Δευτερος σκυλος


Status
Κλειδωμένο θέμα

William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Αν κατάλαβα καλά έχουμε τα εξής δεδομένα:

1) Το γαλλάκι που σήμερα είναι 7 μηνών δεν κατάφερε να τα πάει καλά (στο παρελθόν) με ένα κουτάβι 2 μήνων.
2) Μέσα σε 5 μήνες κατάφερες να "συνειδητοποιήσεις" ότι όχι μόνο έμαθες την πρώτη φυλή που έχεις αλλά και ότι θες κάτι διαφορετικό, πιο μέγαλο και απαιτητικό.
3) Έχεις την ανάγκη να το πάρεις τώρα γιατι το μέλλον είναι αβέβαιο.
4) Ο εκπαιδευτής σου που ξέρει και εσένα και τον σκύλο σου είναι κατά αλλά η γνώμη του δεν είναι αρκετή για εσένα και θες μια δεύτερη από το forum.

Αν ήθελες να πάρεις γάτα μπορεί να σου έλεγα προχώρα (ξέρεις έχουν 7 ευκαιρίες σε αυτόν τον μάταιο κόσμο) αλλά επειδή και οι σκύλοι ζούνε μόνο ΜΙΑ φορά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς και να κάνεις υπομονή.
Το γαλλακι ειναι 5 μηνων και το ροτ ηταν απο ιδιωτη που δεν μπορουσε καν να περπατησει απο την κλεισουρα που το ειχε.Γνωριζω αρκετα τα γαλλικα μπουλντογκ η για να ειμαι πιο σωστος τον δικο μου,μιας και εχω αφθονο χρονο περναμε μαζι ολη τη μερα.Με κοιταει και ξερω ακριβως τι θελει.Δεν ειπα οτι το μελλον ειναι αβεβαιο αλλα οπως και σεις γραφετε εδω,καλο ειναι οταν παιρνεις κουταβι να εισαι σε περιοδο διακοπων η να παρεις αδεια.Εγω μεχρι τον Οκτωβρη διακοπες θα κανω,οποτε ειναι καλη ευκαιρια να δωσω ολο μου το ειναι στα 2 κουταβια και να τα εκπαιδευσω πριν αρχισουν μεγαλυτερες υποχρεωσεις.
Επισης,οπως ξαναειπα δεν ζηταω τη γνωμη σας για την αγορα δευτερου σκυλου,απλα πληροφοριες για οποιον ξερει,για american bullies,γιατι ο καθενας πουλαει οτι θελει.
καλημέρα
σαν κατοχος 2 σκυλιων μπορω να σου πω τα συν και τα πλην σε γενικες γραμμες.
πρωτον είναι νωρις να βαλεις δευτερο σκυλι από τη στιγμη που το πρωτο δεν εχει φτασει καν να χρονισει. ασε τον γαλλο σου να σε μαθει καλα , να τον μαθεις και εσυ καλα και μετα θα δεις αν μπορεις να φερεις δευτερο. αλλα ακομα μου φαινεται πολύ νωρις.
δευτερον τα κανε κορσο είναι γαμω τα σκυλια. αλλα μιλαμε ότι από τον μικρο γαλλο θα πας στον τεραστιο κορσικανο ή έναν πολύ μεγαλοσωμο αμερικανο κτλ . δε ξερω από θεμα κυριαρχιας τι θα γινει στο τελος στην αρχη παντως θα εχεις για ένα μεγαλο διαστημα αρκετη μανουρα με ότι αυτό συνεπάγεται .
τριτον και καλυτερο από τη στιγμη που δεν εχεις βρει σκυλι που να σου βγαινει και στο τάιμινγκ ηρεμησε και το ξανασκέφτεσαι μετα. (αληθεια σε ποιους εχεις ρωτησει αν επιτρεπεται).
τέταρτον και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ το θεμα εκπαιδευση ...ο εκπαιδευτης σου για να είναι κατά σημαινει ότι ουτε εσυ ουτε το σκυλι αυτή τη στιγμη ειστε ετοιμοι . ακουσε τον .το δευτερο οσο θα είναι κουταβι θα μιμείται τον μεγαλο..και ο μεγαλος όταν θα δει ότι το μικρο είναι πιο ισχυρο θα κανει τα παντα να μη χασει κυριαρχια....εσυ σε όλα αυτά θα πρεπει να εισαι ετοιμος να τα αντιμετωπίσεις όπως και να αντιμετωπίσεις μετα μια μικρη αγελη....ο εκπαιδευτη σου εχει δει εσενα σε εχει τσεκαρει , εχει δει το σκυλι σου το εχει τσεκαρει , ξερει τι θεματα εχετε και οι δυο και με βαση αυτά σου ειπε όχι....αρα αυτό είναι το μοναδικο που πρεπει να σκεφτεις .

Με τον εκπαιδευτη εχουμε μιλησει μονο στο τηλεφωνο σαν φιλοι,δεν εχουμε ξεκινησει ακομα εκπαιδευση.Απο την αλλη εβδομαδα θα ξεκινησουμε λογικα.Οταν λες σε ποιους εχω ρωτησει,εννοεις για bullies? Γιατι για cane corso ολοι ξερουμε τα γνωστα εκτροφεια.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
μαλλον διαβαζεις οτι σε βολεύει φιλε μου....
Η γνώμη μου είναι ότι είναι τελείως άκυρο να ζητάς την γνώμη ατόμων που δεν σε ξέρουν για να σου προτείνουν τι δεύτερο σκύλο να πάρεις,ειδικά όταν τα δεδομένα που αναφέρεις είναι τόσο γενικά και μπερδεμένα
Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη του εκπαιδευτή σου, τις παραπάνω αρνητικές τοποθετήσεις και τελικά πάρεις δεύτερο σκυλί, φρόντισε πρώτα (άγνωστο με ποιον τρόπο θα τα καταφέρεις) να εξασφαλίσεις ότι τα δύο σκυλιά σου θα συμβιώνουν αρμονικά και μετά κατέληξε πολύ προσεκτικά στην φυλή που θες εσύ ο ίδιος.

οι δυο φυλές που αναφερεις ειναι ασχετες μεταξύ τους, οποτε θα σου ξαναπω, αφου θα το παρεις που θα το παρεις, κατασταλαξε μεσα σου (αφου εισαι συνειδητοποιημενος οπως λες) στο τι ακριβως ζητας απο τον δευτερο σκυλο σου και καλη τυχη στην συμβιωση σας.
Για τελευταια φορα,δεν ζητω τη γνωμη σας για το τι θα πραξω εγω.Η φυλη που θελω ειναι τα cane,απλα μου εχουν κεντρισει το ενδιαφερον και τα bullies και απλα ρωταω αν υπαρχει καποιος γνωστης εδω,γιατι ακουω διαφορα απο πολλους.Εσυ μαθε να διαβαζεις πριν απαντησεις.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Το γαλλακι ειναι 5 μηνων και το ροτ ηταν απο ιδιωτη που δεν μπορουσε καν να περπατησει απο την κλεισουρα που το ειχε.Γνωριζω αρκετα τα γαλλικα μπουλντογκ η για να ειμαι πιο σωστος τον δικο μου,μιας και εχω αφθονο χρονο περναμε μαζι ολη τη μερα.Με κοιταει και ξερω ακριβως τι θελει.Δεν ειπα οτι το μελλον ειναι αβεβαιο αλλα οπως και σεις γραφετε εδω,καλο ειναι οταν παιρνεις κουταβι να εισαι σε περιοδο διακοπων η να παρεις αδεια.Εγω μεχρι τον Οκτωβρη διακοπες θα κανω,οποτε ειναι καλη ευκαιρια να δωσω ολο μου το ειναι στα 2 κουταβια και να τα εκπαιδευσω πριν αρχισουν μεγαλυτερες υποχρεωσεις.
Επισης,οπως ξαναειπα δεν ζηταω τη γνωμη σας για την αγορα δευτερου σκυλου,απλα πληροφοριες για οποιον ξερει,για american bullies,γιατι ο καθενας πουλαει οτι θελει.



Με τον εκπαιδευτη εχουμε μιλησει μονο στο τηλεφωνο σαν φιλοι,δεν εχουμε ξεκινησει ακομα εκπαιδευση.Απο την αλλη εβδομαδα θα ξεκινησουμε λογικα.Οταν λες σε ποιους εχω ρωτησει,εννοεις για bullies? Γιατι για cane corso ολοι ξερουμε τα γνωστα εκτροφεια.

για τα κανε εννοω.τα bullies δεν εχω καμια σχεση ουτε ξερω κατι.
δε ξερω τα γνωστα εκτροφεία απλα έναν εκτροφεα ξερω που θεωρείται γνωστος,εγκυκλοπαιδικα το ρωτησα πιο πολύ.
χωρις να ξερω τα bullies , τα κανε κορσο είναι σπιστευτα σκυλια σαν χαρακτήρες.και με πολύ σαλιο ε.
βεβαια απλα στη φαση που το ένα είναι μηνων και το άλλο λογικα θα το παρεις μηνων σκεψου ότι θα δημιουργηθεί μια κατασταση πολύ μπερδεμενη και δεν θα σου φτασει ο χρονος μεχρι τον οκτωβρη..
δε μπορω να σου πω παρε ή μην παρεις....και πιο πανω απλα μπερδευτηκα γιατι στο πρωτο σου μηνυμα όπως εχεις το ερωτημα ποια η γνωμη σας νομιζα ότι εννοεις τα παντα (και σκυλια και τη σκεψη κτλ)
απλα πολύ φοβάμαι ότι στις ηλικιες αυτές δεν θα παρεις στο τελος ακεραιο χαρακτήρα από τα σκυλια όπως αν μεγάλωνες τον γαλλο σου και μετα του εφερνες τον κουταβο.
τελος θα ψηφιζα κανε.
 
  • Like
Reactions: William


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
για τα κανε εννοω.τα bullies δεν εχω καμια σχεση ουτε ξερω κατι.
δε ξερω τα γνωστα εκτροφεία απλα έναν εκτροφεα ξερω που θεωρείται γνωστος,εγκυκλοπαιδικα το ρωτησα πιο πολύ.
χωρις να ξερω τα bullies , τα κανε κορσο είναι σπιστευτα σκυλια σαν χαρακτήρες.και με πολύ σαλιο ε.
βεβαια απλα στη φαση που το ένα είναι μηνων και το άλλο λογικα θα το παρεις μηνων σκεψου ότι θα δημιουργηθεί μια κατασταση πολύ μπερδεμενη και δεν θα σου φτασει ο χρονος μεχρι τον οκτωβρη..
δε μπορω να σου πω παρε ή μην παρεις....και πιο πανω απλα μπερδευτηκα γιατι στο πρωτο σου μηνυμα όπως εχεις το ερωτημα ποια η γνωμη σας νομιζα ότι εννοεις τα παντα (και σκυλια και τη σκεψη κτλ)
απλα πολύ φοβάμαι ότι στις ηλικιες αυτές δεν θα παρεις στο τελος ακεραιο χαρακτήρα από τα σκυλια όπως αν μεγάλωνες τον γαλλο σου και μετα του εφερνες τον κουταβο.
τελος θα ψηφιζα κανε.

Kαι γω cane εχω καταληξει.Απλα θελω να τα μεγαλωσω σαν αδερφια μαζι και θα κανουν και εκπαιδευση ξεχωριστη.
Τα εκτροφεια τωρα δεν εχουν διαθεσιμα κουταβια αλλα δυο πολυ καλοι ιδιωτες (εκτροφεις γραμμενοι λογω συμμετοχης στη γεννα) εχουν κουταβια απο ζευγαρωμα με τον εκτροφεα τους.
Ο ενας ειδικα εχει πατερα απο τον Ξωνα και η μητερα απο το εκτροφειο Sforzza.Tα παει σε εκθεσεις,εχουν καλο pedigree και γενικα τα προσεχει πολυ τα σκυλια του.Ειναι Ελληνοσερβος.
Σαφως και δεν θα μου φτασει ο χρονος μεχρι τον Οκτωβρη αλλα τουλαχιστον θα εχω 3 μηνες κενους μπροστα μου.Οχι,οτι οταν πιασω δουλεια θα παρατησω τα σκυλια αλλα οπως καταλαβαινεις αλλο να ερχεται ενα κουταβι και να εχεις ολο το χρονο και αλλο να το παιρνεις και το επομενο πρωι να δουλευεις.
Οσο για τα bullies,η κατασταση ειναι τοσο μπερδεμενη με γραμμες,pocket,classic,standard,extreme,xxl και καποιοι που εχουν φερει κουταβια απο Αμερικη σου ζητουν 3500 γιατι ειναι απο τα ταδε αιματα κλπ. και εγω δεν εχω ιδεα.
Οι μονοι στην Ευρωπη που ξερω οτι μια δεκαετια ασχολουνται σχολαστικα με τη φυλη ειναι οι Ιταλοι που κανουν και show μονο για bullies φυσικα.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Χθες συναντηθηκα με μια κοπελα που εκανε γεννα bullies xl,με σκυλο ενος κυριου απο τη Βαρη που εκπαιδευει και σκυλια του στρατου,razors edge και gotti γραμμες και τα κουταβια ηταν πανεμορφα.Μπλε-γκρι χρωμα με γαλαζια ματια.Σαν μικρα cane μοιαζουν απλα ειχαν πολυ αδυνατα κοκαλα.Βεβαια,θα φτασουν τα 60 κιλα σιγουρα.Γι αυτο προτιμαω το cane.Γιατι υπαρχουν ανθρωποι που γνωριζουν αν τους χρειαστεις και ειναι και σε ιδια κυβικα.Αν και νομιζω οτι το cane ειναι πιο ''ευγενικος'' σκυλος απο το xl bullie.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
"Απλα θελω να τα μεγαλωσω σαν αδερφια μαζι και θα κανουν και εκπαιδευση ξεχωριστη."
ωραιο το σκεπτικο και μακαρι να σου βγει.
απλα κραταω μεγαλη επιφυλαξη δυστυχως .δεν μου εχει τυχει αλλα είναι κατι το οποιο εχει για εμενα μισες μισες πιθανοτες να βγει όπως θες και χρειαζεται αρκετο χρονο , κουραση, ψυχικη διαθεση και από εσενα και τον εκπαιδευτη,
μακαρι παντως στο ευχομαι αν παρεις ότι παρεις να δεσουν από μονα τους και απλα να εχεις γλιτωσει ένα μικρο ποσοστο πονοκεφαλου....
''ευγενικος''??? τζέντλεμαν/κυρια είναι πραγματικα.απο κει και επειτα εξαρτάται το αφεντικο κτλ..γνωστα πραγματα.
 
  • Like
Reactions: William


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
"Απλα θελω να τα μεγαλωσω σαν αδερφια μαζι και θα κανουν και εκπαιδευση ξεχωριστη."
ωραιο το σκεπτικο και μακαρι να σου βγει.
απλα κραταω μεγαλη επιφυλαξη δυστυχως .δεν μου εχει τυχει αλλα είναι κατι το οποιο εχει για εμενα μισες μισες πιθανοτες να βγει όπως θες και χρειαζεται αρκετο χρονο , κουραση, ψυχικη διαθεση και από εσενα και τον εκπαιδευτη,
μακαρι παντως στο ευχομαι αν παρεις ότι παρεις να δεσουν από μονα τους και απλα να εχεις γλιτωσει ένα μικρο ποσοστο πονοκεφαλου....
''ευγενικος''??? τζέντλεμαν/κυρια είναι πραγματικα.απο κει και επειτα εξαρτάται το αφεντικο κτλ..γνωστα πραγματα.
Kοιτα,ακομα και οταν πηρα το γαλλικο δεν ημουν σιγουρος για τιποτα.Ασχετα,αν εχουμε δεσει πολυ και εχει καλο χαρακτηρα αν και λιγο μπουνταλας.Πιστευω οτι θα τα βρουν.Αν ειχα presa π.χ. δεν θα επαιρνα cane.
Σαν αφεντικο δεν ξερω πως ειμαι,απλα ειμαι αυστηρος μαζι του,δεν τον εχω σαν παιχνιδι επειδη ειναι μπουλντογκ και λιγο χεστης αν δω κατι πανω του περιεργο και τον τρεχω στον γιατρο και ο ιδιος μου λεει οτι ειμαι παρανοικος ωρες ωρες!:ROFLMAO:
 




William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Παραβλεπω την παιδαριωδη συμπεριφορα σου και καταλαβαινω οτι λογω νοημοσυνης δεν καταλαβαινεις την Ελληνικη Γλωσσα.
Συνειδητοποιημενος σημαινει οτι θελω κατι και εχω αποφασισει τι αυτο συνεπαγεται.
Δεν ημουν σιγουρος,εμπεριεχει την εννοια οτι οσο ετοιμος κι αν νιωθεις παντα εχεις το αγχος οσα κι αν γνωριζεις.
Οπως οταν αποφασιζεις να κανεις παιδι αλλα παντα εχεις το φοβο του αγνωστου για κατι νεο σε σενα.
Αντε τωρα να βγαλεις τα σκουπιδια εξω.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
τουλάχιστον αυτή τη φορά πάτησες στο google και δεν έκανες ορθογραφικό λάθος φωτεινέ γνώστη της ελληνικής γλώσσας...συνειδητοποιημένε εσύ, όπως και με το rott που επέστρεψες...τα υπόλοιπα δε μου επιτρέπει να τα σχολιάσω το επίπεδο μου.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν παρεις και δευτερο σκυλο μην ξαναπαρεις απο ιδιωτη. Ειδικα αν επιλεξεις ξανα φυλη μπουλντογκοειδή που εχουν τοσα προβληματα υγειας. Μονο απο εκτροφεα, δεν σου υπογραφει συμβολαιο βεβαια πως δεν θα παθει τιποτα αλλα μειωνεις τις πιθανοτητες. Αυτα.
Δεν θα αναφερθω στο ηθικο κομματι πως και γιατι μονο απο εκτροφεα γιατι ειναι πολυ μεγαλη συζητιση.
 
  • Like
Reactions: William


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Η λέξη συνείδηση προέρχεται από το απαρέμφατο συν-ειδέναι < οίδα = γνωρίζω, (σύν+οιδα) = γνωρίζω καλώς, εξ ιδίας αντιλήψεως που αποδόθηκε και στα λατινικά με την ακριβή εννοιολογική της σημασία, ως conscientia, που σημαίνει γνωρίζω πλήρως. Την ίδια λέξη χρησιμοποιεί πρώτος ο Γάλλος φιλόσοφος Ντεκάρτ και λίγο αργότερα ο John Locke στα αγγλικά ως Conscience που μεταγενέστερα μεταβάλλεται σε Concience. Από την ίδια ρίζα παράγονται οι λέξεις Sence = αίσθηση, sense = έννοια, αλλά και Science = επιστήμη που στα ελληνικά σημαίνει «προσήλωση του νου», από το αυτοτελές ρήμα επίσταμαι = γνωρίζω εμπείρως. Όσον αφορά την ετυμολογία της λέξης συνείδηση και ο Γ. Μπαμπινιώτης εκφράζει την άποψη ότι προέρχεται από το απαρέμφατο συν-ειδ-έναι του ρήματος σύνοιδα = γνωρίζω καλά, ξέρω.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
τουλάχιστον αυτή τη φορά πάτησες στο google και δεν έκανες ορθογραφικό λάθος φωτεινέ γνώστη της ελληνικής γλώσσας...συνειδητοποιημένε εσύ, όπως και με το rott που επέστρεψες...τα υπόλοιπα δε μου επιτρέπει να τα σχολιάσω το επίπεδο μου.
Αυτο το λενε οσοι δεν εχουν επιπεδο.Και επιπεδο δεν ειναι σκληρη γλωσσα αλλα η ψυχη του καθενος και εσυ για να ασχολεισαι με ενα θεμα που δεν σε αφορα,μιας και δεν ξερεις απο bullies,μαλλον βαριεσαι τη ζωη σου.
Οσο για τα ορθογραφικα λαθη,ειναι λογω ταχυτητος.Κανε μου τη χαρη ρε κλαρινογαμπρε.Αν ηξερες το αληθινο μου ονομα,τι εχω σπουδασει και τι αρθρα εχω γραψει δεν θα ξανακουμπουσες πληκτρολογιο.
Σε παρακαλω,μη συμμετασχεις στη συζητηση αλλο,δεν μου προσφερεις κατι.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Αν παρεις και δευτερο σκυλο μην ξαναπαρεις απο ιδιωτη. Ειδικα αν επιλεξεις ξανα φυλη μπουλντογκοειδή που εχουν τοσα προβληματα υγειας. Μονο απο εκτροφεα, δεν σου υπογραφει συμβολαιο βεβαια πως δεν θα παθει τιποτα αλλα μειωνεις τις πιθανοτητες. Αυτα.
Δεν θα αναφερθω στο ηθικο κομματι πως και γιατι μονο απο εκτροφεα γιατι ειναι πολυ μεγαλη συζητιση.
Το γαλλικο μου απο εκτροφειο ειναι.Οταν ανεφερα ιδιωτες εννοουσα ανθρωπους που εχουν κανει γεννες με σκυλο του εκτροφεα τους,οχι byb.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3