Λεμαργια κουτάβιου


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα....πριν δύο μήνες φιλοξενουσα ένα κουταβάκι και αποφάσισα να το κρατήσω τελικά... Τώρα είναι 3 μηνών και ο κτηνίατρος μου είπε να της δίνω 50 γραμμάρια ξηρά τροφή σε 3 γεύματα... Αυτή όμως πειναει πολύ ψάχνει συνέχεια για φαγητό και το φαγητό που της βάζω δεν το μασάει καν το καταπίνει... Προσπαθώ να της το δίνω αργά αργά αλλά όταν τρώει δεν μπορεί κανένας να την αγγίξει γιατί γριλιζει και φοβάται μην της το πάρω... Όπως και να έχει τα 50 γραμμάρια μου φαίνονται λίγα και της δίνω γύρω στα 55-60 αλλά αυτή πάλι πειναει... Δεν σηκώνει καθόλου το κεφάλι της από το πάτωμα και ψάχνει να βρει κάτι να φάει.... Να σημειώσω εδώ ότι της δίνω την profine που μου την σύστησε ο κτηνίατρος για αρχή και δεν της έχω δώσει πότε μαγειρευτό φαγητό.... Δεν ξέρω τι να κάνω, ο κτηνίατρος μου είπε να μην της δίνω παραπάνω και μέχρι 4 μηνών να της δίνω 50 :/ μήπως δεν την καλύπτει η τροφή;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα και καλος ήρθες.ειχες κουταβάκι ενός μηνων στο σπίτι σου;;;απο που το πήρες;;;
50 γρμ ειναι πολυ λιγο γιαυτο και ψάχνετε συνεχεια.εμενα επειδή ήταν λαίμαργο πολλές φορές έβαζα την τροφή λίγη λίγη στην χούφτα μου και την τάιζα.οταν ήταν μικρή έδινα 100 γρμ την ημέρα σε τρία γεύματα.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα και καλος ήρθες.ειχες κουταβάκι ενός μηνων στο σπίτι σου;;;απο που το πήρες;;;
50 γρμ ειναι πολυ λιγο γιαυτο και ψάχνετε συνεχεια.εμενα επειδή ήταν λαίμαργο πολλές φορές έβαζα την τροφή λίγη λίγη στην χούφτα μου και την τάιζα.οταν ήταν μικρή έδινα 100 γρμ την ημέρα σε τρία γεύματα.
Σε ευχαριστώ.. Δεν μου την έδωσε κάποιος αλλά κάποιος 'κύριος' την πέταξε με τα αδελφάκια της μέσα σε κούτα μπροστά από το καταφύγιο και δέχτηκα να την φιλοξενήσω γιατί ήταν η πιο μικρή και η πιο αδύναμη...τώρα είναι μια χαρά το μόνο πρόβλημα είναι ότι πειναει πολύ... Έχω δοκιμάσει και με περισσότερα γραμμάρια αλλά μου τα έκανε εμετό... Είναι 3 μηνών και 800 γραμμάρια ημιαιμο τσιουαουα... Η μέση λύση είναι τα 70-80 γραμμάρια αλλά διστάζω επειδή μου είπε 50... Λες να πάρω την γνώμη και κάποιου άλλου γιατρού;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Να ακολουθήσεις την συμβουλή του γιατρού σου.
Και αν έχεις ενδοιασμούς, να τον πάρεις ένα τηλέφωνο και να του θέσεις τις ερωτήσεις που σε απασχολούν. Κι εκείνος θα σε κατευθύνει πάλι :)
 
  • Like
Reactions: vek and manolo


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επειδη εχω μπροστα μου κατα συμπτωση το φυλλαδιο με ενδεικτικες ποσοτητες τροφης ανα ηλικια και ρατσα που δινει ο κτηνιατρος μου, στην κατηγορια toy (1-5 kg ενηλικος σκύλος), για 10 βδομαδες και πανω εχει 50-120, σε 3 γευματα, αναλογα την ορεξη. Επειδη μου ειχαν κανει εντυπωση οι διακυμανσεις και τον ρωτησα, μου ειπε οτι τα μικρα σκυλια μγαλωνουν με τον πιο γρηγορο ρυθμο σε αυτη τη φαση, και εχουν μερες που θα τρων σαφως περισσοτερο απο οτι σαν ενηλικα, Απο την περιγραφη που κανεις, λιμοκτονημενο μου ακουγεται. Δεν παιρνεις και μια δευτερη γνωμη;
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Εννοείται ναι αύριο κιόλας θα πάρω άλλον κτηνίατρο να ρωτήσω... Δεν είναι πάντως αδύνατη δεν πιάνω κόκκαλο η κάτι τέτοιο και κοιλίτσα έχει και όλα.... Αλλά όλο θέλει να τρώει ίσως επειδή τρέχει συνέχεια πάνω κάτω και το χωνεύει.... Σας ευχαριστώ :)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σε ευχαριστώ.. Δεν μου την έδωσε κάποιος αλλά κάποιος 'κύριος' την πέταξε με τα αδελφάκια της μέσα σε κούτα μπροστά από το καταφύγιο και δέχτηκα να την φιλοξενήσω γιατί ήταν η πιο μικρή και η πιο αδύναμη...τώρα είναι μια χαρά το μόνο πρόβλημα είναι ότι πειναει πολύ... Έχω δοκιμάσει και με περισσότερα γραμμάρια αλλά μου τα έκανε εμετό... Είναι 3 μηνών και 800 γραμμάρια ημιαιμο τσιουαουα... Η μέση λύση είναι τα 70-80 γραμμάρια αλλά διστάζω επειδή μου είπε 50... Λες να πάρω την γνώμη και κάποιου άλλου γιατρού;
Σιγουρα γιατι ειναι πολυ λίγα τα 50 γρμ
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Επίσης, επειδή κι εμείς είχαμε το ίδιο θέμα, προσπάθησε ο σκύλος σου να μην τρώει το φαγητό του από πολύ χαμηλά, γιατί έτσι το καταπίνει αμάσητο και υπάρχει περίπτωση μετά να το κάνει εμετό. Μπορείς είτε να του το δίνεις από το μπολ/ χέρι σου, αλλά σε πιο όρθια θέση, είτε να αγοράσεις μπολ με ρυθμιζόμενη βάση.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Επίσης, επειδή κι εμείς είχαμε το ίδιο θέμα, προσπάθησε ο σκύλος σου να μην τρώει το φαγητό του από πολύ χαμηλά, γιατί έτσι το καταπίνει αμάσητο και υπάρχει περίπτωση μετά να το κάνει εμετό. Μπορείς είτε να του το δίνεις από το μπολ/ χέρι σου, αλλά σε πιο όρθια θέση, είτε να αγοράσεις μπολ με ρυθμιζόμενη βάση.
Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και θα πάρω τηλ και κάποιον γιατρό να σιγουρευτώ για τα γρ.
Σε ευχαριστώ πολύ :)
 
  • Like
Reactions: Tri








Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δύο ενήλικα, ένα κουτάβι που φιλοξενούσε και τελικά υιοθέτησε, κάτι μεταξοσκωληκες, κάτι ψάρια κι από ότι καταλαβαίνω, έπεται συνέχεια
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Έχω παιδιά χαλαρώστε... Υιοθέτησα τα δύο μεγαλόσωμα μαζί με τον φίλο μου και εμεναν σπίτι μου μετά έτυχε το μικρό όπου αρχίσαμε με φιλοξενία και τελικά το υιοθέτησα και έτσι τα δύο μεγάλα σκυλιά μεταφέρθηκαν στο σπίτι του φίλου μου όπου έχει και κήπο...δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα....να ενημερώσω επισεις ότι έχουν αλλάξει τα στοιχεία από το τσιπακι τους
 
  • Like
Reactions: dnassib


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Πφφφ θα με τρελάνει αυτό το κουτάβι... Εκεί που έκανε σαν τρελή για το φαγητό τώρα τίποτα... Δεν θέλει να φάει καθόλου την ξηρά της.... Όλη μέρα έχει φάει ούτε 20 γραμμάρια...να της δώσω κονσέρβα η όχι;
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
" Τώρα είναι 3 μηνών και ο κτηνίατρος μου είπε να της δίνω 50 γραμμάρια ξηρά τροφή σε 3 γεύματα... "
μηπως εννοεις 50 σε κάθε γευμα επι 3 φορες???
γιατι αυτό που λες είναι 16 γρ σε κάθε γευμα..
μηπως εχει καποιο θεμα το σκυλακι και στο ειπε ο ντοκτορ και δε θυμασε?? γιατι μου φαινεται παρα πολύ λιγο.
αν σου εκανε εμετο τα περισσοτερα μαλλον φταιει ότι τα τρωει πολύ γρηγορα,παρε το πιατο με τα εμποδια ώστε να τη καθυστερει ή βαλε στο πιατακι 2 μεγαλες πετρες (μεγαλες ε) ώστε να μην εχει ολη τη τροφη μια χαψιά.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Όχι μου είπε 50 γιατί τον ξανά ρώτησα... Τώρα όμως δεν τρώει καθόλου μυρίζει και την σνομπάρει και δεν ξέρω τι να της δώσω να φάει για να μην είναι νηστική
 
  • Like
Reactions: Athinabz


Athinabz

Member
10 Ιουνίου 2016
14
7
29
Καλησπέρα ☺ λοιπόν βελε της λίγο καλά ψημένο κοτόπουλο ..χώρος λάδι και μπαχαρικά σε μικρά κομμάτια μαζί με την τροφή της ...εμένα είναι 3 μηνών και δεν δεχόταν την τροφή της στην αρχή και ο κτηνίατρος με είπε αυτό τον τρόπο και επιασε
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα ☺ λοιπόν βελε της λίγο καλά ψημένο κοτόπουλο ..χώρος λάδι και μπαχαρικά σε μικρά κομμάτια μαζί με την τροφή της ...εμένα είναι 3 μηνών και δεν δεχόταν την τροφή της στην αρχή και ο κτηνίατρος με είπε αυτό τον τρόπο και επιασε
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα το δοκιμάσω γιατί έχω απελπιστη :)
 
  • Like
Reactions: Athinabz


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καταρχην μην απελπιζεσαι...το σκυλι αν πειναει πραγματικα, θα φαει και ...σαγιοναρες αν του βαλεις στο πιατο. Επισης το σκυλι οσο φαγητο και να του βαλεις (συνηθως) θα θελει κι αλλο...
μιλα ξανα με τον γιατρο σου (ή παρε και δευτερη γνωμη) και γενικα μην κανεις πολλα πειραματα με το ειδος και την ποσοτητα της τροφης του. Μπορει να περναει φαση, μωρο ειναι ακομα...