Cavalier King Charles Spaniel


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Γεια σε ολα τα μελη του forum! Λοιπον να ξεκαθαρισω πρωτα απ'ολα οτι σκυλακι θα παρω οταν βαλω μια λιστα κατω και ειναι ολα ετοιμα ! Επειδη θελω το σκυλι να ειναι στην αυλη, θα το παρω οταν η αυλη ειναι ετοιμη για ενα σκυλο , γιατι ειναι συνεχως μια πορτα ανοιχτη για τα αμαξια μας και τα καγκελα οχι πολυ ψηλα. Το καλοκαιρι θα αλλαξουμε την αυλη μας και οι γονεις μου μου ειπαν οτι θα την κανουμε κατάλληλη για σκυλο. Λοιπον επειδη ενα πεκινουα δεν ειναι για εξω, με ενδιαφερει εδω και χρονια η ρατσα Cavalier King Charles Spaniel. Ειχα διαβασει οτι η αγορα απο pet shop δεν ειναι σωστη καθως ειναι απο puppy mill, ξερετε το γνωστο αρθρο και ειδα βιντεο στο youtube. Επισης ενα μελος μου ειπε πως μια υπευθυνη αγορα πρεπει να γινει απο εκτροφειο! Εψαξα και βρηκα το site του Ο.Κ.Α.Ε και βρηκα και τους νομιμους εκτροφεις αλλα ειναι ολοι στην αθηνα και εγω ειμαι στην θεσσαλονικη! Πως θα μπορεσω να αγορασω κουταβι ; Θα χρειαστει να παμε στην αθηνα; Η θα μπορεσουν να το στειλουν; Επισης ενα γνωστο μεγαλο pet shop της θεσσαλονικης, λεει οτι περνει καθαροαιμα κουταβια απο ουγγαρια, ειναι puppy mill? Ευχαριστω εκ των προτερων !
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Aν και ο νεαρός λογικά είναι για ύπνο πια, έχω την εντυπωση οτι μιλάμε με παιδί 13-14 χρονών.
Και επειδή Giannis024 στην καλύτερη θα φας καλοπροαίρετο δούλεμα, στη χειρότερη δεν είναι όλοι οι άνθρωποι καλοί και ηθικοί, και εσύ είναι σαν να έχεις ταμπέλα "εκμεταλευτείτε με", θα σου έλεγα να αφήσεις τα forum ήσυχα, ή μπαίνε σε κατι άσχετο για την πλάκα σου, και για τα πιο σοβαρά που σε καίνε, μίλα με τους γονείς και τους φίλους σου. Και αν πάρεις από εδώ ή άλλο φορουμ π.χ. κανένα προσωπικό μήνυμα που δείχνει κατανόηση και θέλει να σε βοηθήσει, αυτή είναι η περίπτωση που σου έλεγε ο καθηγητής της πληροφορικής να φυλάγεσαι από αγνώστους στο διαδίκτυο, και ποτέ μα ποτέ να μην δίνει προσωπικά στοιχεία, και να μην παίρνεις όσα γράφονται πολύ στα σοβαρά ;)
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Cavalier King Charles ...σε αυλη????? :cry:
Μπορειτε σας παρακαλω κυριε αντι να ρωτατε και να κλαίτε να μου πειτε τους λογους; Σιγουρα θα βοηθουσε πολυ! Εγω διαβασα σε ολα τα sites οτι ζωα για μεσα και εξω απο το σπιτι! Επισης οτι θα ειναι σε αυλη δεν σημαινει οτι θα ειναι στο χορταρι ολη μερα!
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Aν και ο νεαρός λογικά είναι για ύπνο πια, έχω την εντυπωση οτι μιλάμε με παιδί 13-14 χρονών.
Και επειδή Giannis024 στην καλύτερη θα φας καλοπροαίρετο δούλεμα, στη χειρότερη δεν είναι όλοι οι άνθρωποι καλοί και ηθικοί, και εσύ είναι σαν να έχεις ταμπέλα "εκμεταλευτείτε με", θα σου έλεγα να αφήσεις τα forum ήσυχα, ή μπαίνε σε κατι άσχετο για την πλάκα σου, και για τα πιο σοβαρά που σε καίνε, μίλα με τους γονείς και τους φίλους σου. Και αν πάρεις από εδώ ή άλλο φορουμ π.χ. κανένα προσωπικό μήνυμα που δείχνει κατανόηση και θέλει να σε βοηθήσει, αυτή είναι η περίπτωση που σου έλεγε ο καθηγητής της πληροφορικής να φυλάγεσαι από αγνώστους στο διαδίκτυο, και ποτέ μα ποτέ να μην δίνει προσωπικά στοιχεία, και να μην παίρνεις όσα γράφονται πολύ στα σοβαρά ;)
Δεν ειμαι ουτε 13 ουτε 14 ειμαι μεγαλυτερος! Ειστε σοβαροι κυριοι ; Εσεις εχετε σκυλια; Εσεις που δεν μπορειτε να μιλησετε με εναν ΑΝΘΡΩΠΟ επειδη ειναι μικροτερος; Επισης το δουλεμα αστο κυρα , ειμαι πολυ πιο εξυπνος απο εσας! Κριμα τα σκυλια δεν σας αξιζουν! Αμα δεν θεωρειτε εναν εφηβο ΑΝΘΡΩΠΟ εξυπνο τοτε ποιος ξερει τι εκμεταλευση και τι ΔΟΥΛΕΜΑ τα ριχνετε τα ζωακια! ΚΡΙΜΑ! ΚΡΙΜΑ! Πραγματικα μεγαλη απογοητευση, νομιζα οτι μπηκα σε μια παρεα με φιλοζωους και ανθρωπους που αγαπουν τα σκυλια και θα με συμβουλεψουν και θα με καλωσορίσουν! Επισης , επειδη αυτο το forum εδω περα εχει τετοια μελοι δεν σημαινει οτι ολα ειναι ετσι κυρια μου! Ειμαι σε παρα πολλα forums , και μαλιστα οτι λεω περνει πολλα like και ειναι top! Θα μεινετε μονοι σας στο τελος! Απαραδεκτη συμπεριφορα σε ενα νεο μελος! Κριμα και παλι κριμα!
Πόσο χρονών είσαι;
Δεν σας αφορα ποσο ειμαι. Το ποσο χρονων ειμαι θα σας βοηθησει στο να απαντησετε; Ωρα για υπνο εσυ κυρα, να σηκωθεις το πρωι να μαγειρέψεις
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Και δεν χρειαζομαι κανεναν καθηγητη πληροφορικης να μου πει που θα δεινω προσωπικά στοιχεια να ειστε σιγουρη ;) Εδω εμαθαν οι γριες να μπαινουν και σε forums :LOL::LOL:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα μεινετε μονοι σας στο τελος!
Να'ξερες βρε Γιάννη μου, πόσα χρόνια το προσπαθώ και προκοπή δεν βλέπω. Ολο νέα μέλη ξεφυτρώνουν, και...

Εδω εμαθαν οι γριες να μπαινουν και σε forums :LOL::LOL:
...έχουμε γίνει και φόρουμ γερόντων. Πως να τους ξεφορτωθώ δεν ξέρω. Εχεις καμιά ιδέα;
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Να'ξερες βρε Γιάννη μου, πόσα χρόνια το προσπαθώ και προκοπή δεν βλέπω. Ολο νέα μέλη ξεφυτρώνουν, και...


...έχουμε γίνει και φόρουμ γερόντων. Πως να τους ξεφορτωθώ δεν ξέρω. Εχεις καμιά ιδέα;
χαρηκες τωρα ε; Το πιο αστειο ειναι οτι νομιζεις οτι τρολαρεις:cry::LOL::LOL::LOL:;)
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η συγκεκριμένη φυλή σκύλων έχει διάφορα προβλήματα υγείας, από τα οποία μπορεί να υποφέρει ακόμα και σκύλος από το πιο καλό εκτροφείο. Αν θέλεις ψάξε και διάβασε για την συριγγομυελία, που είναι ένα από αυτά. Ακόμα και αφήνοντας τα προβλήματα υγείας στην άκρη κι έστω ότι είσαι πολύ τυχερός και δεν έχει κάτι τέτοιο το σκυλί, τα cavalier King Charles spaniels είναι μια φυλή που εξαρχής δημιουργήθηκε για να κρατάει συντροφιά στον άνθρωπο, οπότε η αυλή είναι εντελώς ακατάλληλος χώρος διαμονής γι'αυτό το σκύλο, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά.

Οι σοβαροί εκτροφείς δεν δίνουν ποτέ σκύλο μέσω διαμεσολαβητή οπότε να ξέρεις ότι όποιο πετ σοπ ή και μεμονωμένο άτομο σου πει ότι θα σου φέρει από εκτροφείο του εξωτερικού, σου φέρνει από puppy mill.
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Η συγκεκριμένη φυλή σκύλων έχει διάφορα προβλήματα υγείας, από τα οποία μπορεί να υποφέρει ακόμα και σκύλος από το πιο καλό εκτροφείο. Αν θέλεις ψάξε και διάβασε για την συριγγομυελία, που είναι ένα από αυτά. Ακόμα και αφήνοντας τα προβλήματα υγείας στην άκρη κι έστω ότι είσαι πολύ τυχερός και δεν έχει κάτι τέτοιο το σκυλί, τα cavalier King Charles spaniels είναι μια φυλή που εξαρχής δημιουργήθηκε για να κρατάει συντροφιά στον άνθρωπο, οπότε η αυλή είναι εντελώς ακατάλληλος χώρος διαμονής γι'αυτό το σκύλο, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά.

Οι σοβαροί εκτροφείς δεν δίνουν ποτέ σκύλο μέσω διαμεσολαβητή οπότε να ξέρεις ότι όποιο πετ σοπ ή και μεμονωμένο άτομο σου πει ότι θα σου φέρει από εκτροφείο του εξωτερικού, σου φέρνει από puppy mill.
Μάλιστα. Σας ευχαριστώ πολυ! Η αυλη δεν ειναι backyard θα βλεπει ολη την ωρα ανθρωπους(της οικογενειας φυσικα) ειμαστε συνεχεια εξω και ενοειται οταν εχει καλο καιρο! Οταν δεν εχει καλο καιρο θα το βαλουμε μεσα στο σπιτι. Για να αγορασω σκυλο απο εκτροφιο πρεπει να παω εκει ( γιατι ειναι μακρυα ) η θα μπορεσουν να μου το φερουν υστερα απο πληροφοριες που θα τους πουμε για εμας και φωτογραφιες που θα στειλουμε; Ξερετε;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εξαρτάται καθαρά από τον εκτροφέα κι είναι ο καταλληλότερος να σας ενημερώσει για τα θέματα αυτά, καθώς είναι προσωπικές επιλογές του καθενός τους. Συνηθίζεται, πάντως, οι υποψήφιοι ανάδοχοι κουταβιού να πηγαίνουν στο εκτροφείο τουλάχιστον για να το παραλάβουν. Πολλές φορές, γίνονται επισκέψεις από τους μελλοντικούς ανάδοχους παραπάνω από μια φορές ώστε να έρθουν σε επαφή με τον εκτροφέα και τα κουτάβια, όταν αυτά φτάσουν σε ηλικία κατάλληλη.

Τα cavalier King Charles spaniel είναι εξίσου ακατάλληλα με τα πεκινουά για μόνιμη διαμονή στην αυλή. Ναι, θα την ευχαριστηθεί να βγει να τρέξει να παίξει, αλλά αν κοιμάται εκεί θα μιζεριάσει ακόμα κι αν είναι η ομορφότερη με όλες τις ανέσεις και τα κομφόρ. Είναι σκύλος που ζει στο πλάι του ανθρώπου και δεν το αρκούν μόνο οι ώρες που θα είστε έξω εσείς
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν ειμαι ουτε 13 ουτε 14 ειμαι μεγαλυτερος! Ειστε σοβαροι κυριοι ; Εσεις εχετε σκυλια; Εσεις που δεν μπορειτε να μιλησετε με εναν ΑΝΘΡΩΠΟ επειδη ειναι μικροτερος; Επισης το δουλεμα αστο κυρα , ειμαι πολυ πιο εξυπνος απο εσας! Κριμα τα σκυλια δεν σας αξιζουν! Αμα δεν θεωρειτε εναν εφηβο ΑΝΘΡΩΠΟ εξυπνο τοτε ποιος ξερει τι εκμεταλευση και τι ΔΟΥΛΕΜΑ τα ριχνετε τα ζωακια! ΚΡΙΜΑ! ΚΡΙΜΑ! Πραγματικα μεγαλη απογοητευση, νομιζα οτι μπηκα σε μια παρεα με φιλοζωους και ανθρωπους που αγαπουν τα σκυλια και θα με συμβουλεψουν και θα με καλωσορίσουν! Επισης , επειδη αυτο το forum εδω περα εχει τετοια μελοι δεν σημαινει οτι ολα ειναι ετσι κυρια μου! Ειμαι σε παρα πολλα forums , και μαλιστα οτι λεω περνει πολλα like και ειναι top! Θα μεινετε μονοι σας στο τελος! Απαραδεκτη συμπεριφορα σε ενα νεο μελος! Κριμα και παλι κριμα!

Δεν σας αφορα ποσο ειμαι. Το ποσο χρονων ειμαι θα σας βοηθησει στο να απαντησετε; Ωρα για υπνο εσυ κυρα, να σηκωθεις το πρωι να μαγειρέψεις
Το οτι θεωρείς το "να σηκωθείς πρωί και να μαγειρέψεις" προσβολή, μόλις σου απάντησε στο γιατί η μαμά δε θέλει σκύλο. Μιας και ο σκύλος θέλει φαϊ και καθαριότητα και δεν κάνει και like στο facebook.
Επειδή πραγματικά πιστεύω ότι είναι κάτι που το θες, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις κάπως αλλιώς: άσε τους σκύλους των 1000-3000 ευρώ, που έτσι κι αλλιώς δε θα σου πάρουν οι γονείς σου, βρες καμιά οργάνωση εθελοντική στην περιοχή σου, και ασχολήσου λίγο εκεί με τα σκυλάκια. Θα σε βοηθήσει να ετοιμαστείς, και θα βοηθήσει και τους άλλους να δουν αν είσαι έτοιμος για την ευθύνη και όχι μόνο για τη διασκέδαση.
 
  • Like
Reactions: vrmode












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf