Τσιπάρισμα Σκύλου και Φορολογία


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ!
ΜΟΝΟ Η ΠΑΙΔΕΙΑ!


βασικα να εξηγησω κατι γιατι επειδή όταν γραφω χανω την σειρα μου και άλλο θελώ να γραψω και άλλο γραφω.
α)θα ηθελα να είναι αναγκαστικο το τσιπαρισμα με σωστη διαχειριση ως προς τα στοιχει και τη καταχωρηση
β)μεσω του τσιπαρισματος θα ηθελα να υπαρξει ποινη σε περιπτώσεις όπως ανεφερα πανω
γ)αν για ολο αυτό που είναι ένα μετρο αποτρεπτικο μου πει ο άλλος ότι για την συντηρηση - λειτουργια ολου αυτου όταν θα το τσιπαρεις πρεπει να πληρωσεις και ένα ποσο (αυτό εννοω φορο ) ή το χρονο να δινεις 10 ευρω τοτε ναι συμφωνω...αλλα για να λειτουργησει το ολο συστημα που αφορα την ευρεση χαμενων σκυλιων και την αποτροπή ηλιθιοτήτων.
αν μου πει ότι επειδή δεν εχει μεινει τιποτα πια να φορολογησω θα φορολογησω τα σκυλια για να ερθουν λεφτα στο ταμειο του κρατους (λεμε τωρα τις μαλακιες που λενε) εκει είμαι βεβαίως και εναντια σε αυτό...
γιαυτο λεω εξαρτάται το τι πας να κερδισεις από ολο αυτό αν το κανεις.
γιατι η παιδεια όπως λες είναι η καλυτερη λυση αλλα μεχρι να βεβαιωθείς ότι γινεται σωστα πρεπει να εχεις ανπτυξει και μηχανισμο σωστης αποτροπης .
και οι πιο ανεπτυγμένες χωρες για να πετυχουν καποια πραγματα που σε εμας φανταζουν απιθανα βαλανε 2 στοχους να παιζουν μαζι, αλλαγη παιδειας αλλα και καποια μορφη τιμωριας ταυτόχρονα.και στο περασμα του χρονου που ξερεις ότι το θεμα παιδεια εχει δωσει καρπους δεν ενδιαφερει κανεναν πια η ποινη γιατι δεν θα κανει ποτε τη μαλακια γιατι δεν εχει μαθει να κανει κατι τετοιο.και ετσι υπαρχει μεν αλλα είναι σε κατασταση sleep.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Παιδιά αυτό το ωραίο το έχετε πάρει χαμπάρι?
Ίσχυε από παλιά?

"σε περίπτωση που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του τόπου της κατοικίας του την πρόθεσή 5 του αυτή και το παραδίδει σε αυτόν, λαμβάνοντας αντίγραφο της μεταβολής της εγγραφής του ζώου στη ΔΗΒΔ, όπου θα αναφέρεται ο Δήμος ως προσωρινός κάτοχος του αδέσποτου πλέον ζώου"

Από εδώ:
http://www.minagric.gr/images/stori...ntrofias/egxeiridio_katagrafhs_zoon090215.pdf
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Παιδιά αυτό το ωραίο το έχετε πάρει χαμπάρι?
Ίσχυε από παλιά?

"σε περίπτωση που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του τόπου της κατοικίας του την πρόθεσή 5 του αυτή και το παραδίδει σε αυτόν, λαμβάνοντας αντίγραφο της μεταβολής της εγγραφής του ζώου στη ΔΗΒΔ, όπου θα αναφέρεται ο Δήμος ως προσωρινός κάτοχος του αδέσποτου πλέον ζώου"

Από εδώ:
http://www.minagric.gr/images/stori...ntrofias/egxeiridio_katagrafhs_zoon090215.pdf
Γαμάτο.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ελλάς το μεγαλείο σου...Προσωρινός κάτοχος ο δήμος...μάλιστα....ούτε να το φανταστώ δεν θέλω..
Έτσι όπως μας κάνουν σε λίγο οι δήμοι/κράτος θα είναι προσωρινοί κάτοχοι, αυτοκινήτων, σπιτιών, παιδιών .. ίσως και των κορμιών μας!!
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
τον κανονα αυτόν για το δημο τον θεωρείτε ανουσιο ??
ασχημος ναι πανασχημος , κακος και όλα τα χειροτερα αλλα θεωρείτε ότι είναι ανούσιος??
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
να βγω και oftopic (συνηθισμένος) και αν μιλάμε για αδέσποτα, που να δείτε τι γίνεται απο γάτες στην Γλυφάδα. Είναι και η εποχή για γεννητούρια τώρα..
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
να βγω και oftopic (συνηθισμένος) και αν μιλάμε για αδέσποτα, που να δείτε τι γίνεται απο γάτες στην Γλυφάδα. Είναι και η εποχή για γεννητούρια τώρα..

αστα να πανε.
ασε που δεν μπορω ρε παιδι μου να βλεπω ολο νεκρα γατια στους δρομους και πραγματικα απορω με το κοσμο που καπως το εχει συνηθισει....
δε ξερω πως γινεται να συνηθιζεται αυτό...