Κουταβισιο δαγκωμα


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Έχουμε 3 παιδιά. Ο σκύλος δεν έχει προσβαση σε υπνοδωμάτια, αλλά πάντα ζουν πολλές κάλτσες στο σαλόνι. Βέβαια όταν ξεμείνουν από κάλτσες, μπορεί να μάθουν και να μην τις πετάνε. Χμμμ μήπως να του δώσω το ελεύθερο;
οχι διοτι θα ξετσουτσουνισει και κατι τετοιο δεν ειναι θεμιτο...

εαν του τραβηξεις την προσοχη με το συγκεκριμενο ζευγαρι θα ασχολειται με αυτες...δηλαδη του τις δειχνεις ,τον βαζεις να τις δαγκωσει,τις ξαναπαιρνεις κανοντας τον να τις κυνηγησει κλπ...

ως κουταβι θα παει και στις χυμα,αλλα εκει θα πεσει ξερο "οχι" και καμια ψιλη στον πισινο,οποτε θα αρχισει να καταλαβαινει...

τελος,καλο θα ειναι να μην εχει μονιμη προσβαση στην δικια του,αλλα μονο οταν εχει κεφια για δαγκωματα και θα του την αφηνετε για οσο βλεπετε εντονο ενδιαφερον...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα! Εμένα με έσωσαν 2 πετσέτες κουζίνας, στην καθεμιά από τις οποίες είχα κάνει κόμπους, όσους χώραγαν, πολλούς. Μόλις άπλωνε δόντι σε λάθος πράγμα, κατευθείαν ΜΗ και του έδινα αμέσως την πετσέτα. Μία χαρά δούλεψε. Α, προτίμησα τις πετσέτες χωρίς χνούδι, για ευνόητους λόγους. Το δε καλοκαίρι τις βούταγα σε ζωμό κότας και βουρ κατάψυξη. Μεγάλο σουξέ :LOL:;)
 


Σπύρος-Μαρία

Active Member
27 Μαϊου 2016
42
18
43
Εμένα πάλι δαγκώνει χέρια, πόδια, μπατζάκια, αν πέσει καμιά κάλτσα την παίρνει και καμαρώνει ότι έπιασε λαχείο!! (του λέω άστο και του δίνω κάτι άλλο δικό του)....πέφτει ΜΗ και εναλλακτική. Πιάνει αλλά τη νύχτα που θέλει να μας ξυπνάει είνα θέμα...και καλά τώρα δε φτάνει να ανέβει του λέμε κάτω...μια δυο σταματάει αλλά σε κανένα μήνα.....το crate είναι στο σαλόνι...δεν έχω επιχειρήσει να τον κλείσω τη νύχτα ακόμα μέσα...2μιση μηνών είναι
 

Attachments

  • Like
Reactions: spyv


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
να σου πω την γνωμη μου
α)αν του εχεις ολο το σπιτι ελευθερο δεν θα κοιμαται τα βραδια...είναι σαν να ζει σε λουνα παρκ.
αρα το βραδυ περιορισε τον.αν δεν θες να τον κλεισεις στο crate βαλτον στο δωματιο σας με κλειστη τη πορτα...με το καιρο θα ηρεμησει και θα μπει σε ρουτινα ότι κοιμομαστε τωρα.
β)αν προσπαθει να ανεβει στο κρεββάτι είναι κατι που πρεπει να του το κοψεις γιατι μετα θα ανεβαινει εστω με τα 2 ποδια και θα είναι ζορικο.
γ)το δαγκωμα ακομα είναι παιχνιδι , δοντια , δοκιμασια στα παντα...δοκιμασε όλα οσα εχουν ειπωθεί πιο πανω αλλα πρωτα από όλα υπομονη..είναι μπεμπε ακομα.
 


Σπύρος-Μαρία

Active Member
27 Μαϊου 2016
42
18
43
Δεν είναι ελεύθερος παντού..τα δύο δωμάτια και το μπάνιο είναι κλειστά. Το crate είναι στο σαλόνι..την ανάγκη του έχει μάθει και βγαίνει στη βεράντα. Όταν έχει πολύ όρεξη για παιχνίδια έρχεται και προσπαθεί να μας ξυπνήσει. Ξέρεις πότε σταματάει η οδοντοφυΐα;
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δεν είναι μονο το θεμα δοντια.
είναι και το παιχνιδι μαζι εινια και ότι αυτά τα σκυλια θελουν να εχουν κατι να δαγκώνουν συνεχως....λογικα καπου στο 3ο ξεκινανε τα πεφτουν νομιζω τα πρωτα τα αιχμηρα και σιγα σιγα βγαινουν τα κανονικα...αλλα αυτό είναι και σχετικο.....παντως στο 6μηνο εχει τελειωσει νομιζω η ολη ιστορια....
απλα πρεπει να συνδυασει τη ρουτινα σας...αν εσεις κοιμαστε και εχει το ελευθερο να κινειται στο σαλονι και οπου αλλου είναι ανοιχτα δεν θα συνδυασει ότι τωρα κοιμομαστε...
αλλα όπως και ναναι αφου είναι 2,5 είναι αρκετα μικρο ακομα..βημα βημα θα βλέπεις προοδο .
 


Ζαχαρενια

New Member
20 Οκτωβρίου 2016
1
0
34
Έχουμε 3 παιδιά. Ο σκύλος δεν έχει προσβαση σε υπνοδωμάτια, αλλά πάντα ζουν πολλές κάλτσες στο σαλόνι. Βέβαια όταν ξεμείνουν από κάλτσες, μπορεί να μάθουν και να μην τις πετάνε. Χμμμ μήπως να του δώσω το ελεύθερο;
θεμα προσβασιμοτητας ειναι...αν δεν παιζουν χυμα καλτσες θα ασχολειται μονο με τις συγκεκριμενες που θα χουν παρει και μυρωδια...

καλο θα ειναι να του απαγορευσετε την προσβαση σε συγκεκριμενους χωρους...η οριοθετηση απο κουταβι λειτουργει πολυ καλα στην μελλοντικη υπακοη...

περαν αυτου μην δινεις και πολλη σημασια στα κουταβοδοντα...θα το ξεπερασει σιγα σιγα...

ο δικος μου,οταν εβλεπε την γυναικα να βγαζει εξω κανα δακτυλο για να βαψει νυχι,ετρωγε ενα στιγμιαιο σκαλωμα,μεχρι να συνειδητοποιησει το δωρο που το εκανε ο θεος των σκυλιων και στην συνεχεια ειχαμε την επελαση της ελαφρας ταξιαρχιας με εκατερωθεν τσιριδες και εμενα στα πατωματα να μαζευω τα αντερα μου απο τα γελια...

το ξεπερασε μολις μοιρασε ολη την μασελα στα πατωματα κι εβγαλε τα μονιμα...
δηαλδη αμα βγαλουν τα μονιμα δοντια τους το ξεπερνανε το δαγκωμα γτ εχω και εγω ενα σκυλακι 2 μηνων που με δαγκωνει συνεχεια οτι και να του κανω τι ελαφρια στο ποπο το χτυπαω τι παιχνιδια για μασημα τιποτα πειτε μου οτι θα το ξεπερασει πολις βγαλει τα κανονικα του δοντια!
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
δηαλδη αμα βγαλουν τα μονιμα δοντια τους το ξεπερνανε το δαγκωμα γτ εχω και εγω ενα σκυλακι 2 μηνων που με δαγκωνει συνεχεια οτι και να του κανω τι ελαφρια στο ποπο το χτυπαω τι παιχνιδια για μασημα τιποτα πειτε μου οτι θα το ξεπερασει πολις βγαλει τα κανονικα του δοντια!
2 μηνών δεν έχει βγάλει τα μόνιμα δόντια. 6 μηνών τελειώνουν τα δόντια.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μην χτυπατε τα κουταβια ρε παιδια...ουτε ελαφριά στο πωπο ουτε πουθενα...ειδικα για τετοια πράγματα φυσιολογικα κ αναμενομενα...ειναι σαν να τα κανει ενα μωρο στη πανα κ να μην πηγαινει τουαλέτα...δεν μπορει να κανει αλλιως...
 
  • Like
Reactions: Kouros and Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π