Κακοποιημένο/φοβικό σκυλι


Kate Pelzmann

New Member
30 Μαϊου 2016
4
4
34
Καλημέρα σε όλους! Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Την Τρίτη θα πάρουμε σπιτι μας για δοκιμή ένα ημίαιμο Μαλτεζάκι που είναι απίστευτα φοβικό. Πέρασε τη ζωή του σε ένα μικρό δωμάτιο με 16 αλλα σκυλιά!!!!
Δεν εχει μάθει το έξω και δεν είναι εκπαιδευμένη για το που πρέπει να κανει την ανάγκη της. Επιπλέον φοβάται και τη σκιά της.
Τι μπορούμε να κανουμε ώστε να τη βοηθήσουμε;
Ευχαριστω εκ των προτέρων!
PS Στπ σπιτι υπάρχει επίσης και έναν γάτος αλλα είναι πολυ φιλικός με όλους!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Τι σημαίνει "για δοκιμή";
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Kate Pelzmann

New Member
30 Μαϊου 2016
4
4
34
Στην Αυστρία όπου και μένω πριν υιοθετήσεις ένα σκύλο έχεις το δικαίωμα να τον πάρεις για δυο βδομάδες σπιτι ώστε να δεις αν και εσύ και το σκυλί αν "ταιριάζετε"
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ακόμη κι όταν αυτός ο σκύλος, έχει περάσει τόσα όσα μας λες;
Και επικρατεί τόση φουρτούνα στην ψυχούλα και στο μυαλουδάκι του;
Γιατί γενικώς, δεν είναι καλή ιδέα, ένα τόσο φοβικό όπως λες σκυλάκι, να αλλάζει σπίτια "προς δοκιμή". Η το παίρνεις απόφαση ότι έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου, ή το αφήνεις να το αποφασίσει κάποιος άλλος.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, περνάει τόσος καιρός, για να δεις σημάδια βελτίωσης [γιατί θα δεις], που η "δοκιμή" θα πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον 12 μήνες.
 


Kate Pelzmann

New Member
30 Μαϊου 2016
4
4
34
Ναι είχα πάντα σκυλιά όσο εμένα στην Ελλάδα και όλα αδέσποτακια μαζεμένα απο τον δρόμο.
Αλλα τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανασυναντήσει... Φοβάται και τη σκιά της η δόλια!
Θέλω να κάνω την προσαρμογή της όσο πιο εύκολη και ανώδυνη γίνεται!
Να φαντάστητε όταν μου την έδωσε η υπεύθυνη αγκαλιά για κανα μισάωρο έτρεμε η καημενουλα!
Μετά εντάξει ησύχασε μέχρι που μου έγλειψε και το χέρι.
Τις φοβίες της θα τις αντιμετωπίσω αυτο που με νοιάζει είναι να μάθει να λερώνει σε ένα μέρος για αρχή και οκά τα υπόλοιπα θα βρω τον τροπο να τα φτιάξω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλημέρα, καλοσώρθες, κι ελπίζω η δοκιμαστική περίοδος να γίνει μόνιμη και να νιώσει επιτέλους το σκυλάκι τη γαλήνη και τη φροντίδα που του έλειψαν.
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για εκμάθηση τουαλέτας, έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα που θα σε βοηθήσουν. Οπλίσου με υπομονή, κάποια σκυλιά το μαθαίνουν πιο γρήγορα από κάποια άλλα, και προετοιμάσου ψυχολογικά και για τα ατυχήματα που αναπόφευκτα θα υπάρξουν.

Συμφωνώ με τη mareco ότι πιθανόν οι δύο εβδομάδες είναι μάλλον ελάχιστος χρόνος για να δεις βελτίωση σε οποιοδήποτε θέμα. Χαίρομαι που θέλεις να βοηθήσεις, απλά σκέψου το καλά πριν κάνεις το βήμα, γιατί είναι πράγματι κρίμα ιδίως για ένα τραυματισμένο ζώο να αλλάζει χώρους και ανθρώπους. Δώστου όσο χρόνο χρειάζεται στην αρχή να σε πλησιάσει εκείνο με τους ρυθμούς του, και (αρκετά) αργότερα που θα γνωριστείτε καλύτερα θα αναγνωρίζεις πιο εύκολα πότε μπορείς να πιέσεις λίγο παραπάνω και πότε απλά να κάνεις πίσω.

Υπάρχει η δυνατότητα να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή της επιλογής σου, ή μήπως συνεργάζετια η φιλοζωική με κάποιον - αν τυχόν χρειαστείς βοήθεια, ισως θα ήταν καλό κάποιος που γνωρίζει περισσότερα να σε δει μαζί με τον σκύλο για πιο έγκυρες συμβουλές. Κατά τ' άλλα υποθέτω το κλειδί είναι η υπομονή και η επιμονή, εύχομαι να έχετε μια καλή ζωή μαζί στο μέλλον!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
εκπαιδευτη μπορεις να παρεις ??
γιατι το να την μαθεις τουαλετς προϋποθέτει ότι θα εχεις μια σχετικη ανεση μαζι της.
αν πχ τη δεις να θελει να κανει κατι και τρεξεις για να την προλάβεις και αυτή φοβικη που είναι σε δει ετσι παει θα τα κανει επιτοπου (και κυριολεκτικα και μεταφορικα) και θα χασεις την οποια ανεση.
παντως το να μη σε φοβηθεί θελει για καποιο καιρο να της δινεις τα βασικα χωρο-ηρεμια-φαι και αδιαφορια.να νιωσει πρωτα ότι δεν κινδυνευει και μετα να προχωρησει σε χαδια και αγκαλιες.
αν εχουμε τα χαδια και τια αγκαλιες τοτε ισως να προχωρήσουμε λιγο πιο γρηγορα.
απλα είναι αρκετα δυσκολο αυτό που θες σε τοσο διαστημα που θες.γινεται...όλα γινονται.
αλλα ο χρονος που σε πιεζει είναι πολύ μικρος για να αποφασισεις.τωρα αν εισαι αποφασισμενη ότι θα τη κρατησεις οκ αλλαζει το πραγμα.
παντως όλα γινονται αρκει να εχεις υπομονη και να τα πας κομματι κομματι...
και δυστυχως θα χρειαστείς εκπαιδευτη .δεν νομιζω ότι θα τα καταφερεις όλα μονη σου.μακαρι αλλα είναι πολλα τα θεματα που πας να διορθωσεις.και το ένα ακολουθει το άλλο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Kate Pelzmann

New Member
30 Μαϊου 2016
4
4
34
Αν ήταν μόνο για μένα θα την υιοθετούσαν χωρίς δεύτερη σκέψη και αίγα σιγά με υπομονή θα τα φτιάχναμε όλα... Είναι όμως και ο σύζυγος που είχε κάποιες αρνητικές εμπειρίες με σκυλιά και σου λέει θέλω να δω έστω και μια μικρη βελτίωση στπ θέμα της πάνας για να την υιοθετήσουμε...
Για εκπαιδευτή το σκέφτηκα και γω, φυσικά πρέπει να ρωτήσω για "ιδιαίτερα" γιατί σε γκρουπ δεν το βλεπω....
 
  • Like
Reactions: Orilis


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
κοιτα (χωρις παρεξηγηση ε) απλα πρεπει να του δωσεις να καταλαβει ότι το σκυλι θα πηγαινει βημα βημα.δηλαδή σε 2 εβδομάδες μπορει να μην υπαρχει καμια καλυτερευση για εσας αλλα καποιος που ξερει το σκυλι να σου πει ότι κανει κινησεις που δειχνει καποια αλλαγη.
παντως το να κανει την αναγκη εξω είναι το λιγοτερο.(βασανιστικο μεν αν σου κατουραει μεσα το καταλαβαινω ) .αν καταφέρετε να σας δεχτει χωρις να σας φοβαται - όχι απολυτα αυτό θελει χρονο- τα υπολοιπα θα παρουν το δρομο τους.
εχω δει σκυλια να κανουν απίστευτες αλλαγες. θελει χρονο όμως και μεθοδικοτητα.σκεψου ότι είναι απλα ένα 3χρονο παιδι.γιατι για τετοια νοημοσυνη μιλαμε περιπου .

σου ευχομαι παντως να τα καταφέρετε και πραγματικα σε ένα χρονο από τωρα να πεις ότι ολη η κουραση αξιζε και με το παραπανω και βγηκε επιτυχης.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν ήταν μόνο για μένα θα την υιοθετούσαν χωρίς δεύτερη σκέψη και αίγα σιγά με υπομονή θα τα φτιάχναμε όλα... Είναι όμως και ο σύζυγος που είχε κάποιες αρνητικές εμπειρίες με σκυλιά και σου λέει θέλω να δω έστω και μια μικρη βελτίωση στπ θέμα της πάνας για να την υιοθετήσουμε...
Για εκπαιδευτή το σκέφτηκα και γω, φυσικά πρέπει να ρωτήσω για "ιδιαίτερα" γιατί σε γκρουπ δεν το βλεπω....
Aν ο σύζυγος είναι αρνητικός καταρχήν και έχει άγχος με το λέρωμα, προσωπικά δε θα το έπαιρνα το σκυλί. Σε 2 βδομάδες μπορεί ακόμη να κάθεται σε μια γωνιά και να κατουριέται μόλις το πλησιάζεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3