Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εννοω οτι ειναι πιο πιθανη ηλικια απογαλακτισμου και περιπλανησης των κουταβιων οι 4 παρα οι 2 μηνες.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν εννοείς κυριολεκτικά τον απογαλακτισμό, η μάνα τυπικά τα κόβει ανάμεσα στις 6-7 εβδομάδες. Μπορεί να τα αφήσει και λίγο παραπάνω, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Η περιπλάνηση αρχίζει νωρίτερα από τους τέσσερις, και σαφώς δεν "αποκόπτονται" απ την αγέλη, αν δεν τα κόψουμε-μοιράσουμε εμείς.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Δηλαδη η μανα και τα κουταβια θα μεινουν για παντα μαζι? Γιατι δεν βλεπω κατι τετοιο να συμβαινει στα αδεσποτα. (Τα αναφερω γιατι ειναι η μονη μορφη "αγριου" σκυλου που μπορουμε να παρατηρησουμε).
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Στους κυνίδες αυτός είναι ο γενικός κανόνας.
Τώρα στον πολιτισμό προφανώς τα πράγματα έχουν κι άλλες παραμέτρους
 
  • Like
Reactions: johnk and vek






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Οχι απλα περιμενω μπας και της κανει καμια εξεταση (κοπρανων δεν εκανε ποτε) κατα τα λοιπα τα παει μια χαρα...
 












Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Kαλημερα παιδια,

Όπως σας ειχα πει ,σας οφειλω μια εξηγηση. Λοιπον ας το πιασουμε απο εκει που το ειχα αφησει. Ειχα παει το κουταβι στον εκτροφεα να του κανει τη θεραπεια και μια κοπρανων να δουμε τι εχει , τη κοπρανων δεν την εκανε ποτε για δικους του λογους που δεν θελω να αναφερω αν και ειχε συμφωνησει , μετα απο αυτο ψιλο τα εσπασα μαζι του και του απαιτησα η αυτο το κουταβι με πληρεις εξετασεις (κοπρανων , αιματολογικες , βιοχημικες) ή αλλο κουταβι , εκεινος επελεξε να μου δωσει αλλο κουταβι μαζι με την δικια μου συμφωνια οποτε θα προχωρησουμε σε αλλο κουταβι όταν εχει. Αυτα πολυ περιληπτικα.

Το κουταβακι ισχυριζετε οτι ειναι καλα , εγω ηθελα και ακομη θελω να δω εξετασεις αλλα δεν προκειται
 
Last edited:


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Kαλημερα παιδια,

Όπως σας ειχα πει ,σας οφειλω μια εξηγηση. Λοιπον ας το πιασουμε απο εκει που το ειχα αφησει. Ειχα παει το κουταβι στον εκτροφεα να του κανει τη θεραπεια και μια κοπρανων να δουμε τι εχει , τη κοπρανων δεν την εκανε ποτε για δικους του λογους που δεν θελω να αναφερω αν και ειχε συμφωνησει , μετα απο αυτο ψιλο τα εσπασα μαζι του και του απαιτησα η αυτο το κουταβι με πληρεις εξετασεις (κοπρανων , αιματολογικες , βιοχημικες) ή αλλο κουταβι , εκεινος επελεξε να μου δωσει αλλο κουταβι μαζι με την δικια μου συμφωνια οποτε θα προχωρησουμε σε αλλο κουταβι όταν εχει. Αυτα πολυ περιληπτικα.

Το κουταβακι ισχυριζετε οτι ειναι καλα , εγω ηθελα και ακομη θελω να δω εξετασεις αλλα δεν προκειται
Γιατι;;;για ποιο λόγο το αρνείται ο εκτροφέας;;;;
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Oχι ειναι στο εκτροφειο εδω κι 2 εβδομαδες απο τοτε που του την πηγα , γιατι δεν θελει δεν ξερω (τις επαναλληπτικες για τη κοπρανων δεν θελω να πω τι μου ειπε). Αν την ειχα θα του ζητουσα εξετασεις;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Φαντάζομαι η μικρή είναι στο εκτροφείο μια και εν τέλει ο Asmodeus θα πάρει άλλο κουτάβι από επόμενη γέννα. Τους λόγους που δεν κάνει ο εκτροφέας πλήρεις εξετάσεις τους εξήγησε στον Asmodeus και, όσο κι αν πραγματικά θα ήθελα να τους μάθω, σέβομαι την επιθυμία του να μην μας τους πει...
Δε μου αρέσει ο τρόπος που κινείται ο εκτροφέας (όχι ότι ξέρω και πολλά για εκτροφείς αλλά από αυτά που ξέρω είχα σχηματίσει μια τελείως διαφορετική εικόνα).
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μου εξηγησε μαζι με τα υπολοιπα που δεν θελω να πω , οτι κι αυτο το κουταβι να ξαναπαρω αν μια στο τοσο ξανα κανει στο καπακι μια διαροια θα εχω προβλημα κι εγω κι αυτος οποτε καλυτερα να παμε σε νεο κουταβι.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Φαντάζομαι η μικρή είναι στο εκτροφείο μια και εν τέλει ο Asmodeus θα πάρει άλλο κουτάβι από επόμενη γέννα. Τους λόγους που δεν κάνει ο εκτροφέας πλήρεις εξετάσεις τους εξήγησε στον Asmodeus και, όσο κι αν πραγματικά θα ήθελα να τους μάθω, σέβομαι την επιθυμία του να μην μας τους πει...
Δε μου αρέσει ο τρόπος που κινείται ο εκτροφέας (όχι ότι ξέρω και πολλά για εκτροφείς αλλά από αυτά που ξέρω είχα σχηματίσει μια τελείως διαφορετική εικόνα).
Καθε ανθρωπος αρα και εκτροφεας κινειται διαφορετικα
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καθε ανθρωπος αρα και εκτροφεας κινειται διαφορετικα
Δε διαφωνώ καθόλου απλά μια αίσθηση διατυπώνω, ούτε καν γνώμη... Άλλωστε δεν μπορώ να ξέρω, μόνο εσύ ξέρεις...
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf