ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα @Haris Drazen Τόσα χρόνια, όλοι με ρωτούσαν τι όπλο να πάρουν. Κανείς δεν με ρώτησε αν μπορεί να πάρει όπλο. Ότι απάντηση και να τους έδινα, αυτοί αγόραζαν αυτό που τους πρότεινε ο πωλητής (για να βγάλει το κέρδος του).
Η ουσία τελικά ήταν. Όσους δεν τους είχα πάρει απο τα μούτρα, μετά έρχονταν και τους εκπαίδευα πως να το χειριστούν (ώστε να μην σκοτώσουν κανένα)!!! Οι υπόλοιποι εξαφανιζόντουσαν και έκαναν δοκιμές σε στόχους, ζωντανούς και μη! (οτι κουνιέται χτυπιέται)!!

Ορμώμενος λοιπόν από αυτή την εμπειρία μου, μίλησα όπως μίλησα.
 
Last edited:




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
και το λεω ξεκαθαρα μου αρεσει μεγαλοσομο μαλιαρο σκυλι με μεγαλο κεφαλι οπως ειναι τα καυκασου.
Και τα νιούφι είναι έτσι. Και δεν ειρωνεύομαι. Μιλάω πολύ σοβαρά. Αν με ένα νιούφι (newfoundland) κάνεις λάθη λόγω απειρίας δεν θα καταλήξει να σε σκοτώσει π.χ. μια μέρα. Ένα καυκάσιο θα μπορούσε άνετα. Σκέψου το χωρίς παρωπίδες λίγο.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Και απλώς θα προτείνω, σε αυτό το σημείο, να αρχίσουμε να περιορίζουμε τις φιλοσοφικές μας αναζητήσεις, γιατί και καραoff topic είμαστε ήδη, εδώ και σελίδες και ιδιαίτερο νόημα δεν έχει :)
in to the point λοιπόν
ο άνθρωπος είναι αποφασισμένος όπως δηλώνει να το πάρει και θα το πάρει

εγώ θα του προτείνω να βρει εκπαιδευτή πριν ακόμα βάλει το σκύλο στη ζωή του
να εκπαιδευτεί στο χειρισμό του και αυτός αλλά και η γυναίκα του και το παιδί του ( όσο γίνεται να καταλάβει ένα τρίχρονο τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει με το καινούργιο παιγνίδι που έφερε ο μπαμπάς στο σπίτι και γιατί δεν πρέπει να το ζορίζει)
να μην αφήσει ποτέ παιδί μόνο με το σκύλο και για κανένα λόγο ούτε για δευτερόλεπτο

και να είναι συνεπής με την εκπάιδευση

κάτι τελευταίο τσοπάνη δεν είχα φυσικά η ίδια
είμαι από Γρεβενά από τη Σμίξη ένα χωριό με παράδοση στα πρόβατα
γαλακτοκομικά από συγγενείς μου λογικά θα τρώτε σε όλη την Ελλάδα
δε θα ξεχάσω όμως μικρή ήμουνα που ο παππούς διηγούνταν πως ο Ντάρκο το θηρίο που είχε μαζί με άλλα για το κοπάδι είχε κλειδώσει ένα λύκο και τον είχε σκίσει σε δευτερόλεπτα
μέχρι να σηκώσει την καραμπίνα είχε γίνει το έλα να δεις
για τέτοιο σκυλί μιλάμε όχι για pet
το έχει στο αίμα του στα γονίδια του και καλά η περίπτωση του παππού που θα έκλαιγε πρόβατα και που το σκυλί είχε ως ρόλο να φυλάει-προστατεύει την περιουσία του και το έκανε ενάντια στον εισβολέα
αν εδώ ο σκύλος κρίνει ως εισβολέα το πιτσιρίκι?γιατί έκανε την λάθος κίνηση την λάθος στιγμή?

γι αυτό εκπαίδευση και επιφυλακή συνέχεια και μακάρι να μη χρειαστεί να μπει στη μέση ποτέ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
κάτι τελευταίο τσοπάνη δεν είχα φυσικά η ίδια
είμαι από Γρεβενά από τη Σμίξη ένα χωριό με παράδοση στα πρόβατα
γαλακτοκομικά από συγγενείς μου λογικά θα τρώτε σε όλη την Ελλάδα
δε θα ξεχάσω όμως μικρή ήμουνα που ο παππούς διηγούνταν πως ο Ντάρκο το θηρίο που είχε μαζί με άλλα για το κοπάδι είχε κλειδώσει ένα λύκο και τον είχε σκίσει σε δευτερόλεπτα
μέχρι να σηκώσει την καραμπίνα είχε γίνει το έλα να δεις
για τέτοιο σκυλί μιλάμε όχι για pet
το έχει στο αίμα του στα γονίδια του και καλά η περίπτωση του παππού που θα έκλαιγε πρόβατα και που το σκυλί είχε ως ρόλο να φυλάει-προστατεύει την περιουσία του και το έκανε ενάντια στον εισβολέα
αν εδώ ο σκύλος κρίνει ως εισβολέα το πιτσιρίκι?γιατί έκανε την λάθος κίνηση την λάθος στιγμή?
Μισό, γιατί εδώ, χτυπάς ευαίσθητες χορδές :D
@sea-mol @ptf @johnk @takisft
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
δε θα ξεχάσω όμως μικρή ήμουνα που ο παππούς διηγούνταν πως ο Ντάρκο το θηρίο που είχε μαζί με άλλα για το κοπάδι είχε κλειδώσει ένα λύκο και τον είχε σκίσει σε δευτερόλεπτα
μέχρι να σηκώσει την καραμπίνα είχε γίνει το έλα να δεις
για τέτοιο σκυλί μιλάμε όχι για pet
Αν ζουσα σε χωριό ελληνικό τσομπανη θα έπαιρνα, να διατηρήσω και την ιστορία αυτής της όμορφης φυλής!
 
  • Like
Reactions: Sonik83 and dnassib






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και απλώς θα προτείνω, σε αυτό το σημείο, να αρχίσουμε να περιορίζουμε τις φιλοσοφικές μας αναζητήσεις, γιατί και καραoff topic είμαστε ήδη, εδώ και σελίδες και ιδιαίτερο νόημα δεν έχει :)
Εγω φταίω που προσπαθω να ανεβάσω λίγο το επιπεδο... τς τς τς

:p
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@Ήρα & Freedom ......τίνος είσι ισί πιδί μ ;
(δώσε βιογραφικό ...θα χρειαστεί :D ...άκου το mareco)
Νασικούλι:D

και ο άντρας μου Σμιξιώτης
ανεβήκαμε για Δεκαπενταύγουστο και να μαστε 20 χρόνια μετά με 2 παιδιά και ένα σκύλο
τι σου είναι το ρημάδι το κάρμα:p
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Αν ζουσα σε χωριό ελληνικό τσομπανη θα έπαιρνα, να διατηρήσω και την ιστορία αυτής της όμορφης φυλής!
όπως το λες όμως για συγκεκριμένο σκοπό και με σεβασμό στον ιδιαίτερο χαρακτήρα της συγκεκριμένης φυλής
όχι για pet ή για λούτρινο επειδή σου αρέσει το "μαλλιαρό μεγάλο του κεφάλι"(ο θεός να βάλει το χέρι του)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
όπως το λες όμως για συγκεκριμένο σκοπό και με σεβασμό στον ιδιαίτερο χαρακτήρα της συγκεκριμένης φυλής
όχι για pet ή για λούτρινο επειδή σου αρέσει το "μαλλιαρό μεγάλο του κεφάλι"(ο θεός να βάλει το χέρι του)
Πιστεύω ότι την απάντηση την δίνει η μέχρι τώρα παρουσία μου.
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Πιστεύω ότι την απάντηση την δίνει η μέχρι τώρα παρουσία μου.

με τη μόνη διαφορά ότι ο αγαπητός μας θεματοθέτης υπήρξε σαφής
"μου αρέσει το μεγάλο του μέγεθος και το μαλλιαρό του κεφάλι)

σα να λέω εγώ πως πήρα husky για τα ωραία μπλε του μάτια αλλά τώρα που θέλει να τρέχει σα παλαβό θα το κλέίσω στη βεράντα γιατί βαριέμαι ρε αδερφέ κάθε μέρα χιλιόμετρα

κάθε σκύλος έχει ιδιαίτερα γνωρίσματα
ας κάνουμε τις επιλογές μας συνειδητά και με επίγνωση των πιθανών προβλημάτων όπως πολύ σωστά έχεις και εσύ αναφέρει
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως σοβαρά τώρα δεν αξίζει να κολλάμε στα κλισέ που έχουμε για την εμφάνιση..π.χ. εγώ όταν πήρα λαμπ δεν τον πήρα για να δείχνει εντυπωσιακός, καμία σχέση, αν όμως τον δείτε στον δρόμο, 40 κιλά, μαύρος έβενος να γυαλίζει στον ήλιο και με μιά κεφάλα μεγάλη ειναι τόσο όμορφος (δεν περιαυτολογώ :p ) και τόσο επιβλητικός που αν ήμουν κανά πιτσιρίκι και ήθελα να κάνω το κομμάτι μου είχα πετύχει διάνα...άσε που οι άσχετοι με ρωτάνε αν είναι ροτ και οι σχετικοί αν είναι κάνε κόρσο (μοιάζει πολύ αλλά όχι στην έκφραση). Αν τώρα είχα πάρει κάνε κόρσο ένα χεράκι θα μου το είχε ψιλολεπτύνει κάπως με την έλλειψη επιβολής που με χαρακτηρίζει...Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, υπάρχουν τρόποι να εντυπωσιάσεις με ασφάλεια :p
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf