Πεκινουά - Θιβετιανό Σπανιέλ


Status
Κλειδωμένο θέμα

Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Επίσης πριν πάρεις σκύλο, και πόσο μάλλον κουτάβι: Σκέφτεσαι πού θα κοιμάται, πού θα μένει τη μέρα, πού θα λερώνει, πώς θα περιορίσεις το λέρωμα, πόσες βόλτες τη μέρα μπορεί να βγει, αν σου επιτρέπουν οι γονείς σου να βγαίνετε μόνοι βόλτα πριν το σχολείο και το βράδυ (αν είναι νύχτα, δεν ξέρω πώς είναι η περιοχή σας) και πώς θα πηγαίνει στον κτηνίατρο. Επίσης τι γίνεται αν αρρωστήσει, και ποιος το φροντίζει όσο είσαι σχολείο (π.χ. εμετοί και διάρροιες να μην πω τίποτα πιο σοβαρό)
Τα εχω σκεφτει ολα. Θα παρουμε φυσικα και διαφορα πραγματα για τον σκυλο (σπιτακι , βουρτσες κλπ) . Την ημερα θα μενει στην αυλη μου οταν εχει καλο καιρο σε ενα σπιτακι που θα του παρω. Ζουμε σε χωριο οποτε οι βολτες μπορουν να γινουν και μαλιστα συχνα μεσα σε μια μερα. Στον κτηνιατρο θα τον πηγαινουμε με τον μπαμπα μου!
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Αφαλώς. Αλλά ρεαλιστικά, και μόνο η σκέψη σε 3-4 χρόνια θα φύγω για σπουδές και μέχρι τότε θα έχω βρει άλλο σπίτι για το σκύλο, σημαίνει ότι δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει σκύλος. Είτε είσαι 10 είτε 50. Φοβάμαι ότι το παιδί μπερδέυει το "ταϊζω αδέσποτο γατί στην αυλή" με το "έχω σκύλο μέσα στο σπίτι για 10-15 χρόνια"
Δεν ειπα οτι θα το δωσω ! Ειπα οτι οταν παω στρατο θα το προσεχουν στην οικογενεια μου, η αδελφη μου, ή η θεία μου , η θα το παω στη γιαγια μου που εχουν ενα σκυλακι ! Ποτε δεν ειπα οτι θα το δωσω μονιμα σε αλλο σπιτι! Για σπουδες οπου παω και μεινω θα το παρω μαζι μου!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Οι φιλοζωικές οργανώσεις δίνουν ΜΟΝΟ δωρεάν κουτάβια....οπότε αν θέλετε μπορείτε να απευθυνθείτε στη φιλοζωική της περιοχής σας να βρείτε ένα κουταβάκι που να μοιάζει κάπως στις προδιαγραφές που θέλεις. Αν από την φιλοζωική θεωρούν με αυτά που θα τους πεις, ότι μπορούν να σου δώσουν σκυλί το βλέπεις...
Αλλά να ξέρεις ότι κουτάβι εκτροφικό της φυλής που θέλεις δεν θα βρεις εκεί, παρά μόνο από εκτροφείο και φυσικά θα το πληρώσεις.
Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς καλύτερα κάποια πράγματα και να τα συζητήσεις με τους γονείς σου, που θα έχουν και την ευθύνη της τελικής απόφασης.
 
  • Like
Reactions: Orilis


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Οι φιλοζωικές οργανώσεις δίνουν ΜΟΝΟ δωρεάν κουτάβια....οπότε αν θέλετε μπορείτε να απευθυνθείτε στη φιλοζωική της περιοχής σας να βρείτε ένα κουταβάκι που να μοιάζει κάπως στις προδιαγραφές που θέλεις. Αν από την φιλοζωική θεωρούν με αυτά που θα τους πεις, ότι μπορούν να σου δώσουν σκυλί το βλέπεις...
Αλλά να ξέρεις ότι κουτάβι εκτροφικό της φυλής που θέλεις δεν θα βρεις εκεί, παρά μόνο από εκτροφείο και φυσικά θα το πληρώσεις.
Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς καλύτερα κάποια πράγματα και να τα συζητήσεις με τους γονείς σου, που θα έχουν και την ευθύνη της τελικής απόφασης.
Aν δεν απατώμαι, οι περισσότερες φιλοζωικές θέλουν ένα συμβόλαιο υιοθεσίας. Από ενήλικο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το κουταβι θα το πληρωσουμε η θα μας το δωσουν δωρεαν; Γιατι ετσι ειχα ακουσει νομιζω οτι στο δινει δωρεαν
Θεός [δις] !!!!! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Την ημερα θα μενει στην αυλη μου οταν εχει καλο καιρο σε ενα σπιτακι που θα του παρω....
Πεκινουά αυλόσκυλο!!! Πεθαίνω :LOL:
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τα εχω σκεφτει ολα. Θα παρουμε φυσικα και διαφορα πραγματα για τον σκυλο (σπιτακι , βουρτσες κλπ) . Την ημερα θα μενει στην αυλη μου οταν εχει καλο καιρο σε ενα σπιτακι που θα του παρω. Ζουμε σε χωριο οποτε οι βολτες μπορουν να γινουν και μαλιστα συχνα μεσα σε μια μερα. Στον κτηνιατρο θα τον πηγαινουμε με τον μπαμπα μου!

Έχεις δει πολλά πεκινουά στην αυλή; Τι θα γίνει όταν μπει μεγάλος μόρτης κεραμιδόγατος στην αυλή;
Και όταν δεν έχει καλό καιρό;
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Θεός [δις] !!!!! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:


Πεκινουά αυλόσκυλο!!! Πεθαίνω :LOL:
Ενοειτε! Καλυτερα μεσα σε ενα διαμερισματακι 20x20 ε;
Έχεις δει πολλά πεκινουά στην αυλή; Τι θα γίνει όταν μπει μεγάλος μόρτης κεραμιδόγατος στην αυλή;
Και όταν δεν έχει καλό καιρό;
Εχω δει μεχρι και μαλτεζ στην αυλη . Ενας γειτονας εχει εδω και 10-11 χρονια ενα πεκινουα στην αυλη του , ποτε μεσα μια χαρα ειναι παντως. Ο γατος μπορει να κανει κατι στο σκυλι;
 
  • Like
Reactions: mareco


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Aν δεν απατώμαι, οι περισσότερες φιλοζωικές θέλουν ένα συμβόλαιο υιοθεσίας. Από ενήλικο.
Αν έχεις παρατηρήσει ...χρησιμοποιώ πληθυντικό ....

Βρε @mareco :D:LOL:

O γάτος και ο σκύλος μπορούν να ανταλλάζουν πληροφορίες για το μαλακτικό του μαλλιού. :ROFLMAO:
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ενοειτε! Καλυτερα μεσα σε ενα διαμερισματακι 20x20 ε;

Εχω δει μεχρι και μαλτεζ στην αυλη . Ενας γειτονας εχει εδω και 10-11 χρονια ενα πεκινουα στην αυλη του , ποτε μεσα μια χαρα ειναι παντως. Ο γατος μπορει να κανει κατι στο σκυλι;
Οχι καλέ. Θα πάει το κουτάβι το πεκινουά (πόσο είναι αυτά άραγε, κανα κιλο;) να πουλήσει τσαμπουκά σε αρσενικό γατί, και θα είναι όλα μια χαρά. Μιας και είναι χωριό, άλλα ζώα κυκλοφορούν; Που να είναι αρκετά μεγάλα να φάνε ένα τόσο δα κουτάβι; Κανα κουνάβι; Και προφανώς φαντάζομαι η αυλή είναι ερμητικά κλειστή; Περίφραξη που να μη χωράει να περάσει το κουτάβι ούτε να μπει άλλος σκύλος πηδώντας μέσα.
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Οχι καλέ. Θα πάει το κουτάβι το πεκινουά (πόσο είναι αυτά άραγε, κανα κιλο;) να πουλήσει τσαμπουκά σε αρσενικό γατί, και θα είναι όλα μια χαρά. Μιας και είναι χωριό, άλλα ζώα κυκλοφορούν; Που να είναι αρκετά μεγάλα να φάνε ένα τόσο δα κουτάβι; Κανα κουνάβι; Και προφανώς φαντάζομαι η αυλή είναι ερμητικά κλειστή; Περίφραξη που να μη χωράει να περάσει το κουτάβι ούτε να μπει άλλος σκύλος πηδώντας μέσα.
Δεν κυκλοφορουν αλλα ζωα (αγρια ζωα ) μονο γατες και πολλα σκυλια. Τελικα αμα παρω σκυλο δεν θα παρω πεκινουα αλλα cavalier king charles spaniel το ηθελα και αυτο το ιδιο χρονια , και επειδη ειναι σκυλι οπως διαβασα για μεσα και εξω απο το σπιτι θα το παρω, οταν η αυλη μας ειναι ετοιμη για σκυλο ! Βλεπετε ειμαι υπευθυνος και δεν θεωρω τα κατοικιδια παιχνιδια! Ειχα πει να παρω πεκινουα , και μετανιωσα γενικα οπως εγραψα το thread αλλα βλεπετε το εγραψα αργα. Ηθελα καβαλιερ εδω και χρονια αλλα εμαθα για τα σοβαρα κληρονομικα προβληματα υγειας αλλα αμα παρω θα το παρω απο εκτροφειο οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα! Οποτε οταν ειναι ολα τελεια αυλη, και οι γονεις μου ειναι ετοιμοι θα παρω! Το καλοκαιρι θα παω και στην γιαγια μου που εχει ενα σκυλακι, δεν ειναι ρατσας και ειναι πανεμορφη, η μπουμπου που την αγαπω πολυ και αυτη το ιδιο ( σε περιπτωση που καποιος με πει : Εσυ μονο τα σκυλια ρατσας αγαπας; οχι φυσικα αγαπω ολα τα σκυλακια , θελω ρατσας γιατι θελω να ξερω ποσο μεγαλο θα γινει και τι χαρακτηρα θα εχει περιπου!
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ΑΝ είσαι σε χωριό όπως λες και ισχύουν όσα λες, πάρε ενα κοκόνι. Στα χωριά τα δίνουν τσάμπα μιας και γεννοβολάνε συνέχεια, είναι μαθημένα μέσα-έξω, μοιάζουν με αυτά που θέλεις και είναι και ελληνικότατη ράτσα.
 




Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
ΑΝ είσαι σε χωριό όπως λες και ισχύουν όσα λες, πάρε ενα κοκόνι. Στα χωριά τα δίνουν τσάμπα μιας και γεννοβολάνε συνέχεια, είναι μαθημένα μέσα-έξω, μοιάζουν με αυτά που θέλεις και είναι και ελληνικότατη ράτσα.
Σ' ευχαριστω πολυ! Θα το σκεφτω και το κοκονι πανεμορφο σκυλακι ειναι!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
ΑΥΤΑ είναι θρεντ για να τα κάνετε 30 σελίδες να παίρνω πρέφα ότι παίζει κάτι καλό και να τα βλέπω να φτιάχνει λίγο η διάθεση. Αλλά όοοοοχι μοναχοφάηδες, αυτά τα κρατάτε hush hush για να τα χαίρεστε μόνοι σας και κάνετε τούμπανα μόνο αυτά που τρώμε τα μουστάκια μας μεταξύ μας ή με άλλους!!!! Τέτχοιοι είστε!

Συγνώμη για την κατάχρηση βρε Γιάννη αλλά βγήκα κι εγώ απ'τα ρούχα μου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
ΔΗθελα καβαλιερ εδω και χρονια αλλα εμαθα για τα σοβαρα κληρονομικα προβληματα υγειας αλλα αμα παρω θα το παρω απο εκτροφειο οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα!
Και από εκτροφείο έχουν σοβαρά κληρονομικά θέματα. Πολλοί εκτροφείς έχουν αφήσει την εκτροφή αυτής της φυλής για αυτό το λόγο. Και στην Ελλάδα εκτροφικά καβαλιέρ έχουν συριγγομυελία.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Το κουταβι θα το πληρωσουμε η θα μας το δωσουν δωρεαν; Γιατι ετσι ειχα ακουσει νομιζω οτι στο δινει δωρεαν
:LOL:
Πρόσεξε εκεί που θα σου το δώσουν δωρεάν μην σου πασάρουν θιβετιανό μαστιφ αντί για θιβετιανό σπάνιελ.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3