l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
@l.Kyveli περαστικά στον μπούλη, πραγματικά κι εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε ομαλά.... πίεσε εκεί λίγο τον δόκτωρα, είπαμε, μουγγοθόδωρος μεν αλλά - ντάξει. απροπό, πώς πάει η σούπερ-γιαγιά;;;
Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια! Σούπερ γιαγιά όντως, δεν είναι πολύ καλά, τι να πω δεν φτάνουν καρδιές, συκώτια και δεν συμαζεύεται τα έχει παίξει κιόλας εντελώς, ένα αλτσχάιμερ το έχει χτυπήσει για πλάκα...την πας βόλτα και δεν περπατάει κάθεται κάτω, λες πάει το ζώο δεν αντέχει να περπατήσει ούτε βήμα πια, τις βγάζεις το λουρί κι αρχίζει να κυνηγάει γάτες στον κήπο...έχουμε σηκώσει τα χέρια ψηλά..

Με τον μπούλη κάτι θα κάνουμε , λέω να τον πάω για έναν υπέρηχο πριν μπας και γλυτώσει τα μπαλάκια του..:p
 




Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Εγώ λέω, ότι τουλάχιστον κτηνίατροι με γνώσεις και εμπειρία, που έχουν περάσει επανειλλημμένα με επιτυχία, τις "εξετάσεις", δικαιούνται να έχουν την επιστημονική τους άποψη, χωρίς να τους αμφισβητεί το σύμπαν, συνεχώς. Ισως...και να ξέρουν κάτι, καλύτερα από εμάς :)
Από τη μια έχεις δίκιο... Δεν πρέπει να βιαζόμαστε να κρίνουμε...

Από την άλλη όμως, θεωρώ πως είναι υποχρεωτικό πλέον να ψάχνουμε ατελείωτα μέχρι να ενημερωθούμε κ εμείς για αυτό που συμβαίνει...
Δυστυχώς... οι γιατροί (σε όλες τις ειδικότητες) δεν έχουν αποδείξει πως η επιστημονική τους άποψη είναι πάντα ορθή... Πόσες φορές πάμε στον γιατρό... κ τελικά πάμε σε κάνα δυο ακόμα?? Κ πόσες φορές, επίσης, πάμε σε 2 γιατρούς που λένε διαφορετικά πράγματα..??

Άρα έχουμε κ εμείς ευθύνη να ενημερωνόμαστε κ να ξέρουμε... Μακάρι οι ίδιοι οι γιατροί να είχαν αποδείξει πως η κριτική συνδυαστικότητά τους στις σοβαρές περιπτώσεις είναι υψηλή... αλλά δεν ισχύει, για αρκετούς...

Έχω χάσει σκύλο από κτηνίατρο... κ τελικά δεν βρήκαμε κ από τι πέθανε... Κ ενώ το ένιωθα πως λείπει κάτι από αυτά που μου έλεγε... δεν ακολούθησα τη διαίσθησή μου κ να πάω κ αλλού...

Πλέον, αλλον κτηνίατρο έχω για υποθέσεις ρουτίνας.. άλλον για πολύ σοβαρές υποθέσεις..
Κ αυτό γιατί είναι μακρυά από το σπίτι μου...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
χθες το βράδυ είχα ένα εκτεταμένο meeting με την κτηνίατρό μου, περί στείρωσης.

Για να μην πλατιάσω (ώς συνήθως).. η συμβουλή της ήταν η εξής:

"Εφόσον έχεις αρσενικό και αφού πλέον έχω δει πως έχεις τον σκυλο,πως συμπεριφέρεται και πως συμπεριφέρεσαι εσυ κλπ, δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανένας λόγος να τον στειρώσεις άμεσα. Μόνο αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή μετέπειτα (μετά τα 2 έτη) σου παρουσιάσει υπερσεξουαλικότητα, που θα το δούμε τότε. Για τα αρσενικά δεν υφίσταται timing για στείρωση και έτσι και αλλιώς, ο χαρακτήρας του δεν θα αλλάξει.
ΑΝ ήταν θηλυκό θα το στείρωνα για τις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες αλλά και για ιατρικούς λόγους, αλλά και πάλι κατά περίπτωση αφου ήξερα το ζωντανό, το ιστορικό του τον ιδιοκτητη κλπ"

Θεωρώ ότι είναι η πιό τίμια απάντηση που έχω πάρει, μιας και το συζητήσαμε αρκετά (τα παραπάνω ήταν το συμπέρασμα).. Και όπως πολύ σωστά προανέφεραν και άλλοι στο νήμα... Η στείρωση εξετάζεται κατά περίπτωση.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συμβαίνει μερικές φορές, ναι, αλλά αποκλείστε πρώτα το ενδεχόμενο ουρολοίμωξης ή κάτι σχετικού. Πόσο καιρό μετά τη στείρωση εμφανίστηκε; Της φεύγουν στον ύπνο της ή εκεί που κάθεται ή παίρνει κανονικά στάση;

Αν είναι όντως ακράτεια προσωπικά ξέρω δύο φάρμακα. Το propalin που είναι σιρόπι και το incurin που είναι χάπια. Το ποιο θα κάνει δουλειά εξαρτάται καθαρά από το σκύλο. Στη Λάρα δεν είχε πιάσει το propalin αλλά είχε πιάσει το incurin, σε σημείο που μετά από κάμποσο καιρό μειώσαμε και τη δόση (της Λάρας είχε ξεκινήσει σε μεγάλη ηλικία).
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ανάλογα το σκύλο. Η Λάρα αν και ηλικιωμένη σε κάποια φάση το είχε κόψει τελείως και δεν είχε κανένα ατύχημα. Για λίγους μήνες θα χρειαστεί σίγουρα να το πάρει, μετά θα μειώσετε τη δόση και αν δείτε ότι τα πάει καλά το κόβετε και πράττετε αναλόγως ;) Ξέρω σκυλιά που μετά από κάποιο διάστημα δεν το χρειάζονταν πια, ενώ άλλα κάποιους μήνες το έπαιρναν κάποιους όχι, είχαν δηλαδή διαλείμματα.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα σας.εχω στο προγραμμα περιπου στις 15 Δεκεμβρίου να στειρώσω την τότε 15 μηνων μόλυ η οποία τωρα ειναι στον δεύτερο οίστρο της.θα ηθελα την γνωμη σας και τα μειονέκτηματα και πλεονέκτηματα..σας ευχαριστω εκ τον προτέρων.
 








Dimimaxk

Member
22 Δεκεμβρίου 2016
9
1
Φιου μολις τα διαβασα οοοολαo_O ηθελα να σας ρωτησω την αποψη σας για κατι! Ο σκυλος μ εχει κρυψορχια ειναι 5 μηνων και ο ενας ορχις ειναι στην κοιλια.. αν δεν συνεβαινε αυτο να πω την αληθεια δεν θα τον στειρωνα εστω οχι αμεσα μονο αν υπηρχε θεμα ή αν του εβγαινε τοση υπερσεξουαλικοτητα πια και δεν μπορουσαμε να ζησουμε. Τωρα που υπαρχει θεμα λοιπον αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο να του κανω στειρωση μια κ καλη ή να αφαιρεσουμε μονο τον κρυφο.. ειμαι κατα της στειρωσης χωρις λογο αλλα φοβαμαι μη του αφαιρεσω τωρα τον προβληματικο ορχι και πιο μετα αναγκαστει και ξαναφαει χειρουργειο επειδη εγω δεν το σκεφτηκα σωστα την πρωτη φορα.. οι αρνητικοι της στειρωσης χωρις σοβαρο λογο τι λετε;;;;;(ο αλλος ορχις ειναι στον σακο κανονικα και ο κτηνιατρος μου ειπε οτι αν αφαιρεσει μονο τον κρυφο θα ειναι κανονικα σαν αστειρωτος αλλα κανονικα αφαιρουνται μια κ καλη κ οι δυο)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Dimimaxk αφου τα διαβασες οοοολα, τωρα ρωτας για να ξαναγραψουν τα ιδια; εσυ που κατεληξες; ο γιατρος σου (που εμπιστευεσαι) τι λεει;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@Dimimaxk αφου τα διαβασες οοοολα, τωρα ρωτας για να ξαναγραψουν τα ιδια; εσυ που κατεληξες; ο γιατρος σου (που εμπιστευεσαι) τι λεει;
στο πνεύμα των Χριστουγέννων εσύ δεν άνοιξες την πόρτα ε ? :D
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το πνευμα των Χριστουγεννων δεν επιτρεπει τις αποριες που μου δημιουργουνται ευλογα; :whistle:
είδες ? για να νομίζεις ότι ήταν τα παιδάκια δε τα κάλαντα και δεν άνοιξες ?? θα ήξερες τώρα :D
Χρόνια πολλά :) και ναι να τις λυνεις τις απορίες σου μην σου μενουν :p
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Dimimaxk

Member
22 Δεκεμβρίου 2016
9
1
Ρε παιδια συγνωμη κιολας που στελνω αλλα δεν ειπα να μου τα ξαναπειτε ολα απ την αρχη.. το θεμα ειναι οτι θα χειρουργηθει ετσι κ αλλιως ο σκυλος γιαυτο ρωτησα, η περιπτωση ειναι ιδιαιτερη γιατι οπως να εχει θα μπουμε στην διαδικασια χειρουργειου και ζητησα γνωμη οποιου εχει ορεξη να μου πει! Ηθελα γνωμη για την συγκεκριμενη περιπτωση οχι γενικα για την στειρωση.. οποιος δεν εχει ορεξη δεν στελνει εκτος αν χρησιμοποιει το φορουμ για ξεσπασμα τεσπα καλες γιορτες να εχουμε.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αυτο που αν δεν παρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ την απαντηση που θελουμε, μας φαινεται οτι ο αλλος ξεσπαει πανω μας,εγω δεν θα το καταλαβω...
καλες γιορτες και ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3