Δεν τρώει...


Narous

New Member
20 Ιουλίου 2016
4
0
33
Καλησπέρα σας. Έχω ενα ημίαιμο λυκάκι 1,5 χρονών γύρω στα 35 κιλά. Ένα χρόνο και κάτι ταΐζεται με ωμή barf τροφή (Voldog) με το completed chicken meal(Στις αρχές 1 κιλό κάθε μέρα, αργότερα για οικονομικούς λόγους μισό κιλό με ρυζάκι. Πριν 2 μήνες αποφάσισα να του δίνω το απλό γεύμα κοτόπουλο της voldog (Είναι φθηνότερο οπότε του έκοψα το ρύζι και ξανάρχισα να του δίνω ένα κιλό). Ενώ με την εταιρία δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε ο σκϋλος μου(γενικά και σκ=£=τα να του δώσεις που λέει ο λόγος θα τα φάει με όρεξη) μια μέρα ξαφνικά δεν μου το εφαγε και τυχαία ήταν και το προτελευταίο...Του βαζω το τελευταίο το τρώει με λιγο ζόρι με χαϊδέματα αλλά όχι όλο και μου ξερνάει το πρωί. Μια βδομαδα επιτηδες δεν του πηρα. Του εδινα οτι περίσευε απο το μαγαζί που δουλεύω. Λουκάνικα κυρίως,κανα κοκαλο απο την μπριζολα μας ολα καλα ετρωγε οχι με την όρεξη που είχε αλλα τα ετρωγε. χτες αγόρασα πάλι απλό κοτόπουλο απο την Voldog Του δινω να φάει, με το ζορι και να μαι απο πάνω του το εφαγε...Το πρωί το ξέρασε όλο...Κανείς καμία ιδέα για το τι μπορει να συμβαινει?Λετε να πετυχα καμια παρτίδα που δεν είναι καλή?
 


Narous

New Member
20 Ιουλίου 2016
4
0
33
Με συγχωρείτε που το ανέβασα εδώ αλλά μιάς κι είναι το πρωτο μου post....
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
@Narous από το ποστ σου δεν καταλαβαίνω ότι δεν τρώει αλλά ότι δεν τρώει voldog.
Βέβαια το ότι του δίνεις κόκκαλα ψημένα είναι πολύ επικίνδυνο και μάλλον δεν το γνωρίζεις. Κάνε αιματολογικές να δεις πως είναι η γενική υγεία του σκύλου και δώσε αποφάγια από την ταβέρνα αποφεύγοντας τα κόκκαλα και όσο μπορείς περισσότερο κρέατα . Τα λουκάνικα είναι πολύ βαριά σε περίπτωση που έχει κάποιο θέμα με το στομάχι του.
 




Narous

New Member
20 Ιουλίου 2016
4
0
33
Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. Τσιμπουρια το σκυλι δεν εχει για τον φιλο που ειπε την ερλιχειωση. Το θεμα μου φιλε που ειπες σωστα οτι δεν τρωει μονο την voldog ειναι οτι γενικα δεν λυσσαει να φαει, ειναι πολυ λεμαργο σκυλι και δεν πολυ τρωει με ο ρεξη. Θα του αλλαξω τροφη με ωμή δική μου barf με πλατάρια...τι αλλο να του βαζω απο λαχανικα?
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Κάνε για καλό και για κακό εξετάσεις στο σκύλο @Narous. Για να είσαι σίγουρος. Το γεγονός ότι δεν έχει τσιμπούρι ο σκύλος από όσο ξέρω, δεν έχει να κάνει. Αρκεί να τον τσίμπησε μια φορά μολυσμένο τσιμπούρι για να κόλλησε το μικρόβιο.

Διατροφικά μπορείς να αφήσεις τη barf για καποιο διάστημα και να του δίνεις κρέας (ίσως και λίγο ρύζι) να τρώει. Όχι κόκκαλα όμως. Είναι ήδη καταπονημένο το στομάχι του λογικά, οπότε με τα κόκκαλα θα τον επιβαρύνεις πολύ.

Περαστικά εύχομαι! :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν δώσεις δική σου barf, δεν αρκούν τα πλατάρια. Χρειάζεται ποικιλία κρεάτων μέσα στο μήνα.
 
  • Like
Reactions: vek


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οταν το σκυλι δεν τρωει ωμο κρεας, κατι δεν παει καλα με το κρεας. Οποτε ο δικος μου δεν τρωει το φαγητο του, τον εμπιστευομαι. Ισως ειναι λιγο χαλασμενο κ δεν το εχεις παρει χαμπαρι. Μου εχει τυχει. Ισως να μην ειναι σωστα συντηρημενη η τροφη που του δινεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Οταν το σκυλι δεν τρωει ωμο κρεας, κατι δεν παει καλα με το κρεας. Οποτε ο δικος μου δεν τρωει το φαγητο του, τον εμπιστευομαι. Ισως ειναι λιγο χαλασμενο κ δεν το εχεις παρει χαμπαρι. Μου εχει τυχει. Ισως να μην ειναι σωστα συντηρημενη η τροφη που του δινεις.
Το "αρπαγμένο" δεν νομίζω ότι τα χαλάει, ίσα-ίσα. Ό,τι βρωμάει τους αρέσει, γι αυτό μπορεί να τσιμπήσουν κι από κανα ψόφιο περιστέρι στο δρόμο αν το βρουν.
Το να κόβεται η όρεξη πάντως μπορεί να είναι ένδειξη για αρρώστεια. Από ότι λέει ο άνθρωπος τρώει και τα λουκάνικα και τις μπριζόλες αλλά όχι με τη λαιμαργία που τα έτρωγε παλιά.
 
  • Like
Reactions: dnassib and vek


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το "αρπαγμένο" δεν νομίζω ότι τα χαλάει, ίσα-ίσα. Ό,τι βρωμάει τους αρέσει, γι αυτό μπορεί να τσιμπήσουν κι από κανα ψόφιο περιστέρι στο δρόμο αν το βρουν.
Δεν ισχυει για ολα τα σκυλια ή τουλαχιστον στον δικο μου. Οποτε του εχω παρει κρεας και μυριζει λιγακι, δεν το πλησιαζει. Το ειχα κανει πειραμα και δεν ειχε φαει 2 μερες.
 


Narous

New Member
20 Ιουλίου 2016
4
0
33
Το "αρπαγμένο" δεν νομίζω ότι τα χαλάει, ίσα-ίσα. Ό,τι βρωμάει τους αρέσει, γι αυτό μπορεί να τσιμπήσουν κι από κανα ψόφιο περιστέρι στο δρόμο αν το βρουν.
Το να κόβεται η όρεξη πάντως μπορεί να είναι ένδειξη για αρρώστεια. Από ότι λέει ο άνθρωπος τρώει και τα λουκάνικα και τις μπριζόλες αλλά όχι με τη λαιμαργία που τα έτρωγε παλιά.
Ακριβως παιδια...εχει χασει την ορεξη του
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
..., γι αυτό μπορεί να τσιμπήσουν κι από κανα ψόφιο περιστέρι στο δρόμο αν το βρουν.
εδω θα μπορουσες να γραψεις απλα ορφεας...
πριν βδομαδες ειχαμε πετυχει στην ακρη του δρομου που μενω εναν ψοφιο ποντικο.
ακομα τον ψαχνει. καθε φορα που περναμε απο 'κει.

ελεος με τα κολληματα του :(.
 
  • Like
Reactions: dnassib


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
εδω θα μπορουσες να γραψεις απλα ορφεας...
πριν βδομαδες ειχαμε πετυχει στην ακρη του δρομου που μενω εναν ψοφιο ποντικο.
ακομα τον ψαχνει. καθε φορα που περναμε απο 'κει.

ελεος με τα κολληματα του :(.
Το ίδιο και η δικιά μου αλλά με τα πατημένα περιστέρια ακόμα και αν πια δεν υπάρχει ίχνος τους κάτω....

@Narous με τον κτηνίατρο επικοινώνησες;;;