l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Κι όμως κάνουν!
Το είχα προτείνει στον κτήνιατρο μας που ξέρω ότι τις κάνει όταν έχει ήδη προηγηθεί μία συστροφή και έχει σωθεί ο σκύλος και μου είπε πας καλά μωρέ..; Γίνονται όμως!
 
  • Like
Reactions: mareco


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Αντί να του κόψει τα @@, μπορεί να του κόψει τα πόδια!

κοιτα εχω ένα κτηνιατρο που τα παω για τα παντα σχεδόν και τον εμπιστεύομαι τυφλα αλλα είναι μακρια.
για ψιλοπράγματα τα παω σε έναν κοντα σε μενα (γιατι και σε κατι εκτακτο καλο είναι να εχεις έναν διπλα σου) ο οποιος είναι νεος και μαλλον δεν εχει δουλεψει με άλλο πιο εμπειρο κτηνιατρο και οσες φορες εχω παει ολο μου βγαζει κατι βιβλια να το δουμε μαζι κτλ....αυτος πχεκει μπορει να εβγαζε και τα εντόσθια μαζι...
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Πάντως από δικιά μου εμπειρία, με τον κούκλο μας που τον είχαμε στειρώσει ενήλικο και βάλε (2 χρονών αν θυμάμαι καλά), καμία διαφορά δεν είδαμε ούτε στα pray,ούτε στα fight(λογικό), αλλά ούτε καν στις ορμές. Φανταστείτε φιλοξενήσαμε μια θυληκιά φίλου που ήταν σε οίστρο, και λίγο που τα άφησα, ζευγάρωσαν κανονικά, η ηλίθια δεν το ήξερα πως μπορεί να γίνει αυτό, και τα βρήκα "κολλημένα" (πανικός!).

Γενικώς, ενώ είμαι υπέρ της στείρωσης, νομίζω, θέματα συμπεριφοράς, βελτιώνονται με (σωστή-συστηματική) εκπαίδευση, η στείρωση μικρή διαφορά κάνει.
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Πάντως από δικιά μου εμπειρία, με τον κούκλο μας που τον είχαμε στειρώσει ενήλικο και βάλε (2 χρονών αν θυμάμαι καλά), καμία διαφορά δεν είδαμε ούτε στα pray,...
πολυ λογικο να μην ειδατε στα pray, για τα prey συζηταμε :p:D.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Να κάνουν, πως, εγώ η χαζή νόμιζα πως μετά τη στείρωση δεν μπορούν να κολλήσουν... Όμως είχα διαβάσει και κάτι ιστορίες τρόμου λίγο πριν για θυληκιές που πανικοβάλλονται και τραβιούνται, και καταλαβαίνεις...

Γενικώς, μαλακία όμως, γιατί η θυληκιά έκανε ψευδοκυήσεις στο παρελθόν, η δόλια.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
κοιτα εχω ένα κτηνιατρο που τα παω για τα παντα σχεδόν και τον εμπιστεύομαι τυφλα αλλα είναι μακρια.
για ψιλοπράγματα τα παω σε έναν κοντα σε μενα (γιατι και σε κατι εκτακτο καλο είναι να εχεις έναν διπλα σου) ο οποιος είναι νεος και μαλλον δεν εχει δουλεψει με άλλο πιο εμπειρο κτηνιατρο και οσες φορες εχω παει ολο μου βγαζει κατι βιβλια να το δουμε μαζι κτλ....αυτος πχεκει μπορει να εβγαζε και τα εντόσθια μαζι...
Οχι βρε δεν εννοούσα χασαπη γιατρο...
Σαν εναλλακτική το πρότεινα, αν φοβαται να μην του φυγει.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
πέρα απο την πλάκα, δεν έχω καμία εμπειρία απο σκύλους. Τον μαθαίνω μέρα με την μέρα και μέχρι τώρα όλα καλά, αλλά το μέλλον άγνωστο για το πως θα διαμορφωθεί όταν ωριμασει
 
  • Like
Reactions: vek and mariakala


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ναι, αυτή είναι η παράμετρος που σκέφτομαι θετικά την στείρωση. Το να μην τον χάσω ξαφνικά, χωρίς να καταλάβω τι έγινε, μιας και το pray του είναι πολύ ανεβασμένο και όταν πιάνει μυρωδιές στον αέρα "χάνεται"..


τα πιτμπουλακια τα αμσταφ και όλα αυτά (μπουλ τεριε κτλ) εχουν θηρευτικη ικανοτητα.
απλα δεν χρησιμοποιουν τη μυτη όπως τα λαγωνικα αλλα τα ματια και τα αυτια γιαυτο και δεν θα γινουν σκυλοι για κυνηγι .
η ικανοτητα αυτή δεν θα πεσει με τη στειρωση στη πλειοψηφια.απλα μπορει να πεσει η ενεργητικοτητα του σκυλου και το ολο αποτέλεσμα να φαινεται σαν να επεσε τo prey.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
τα πιτμπουλακια τα αμσταφ και όλα αυτά (μπουλ τεριε κτλ) εχουν θηρευτικη ικανοτητα.
απλα δεν χρησιμοποιουν τη μυτη όπως τα λαγωνικα αλλα τα ματια και τα αυτια γιαυτο και δεν θα γινουν σκυλοι για κυνηγι .
οι φυλες που προερχονται απο τις διασταυρωσεις bull and terrier εχουν θηρευτικο ενστικτο, οχι ικανοτητα.
προσωπικα, δε γνωριζω να υπερτερουν εναντι αλλων φυλων στην οραση ή την ακοη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
3-4 ποστς πριν βγάλατε τους κτηνιατρους, όχι συλλήβδην αφήσατε και κάποιους, άχρηστους. Απλώς δεν ασπάζομαι αυτή την άποψη..Δεν σε είδα να λες στον Jimgar να μιλήσει για στείρωση και όχι για κτηνιάτρους όταν ισοπέδωνε τα πάντα σε ένα σεντόνι :p
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου. Ότι ΔΕΝ βγαλαΜΕ άχρηστους τους κτηνιάτους, κάποιους, πολλούς ναι. Και η ισοπέδωση γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ όταν κάποιος λεει βγάλατε τους τάδε θεούς τους τάδε άχρηστος.

Και έσβησα το ποστ με τη θεωρία που ήθελα να πω ότι σε όλα τα επαγγέλματα, οι κραταιοί που καπακώνουν όλους τους αλλους και παράγουν άλλους σαν και του λόγου τους είναι αυτοί που κάνουν καλό μάρκετιγκ του εαυτού τους και αυτοί σπάνια είναι και καλοί ταυτόχρονα, αλλά με λογόκρινα για να μη μου λετε πάλι ότι λέω φανφάρες θεωρίες.

Και όχι δεν είπα το ίδιο στον τζιμ γιατί δε θεώρησα οτι ισοπέδωσε, θεωρώ όμως ότ εσύ τώρα ισοπδώνεις. Άποψ μου, έτσι το έκρινα εγώ με το μικρό μου μυαλό.

Fyi, για να πω τα του κλάδου μου, όσο περισσότερα χρόνια πριν που όλο και λιγότερα ήξερε ο κόσμος για υπολογιστές, σας κατακλέβανε με υπηρεσίες αστείου τεχνικού κόστους. Πριν αναπτυχθούν τα resources στο νετ και αρχίσει ο κόσμος να μαθαίνει και να τα κανει μόνος του. Αλλά βλέπεις, αυτό δεν έχει μεγάλο αντίκτυπο και δε βγήκε ποτέ να ο ελέγξει κανείς, γιατί δεν επηρεάζει ζωές, άντε μόνο την ψυχική σου υγεία λίγο όταν θα σου λεγε ο τεχνικός φορμάτ δια πάσα νόσο και πάσα μαλακία κι εσύ έχανες δύο χρόνια δουλειάς. Και σε χρέωνε και τρικέρατα για να πατήσει ένα κουμπί, να γράψει μια εντολή και να πατήσει 3 next όταν ξαναπερνούσε το λειτουργικό και απλά είχε παρατημένο το πισί παραδίπλα δυο ώρες να τα κάνει μόνο του. Όταν με λίγη δουλειά ανακτούσε τα πάντα. Η συντριπτική πλειοψηφία. Και οι συμφοιητές μου τα βλέπανε και θέλανε κι αυτοί να γίνουν αυτό, να βγάζουν 100.000δρχ χωρις να κάνουν τίποτα. Και πολλοί αυτό γίναν. Αλλά εσείς τι ξέρατε; Αυτοί ξέραν, αυτοί ήταν πι τεχνικοί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Να σου πω μήπως έκοψες κι εσύ το τσιγάρο κι έχεις νεύρα; :p
Εγώ σε τι ισοπέδωσα...;
Και fyi εμένα δεν με κατάκλεψε ποτέ κανείς, έχω τεχνικό στην οικογένεια ^_^
 
  • Like
Reactions: sea-mol


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
οι φυλες που προερχονται απο τις διασταυρωσεις bull and terrier εχουν θηρευτικο ενστικτο, οχι ικανοτητα.
προσωπικα, δε γνωριζω να υπερτερουν εναντι αλλων φυλων στην οραση ή την ακοη.

ναι το ενστικτο ταιριαζει καλυτερα...(θενξ γιατι αυτή είναι η σωστη λεξη)
δεν νομιζω ότι υπερταιρουν απλα το ενστικτο τους αυτό το δουλευουν με τα αυτια - ματια εναντι των κυνηγετικών που βαζουν και μυτογκα.
 
  • Like
Reactions: spyv


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Βρε παιδια όσα ποστ εχω διαβάσει λέμε οκ να τα στειρώσουμε.γιατι μου το χαλάτε τωρα;;;;;σε 5-10 το πολυ μέρες τελειωνει ο οίστρος μας και σκεφτόμουν τον Ιούλιο να την στειρώσω.να το κάνω η οχι;;;;;;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Βρε παιδια όσα ποστ εχω διαβάσει λέμε οκ να τα στειρώσουμε.γιατι μου το χαλάτε τωρα;;;;;σε 5-10 το πολυ μέρες τελειωνει ο οίστρος μας και σκεφτόμουν τον Ιούλιο να την στειρώσω.να το κάνω η οχι;;;;;;
έλα ντε !!! δεν εγιναν όλα ξεκαθαρα :D
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εδω μιλάτε αν δεν κάνω λαθος για αρσενικό.εγω λέω γις αλλα ποστ στο φόρουμ οχι για την συγκεκριμένη κουβεντα.ομως αυτο που ρωταω ειναι σχετικό..εμενα ειναι θυληκο...να το στειρώσω η οχι;;;;;;;;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εδω μιλάτε αν δεν κάνω λαθος για αρσενικό.εγω λέω γις αλλα ποστ στο φόρουμ οχι για την συγκεκριμένη κουβεντα.ομως αυτο που ρωταω ειναι σχετικό..εμενα ειναι θυληκο...να το στειρώσω η οχι;;;;;;;;
Πραγματικά δεν ξέρω , εγώ πχ δεν στειρώνω τα θυληκά μου πριν τα 8-9 χρόνια που εκει φοβάμαι για καμμία πυομητρα σε ηλικία που το χειρουργίο θα ειναι θέμα , αλλα παιρνω το ρισκο και μεχρι τωρα δεν ειχα και θυληκό με ψευδοκύηση.
Πάλι νομίζω ότι είναι ανάλογα την περίπτωση , πχ εγω δεν τα λυπαμαι όταν είναι σε οιστρο δεν θεωρώ οτι βασανίζονται , εγω βασανίζομαι ;).Προσέχω τα χωρίζω και αν ποτέ γίνιε καποιο ατυχημα ή εχω την υποψία οτι εγινε θα τα στειρώσω τοτε .
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
ενώ πρησμένο παπάρι δεν συνδέεται απαραίτητα
βρε @sea-mol , BPR @sea-mol, σιγά-σιγά αυτά και με προειδοποίηση, μόλις έφτυσα τον καφέ μου επάνω μου και είμαι με άσπρα (τρομάρα μου) στο γραφείο :LOL:

@l.Kyveli περαστικά στον μπούλη, πραγματικά κι εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε ομαλά.... πίεσε εκεί λίγο τον δόκτωρα, είπαμε, μουγγοθόδωρος μεν αλλά - ντάξει. απροπό, πώς πάει η σούπερ-γιαγιά;;;
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3