαβαινω , αλλα ο θεματοθετης πρεπει να εχει υποψην οτι τα γερμανοειδη αρχιζουν και βαζουν ογκο μετα τους 18 μηνες , η πληρης αναπτυξη του σκυλιου θα ειναι κοντα 2,5-3 χρονων . Τοτε θα πρεπει να δεις ποσο ειναι ο σκυλος . Επειδη ο σκυλος ειναι εκτροφικος το λογικοτερο ειναι οτι θα ξεπερασει ευκολα τα 30 κιλα που ειναι και το κατωτερο οριο για αρσενικα συμφωνα με το προτυπο, οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα , αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι λεει ενα παλιο γνωμικο :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν τον θελω χοντρο απλα να ειναι μεγαλοσωμος και για να ειναι μεγαλοσωμος πρεπει πιστρυω να περασει τα 30...
Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο φαι του. Απο το να τον ταιζω 3 φορες την μερα και μετα να του παιρνω το μπολ δεν μπορω να του πηγαινω το μπολ στο σπιτι του και αν το αφηνω εκει και να φαει οσο θελει οποτε θελει? Γιατι ειναι λιγο κουραστικο για μενα 3 φορες την μερα.
Πόσο μακριά είναι το σπίτι του δηλαδή;;;
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν νομιζω οτι ειπε καπου οτι θελει φυλακα :) . Το θεμα του μαλλον ειναι καθαρα μορφολογικο , το θελει μεγαλοσωμο το σκυλι και ως ενα βαθμο τον καταλαβαινω , αλλα ο θεματοθετης πρεπει να εχει υποψην οτι τα γερμανοειδη αρχιζουν και βαζουν ογκο μετα τους 18 μηνες , η πληρης αναπτυξη του σκυλιου θα ειναι κοντα 2,5-3 χρονων . Τοτε θα πρεπει να δεις ποσο ειναι ο σκυλος . Επειδη ο σκυλος ειναι εκτροφικος το λογικοτερο ειναι οτι θα ξεπερασει ευκολα τα 30 κιλα που ειναι και το κατωτερο οριο για αρσενικα συμφωνα με το προτυπο, οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα , αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι λεει ενα παλιο γνωμικο :)
Στην προηγουμενη σελιδα γραφει οτι τον θελει για χωροφυλαξη....Οντως τα 30 θα τα περασει σιγουρα αλλα οπως ειπα παραπανω δεν εχει σημασια αν ο σκυλος ειναι 27 η αν ειναι 35..αλλα μετρανρ.
 


nikospan

Member
7 Ιουνίου 2016
20
5
30
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα κι από μένα !

Σε 25 μέρες παίρνω κουταβάκι ΓΠ (περιμένω να κλείσει τις 50 μέρες). Εδώ και μέρες διαβάζω τα άρθρα του φόρουμ καθώς και πολλά θέματα μελών σχετικά με ότι πρέπει να ξέρω για ένα κουτάβι καθώς και για εκπαίδευση, υγεία, καλλωπισμοί κλπ κλπ.

Είπα λοιπόν να γραφτώ για να εκφράσω και κάποιες απορίες μου !

Να πω καταρχάς ότι έχω μεγάλη αυλή (οικόπεδο 2 στρέμματα) οπότε δε θα ζει μέσα στο σπίτι.

Επίσης έχω ήδη ένα λυκόσκυλο με κόλεϊ (Ρόκυ) εδώ και 13 χρόνια, πάρα πολύ φιλικό με όλους τους ανθρώπους και τα σκυλιά και του αρέσει να παίζει πάρα πολύ αν και τελευταία έχει "βαρύνει" αρκετά λόγω ηλικίας και κουράζεται πανεύκολα ο καημένος...Οπότε δε θα έχει θέμα με τον ΓΠ!

Τον ρόκυ όταν τον είχα πάρει, 2 μηνών, ζούσε εξαρχής στην αυλή, αλλά σε περιορισμένο χώρο, μεγάλο κλουβί και 3-4 μηνών ήταν ελεύθερος σε όλο το οικόπεδο.

*Πως πιστεύετε ότι πρέπει να μεγαλώσει ο ΓΠ;Στην αρχή να τον έχω και αυτόν περιορισμένο ή ελεύθερο παρέα με Ρόκυ;

*Επίσης, προτείνετε τροφή super premium;Και τι να προσέξω στη τροφή;Αρκεί να είναι super premium;Χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα για καλύτερη διατροφή ή τον καλύπτει η κροκέτα;

*Διάβασα ότι μέχρι να γίνει 3 μηνών, θέλει τάισμα 4 φορές τη μέρα.Πόσα γρ να είναι κάθε γεύμα;

Περί άσκησης, θα τον τρέχω μέσα στο οικόπεδο αλλά όταν μεγαλώσει θα τον παίρνω μαζί μου και στο ρέμα έξω απ'το σπίτι μου καθώς και βόλτες στη γειτονιά.Πέρα από αυτά να του πάρω και κάνα kong για όταν αράζει μόνος του για να μη βαριέται;

Περί κοινωνικοποίησης, θα φέρνω σκυλιά φίλων αρκετά συχνά στην αυλή για να παίζουν όλα μαζί καθώς και για να έρχεται σε επαφή και με άλλους ανθρώπους.

Περί εκπαίδευσης, θα του μάθω τα βασικά αλλά στο μέλλον θα ήθελα και κάτι παραπάνω.Έχω κάποια εμπειρία στο τομέα αυτό από τον Ρόκυ οπότε δε νομίζω να υπάρξει θέμα.

Παιδιά με συγχωρείτε για το μακρινάρι αλλά ήθελα να σας περιγράψω ακριβώς την κατάσταση για να καταλάβετε καλύτερα.
Ότι συμβουλές έχετε ή ενστάσεις πάνω σε αυτά που είπα παρακαλώ πείτε μου!
Νίκος.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα Νικο, καλως ορισες στο forum.
Θα προτεινα καταρχην να ανοιξεις ενα νεο δικο σου ξεχωριστο θεμα, ωστε να υπαρχουν συγκεντρωμενες ολες οι πληροφοριες για το νεο σου σκυλο, μην αρχισουμε εδω τα off topic...κανε ενα copy το μηνυμα σου, να το πιασουμε απο αρχη, γιατι οντως ειναι πολλα τα ερωτηματα σου...και αν θες ενημερωσε μας και απο που θα παρεις το κουταβι σου...
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εγω θα ελεγα στην ενοτητα "εμεις και τα σκυλια μας" ωστε να μας παρουσιασεις και τον κουταβο σου οταν με το καλο τον παρεις...ετσι κι αλλιως γενικα πραγματα ρωτας, δεν εχουν να κανουν τοσο πολυ με την φυλη ή καποιο συγκεκριμενο θεμα...τα πιανεις ολα :)
 
  • Like
Reactions: nikospan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf