ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Επειδή εξακολουθεί να με ενοχλεί, ο χαρακτηρισμός "άχρηστος" για οποιονδήποτε σκύλο, με οποιαδήποτε έννοια, αν πχ εγώ, έχω ανάγκη σκύλο "οδηγό", θα ψάξω να βρω τον κατάλληλο σκύλο. Αν τελικά, δεν αποδειχθεί κατάλληλος, κάπου στην πορεία, κάτι έχω κάνει λάθος. Ισως να ήταν άχρηστος ο εκτροφέας, να μην ήταν καν, εκτροφέας. Να ήταν άχρηστος ο εκπαιδευτής του ή ακόμη και εγώ, ως προς τις επιλογές μου και την έρευνά μου και τις γνώσεις, που προφανώς νόμιζα ότι είχα. Σίγουρα πάντως, όχι ο σκύλος :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Νομίζω συμφωνούμε αλλά καμιά φορά, η έλλειψη εμπειρίας μπορεί να μας οδηγήσει σε απόκτηση ακατάλληλου για εμάς σκύλου. Και αυτό δεν είναι μόνο στην περίπτωση του σκύλου οδηγού, φυσικά. Αυτό δεν κάνει ούτε το σκύλο άχρηστο ούτε, όμως και τον ιδιοκτήτη. Ξεροκεφαλο ίσως, αλλά όχι απαραίτητα άχρηστο
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή και δεν μίλησα. Σίγουρα θα μου πείτε "τι να μας πεις κι εσύ ρε νεόπα".
Θα μου επιτρέψετε όμως να σχολιάσω με βάση τα 50 χρόνια που κουβαλάω στην πλάτη και όχι τους 4 μήνες που έχω σκύλο.
Όπως σας είπα και στην είσοδό μου στο φόρουμ, διάβαζα για το τι ράτσα θα πάρω σαν πρώτο μου σκυλί επί 6 μήνες και αφού έμαθα σχεδόν τα πάντα για τις ράτσες που με ενδιέφεραν αποφάσισα χωρίς να ρωτήσω κανέναν. Γιατί; Γιατί εγώ ξέρω καλύτερα εμένα, την ζωή μου και τις δυνατότητές μου.
Αν έμπαινα τώρα στο φόρουμ και ρωτούσα, σίγουρα αν ακούγατε ότι 50 χρονών χωρίς καμία εμπειρία στο παρελθόν θέλει να πάρει δυναμική φυλή το 90% θα μου λέγατε όχι.
Το σκυλί που πήρα (όπως το πήρα και όποιος δεν το διάβασε μπορεί να ανατρέξει πίσω), είναι άλλο σκυλί πλέον. Είναι ευτυχισμένο, καλόβολο και περνάμε τέλεια. (το θέμα μας με τις γάτες το ξέρετε, έτσι; ) :)...

Από την άλλη έχω μια φίλη που στα 50της είδε εμένα με τον σκύλο και θέλει να πάρει και αυτή.
Της έχει κολλήσει και μου τα έχει πρήξει ... τα αυτιά... να μου λέει συνέχεια για τα μαλτεζάκια και πόσο ωραία θα είναι να το βάζει στην τσάντα της να πηγαίνει βόλτα. Μάταια της είπα να διαβάσει να με ακούσει στις υποχρεώσεις και ότι ένα σκυλάκι δεν είναι λούτρινο. Αφου της είπα κάποιες φορές να ενημερωθεί ... αυτή βαριέται να διαβάσει μέχρι και τον λογαριασμό της ΔΕΗ, τελικά της είπα ότι δεν κάνει για σκύλο..
Και φυσικά με έγραψε στο .... ipad της!!!!

Βλέπετε στο παραπάνω 2 ανθρώπους με καμία εμπειρία με σκυλους, ο ένας να είναι ικανός να χειριστεί μια δυναμική φυλή και η άλλη να μην είναι ικανή ούτε το μαλτεζάκι..

Απλά επειδή κάποιος θέλει να πάρει ένα σκύλο και φυσικά δεν ξέρουμε το βιογραφικό του, ούτε και είναι υποχρεωμένος να αναλύει όλο το οικογενειακό του δέντρο σε δεκάδες αγνώστους,

Απλά επειδή οι άνθρωποι έτσι είμαστε και δεν αλλάζουμε. Σπάνια ακούμε και ακόμη πιό σπάνια σκεφτόμαστε, ιδίως αν κ@@@σει το μυαλό μας με κάτι,

Απλά επειδή ένα φόρουμ είναι ανταλλαγή προσωπικών γνώσεων και απόψεων και όχι κρίσεων και επικρίσεων..

Συμφωνώ τόσο με τον @theo9 όσο και με τους υπόλοιπους και κάπου η σωστή διαχείριση μιας κατάστασης είναι στην μέση.

Ναι, θέλεις να πάρεις φερραρι 500 αλογα χαμηλωμένο για να κυκλοφορεις στο χωματόδρομο του χωριού σου να πηγαίνεις τα πρόβατα;
Δεν θα σου πω μην το πάρεις, Δεν θα σου πω ότι θα σκοτώσεις όποιον πεταχτεί μπροστά σου, ούτε ότι τελικά θα σπάσεις το ίδιο το αμάξι..

ΚΑΝΤΟ, γιατί ξέρω ότι , ότι και να σου πω, εσυ θα κάνεις το δικό σου.

θα σου πω μόνο, το πόσο κοστίζει αν σπάσουν οι βάσεις της μηχανής απο τους κραδασμούς, αν στραβώσουν οι ζάντες αλουμινιου κλπ κλπ Μόνο και μόνο για να μην πεις ότι με ρώτησες και δεν σου είπα, σαν παλιός οδηγός!

Κατά τα λοιπά, η επιλογή ενός σκύλου και πως την αντιμετωπίζει ο καθένας απο την αρχή της είναι καθρέφτης της ζωής και του χαρακτήρα του και καλώς/κακώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε κανένας τέλειος.

Καλή συνέχεια!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το παλληκαρι δεν εχει ιδεα απο σκυλους και αποφασισε να παρει καυκασιο τσοπανη...

μετα πο την συγκεκριμενη συζητηση θα τον παρει 100%,διοτι κανεις αντρας δεν μπορει να δεχθει οτι δεν ειναι σε θεση να αντιμετωπισει το οτιδηποτε,ειδικα εφ οσον του το λενε σχεδον ολοι οσοι συζητα...

θα τον παρει...αν του βγει χαρακτηριστικο δειγμα της φυλης και συνυπολογιζοντας οτι θα ζει εξω,θα ενισχυθει πολυ περισσοτερο το ενστικτο του καθως και η εμφυτη ανεξαρτησια του...

μεχρι το τριμηνο θα ναι μια χνουδομπαλα με τσιριχτο γαβγισμα και γελοιο τρεξιμο,με την οποια θα παιζουν ολοι και μολις τους γαβγιζει θα γελουν και θα λενε τι χαριτωμενο το γλυκουλι και ποσο μαλακες ηταν ολοι αυτοι οι ασχετοι που ελεγαν μακρυα...επισης θα τους ακολουθει παντου,οποτε στανταρακης θα ειναι και υπακουο στο μελλον...οταν κανει καμια χαζομαρα θα τρωει κανα κωλοχερο με φωνη,θα τα στυλωνει κοκκαλωνοντας και γαβγιζοντας,αλλα θα χει μασησει...

στο εξαμηνο θα βαρυνει το γαβγισμα και πλεον θα χαιδευουμε το 30-35 κιλο που θα αρχισει να συνειδητοποιει την ισχυ του...

τοτε το παιδακι θα φαει την πρωτη καλη διορθωση μολις του τραβηξει παραπανω δυνατα κανα αυτι...αν ειναι πολυ τυχερο και ο σκυλος βαριεται πολυ, θα την γλιτωσει με καμια κουτουλια και οτι γρατζουνια του κανει το ανοιχτο στομα...

το παιδι θα φυγει κλαιγοντας και ο μπαμπας εαν τυχει και ειναι διπλα θα πα να χωσει καμια φαπα στον τσοπανη...ο τσοπανης θα κανει κανα γκρου,αλλα θα μασησει και θα παει λιγο πιο κει...

στον χρονο πανω,στα 45+ κιλα και την πρωτη καλη στραβη καποιος θα χασει τουλαχιστον το χερι του και ο τσοπανης θα ψαξει ανθρωπο τσοπανη να φυλαξει κανα προβατο, η ενεση...

αυτα στο φυσιολογικο σεναριο...

φυσικα μπορει να γραφω και μπουρδες και ο μελλον ιδιοκτητης να διαβασει οτι βιβλιογραφια υπαρχει για σκυλια,να μιλησει με ιδιοκτητες,να μιλησει με εκπαιδευτες που να του εξηγησουν με λεπτομερειες πως δουλευει και πως μυριζει ο γνωστης την ωρα που δινει εντολη,τι χροια εχει η φωνη του,την κινησιολογια του,την ψυχολογια του και οτιδηποτε αλλο σχετικο χρειαστει,ετσι ωστε να ειναι ετοιμος σε καμια βδομαδα να χειριστει μια απο τις δυσκολοτερες,βαρυτερες,ισχυρογνωμονες και με μισο τονο δαγκωμα φυλες...

ειλικρινεστατα φιλε μου θα προτιμησω σε εναν χρονο απο τωρα να μπεις εδω μεσα και να με πεις καραγκιοζη,παρα να εχω δικιο...
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή και δεν μίλησα. Σίγουρα θα μου πείτε "τι να μας πεις κι εσύ ρε νεόπα".
Θα μου επιτρέψετε όμως να σχολιάσω με βάση τα 50 χρόνια που κουβαλάω στην πλάτη και όχι τους 4 μήνες που έχω σκύλο.
Όπως σας είπα και στην είσοδό μου στο φόρουμ, διάβαζα για το τι ράτσα θα πάρω σαν πρώτο μου σκυλί επί 6 μήνες και αφού έμαθα σχεδόν τα πάντα για τις ράτσες που με ενδιέφεραν αποφάσισα χωρίς να ρωτήσω κανέναν. Γιατί; Γιατί εγώ ξέρω καλύτερα εμένα, την ζωή μου και τις δυνατότητές μου.
Αν έμπαινα τώρα στο φόρουμ και ρωτούσα, σίγουρα αν ακούγατε ότι 50 χρονών χωρίς καμία εμπειρία στο παρελθόν θέλει να πάρει δυναμική φυλή το 90% θα μου λέγατε όχι.
Το σκυλί που πήρα (όπως το πήρα και όποιος δεν το διάβασε μπορεί να ανατρέξει πίσω), είναι άλλο σκυλί πλέον. Είναι ευτυχισμένο, καλόβολο και περνάμε τέλεια. (το θέμα μας με τις γάτες το ξέρετε, έτσι; ) :)...

Από την άλλη έχω μια φίλη που στα 50της είδε εμένα με τον σκύλο και θέλει να πάρει και αυτή.
Της έχει κολλήσει και μου τα έχει πρήξει ... τα αυτιά... να μου λέει συνέχεια για τα μαλτεζάκια και πόσο ωραία θα είναι να το βάζει στην τσάντα της να πηγαίνει βόλτα. Μάταια της είπα να διαβάσει να με ακούσει στις υποχρεώσεις και ότι ένα σκυλάκι δεν είναι λούτρινο. Αφου της είπα κάποιες φορές να ενημερωθεί ... αυτή βαριέται να διαβάσει μέχρι και τον λογαριασμό της ΔΕΗ, τελικά της είπα ότι δεν κάνει για σκύλο..
Και φυσικά με έγραψε στο .... ipad της!!!!

Βλέπετε στο παραπάνω 2 ανθρώπους με καμία εμπειρία με σκυλους, ο ένας να είναι ικανός να χειριστεί μια δυναμική φυλή και η άλλη να μην είναι ικανή ούτε το μαλτεζάκι..

Απλά επειδή κάποιος θέλει να πάρει ένα σκύλο και φυσικά δεν ξέρουμε το βιογραφικό του, ούτε και είναι υποχρεωμένος να αναλύει όλο το οικογενειακό του δέντρο σε δεκάδες αγνώστους,

Απλά επειδή οι άνθρωποι έτσι είμαστε και δεν αλλάζουμε. Σπάνια ακούμε και ακόμη πιό σπάνια σκεφτόμαστε, ιδίως αν κ@@@σει το μυαλό μας με κάτι,

Απλά επειδή ένα φόρουμ είναι ανταλλαγή προσωπικών γνώσεων και απόψεων και όχι κρίσεων και επικρίσεων..

Συμφωνώ τόσο με τον @theo9 όσο και με τους υπόλοιπους και κάπου η σωστή διαχείριση μιας κατάστασης είναι στην μέση.

Ναι, θέλεις να πάρεις φερραρι 500 αλογα χαμηλωμένο για να κυκλοφορεις στο χωματόδρομο του χωριού σου να πηγαίνεις τα πρόβατα;
Δεν θα σου πω μην το πάρεις, Δεν θα σου πω ότι θα σκοτώσεις όποιον πεταχτεί μπροστά σου, ούτε ότι τελικά θα σπάσεις το ίδιο το αμάξι..

ΚΑΝΤΟ, γιατί ξέρω ότι , ότι και να σου πω, εσυ θα κάνεις το δικό σου.

θα σου πω μόνο, το πόσο κοστίζει αν σπάσουν οι βάσεις της μηχανής απο τους κραδασμούς, αν στραβώσουν οι ζάντες αλουμινιου κλπ κλπ Μόνο και μόνο για να μην πεις ότι με ρώτησες και δεν σου είπα, σαν παλιός οδηγός!

Κατά τα λοιπά, η επιλογή ενός σκύλου και πως την αντιμετωπίζει ο καθένας απο την αρχή της είναι καθρέφτης της ζωής και του χαρακτήρα του και καλώς/κακώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε κανένας τέλειος.

Καλή συνέχεια!
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.Θεωρώ ότι κάθε δυναμική φυλή θέλει 2 φορές περισσότερη προσοχή.Αλλά και σε αυτό που ονομάζουμε δυναμικές φυλές υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις.Για παράδειγμα άλλο αμσταφ άλλο καυκασιο,άλλο ντομπ και άλλο κανγκαλ.Εγώ δεν είπα να πάει στο άλλο άκρο και να πάρει μαλτεζ.Καλημέρα!
 
  • Like
Reactions: sis and johnk


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.Θεωρώ ότι κάθε δυναμική φυλή θέλει 2 φορές περισσότερη προσοχή.Αλλά και σε αυτό που ονομάζουμε δυναμικές φυλές υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις.Για παράδειγμα άλλο αμσταφ άλλο καυκασιο,άλλο ντομπ και άλλο κανγκαλ.Εγώ δεν είπα να πάει στο άλλο άκρο και να πάρει μαλτεζ.Καλημέρα!
Καλημέρα. Η απάντησή σου (χωρίς παρεξήγηση), είναι μία ακόμη απόδειξη γιατί δεν συνονοούμαστε και τσακωνόμαστε τις περισσότερες φορές στα φορα και στα σοσιαλ, χωρίς να υπάρχει λόγος :)
Δεν το λέω για σενα και μένα τώρα, αλλά αυτό που έγραψα έχει τελείως διαφορετικό νόημα απο αυτό που μου γράφεις.. Μα τελείως!
 
  • Like
Reactions: Siegfried




tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
και το λεω ξεκαθαρα μου αρεσει μεγαλοσομο μαλιαρο σκυλι με μεγαλο κεφαλι οπως ειναι τα καυκασου.
μέγα λάθος. έχεις εμπειρία σε τέτοια σκυλιά??
τι θα πει μου αρέσει εμφανισιακά? δεν είναι κριτήριο αυτό... και εμένα που μου αρέσουν τα λιοντάρια θα πάρω?!

εχείς τον απαραίτητο χρόνο?

σκέψου το λίγο πιο ώριμα? έχεις την εμπειρία?

εχεις την οικονομική άνεση?

έχεις τις απαραίτητες γνώσεις?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Απλά επειδή κάποιος θέλει να πάρει ένα σκύλο και φυσικά δεν ξέρουμε το βιογραφικό του, ούτε και είναι υποχρεωμένος να αναλύει όλο το οικογενειακό του δέντρο σε δεκάδες αγνώστους,
Ο λόγος που δε συνεννοούμαστε @vasilis_mike ειναι ότι δεν υπάρχει 'απλά'. Δεν ειναι απλοϊκό το θέμα το να θέλεις να βάλεις ένα όπλο στο σπίτι σου. Και στο κάτω κάτω, προσωπικά, δε με νοιάζει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στη ζωή του θεματοθετη (ας πρόσεχε) αλλα ειναι άδικο για το ζώο να ταλαιπωρηθεί επειδή κάποιου όπως λες απλά του κ@#@ωσε.
Και οι προσωπικες ερωτήσεις ή η έμφαση στην απειρια δείχνουν ενδιαφέρον, όχι κριση και επίκριση. Δεν του τη λέμε που ειναι άσχετος. Ειναι ερωτήσεις που θα έκανε και ενας εκτροφέας αν τον ενδιέφερε που θα καταλήξει το σκυλί του. Δεν ειναι κουτσομπολιό!

Όλα αυτά ειναι προφανη και μου κάνει εντυπωση πως πρέπει αν αναλύονται.

Κάτι πρέπει να σημαίνει κοινωνικόπολιτικά ότι μετα απο τόσα χρόνια κρισης, η μόδα στα σκυλιά εχει γινει 'οσο μεγαλυτερο, τόσο το καλυτερο'. Θα μπορούσε να γινει έρευνα ακόμα και απο το φόρουμ. Περυσι ανοιγαν καθε τόσο θεματα για dogo, μετα cane corso τωρα εχουν πάρει σειρά τα καυκάσια.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή και δεν μίλησα. Σίγουρα θα μου πείτε "τι να μας πεις κι εσύ ρε νεόπα".
Θα μου επιτρέψετε όμως να σχολιάσω με βάση τα 50 χρόνια που κουβαλάω στην πλάτη και όχι τους 4 μήνες που έχω σκύλο.
Όπως σας είπα και στην είσοδό μου στο φόρουμ, διάβαζα για το τι ράτσα θα πάρω σαν πρώτο μου σκυλί επί 6 μήνες και αφού έμαθα σχεδόν τα πάντα για τις ράτσες που με ενδιέφεραν αποφάσισα χωρίς να ρωτήσω κανέναν. Γιατί; Γιατί εγώ ξέρω καλύτερα εμένα, την ζωή μου και τις δυνατότητές μου.
Αν έμπαινα τώρα στο φόρουμ και ρωτούσα, σίγουρα αν ακούγατε ότι 50 χρονών χωρίς καμία εμπειρία στο παρελθόν θέλει να πάρει δυναμική φυλή το 90% θα μου λέγατε όχι.
Το σκυλί που πήρα (όπως το πήρα και όποιος δεν το διάβασε μπορεί να ανατρέξει πίσω), είναι άλλο σκυλί πλέον. Είναι ευτυχισμένο, καλόβολο και περνάμε τέλεια. (το θέμα μας με τις γάτες το ξέρετε, έτσι; ) :)...

Από την άλλη έχω μια φίλη που στα 50της είδε εμένα με τον σκύλο και θέλει να πάρει και αυτή.
Της έχει κολλήσει και μου τα έχει πρήξει ... τα αυτιά... να μου λέει συνέχεια για τα μαλτεζάκια και πόσο ωραία θα είναι να το βάζει στην τσάντα της να πηγαίνει βόλτα. Μάταια της είπα να διαβάσει να με ακούσει στις υποχρεώσεις και ότι ένα σκυλάκι δεν είναι λούτρινο. Αφου της είπα κάποιες φορές να ενημερωθεί ... αυτή βαριέται να διαβάσει μέχρι και τον λογαριασμό της ΔΕΗ, τελικά της είπα ότι δεν κάνει για σκύλο..
Και φυσικά με έγραψε στο .... ipad της!!!!

Βλέπετε στο παραπάνω 2 ανθρώπους με καμία εμπειρία με σκυλους, ο ένας να είναι ικανός να χειριστεί μια δυναμική φυλή και η άλλη να μην είναι ικανή ούτε το μαλτεζάκι..

Απλά επειδή κάποιος θέλει να πάρει ένα σκύλο και φυσικά δεν ξέρουμε το βιογραφικό του, ούτε και είναι υποχρεωμένος να αναλύει όλο το οικογενειακό του δέντρο σε δεκάδες αγνώστους,

Απλά επειδή οι άνθρωποι έτσι είμαστε και δεν αλλάζουμε. Σπάνια ακούμε και ακόμη πιό σπάνια σκεφτόμαστε, ιδίως αν κ@@@σει το μυαλό μας με κάτι,

Απλά επειδή ένα φόρουμ είναι ανταλλαγή προσωπικών γνώσεων και απόψεων και όχι κρίσεων και επικρίσεων..

Συμφωνώ τόσο με τον @theo9 όσο και με τους υπόλοιπους και κάπου η σωστή διαχείριση μιας κατάστασης είναι στην μέση.

Ναι, θέλεις να πάρεις φερραρι 500 αλογα χαμηλωμένο για να κυκλοφορεις στο χωματόδρομο του χωριού σου να πηγαίνεις τα πρόβατα;
Δεν θα σου πω μην το πάρεις, Δεν θα σου πω ότι θα σκοτώσεις όποιον πεταχτεί μπροστά σου, ούτε ότι τελικά θα σπάσεις το ίδιο το αμάξι..

ΚΑΝΤΟ, γιατί ξέρω ότι , ότι και να σου πω, εσυ θα κάνεις το δικό σου.

θα σου πω μόνο, το πόσο κοστίζει αν σπάσουν οι βάσεις της μηχανής απο τους κραδασμούς, αν στραβώσουν οι ζάντες αλουμινιου κλπ κλπ Μόνο και μόνο για να μην πεις ότι με ρώτησες και δεν σου είπα, σαν παλιός οδηγός!

Κατά τα λοιπά, η επιλογή ενός σκύλου και πως την αντιμετωπίζει ο καθένας απο την αρχή της είναι καθρέφτης της ζωής και του χαρακτήρα του και καλώς/κακώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε κανένας τέλειος.

Καλή συνέχεια!
Οι ενστάσεις δε νομίζω ότι ήταν για το αν γενικά ένας άνθρωπος χωρίς εμπειρία από σκυλιά μπορεί να πάρει τη συγκεκριμένη ράτσα ή όχι. Οι ενστάσεις ήταν περισσότερο για το αν ένας άνθρωπος χωρίς εμπειρία, με μωρό παιδί, που αναγνωρίζει ότι μόνο απόγευμα θα ασχολείται με το σκύλο, μπορεί και πρέπει να πάρει έναν σκύλο τέτοιων διαστάσεων και χαρακτήρα. Ένα από τα επιχειρήματα του ήταν το ότι η ράτσα είναι φιλική με τα παιδιά για παράδειγμα. Για εμένα, το σκεπτικό αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, όπως π.χ. ότι ο σκύλος υπό στενη επίβλεψη αφεντικού παίζει με το 13χρονο γιο της οικογένειας. Ο θεματοθέτης δείχνει να πιστεύει ότι ο σκύλος των 60 κιλών ο μαθημένος στην αυλή και μόνος όλη τη μέρα, θα μπορέσει να αναπτύξει σχέση εμπιστοσύνης με ένα παιδάκι 15-20 κιλών. Όλοι έχουμε δει φωτογραφίες και ταινίες με το μεγάλο μαλλιαρό σκύλο που κάθεται και τον καβαλάει το μωρό του σπιτιού. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι και λαμπρή ιδέα, και μάλιστα με όλες τις ράτσες.
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή και δεν μίλησα. Σίγουρα θα μου πείτε "τι να μας πεις κι εσύ ρε νεόπα".
Θα μου επιτρέψετε όμως να σχολιάσω με βάση τα 50 χρόνια που κουβαλάω στην πλάτη και όχι τους 4 μήνες που έχω σκύλο.
Όπως σας είπα και στην είσοδό μου στο φόρουμ, διάβαζα για το τι ράτσα θα πάρω σαν πρώτο μου σκυλί επί 6 μήνες και αφού έμαθα σχεδόν τα πάντα για τις ράτσες που με ενδιέφεραν αποφάσισα χωρίς να ρωτήσω κανέναν. Γιατί; Γιατί εγώ ξέρω καλύτερα εμένα, την ζωή μου και τις δυνατότητές μου.
Αν έμπαινα τώρα στο φόρουμ και ρωτούσα, σίγουρα αν ακούγατε ότι 50 χρονών χωρίς καμία εμπειρία στο παρελθόν θέλει να πάρει δυναμική φυλή το 90% θα μου λέγατε όχι.
Το σκυλί που πήρα (όπως το πήρα και όποιος δεν το διάβασε μπορεί να ανατρέξει πίσω), είναι άλλο σκυλί πλέον. Είναι ευτυχισμένο, καλόβολο και περνάμε τέλεια. (το θέμα μας με τις γάτες το ξέρετε, έτσι; ) :)...

Από την άλλη έχω μια φίλη που στα 50της είδε εμένα με τον σκύλο και θέλει να πάρει και αυτή.
Της έχει κολλήσει και μου τα έχει πρήξει ... τα αυτιά... να μου λέει συνέχεια για τα μαλτεζάκια και πόσο ωραία θα είναι να το βάζει στην τσάντα της να πηγαίνει βόλτα. Μάταια της είπα να διαβάσει να με ακούσει στις υποχρεώσεις και ότι ένα σκυλάκι δεν είναι λούτρινο. Αφου της είπα κάποιες φορές να ενημερωθεί ... αυτή βαριέται να διαβάσει μέχρι και τον λογαριασμό της ΔΕΗ, τελικά της είπα ότι δεν κάνει για σκύλο..
Και φυσικά με έγραψε στο .... ipad της!!!!

Βλέπετε στο παραπάνω 2 ανθρώπους με καμία εμπειρία με σκυλους, ο ένας να είναι ικανός να χειριστεί μια δυναμική φυλή και η άλλη να μην είναι ικανή ούτε το μαλτεζάκι..

Απλά επειδή κάποιος θέλει να πάρει ένα σκύλο και φυσικά δεν ξέρουμε το βιογραφικό του, ούτε και είναι υποχρεωμένος να αναλύει όλο το οικογενειακό του δέντρο σε δεκάδες αγνώστους,

Απλά επειδή οι άνθρωποι έτσι είμαστε και δεν αλλάζουμε. Σπάνια ακούμε και ακόμη πιό σπάνια σκεφτόμαστε, ιδίως αν κ@@@σει το μυαλό μας με κάτι,

Απλά επειδή ένα φόρουμ είναι ανταλλαγή προσωπικών γνώσεων και απόψεων και όχι κρίσεων και επικρίσεων..

Συμφωνώ τόσο με τον @theo9 όσο και με τους υπόλοιπους και κάπου η σωστή διαχείριση μιας κατάστασης είναι στην μέση.

Ναι, θέλεις να πάρεις φερραρι 500 αλογα χαμηλωμένο για να κυκλοφορεις στο χωματόδρομο του χωριού σου να πηγαίνεις τα πρόβατα;
Δεν θα σου πω μην το πάρεις, Δεν θα σου πω ότι θα σκοτώσεις όποιον πεταχτεί μπροστά σου, ούτε ότι τελικά θα σπάσεις το ίδιο το αμάξι..

ΚΑΝΤΟ, γιατί ξέρω ότι , ότι και να σου πω, εσυ θα κάνεις το δικό σου.

θα σου πω μόνο, το πόσο κοστίζει αν σπάσουν οι βάσεις της μηχανής απο τους κραδασμούς, αν στραβώσουν οι ζάντες αλουμινιου κλπ κλπ Μόνο και μόνο για να μην πεις ότι με ρώτησες και δεν σου είπα, σαν παλιός οδηγός!

Κατά τα λοιπά, η επιλογή ενός σκύλου και πως την αντιμετωπίζει ο καθένας απο την αρχή της είναι καθρέφτης της ζωής και του χαρακτήρα του και καλώς/κακώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε κανένας τέλειος.

Καλή συνέχεια!

σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα λες

ακόμη και με το παράδειγμα με τη Ferrari ο παραλληλισμός βοηθά στο να συννενοούμαστε
μόνο που εδώ υπάρχει μια βασική διαφορά
ο φίλος μας θέλει να πάρει δυνατό αμάξι με 500 άλογα αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ
δεν είναι λοιπόν ότι θα το σπάσει στις λακούβες του χωριού ή ότι θα φάει το κεφάλι του
είναι το ότι μέσα θέλει να βάλει τη γυναίκα του και το τρίχρονο του
πάρε πρώτα δίπλωμα (εξοικιώσου με δυναμικές βαριές φυλές έλα σε επαφήμε εκπαιδευτές μέτρα τις δυνάμεις σου το χρόνο σου τις ιδιαιτερότητες του σκύλου που θες και της οικογένειας) και μετά πάρε και πύραυλο
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μάλλον δεν γίνομαι ιδιαίτερα κατανοητός.

Ξέρετε πόσοι μπαίνουν καθημερινά και διαβάζουν διάφορα φόρουμ για το αν θα αγοράσουν σκύλο, τι σκυλο θα αγοράσουν κλπ κλπ.. Δεν είναι απαραίτητο να κάνουν εγγραφή για να βρουν αυτά που θέλουν...

Διαβάζουν την ανταλλαγή απόψεων, τις εμπειρίες, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν ιδιοκτήτες συγκεκριμένης ράτσας κλπ για να πάρουν την τελική απόφαση. Η οποία είναι καθαρά δική τους!

Δεν χρειάζεται με το καλημέρα να τους πεις πόσο εγκληματίες είναι να αγοράσουν αρκούδα για το σπίτι, ούτε πόσο εγκληματούν που παιρνουν σκυλιά απο πετσοπ και οχι απο εκτροφείς, ουτε αν το βάλουν στην κρεβατοκάμαρα ή στην ταράτσα. Τα ξέρουν.Όποιος μπαίνει στην διαδικασία να ψάξει στο ιντερνετ δεν έρχεται καρφι εδω να σας πει τι θα κάνει, ψάχνεται συνεχώς.

Ναι, ίσως κάποιοι παλιοί έχετε κουραστεί να αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια.. Ίσως οι αντοχές πολλών έχουν φτάσει στο αμήν. Μα αν συμβαίνει αυτό καλύτερα να μην απαντήσεις καθόλου.

Με λίγα λόγια: Ειρήνη αδέρφια όχι πόλεμος.

Αν εκνευριζόμουν με κάθε έναν που διαφωνώ, θα έπρεπε να είμαι ή πίσω απο τα σίδερα ή κάτω απο το χώμα!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Ήρα & Freedom Και εγώ είμαι ενάντια στην κατοχή κυνηγετικού όπλου στον καθένα. Είμαι ενάντια στην "παγανα" (ομαδικό κυνήγι αγριογουρουνου) Τα θεωρώ άκρως εγκληματικά. Όμως έχει γεμίσει όλη η Ελλάδα και δεν θα τσακώνομαι με τον κάθε στενόμυαλο "ραμπο" που νομίζει οτι αγοράζοντας μια καραμπίνα, έγινε αμέσως άντρας!!
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν χρειάζεται με το καλημέρα να τους πεις πόσο εγκληματίες είναι να αγοράσουν αρκούδα για το σπίτι, ούτε πόσο εγκληματούν που παιρνουν σκυλιά απο πετσοπ και οχι απο εκτροφείς, ουτε αν το βάλουν στην κρεβατοκάμαρα ή στην ταράτσα. Τα ξέρουν.Όποιος μπαίνει στην διαδικασία να ψάξει στο ιντερνετ δεν έρχεται καρφι εδω να σας πει τι θα κάνει, ψάχνεται συνεχώς.
Κάνεις λάθος. Οσον αφορά, το παρόν forum, γιατί σε άλλα δεν έχω εμπειρία.

Η συντριπτική πλειοψηφία όσων μπαίνουν, είναι:

α) Εκ των υστέρων, όταν ψάχνουν να βρουν δωρεάν [συνήθως] λύσεις στα προβλήματα, που αρχίζουν και βγαίνουν μπροστά τους, ή / και την φθηνότερη αλλά συνάμα, καλυτερότερη όλων τροφή και φυσικά, τον κτηνίατρο που θα τους περιθάλπτει δωρεάν κατ'οίκον, γιατί όλοι οι άλλοι είναι λαμόγια.

β) Για να καυχηθούν, για το τσάμπα, υπεργαμάτο καθαρόαιμο, που αγόρασαν.

γ) Για να βρουν το τσάμπα, υπεργαμάτο καθαρόαιμο, που θέλουν να αποκτήσουν.

Βέβαια, ανθρώπινο είναι, σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις, όταν βρεθούν συγχρόνως 5-6 άγνωστοι, που δεν θα σου χαιδέψουν το αφτάκι, και θα σου πουν, κάτι που δεν θέλεις να ακούσεις, να τσιτώσεις. Και μόλις αρχίζει το τσίτωμα από την μία μεριά, αρχίζει και από την άλλη. Και...όρεξη να 'χουμε, για την συνέχεια :)
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
δε διαφωνώ άλλωστε παρακολουθώντας τις απαντήσεις δεν είδα κάποιον να συγχύζετε έκτος ίσως από τον ίδιο τον θεματοθέτη

δεν είμαι απόλυτη στο τι μπορεί να κάνει κάποιος
όλοι είμαστε ικανοίγια όλα ΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ και στις κατάλληλες συνθήκες

απλώς η όλη κατάσταση εδώ δεν φαίνεται να είναι η πλέον κατάλληλη κατα την ταπεινή μου γνώμη

και θα ήταν κρίμα σε λίγο καιρό να την μάθουμε από τις ειδήσεις στο στυλ της πρόσφατης Κοζάνης (Παναγία μου μακρυά από μας)
γιατί τότε θα συζητάνε στα κανάλια για το πόσο φταίει ο σκύλος και ΑΥΤΕΣ οι δυναμικές φυλές οι δολοφόνοι και όλα τα ωραία που ακούσαμε όλοι πρόσφατα

το ότι ο ιδιοκτήτης ήταν λίγος ή ότι έκανε λάθος επιλογή-χειρισμούς-εκπαίδευση μπα.....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@vasilis_mike Αν το νέος μέλος ψάχνεται γενικώς, ας ακούσει λοιπόν μια δυο απόψεις ακόμα. Το θέμα δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι ακριβώς; Τσακωθηκε κανείς; Ήταν κανείς αγενής;
Κάποιοι μπορεί να γουστάρουν να υπευθυμίζουν στους αλλους ότι οι πράξεις ή η απραξία (για όσους δεν τους ενδιαφερει τι γινεται γυρω τους) έχουν επιπτώσεις. Κι ας γινονται αντιπαθείς. Αν πιστεύουν ότι κάποιες φυλές δεν κάνουν για πρωτάρηδες πρέπει δηλαδή να του πούνε ψεματα; Για να μη στεναχωρηθει;

Μου έδειξε ένας φιλος φωτογραφίες από το Cessna που πετάει, λεω το σαββατοκυριακο να παω να πετάξω και γω ενα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έγραψα:

"Συμφωνώ τόσο με τον @theo9 όσο και με τους υπόλοιπους και κάπου η σωστή διαχείριση μιας κατάστασης είναι στην μέση".

Που σημαίνει ότι δεν διαφωνώ μαζί σας εν γένει.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα Βασίλη! Δυο ενστάσεις:
Τα ξέρουν.Όποιος μπαίνει στην διαδικασία να ψάξει στο ιντερνετ δεν έρχεται καρφι εδω να σας πει τι θα κάνει, ψάχνεται συνεχώς.
εσύ βλέπεις πολλές περιπτώσεις που "τα ξέρουν",έχουν ψάξει στο ιντερνετ (εκτός από μερικές φωτογραφίες, άντε και κανένα βιντεάκι στην καλύτερη) και έρχονται εδώ στα πλαίσια του συνεχούς ψαξίματος που κάνουν, δεκτικοί για να ακούσουν και την αντίθετη άποψη από αυτή που τους έχει καρφωθεί στο μυαλό; εγώ βλέπω 9 στους 10:
νέο μέλος>νέο θέμα (την ίδια μέρα)>Θέλω να πάρω ή Θα πάρω την τάδε δυναμική φυλή (και κάπου σου πετάνε και μία ερώτηση τύπου "ξέρετε αν θα μου βγει 50 ή 60 κιλά",ή "έχω βρει την τάδε γέννα που τα πουλάει πιο φτηνά από αυτά που μου είπαν στο εκτροφείο";
Και αφού τα ξέρουν, όπως είπες πολύ σωστά κι εσύ γιατί δεν παίρνουν αυτό που θέλουν και μπαίνουν στο forum να πάρουν γνώμες, συνήθως για τα πιο αυτονόητα πράγματα ή τα πιο βασικά χαρακτηριστικά της φυλής που "αγαπάνε";

Διαβάζουν την ανταλλαγή απόψεων, τις εμπειρίες, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν ιδιοκτήτες συγκεκριμένης ράτσας κλπ για να πάρουν την τελική απόφαση. Η οποία είναι καθαρά δική τους!
Θα ξαναπώ ότι το 90% δεν διαβάζει τίποτα, παρά μόνο αυτά που του χαϊδεύουν τα αυτιά(τα μάτια στην προκειμένη). Εχθές μόλις διάβασα ένα άλλο νέο θέμα, κλασικό παράδειγμα σαν αυτό που αναφέρω παραπάνω. Ο θεματοθέτης(νέο μέλος), αφού ευχαριστεί το forum για την τόσο μεγάλη βοήθεια που του προσφέρει γενικά, αρχίζει τις ερωτήσεις του, οι οποίες έχουν απαντηθεί τουλάχιστον από 10 φορές η καθεμία σε διαφορετικά θέματα! Και αναρωτιέμαι, τώρα τι να του απαντήσεις του συγκεκριμένου; Ή μας δουλεύει ψιλό γαζί, ή λέει ψέματα. Σίγουρα μία πολύ καλή λύση είναι αυτή που προτείνεις: Αν έχουν εξαντληθεί οι αντοχές σου, από το να "βρίσεις", ίσως είναι προτιμότερο να μην απαντήσεις καθόλου. Προσωπικά, ήμουν έτοιμος να του απαντήσω, αλλά το ξανασκέφτηκα και "έδωσα τόπο στην οργή" μου...Εσύ κι εγώ είμαστε ελάχιστο καιρό στο forum...για σκέψου όμως και τα μέλη που είναι τόσα χρόνια και τα έχουν διαβάσει εκατοντάδες φορές...Είναι πολύ φυσιολογικό να βγαίνει και "επιθετικότητα" στις απαντήσεις, ειδικά δε όταν και ο θεματοθέτης αρχίζει τα γνωστά... ("εγώ το έχω πάρει απόφαση και δε μου απαντάτε σε αυτά που ρωτάω" κτλ...).
Τελικά όμως θα βοηθήσεις περισσότερο με το να μην απαντήσεις καθόλου, ή να απαντήσεις όπως σου βγαίνει και σου επιτρέπει ψυχικά η κάθε περίπτωση; Στην πρώτη περίπτωση ο "ξεροκέφαλος" θεματοθέτης θα συνεχίσει απροβλημάτιστος το πλάνο του, στην δεύτερη ίσως έχεις και 1% πιθανότητες να τον προβληματίσεις...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Και απλώς θα προτείνω, σε αυτό το σημείο, να αρχίσουμε να περιορίζουμε τις φιλοσοφικές μας αναζητήσεις, γιατί και καραoff topic είμαστε ήδη, εδώ και σελίδες και ιδιαίτερο νόημα δεν έχει :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3