ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μισό, γιατί εδώ, χτυπάς ευαίσθητες χορδές :D
@sea-mol @ptf @johnk @takisft
Ορίστε!!!:p:D

Παρακολουθώ (άφωνος) όσο προλαβαίνω... και τι να πω?
Ας ψελλίσω κάτι, λοιπόν...:whistle:

Ποιμενικός Καυκάσου: Ανεξάρτητη φυλή... "δυνατή" φυλή...

Ανθρωπος: Μεγάλη εμπειρία στο χειρισμό σκύλων (ιδίως "δυνατών" φυλών - και μιλάμε για καμιά 50αριά)... Ισχυρή ψυχική, πνευματική και σωματική δύναμη και ΚΥΡΙΩΣ "assertive" (δυναμικό) χαρακτήρα (δεν γίνεσαι, γενιέσαι!)...

Αν ο άνθρωπος δεν τα διαθέτει όλα αυτά: ΔΕΝ είναι κατάλληλος για ΤΥΠΙΚΟ Ποιμενικό Καυκάσου (και για τυπικό δείγμα καμιά 50αριά ακόμα φυλών)...
 
Last edited:


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Και απο τριτη να πας σε εφημερευων νοσοκομειο να κλεισεις δωματιο για οταν χρονισει το κουταβι...
Χωρις πλακα αγαπητε φιλε η ποιο σωστη επιλογη για την ασφαλεια τη δικια σου και της οικογενειας σου ειναι να παρεις ενα θηληκο κουταβι αλλης ρατσας,να το μεγαλωσεις να δεις εμπρακτως τι απαιτησεις εχει το μεγαλωμα ενος σκυλου και εαν στην συνεχεια δεις οτι σε παιρνει παιρνεις και καυκασου..Εχει μεγαλη διαφορα το "εχει ο φιλος μου σκυλο και τον βλεπω τι ωραιος που ειναι" και το ΕΧΩ εγω σκυλο και ειμαι και υπευθυνος για αυτο..
Εν ολιγοις εχεις αποφασισει εν αγνοια σου να παρεις ενα σκυλι που ΑΝ βγει τυπικο προς τη φυλη πρεπει να το περιοριζεις μεσα σε box ( κλουβι) οταν ερχονται ξενοι, να φοραει συνεχεια φιμωτρο οταν ειναι εξω, να πρεπει να τον παλευεις οταν μεγαλωσει και αρχισει να σου μπαινει, να μην μπορεις να αφησεις το παιδι σου η τη γυναικα μονο μαζι του ,να εξασφαλισεις τουλαχιστον 3 μετρα περιφραξη και πολλα αλλα που βαριεμαι παλι να γραφω....
Απο την αλλη μπορει να τυχει το κουταβι που θα παρεις να βγει κανενας μπουχεσας σαν το ντομπερμαν που λες οποτε θα καμαρωνεις που εχεις νεας γης με λουκ καυκασου...
Γιαυτο σου λεω παρε το νεαςγης να εισαι μεσα και να μην ταλαιπωρεισαι...
Μόνο στο θέμα του Καυκάσιου..
Συμφωνω σχεδόν απόλυτα. Προσθέτω οτι θα βοηθούσε και ενα kennel σε εξωτερικό χώρο.

Το ΘΕΜΑ είναι απλό... αν καποιος ειχε τις γνωσεις και την εμπειρία σε τετοια σκυλιά, δεν θα ρωτουσε σε forum, θα το επαιρνε απλα.

Ο φίλος αν επιμενει (ποιος του φταιει του Μιχάλη... ) ας πάρει ενα θηλυκό...

Οσο για τους φίλους με τις παραβολες αυτοκινητων.. δεν ειναι ουτε ferrari, ουτε cosworth.
Eιναι Kamaz (ιδιο χωριο) σε πάγο.
Aν δεν εισαι στο επιπεδο του Κabirov απλα κοιτα το.
 


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
επειδη δεν μπηκα στο φορουμ να γραψω αρχησατε να λετε διαφορα τι να πω ......
 


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
για την ιστορια πηγα και ειδα ζωντανα ποιμενικο καυκασου και μιλησα με τον ιδιοκτητα παρα πολυ και μου εξηγησε παρα πολυ ωραια οχι οπως εσεις. το σκυλι το εχει παρει απο εκτροφειο βουλγαρια το σκυλι ειναι εκπληκτικο και αν δεν ειχε κομενα αυτια θα ηταν και σε καποια εκθεση φοβερο σκυλι. ο ιδιοκτητης δεν ειναι ο πιο εμπερος με σκυλια οταν το πηρε δηλωνε αρχαριος. 2 πραγματα μου τονησε κοινωνικοποιηση απο πολυ μικρο το δικο του εγινε 1.5 χρονων και νομιζε οτι δεν ειχε καυκασου.... τοσο καλο σκυλι και μετα αρχησε να βγαζει το χαρακτηρα του και οχι τιποτα τρελο και αγριο φυσικα . τωρα θα σας αφησω να με κραξετε οσο θελετε και σας ευχαριστω για το χρονο σας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
για την ιστορια πηγα και ειδα ζωντανα ποιμενικο καυκασου και μιλησα με τον ιδιοκτητα παρα πολυ και μου εξηγησε παρα πολυ ωραια οχι οπως εσεις. το σκυλι το εχει παρει απο εκτροφειο βουλγαρια το σκυλι ειναι εκπληκτικο και αν δεν ειχε κομενα αυτια θα ηταν και σε καποια εκθεση φοβερο σκυλι. ο ιδιοκτητης δεν ειναι ο πιο εμπερος με σκυλια οταν το πηρε δηλωνε αρχαριος. 2 πραγματα μου τονησε κοινωνικοποιηση απο πολυ μικρο το δικο του εγινε 1.5 χρονων και νομιζε οτι δεν ειχε καυκασου.... τοσο καλο σκυλι και μετα αρχησε να βγαζει το χαρακτηρα του και οχι τιποτα τρελο και αγριο φυσικα . τωρα θα σας αφησω να με κραξετε οσο θελετε και σας ευχαριστω για το χρονο σας.
Δεν σε κράζει κανείς και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν τι θα κάνεις τελικά.
Διαβάζοντας όλα τα σχόλια, βλέπω ότι εκφράζονται ανησυχίες απο πολλούς λόγω εμπειρίας, γνώσης κλπ. για το δικό σου καλό.
Καλό είναι να λάβεις υπόψη σου τα σχόλια, ακόμη και τα πιό "εριστικά" για σένα. Και βέβαια η απόφαση είναι δική σου.
Πάντως αν εγώ στην αναζήτησή μου διάβαζα όλα αυτά (με την οικογενειακή κατάσταση την δική σου) θα το σκεφτόμουν διπλά. Απο εκει και πέρα, μεγάλος άνθρωπος, υπεύθυνος είσαι.. εσυ ξέρεις καλύτερα πως θα μεγαλώσεις την οικογένειά σου. Γιατί το σκυλί θα είναι μέλος της οικογένειάς σου.
 
  • Like
Reactions: elverg and dnassib


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
για την ιστορια πηγα και ειδα ζωντανα ποιμενικο καυκασου και μιλησα με τον ιδιοκτητα παρα πολυ και μου εξηγησε παρα πολυ ωραια οχι οπως εσεις. το σκυλι το εχει παρει απο εκτροφειο βουλγαρια το σκυλι ειναι εκπληκτικο και αν δεν ειχε κομενα αυτια θα ηταν και σε καποια εκθεση φοβερο σκυλι. ο ιδιοκτητης δεν ειναι ο πιο εμπερος με σκυλια οταν το πηρε δηλωνε αρχαριος. 2 πραγματα μου τονησε κοινωνικοποιηση απο πολυ μικρο το δικο του εγινε 1.5 χρονων και νομιζε οτι δεν ειχε καυκασου.... τοσο καλο σκυλι και μετα αρχησε να βγαζει το χαρακτηρα του και οχι τιποτα τρελο και αγριο φυσικα . τωρα θα σας αφησω να με κραξετε οσο θελετε και σας ευχαριστω για το χρονο σας.
Άκουσε Νικόλαε μάλλον παρεξήγησες κάποια πράγματα..Δεν έχεις μπει σε κανένα φόρουμ με τίποτα μουρλούς που βλέπουν μεγαλόσωμο σκύλο και νομίζουν ό΄τι θα τους φάει. Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι με εμπειρία και ότι τους βγάζεις άχρηστους εσύ δείχνει πολύ απλά ότι δεν θέλεις να μάθεις και ότι δεν θα μάθεις ποτέ, γιατί δεν έμαθες ποτέ σου να ακούς. Διάβασε το ποστ του reinmeister λίγο και σταμάτα να κάνεις τον εξυπνάκια και τον ξερόλα..από τέτοιους πήξαμε.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
Δεν σε κράζει κανείς και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν τι θα κάνεις τελικά.
Διαβάζοντας όλα τα σχόλια, βλέπω ότι εκφράζονται ανησυχίες απο πολλούς λόγω εμπειρίας, γνώσης κλπ. για το δικό σου καλό.
Καλό είναι να λάβεις υπόψη σου τα σχόλια, ακόμη και τα πιό "εριστικά" για σένα. Και βέβαια η απόφαση είναι δική σου.
Πάντως αν εγώ στην αναζήτησή μου διάβαζα όλα αυτά (με την οικογενειακή κατάσταση την δική σου) θα το σκεφτόμουν διπλά. Απο εκει και πέρα, μεγάλος άνθρωπος, υπεύθυνος είσαι.. εσυ ξέρεις καλύτερα πως θα μεγαλώσεις την οικογένειά σου. Γιατί το σκυλί θα είναι μέλος της οικογένειάς σου.
επειδη το σκυλι θα μεγαλωσεις σαν μελος της οικογενειας μου αυτο μου ειπε και ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τα μελη της οικογενειας μου.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
επειδη το σκυλι θα μεγαλωσεις σαν μελος της οικογενειας μου αυτο μου ειπε και ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τα μελη της οικογενειας μου.
Δεν έχω άλλο τρόπο να το πω: ο ιδιοκτήτης είναι ή αφελής ή απλώς ηλίθιος.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Νασικούλι:D

και ο άντρας μου Σμιξιώτης
ανεβήκαμε για Δεκαπενταύγουστο και να μαστε 20 χρόνια μετά με 2 παιδιά και ένα σκύλο
τι σου είναι το ρημάδι το κάρμα:p
.........
εγώ κοντεύω να βρω κοντοχωριανούς μπορεί και μακρινά ξαδέρφια ...........
Δηλαδή .......τα παιδιά σας έχουν pedigree!!
Εγώ Σμιξιώτης ειμαι, η γυναίκα μου όμως Σαμαρινιώτισα αλλα και οι δύο δεν είμαστε καθαρόαιμοι.... και δεν έχουμε pedigree !
Είπα και εγώ να μιλήσω και είμαι offtopic.
Συγνώμη....
 
Last edited:




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
@Nikolaos με το καλο να πάρεις το σκυλάκι σου.θα περιμενουμε νέα και φωτογραφίες και φυσικα σε θελουμε εδω και για την μετέπειτα πορεία του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
επειδη το σκυλι θα μεγαλωσεις σαν μελος της οικογενειας μου αυτο μου ειπε και ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τα μελη της οικογενειας μου.
Μην μένεις στη γνώμη ενός μόνο ανθρώπου. Έχει γραφτεί και νωρίτερα στο θέμα, το άλλο Σαββατοκύριακο έχει έκθεση στην Θεσσαλονίκη, πήγαινε να δεις, να μιλήσεις και να ακούσεις, και στο φινάλε μπορεί να δεις και κάποια άλλη φυλή που θα σου κάνει κλικ.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Και γω αν εβλεπα παντως τετοιες απαντησεις θα σταματουσα να διαβαζω. (n)
Δηλαδή είναι δυνατό να διαβεβαιώνει κάποιος τον άνθρωπο ότι αν πάρει οποιοδήποτε σκύλο από κουτάβι, οπωσδήποτε αυτός ο σκύλος θα είναι ασφαλής με τα μέλη της οικογένειας;;; Αν ο θεματοθέτης δεν έχει σκύλο, είναι πολύ λογικό να τον πιστέψει τον τύπο που του το είπε αυτό. Πώς αποκαλείς κάποιον που δίνει μια τέτοια εγκληματική διαβεβαίωση;
Να δώσω ένα παράδειγμα: παλιοί γείτονες είχαν δύο λυκόσκυλα, για "φύλακες". Με την αντίληψη μόνο στην αυλή, δεμένα κιόλας τη νύχτα και να ενθαρρύνονται να γαβγίζουν σε ό,τι περνάει. ήταν από τα σπίτια που απλά αλλάζαμε πεζοδρόμιο όταν περνάγαμε από εκεί.
Επειδή τα είχαν από κουτάβια και ήταν "δικά τους", είχαν όπως πολλοί άλλοι στη θέση τους την βεβαιότητα ότι τα σκυλιά θα φυλάνε τους "δικούς τους". Μέχρι που μια ωραία μέρα το παιδί της οικογένειας βρέθηκε στο νοσοκομείο, και άγιο είχε που επέζησε. Γιατί προφανώς και δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως ο σκύλος ο μεγαλωμένος στο σπίτι μου την οικογένεια μου ποτέ δεν την πειράζει!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Caucasian Shepherd Dogs require very specific and detailed training. From the ages of 0–9 months the obedience of the dog has already been formed. It is recommended that an expert begins to train the dog from the ages of 7–8 months old. The training that is involved in this early stage should be light guidance on the teaching of obedience. Puppy school has been described as a bad option for the Caucasian Shepherd dog. They don’t tolerate other dogs very well and get out of control easily; this can be difficult to manage even if they are still young. After the early stages and training of a Caucasian Shepherd Dogs life, they can move on to learn about how to herd different types of livestock and defend them if the situation arises. Caucasian Mountain Dogs are suited for experienced dog owners that are able to display strong leadership so that the dog always knows who is in charge, otherwise the dog might assume that he needs to take on the alpha role. Which could result in deadly circumstances. It is important to expose the dog to extensive amounts of socialization to teach it that not all humans are enemies, starting this routine from a young age could be helpful. Caucasian Shepherd Dogs are not recommended to be adopted into families with young children because of their guardian instinct and powerful bodies. It is not worth taking the risk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_Shepherd_Dog
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ε ναι...μάλλον η γλώσσα συνομιλίας, έφταιγε και δεν καταλάβαινε ο άνθρωπος (y):D
Απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι βίτσιο μερικών να φέρουν αντιρρήσεις για μια ράτσα, αλλά γίνεται αναφορά στο θέμα "οικογένειας με παιδιά" σε παγκόσμια κλίμακα!

Θεωρώντας το wikipedia πολύ σοβαρή πηγή πληροφοριών.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
@Nikolaos με το καλο να πάρεις το σκυλάκι σου.θα περιμενουμε νέα και φωτογραφίες και φυσικα σε θελουμε εδω και για την μετέπειτα πορεία του σκύλου.
Αυτό καλά κάνεις και το εύχεσαι γιατί δεν είναι και δεδομένο !!! :p :p
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Caucasian Shepherd Dogs require very specific and detailed training. From the ages of 0–9 months the obedience of the dog has already been formed. It is recommended that an expert begins to train the dog from the ages of 7–8 months old. The training that is involved in this early stage should be light guidance on the teaching of obedience. Puppy school has been described as a bad option for the Caucasian Shepherd dog. They don’t tolerate other dogs very well and get out of control easily; this can be difficult to manage even if they are still young. After the early stages and training of a Caucasian Shepherd Dogs life, they can move on to learn about how to herd different types of livestock and defend them if the situation arises. Caucasian Mountain Dogs are suited for experienced dog owners that are able to display strong leadership so that the dog always knows who is in charge, otherwise the dog might assume that he needs to take on the alpha role. Which could result in deadly circumstances. It is important to expose the dog to extensive amounts of socialization to teach it that not all humans are enemies, starting this routine from a young age could be helpful. Caucasian Shepherd Dogs are not recommended to be adopted into families with young children because of their guardian instinct and powerful bodies. It is not worth taking the risk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_Shepherd_Dog
αχ ρε Βασίλη, ακόμα προσπαθείς να εξηγήσεις...; άσε που εκείνο που το σημείο που θα έπρεπε να τονίσεις με bold είναι το εξής: Which could result in deadly circumstances

Αφού του το διαβεβαίωσε ο ιδιοκτήτης λέμε! δεν υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με την οικογένεια του...Ο ιδιοκτήτης που κι αυτός χωρίς να έχει εμπειρία, βρήκε "εκτροφείο" (!!!) στην Βουλγαρία που του εμπιστεύτηκε(!!!) Καυκάσιο (κανείς δεν ξέρει πόσο Καυκάσιο είναι πραγματικά, από θέμα χαρακτήρα ειδικά), το οποίο αν δεν είχε κομμένα αυτιά θα ήταν σε κάποια έκθεση φοβερό σκυλί (ποιος το έκρινε και με βάση ποια κριτήρια, για έκθεση μορφολογίας μιλάμε; τι σημαίνει φοβερό σκυλί; ).
Βρείτε πόσα λάθη σε μία παράγραφο... να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...
Βρέθηκε ένας που του είπε αυτά που ήθελε να ακούσει και έληξε το θέμα. Τουλάχιστον βρε άνθρωπε αφού δεν θες να πάρεις το Νέας Γης που σου λέμε όλοι ότι είναι ιδανικό για αυτό που ζητάς και έχεις φάει το κόλλημα σου να μετατρέψεις ένα Καυκάσου σε family pet (εκτός και αν πάρεις από αυτά τα ¨τύπου" Καυκάσου τα καναδικά, τα βουλγάρικα μπακγιάρντικα κτλ), πήγαινε στην έκθεση που σου λένε, βρες ανθρώπους το χώρου, σοβαρούς, έμπειρους μίλησε με όλους και καλή σου τύχη.
Δεν σχολιάζω άλλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf