Microchip




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
το λοιπόν... πήρα στον δήμο μας τηλ. υπεύθυνος για την καταγραφή είναι ο τομέας πρόνοιας ( σε εμάς μάλλον από δήμο σε δήμο διαφέρει) 2132014603 ο κος χαμπελος

Μίλησα λοιπόν μαζί του είχε πληρεί αγνοια (κλασσικά) και του εξήγησα ότι στον δήμο αθηναίων δίνουν και αριθμό μητρώου... μου είπε θα το κοιτάξει αλλα δεν του έχουν ξαναζητήσει κάτι αντίστοιχο... θα τον ξαναπάρω σε μια εβδομάδα...
Καταρχάς, ουάου!!! Εξελιζόμαστε! Κατά δεύτερον δεν μου κάνει καμία εντύπωση..Θα τον πάρω κι εγώ τηλέφωνο. Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: mariakala




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
"Πιστοποιητικό Ηλεκτρονικής Ταυτοποίησης".
Το χαρτάκι που μας δώκανε για το μικροτσιπ και ράψαμε στο τεφτέρι του ζωντανού.
Ετούτο το κάνεις κόπια (αν δεν σου δώκανε 2), το βάνεις σιμά στην αίτηση και τους το δίνεις.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Πραγματικά το διαβαζω μερες αυτό με το Δημό και πραγματικά ντρεπομαι να πάω γιατί πραγματικά δε θα ξέρουν τίποτα!!!Εδω μια βεβαιωση πήρα εχθες οτί δε χρωστάω στο Δημό και την έκαναν λάθος....χαχαχα θα ρωτησώ την κυρία της φιλοζωικής της περιοχής που μιλάει μαζί τους!!
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αναμοχλευω το θεμα , προσφατα ειχα μια αντιλογια με ενα κυριο σε ενα σκυλοπαρκο σχετικα με το μικροτσιπ....καθοτι μου ειπε οτι πηρε σκυλο απο γεννα ιδιωτη με μικτροτσιπ επανω, και τον ρωτησα αν πολυ απλα το χει σκαναρει να δει οτι υπαρχει η του πε ο ιδιωτης φουμαρα. Και τι μου απαντησε ο αθεοφοβος? Μα μου λεει εγω το αγορα απο το ιντερνετ για 9.5€ και το βαλε ο ιδιωτης ο οποιος κανει και εμβολια στα σκυλια του μονος και ξερει να βαλει και το τσιπ.
Τελοσπαντων για ν μην τα πολυλογω.....βρηκα ενα site, vetshop.gr λεγεται το οποιο πουλαει τετοια πραγματα. Και θελω σε αυτο το σημειο να ρωτησω....και απευθυνομαι στους εκτροφεις του φορουμ και στα ενεργα μελη φιλοζωικων συλλογων, το εν λογο site πουλαει μονο σε κτηνιατρους αναλωσιμα η και σε απλο ιδιωτη???
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν ανηκω στις παραπανω ομαδες που αναφερθηκες,
αλλά μια ματιά που του ριξα του συγκεκριμενου σάιτ καταλαβα οτι απευθυνεται γενικα σε οσους έχουν ζωα,
από πετ μεχρι κτηνοτροφικων μοναδων,ανοιχτο δλδ ηταν...
κ γιατι να μην είναι?
Δεν εχω καταλαβει ακομη τι σου κάνει εντυπωση...
πολλοί κανουν τα εμβολια μονοι τους,κολλανε τα αυτοκόλλητα κ ειτε τους λειπει η σφραγιδα ειτε αμα εχουν κανα γνωστό κτηνιατρο κ τον επισκεπτονται μια φορα στα δυο χρόνια του ζητανε να τα σφραγιζει ολα μαζι (κ ο δικος μου δλδ μου χει πει επειδη μπορει να μην συμπίπτουν οι ημ/νιες -ποτε ειναι να κανει κατι η Ηρα με το ποτε θαρθει αυτος στην περιοχη-αμα θελω να της κανω καποια πραγματα μονη μου -αφου εχει διαπιστωσει οτι πραγματι μπορω,ετσι?μη παει ο καθενας να ζηταει τετοια απτον κτηνιατρο του- να τα κανω κ να μου τα σφραγιζει μετά,
εγω δεν θελω να το κανω γιατι θελω να την βλεπει κιολας...
Μπορει εμενα να μουχει διαφυγει κατι κ να το δει εκεινος...
Αλλα εμεις ημαστε ιδιαζουσα περιπτωση...στην Αθηνα που εχεις προσβαση ανα πασα ωρα κ στιγμη δεν βλεπω τον λογο γιατι να κανεις κατι τετοιο!
Αυτο ηταν το ενα κομματι!

Οσον αφορα το τσιπ,
θεωρητικα μπορεις να το κανεις μονος σου,ναι,
το αγοράζεις,μαζι με την σύριγγα ερχεται κ τα υπολοιπα χαρτια με τον αριθμο κλπ...
δεν ειναι κατι,σαν το εμβολιο,κ πας μετα πχ να κανει την ένταξη ο κτηνίατρος...αμα δεν σε φρικαρει η κουμούτσα η σύριγγα...

Όπως λοιπον αυτο το σάιτ που βρήκες,υπαρχουν κ αλλα,που πουλανε οτι θες κ χρειαζεσαι!Γιατί να μην τα πουλανε κ στον απλο ιδιώτη?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μπορει εμενα να μουχει διαφυγει κατι κ να το δει εκεινος...
Αυτη η φραση θα εστεκε μονο αν την ελεγε κτηνιατρος.

Ποσο κοστιζουν δηλαδη τα εμβολια απο μονα τους; Για τι ποσο μιλαμε;
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μαρια-ηρα τον εμβολιασμο απο ιδιωτη τον δεχομαι, γιατι και οι φιλοζωικες που φιλοξενουν 20 αδεσποτα αποκλειεται να φερνουν κτηνιατρο να τα εμβολιασει ολα, ψωνιζουν τα απαραιτητα και τα κανουν μονοι τους για οικονομια. Αλλα θεωρω οτι το μικροτσιπ θα πρεπε να δινετε αποκλειστικα σε κτηνιατρους, για τον λογο οτι ετσι θα υπαρει ελεγχος για το που μπαινει σε ποιο σκυλι κτλπ. Δες τωρα, ιδιωτης κανει γεννα, μοσχοπουλαει τα χωρις κοστος για αυτο κουταβια και μαλιστα εχει ξεγλιστρησει απο επισκεψη σε κτηνιατρο για τοποθετηση μικροτσιπ, αφου το βαζει μονος του. Πως θα παει μπροστα αυτη η χωρα???
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σουχω κ παραδειγμα για να καταλαβεις τι εννοω...
Εγω κοιταω παντα τα δοντια της κ ελέγχω κυριως τα πισω (πέτρα κλπ) πηγαμε στον κτηνιατρο κ μου επέστησε την προσοχη για δυο μπροστινα της που φανηκαν αποχρωματισμενα...δεν ταχα δει καν!
Τετοια πραγματακια εννοω...που θεωρω πανω κατω ολοι τα κανουμε.

Εξαρτάται...τοχα ψαξει κ γω παλια,εβρισκα απο 5 εως 10€,ανάλογα αμα το παραγγελνα απο ονλαιν ή απτο φαρμακείο του χωριού
Δεν ειναι ακριβα τα εμβόλια...αλλα δεν πας στον κτηνιατρο μονο για το εμβολιο...θεωρω...
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δες τωρα, ιδιωτης κανει γεννα, μοσχοπουλαει τα χωρις κοστος για αυτο κουταβια και μαλιστα εχει ξεγλιστρησει απο επισκεψη σε κτηνιατρο για τοποθετηση μικροτσιπ, αφου το βαζει μονος του. Πως θα παει μπροστα αυτη η χωρα???

Καλα...που δεν παει μπροστα η χωρα (ουτε προκειται δλδ) δεν οφειλεται αποκλειστικα σαυτα...

Προσωπικα...
πολύ αμφιβάλλω οτι το εν λόγω κουταβι πραγματι εχει τσιπ...
αμα δεν το δω να το σκαναρουν κ να βρισκουν αριθμο.
Αλλα αμα υποθεσουμε οτι ετσι ειναι...το μονο συμπέρασμα που βγαζω ειναι οτι αυτος που εκανε την γεννα ξερει πολυ καλα τι κανει,δεν ηταν δλδ κανα "στιγμιαιο λαθος",ειναι ενημερωμένος,το κανει κατ'επαγγελμα κ ξερει πως να ξεφευγει απτις "κακοτοπιες" (ενος μέσου ανθρωπου που ψαχνει απλα ενα κουταβι).

Αλλα οχι...παρόλα αυτα,θεωρω οτι πρεπει να εχουμε προσβαση ολοι σε ολα (δεν αναφερομαι μονο στα κτηνιατρικα),δεν πρεπει ποτε κανεις να συγκεντρώσει στα χερια του (ειτε μιλαμε για εναν ειτε για ομαδα) την δύναμη του μονοπωλίου
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Μα και να βαλεις το τσιπ μονος σου καταχωρηση πως θα κανεις? γινεται στον κτηνιατρο, οποτε την επισκεψη δε τη γλιτωνεις. Οποτε το ιδιο ερχεται. Κανω καπου λάθος?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αλλα οχι...παρόλα αυτα,θεωρω οτι πρεπει να εχουμε προσβαση ολοι σε ολα (δεν αναφερομαι μονο στα κτηνιατρικα),δεν πρεπει ποτε κανεις να συγκεντρώσει στα χερια του (ειτε μιλαμε για εναν ειτε για ομαδα) την δύναμη του μονοπωλίου
Οπως ζαναξ, βαλιουμ κλπ;

Νταξει δεν το συζηταω ποσο διαφωνω. Μου φαινεται εξωφρενικό ότι καποιος θα προσπερνουσε τον κτηνιατρο/γιατρο και θα ειχε την επαρση να νομιζει οτι μπορει να τον αντικαταστησει. Για να γλυτωσει τι 50-60 ευρω το χρονο; 100;
Δε λεω πως 100 ευρω ειναι λίγα αλλα αν δεν εχεις να διαθεσεις 100 ευρω το χρόνο για το σκυλο, μην εχεις σκυλο. Επίσης εναν κτηνιατρο που θα συμφωνουσε σε μια τετοια απατη θα τον εμπιστευοσουν; Οκ, πες αν καποιος ζει στη μεση του πουθενα, μπορει καπως να δικαιολογειται. Αν και οχι, γιατι μιλαμε για κατι που γινεται μια φορα και επαναλαμβανεται μια το χρονο.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το ειπα παραπανω...πας στον κτηνιατρο να κανει την ένταξη (θεωρητικά πάντα)
Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ειναι φιλοι,συγγενείς,γνωστοι κ το κάνουν...δεν ειναι κατι που δεν εχω ξανακουσει.

Θα σε χρεωσει επισκεψη επειδη θα πας να αφησεις τα χαρτιά?

Δεν μουχει τύχει ποτέ να παω κατι να δωσω/πάρω/συζητησω κ να με χρεώσει...μια φορα πηγα να παρω κατι εξετασεις κ επειδή την ειχα μαζι μου την ελεγξε κιολας,"μιας κ την ειδε" κ παλι δεν με χρεωσε...
Αυτα ειναι αναλογα τον κτηνιατρο υποθετω!

Δεν μιλάω μονο για φάρμακα ρε παιδια,οταν λεω ολοι να εχουμε προσβαση σε ολα...
Κ σίγουρα δεν επικροτώ το selfmedicating...ενέχει κινδύνους,όποιος δεν το αντιλαμβανεται αυτο ειναι αξιος της μοιρας.
Αλλα αμα θελω πχ γαλαστοπ γιατι να μπορω να το προμηθευτω μονο απτον κτηνίατρο?
Εγω μπορεί να θέλω να διαλεξω τον αριθμο του τσιπ κ οχι να βαλω οποιο εχει εκεινη την στιγμη ο κτηνιατρος.
Κλπ κλπ κλπ
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αλλα οχι...παρόλα αυτα,θεωρω οτι πρεπει να εχουμε προσβαση ολοι σε ολα (δεν αναφερομαι μονο στα κτηνιατρικα),δεν πρεπει ποτε κανεις να συγκεντρώσει στα χερια του (ειτε μιλαμε για εναν ειτε για ομαδα) την δύναμη του μονοπωλίου
επειδη γενικευσες και θα βγουμε οφ τοπικ , θεωρω οτι σε μια χωρα με ελαχιστη κυνολογικη παιδεια και ελαχιστα βηματα στην κατευθυνση της ενημερωσης, θα πρεπε να υπαρξουν σαφης διαδικασιες για την ηλεκτρονικη σημανση των σκυλων, απο κτηνιατρο και να φερουν την σφραγιδα στο βιβλιαριο καθως και στο στελεχος που αποστελεται στο υπουργειο γεωργιας πλεον και παλιοτερα στον ΠΚΣ. Επισης θα πρεπει και οι δημοι πλεον να φτιαξουν μητρωο σκυλων-δημοτων.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μα και να βαλεις το τσιπ μονος σου καταχωρηση πως θα κανεις? γινεται στον κτηνιατρο, οποτε την επισκεψη δε τη γλιτωνεις. Οποτε το ιδιο ερχεται. Κανω καπου λάθος?
Αν βαλεις μονος σου το τσιπ, μπορεις να πας στον κτηνιατρο και να του πεις να το περασει, δινωντας του τα χαρτια, οπως και οι φιλοζωικες που χουν δυνατοτητα να βαζουν μικροτσιπ, το χουν περασει στο σκυλι, και σου δινουν τα χαρτια να πας να το περασεις εσυ στον κτηνιατρο σου.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Ναι το ξέρω αυτό που εννοώ είναι οτι π.χ εγω πλήρωσα 30 στο γιατρο καθώς το έκανα ταυτόχρονα με εμβολιασμό κ.τ.λ . Αν το παρεις σκετο 9-10 ευρω , βάλε και βενζίνες ή εξοδα αποστολης, και βρες καποιον να εμπιστευεσαι να το βάλει και μετα να τρεχεις γιατρο να κανεις καταχωρηση, ουσιαστικα μιλάμε για ενα τελικό κέρδος αμελητέο σε σχέση με τα συνολικά έξοδα ενος σκύλου. Και ειναι και εξοδο που γίνεται μια φορα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf