Κουταβισιο δαγκωμα


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επειδη ετοιμαζομαστε να αλλαξουμε δοντια και εχουμε αλλαξει τον αδοξαστο στο δαγκωμα, ειδικα στα πατζακια των παιδιων, πειτε καμια ιδεα για μασουλιτικο παιχνιδι που να αρεσει σε κουταβια σε αυτη τη φαση. Εχει κομπους και τρελαινεται για κοκκαλα απο δερμα, και περναει πολλη ωρα με αυτα οταν ειναι μονος του. Ψαχνω κατι που να μπορουν ευκολα να το εχουν διπλα τους τα παιδια και να του το δωσουν για να μην καταληξει να πιασει πατζακι, στο οποιο εχει μια τρελη προτιμηση, ειδικα πατζακι φορμας. Ακουει ο φουκαρας στο μη, αλλα κατανταει κουραστικο και γι αυτον και τα παιδια, οποτε οσο μπορουμε να κανουμε εξαρχης αντιπερισπασμο, τοσο το καλυτερο! Δε θελω σκοινι για αυτη τη δουλεια, αν και δουλευει, γιατι καταληγει να παιζει διελκυστιδα και δεν θελω να το μαθει αυτο με μικρα παιδια, μην καταληγουμε να παιζουμε με τις ωρες το "ασε το παπουτσι και τη ζακετα".
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
χθες μου είπαν ένα κόλπο με βρεγμένη πετσέτα καλά στημένη για ένα τέταρτο στο ψυγείο . Το κρύο ανακουφίζει τους πόνους , εγώ το έκανα στα παιδιά μου με παγωμένες πιπίλες άρα δεν βλέπω γιατί να μην βοηθάει και τα σκυλάκια
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το ότι "δαγκώνει" δεν έχει να κάνει με το ότι αλλάζει δόντια!
Κι αφού τα αλλάξει θα δαγκώνει, απλά θα είναι λιγότερο επώδυνο γιατι τα νέα δόντια είναι πιο στρογγυλά κι όχι σαν ξυράφια που είναι τα πρώτα!

Το δάγκωμα είναι παιχνίδι για το σκυλί!
Αυτό που πρέπει να του μάθετε είναι το πότε να σταματάει !
 
  • Like
Reactions: GRDANE and theo9


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το ότι "δαγκώνει" δεν έχει να κάνει με το ότι αλλάζει δόντια!
Κι αφού τα αλλάξει θα δαγκώνει, απλά θα είναι λιγότερο επώδυνο γιατι τα νέα δόντια είναι πιο στρογγυλά κι όχι σαν ξυράφια που είναι τα πρώτα!

Το δάγκωμα είναι παιχνίδι για το σκυλί!
Αυτό που πρέπει να του μάθετε είναι το πότε να σταματάει !
Προφανως και ειναι παιχνίδι, αλλά αυτό που βλέπω τις τελευταίες μέρες είναι διαφορετικό. Εντύπωση μου είναι ότι είναι στη φάση "ένα ύφασμα να δαγκώσε ρε παιδια!". Δεν είναι το χαζο-δαγκωμα που πιάνει και πόδι, χέρι, και γενικώς ό,τι κινείται. Εκτός αν έχει μάθει πια ότι αυτό δεν το βρίσκει κανείς ανεκτό και τον παρατάνε μόνο του, και το έχει γυρίσει σε πατζάκι γι αυτο το λόγο;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Πάμε ένα ένα
Αλλαγή δοντιών:
Για τα περισσότερα σκυλιά είναι μια "καταστροφική" περίοδος που μασουλάνε ότι τα βοηθάει (ή νομίζουν ότι βοηθάει) να απαλύνουν τον "πόνο" - "φαγούρα" που έχει η συγκεκριμένη περίοδος.
Αυτό μπορείς να το περιορίσεις με κόκαλα κανονικά ή αυτά με το δέρμα.
Δάγκωμα - παιχνίδι :
Το σκυλί εάν το αφήσεις θα δαγκώνει παίζοντας ή θα παίζει δαγκώνοντας !
Μόνο που πρέπει να του μάθεις το ...πόσο θα δαγκώνει βάζοντας όρια για να μάθει τη διαφορά μεταξύ παίζω κι ενοχλώ!
Αν λοιπόν ενοχλεί συνέχισε με το μη κι εάν χρειαστεί δώσε και μια ελαφριά στον ...ποπό !!! Ελαφριά εεεε ! Καλό θα είναι αυτό να το κάνουν τα ίδια τα παιδια για να καταλάβει ότι ιεραρχικά είναι από κάτω τους!

Όταν το σκυλί ενοχλεί πρέπει να μάθει να ΜΗΝ ενοχλεί είτε αυτό λέγεται δαγκώνω, είτε λέγεται γαβγίζω, είτε είναι πηδάω πάνω σου από τη χαρά μου είτε είτε είτε ...
Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα κι ευκολότερα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Πάμε ένα ένα
Αλλαγή δοντιών:
Για τα περισσότερα σκυλιά είναι μια "καταστροφική" περίοδος που μασουλάνε ότι τα βοηθάει (ή νομίζουν ότι βοηθάει) να απαλύνουν τον "πόνο" - "φαγούρα" που έχει η συγκεκριμένη περίοδος.
Αυτό μπορείς να το περιορίσεις με κόκαλα κανονικά ή αυτά με το δέρμα.
Δάγκωμα - παιχνίδι :
Το σκυλί εάν το αφήσεις θα δαγκώνει παίζοντας ή θα παίζει δαγκώνοντας !
Μόνο που πρέπει να του μάθεις το ...πόσο θα δαγκώνει βάζοντας όρια για να μάθει τη διαφορά μεταξύ παίζω κι ενοχλώ!
Αν λοιπόν ενοχλεί συνέχισε με το μη κι εάν χρειαστεί δώσε και μια ελαφριά στον ...ποπό !!! Ελαφριά εεεε ! Καλό θα είναι αυτό να το κάνουν τα ίδια τα παιδια για να καταλάβει ότι ιεραρχικά είναι από κάτω τους!

Όταν το σκυλί ενοχλεί πρέπει να μάθει να ΜΗΝ ενοχλεί είτε αυτό λέγεται δαγκώνω, είτε λέγεται γαβγίζω, είτε είναι πηδάω πάνω σου από τη χαρά μου είτε είτε είτε ...
Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα κι ευκολότερα.
Λοιπόν το δάγκωμα παιχνίδι το είχαμε από την αρχή. Πρωτοφιλοξενησαμε το σκυλί όταν ήταν περίπου 2 μηνών. Σε καμια βδομάδα είχε μάθει ότι όποιον είναι ψηλός δεν τον δαγκώνουμε για πλάκα, γιατί δεν μας κάνει παρέα μετα. Εντάξει, του ξεφεύγει καμία στον ενθουσιασμό, αλλά λίγα πράγματα και μόλις τον αγριοκοιτάξεις λουφάζει κατευθείαν. Τώρα που ήρθε μόνιμα στο σπίτι, είχαμε αρχικά το πρόβλημα με τα παιδιά. Σου λέει κουτάβια και αυτά, παίζουμε. Επειδή το αποτέλεσμα είναι να τσιρίζουν ΜΗ και έχει φάει και μερικές (στην προσπάθεια τους να τον αποφύγουν, δεν εννοώ να τον δείρουν) γενικά το έχει περιορίσει πολύ. Τις τελευταίες μέρες, βλέπω μια εμμονή με το ύφασμα: κιλίμια (που σκασίλα μας, τα χάλια τους έχουν), μαξιλάρι καναπέ (όπου κατεβαίνει σηκωτός με το που θα δαγκώσει) και πατζάκια, και ειδικά φόρμας. Δεν το κάνει όπως όταν παίζει, δείχνει μια εμμονή με το ύφασμα. Και το κακό με το ύφασμα είναι ότι και για ένα δευτερόλεπτο να το δαγκώσει, τρυπάει. Επειδή το ύφασμα είναι νέο κόλπο, έχω την εντύπωση ότι είναι από δόντια, και όντως είναι έτοιμα να πέσουν κάποια. Ποιος ξέρει, μπορεί να είναι και νέο παιχνίδι, θα τον παρακολουθήσω προσεκτικότερα.
 
  • Like
Reactions: Kwstassss.p




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
μηπως να τον ξεζουμισετε λιγο στο παιχνιδι εξω ??
Αν παίξει κι άλλο, θα πάει από έφραγμα :) Όλο το πρωί έξω να κυνηγιέται με τις γάτες, μετά το μεσημέρι με τρία παιδιά για παρέα και τουλάχιστον 2 βόλτες τη μέρα και ραντεβού για σκυλοπαιχνίδι κάθε πρωί με την κολλητή του.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
οκ αν λοιπον δεν είναι η ενεργητικοτητα του που θελει κιαλλο κουραση (εσυ τα ξερεις αυτά) δωστου τα ασπρα κοκαλα (δε ξερω πως τα λενε τωρα αλλα θα τα βρεις παντου) .
αν είναι τα δοντια μονο θα ασχοληθεί με αυτά...
αν απλα θελει να παιζει δαγκωματα τοτε παμε πισω στο πρωτο μηνυμα του kostillos
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ok, τετοια δεν εχω δοκιμασει. Θα παρω να δω αν του αρεσουν.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Με μετρό γιατι καμια φορά προκαλούν διάρροιες τα άσπρα.
Τα μπεζ καφέ είναι πιο safe


δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε με κανενα από όλα αυτά τα κοκαλα ασπρα,καφε,μαυρα αλλα αφου μιλαμε για μικρο σκυλι θεωρω ότι το μετρο σε αυτά είναι απαράβατος κανονας...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
δυο παλιες δικες σου καλτσες που τις δενεις μεταξυ τους με εναν καλο κομπο και θα κανει παρτυ με ξυδια και γκομενες...τραστ μι,θα με θυμηθεις...ειδικα αν του τις τραβολογαει και καποιος εννιοτε ,στο παρτυ θα μπουν και ναρκωτικα...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
δυο παλιες δικες σου καλτσες που τις δενεις μεταξυ τους με εναν καλο κομπο και θα κανει παρτυ με ξυδια και γκομενες...τραστ μι,θα με θυμηθεις...ειδικα αν τους τις τραβολογαει και καποιος εννιοτε ,στο παρτυ θα μπουν και ναρκωτικα...
To εχω σκεφτεί και εγώ αυτό. Με φοβίζει μήπως μετά το κάνει με ΟΛΕΣ τις κάλτσες.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
δυο παλιες δικες σου καλτσες που τις δενεις μεταξυ τους με εναν καλο κομπο και θα κανει παρτυ με ξυδια και γκομενες...τραστ μι,θα με θυμηθεις...ειδικα αν του τις τραβολογαει και καποιος εννιοτε ,στο παρτυ θα μπουν και ναρκωτικα...
χαχαχαχα
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν το κάνει ήδη ?
Είναι από τα πράγματα που έχει πέσει πολύυυυυ ΜΗ. Τώρα πλησιάζει κάλτσα ή παπούτσι, τα κοιτάζει, μας κοιτάζει, τα ξανακοιτάζει, μας ξανακοιτάζει και 8 στις 10 τα αφήνει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
To εχω σκεφτεί και εγώ αυτό. Με φοβίζει μήπως μετά το κάνει με ΟΛΕΣ τις κάλτσες.
θεμα προσβασιμοτητας ειναι...αν δεν παιζουν χυμα καλτσες θα ασχολειται μονο με τις συγκεκριμενες που θα χουν παρει και μυρωδια...

καλο θα ειναι να του απαγορευσετε την προσβαση σε συγκεκριμενους χωρους...η οριοθετηση απο κουταβι λειτουργει πολυ καλα στην μελλοντικη υπακοη...

περαν αυτου μην δινεις και πολλη σημασια στα κουταβοδοντα...θα το ξεπερασει σιγα σιγα...

ο δικος μου,οταν εβλεπε την γυναικα να βγαζει εξω κανα δακτυλο για να βαψει νυχι,ετρωγε ενα στιγμιαιο σκαλωμα,μεχρι να συνειδητοποιησει το δωρο που το εκανε ο θεος των σκυλιων και στην συνεχεια ειχαμε την επελαση της ελαφρας ταξιαρχιας με εκατερωθεν τσιριδες και εμενα στα πατωματα να μαζευω τα αντερα μου απο τα γελια...

το ξεπερασε μολις μοιρασε ολη την μασελα στα πατωματα κι εβγαλε τα μονιμα...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
θεμα προσβασιμοτητας ειναι...αν δεν παιζουν χυμα καλτσες θα ασχολειται μονο με τις συγκεκριμενες που θα χουν παρει και μυρωδια...

καλο θα ειναι να του απαγορευσετε την προσβαση σε συγκεκριμενους χωρους...η οριοθετηση απο κουταβι λειτουργει πολυ καλα στην μελλοντικη υπακοη...

περαν αυτου μην δινεις και πολλη σημασια στα κουταβοδοντα...θα το ξεπερασει σιγα σιγα...

ο δικος μου,οταν εβλεπε την γυναικα να βγαζει εξω κανα δακτυλο για να βαψει νυχι,ετρωγε ενα στιγμιαιο σκαλωμα,μεχρι να συνειδητοποιησει το δωρο που το εκανε ο θεος των σκυλιων και στην συνεχεια ειχαμε την επελαση της ελαφρας ταξιαρχιας με εκατερωθεν τσιριδες και εμενα στα πατωματα να μαζευω τα αντερα μου απο τα γελια...

το ξεπερασε μολις μοιρασε ολη την μασελα στα πατωματα κι εβγαλε τα μονιμα...
Έχουμε 3 παιδιά. Ο σκύλος δεν έχει προσβαση σε υπνοδωμάτια, αλλά πάντα ζουν πολλές κάλτσες στο σαλόνι. Βέβαια όταν ξεμείνουν από κάλτσες, μπορεί να μάθουν και να μην τις πετάνε. Χμμμ μήπως να του δώσω το ελεύθερο;
 
  • Like
Reactions: GRDANE