Καταγγελία δια αντιπροσώπου;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Την βοήθεια σας παρακαλώ.
Πήρα αυτό το μήνυμα, για μένα απαράδεκτο ειδικά από τον άνθρωπο που προέρχεται, και θα ήθελα να με διαφωτίσετε. Μπορώ να κάνω εγώ καταγγελία για κάποιον άλλον;

"Καλησπέρα, στο Βύρωνα που μόλις μετακόμισα , πριν δύο μέρες, και στο δρόμο μεταξύ xxxxxx και xxxxxx, εγώ μένω xxxxxx, από τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας μας βλέπω ένα σκύλο μεγαλόσωμο σε ένα μπαλκόνι εγκαταλειμένο από το πρωί μέσα στη ζέστη και τον σκασμό μάλλον λείπουν τα αφεντικά τέρατα, το βράδευ κοιμάται στο μπαλκονάκι και τα παντζούρια κλειστά . Εγώ δεν μπορώ να κάνω καταγγελία και ειδικούς λόγους αλλά θα εεκτιμούσα αν το έκανες εσύ. Είναι στον 3 όροφο πίσω μπαλκόνι ακάλυπτος και φυσικά τον βλέπει όλη η γειτονιά αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάνει καταγγελία και επειδή σκύλος σε μπαλκόνι απαγορεύεται για την υγεία του, και όλα τα αυτονόητα έχω αγχωθεί. Έστω μία καταγγελία, το καημένο δεν βγάζει άχνα τόσο καλό είναι. Ευχαριστώ Mxxxx
xxxxxxxx σίγουρα αν χτυπήσει η αστυνομία θα ξέρει η πολυκατοικία τίνος είναι"
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καταγγελία εκ μέρους του δεν νομίζω ότι γίνεται. Απ' όσο ξέρω πρέπει να έχεις φωτογραφίες κλπ οπότε αν πήγαινες στο σπίτι αυτό και κατάφερνες να τραβήξεις φωτό σε διάφορες στιγμές;
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω σωστά το μήνυμα: το άτομο που σου έστειλε το μήνυμα δε μπορεί να πάει στο Α.Τ. για κάποιο λόγο και σου ζητά να διευκολύνεις τη διαδικασία ή δε θέλει να ακουστεί το όνομά του στην καταγγελία; Για το πρώτο υπάρχουν λύσεις, αλλά νομίζω είναι λίγο πιο σύνθετο απ' το να πας με μια εξουσιοδότηση στο Α.Τ. να υπογράψεις μια καταγγελία εξ' ονόματος τρίτου. Αν σου ζητά να κάνεις εσύ την καταγγελία για να μην εμπλακεί κι επιθυμείς να το κάνεις, ακολουθείς τη γνωστή διαδικασία με καταγγέλλουσα εσένα όμως.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καταγγελία εκ μέρους του δεν νομίζω ότι γίνεται. Απ' όσο ξέρω πρέπει να έχεις φωτογραφίες κλπ οπότε αν πήγαινες στο σπίτι αυτό και κατάφερνες να τραβήξεις φωτό σε διάφορες στιγμές;
Να πηγαίνω σε άλλη περιοχή και αν τραβάω φωτογραφίες σαν παπαράτσι, απο που άραγε; Δεν υπάρχει περίπτωση..Η μόνη περίπτωση έιναι να πάρω τλφ στο αστυνομικό τμήμα και να πω ακριβώς που είναι ο σκύλος και ότι αυτή την στιγμή που σας καλώ βρίσκεται σε ένα μπαλκόνι μέσα στο λιοπύρι χωρίς προστασία. Αν κάνω κάτι τέτοιο δεν οφείλει η αστυνομια να κινητοποιηθεί;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έστω ότι κινητοποιείται η αστυνομία με τα στοιχεία που θα δώσεις από το τηλέφωνο, κάποιος θα πρέπει να ανοίξει στους αστυνομικούς, κάποιος πρέπει να τους δείξει το σκύλο/χώρο, κάπως πρέπει να αποδειχτεί ότι είναι διαρκής κατάσταση κι όχι κάτι που κράτησε ένα τέταρτο κλπ
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να επιφέρει ουσιαστική αλλαγή το σχέδιο της τηλεφωνικής καταγγελίας χωρίς άλλα στοιχεία / συνεργασία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι σωστά. Αλλά δεν μπορώ να τον αφήσω έτσι. Η κυρία που μου έστειλε το μήνυμα καταγγελία δεν πρόκειται να κάνει. Να πάω εκεί και να φωτογραφίζω, πραγματικά ούτε καν τον χρόνο δεν έχω. Δεν είναι εύκολο δεν είναι η βεράντα από που βλέπει η δική μου πχ. , είναι σε άλλη περιοχή από εκεί που μένω.
Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει αν σίγουρα χρειάζονται όλα αυτά τα αποδεικτικά στοιχεία.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Το γρηγορότερο, είναι να κάνεις ένα τηλέφωνο στο 100, να τους πεις την αλήθεια, κι εκείνοι θα σου πουν, αν μπορούν να παρέμβουν, ή τι άλλο θα πρέπει να γίνει.
Ισως, μέσω της φιλοζωικής της περιοχής;
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εγω μενω Βυρωνα.
Απο την φιλοζωικη δεν νομιζω να ασχοληθουν οσες φορες τους εχω παρει μονο που δεν με εβρισαν!
Αν θες πες μου διευθυνση με πμ να παω να τσεκαρω εγω πιο μετα και να βγαλω και φωτογραφιες. Απλα εγω καταγγελια δεν μπορω να κανω, ηδη εχω το αλλο δικαστηριο που εκρεμμει. Ενα ενα;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Φωτογραφίες σε ακάλυπτο πολυκατοικίας, εκτός από τους ενοίκους, λογικά δεν θα μπορεί να βγάλει, κανείς άλλος. Επίσης, δεν έχουν νόημα, αν δεν συνοδεύονται από καταγγελία. Πάνε πακέτο, αυτές οι δύο κινήσεις. Δεν γίνονται χώρια.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εγω να ρωτησω κατι? Την αλλη φορα δεν εκανα μηνυση στην κοπελα με το αυτοκινητο, με αυτοφωρο πηγε μεσα. Οταν εννοεις καταγγελια, εννοεις μηνυση, η απλα τηλεφωνο στην αστυνομια και καταθεση του συμβαντος στο αστυνομικο τμημα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Οι κακοποιήσεις ζώων, διώκονται αυτεπάγγελτα.
Γίνεται καταγγελία, και μόλις διαπιστωθεί το αδίκημα, επιβάλλεται αυτόφωρη διαδικασία. Δεν γίνεται μύνηση. Υποθέτω βέβαια, ότι κατά την εκδίκαση της υπόθεσης, θα είναι απαραίτητοι οι μάρτυρες, για να εξασφαλιστεί η καταδίκη.
Για να κάνεις καταγγελία όμως, πρέπει να έχεις αληθή και αδιάψευστα στοιχεία. Να είσαι αυτόπτης [ή αυτήκωος (έτσι γράφεται; ] μάρτυρας. Αλλιώς, τι καταγγελία να κάνεις; Κάποιος μου είπε; Κάπου άκουσα; Δεν γίνεται.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, προς το παρόν περιμένω απάντηση της κυρίας, της ζητάω ακριβή διεύθυνση και όχι στον ακάλυπτο μεταξύ δύο δρόμων, και όροφο επίσης...Τι να πω , αυτό το για ειδικούς λόγοςυ δεν μπορώ να κάνω καταγγελία από άνθρωπο 60 ετών και βάλε με εκνευρίζει είναι η αλήθεια.
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Οι κακοποιήσεις ζώων, διώκονται αυτεπάγγελτα.
Γίνεται καταγγελία, και μόλις διαπιστωθεί το αδίκημα, επιβάλλεται αυτόφωρη διαδικασία. Δεν γίνεται μύνηση. Υποθέτω βέβαια, ότι κατά την εκδίκαση της υπόθεσης, θα είναι απαραίτητοι οι μάρτυρες, για να εξασφαλιστεί η καταδίκη.
Για να κάνεις καταγγελία όμως, πρέπει να έχεις αληθή και αδιάψευστα στοιχεία. Να είσαι αυτόπτης [ή αυτήκωος (έτσι γράφεται; ] μάρτυρας. Αλλιώς, τι καταγγελία να κάνεις; Κάποιος μου είπε; Κάπου άκουσα; Δεν γίνεται.
Εχεις δικιο. Εμεις δεν μενουμε εκει. Τι να πουμε στην αστυνομια? Οτι μια γειτονισσα ενημερωσε την Kyveli για το σκυλι και απλα εγω επειδη μενω Βυρωνα πηγα και εβγαλα φωτογραφιες?
Και καταγγελια να κανω εγω, τι να πω στους αστυνομικους απο την στιγμη που δεν μενω διπλα και δεν βλεπω εγω το σκυλι καθε μερα?
Δεν νομιζω να βγει ακρη ετσι...
Πρεπει η ιδια που εστειλε το μνμ να αφησει τους "ειδικους" της λογους στην ακρη και να κανει κατι.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μου απάντησε ότι είδε άνθρωπο να πηγαίνει να καθαρίζει τον δεμένο σκύλο και να φεύγει. Προφανώς οι κάφροι έφυγαν διακοπές και τον άφησαν δεμένο σε βεράντα με κάποιον να πηγαίνει να τον προσέχει. Η κυρία σήμερα μου είπε ότι παίρνει φωτογραφίες και θα πάει κατευθείαν για καταγγελία. Δεν ξέρω τι της άλλαξε γνώμη αλλά χαίρομαι πολύ για αυτό. Τις έστειλα και τις πολύτιμες συμβουλές δικηγόρου που μου απάντησε σε pm. Ευχαριστώ πολύ!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Πείτε μας κι εμάς ρε παιδιά, αυτές τις πολύτιμες νομικές συμβουλές.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εσείς τις ξέρετε, είναι αριθμοί εγκυκλίων κλπ κλπ που θα αναφέρει αν χρειαστεί στο τμήμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf