Γαστρικά υγρά


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλημέρα συνφορουμίτισες και συνφορουμίτες! Λοιποοοοοοοοοοοοόν, τις τελευταίες 9 μέρες η μικρή έκανε 3 μέρες το πρωί λίγο εμετό με γαστρικά υγρά. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι και τις 3 φορές ήταν καμιά ώρα πριν το πρωινό της. Η διατροφή της δεν έχει αλλάξει, ούτε έχω προσθέσει ούτε έχω αφαιρέσει κάτι, ούτε τρώει κάτι κάτω από το δρόμο. Επίσης, να αναφέρω δύο πράγματα που δεν ξέρω αν έχουν σημασία. Το πρώτο είναι ότι το τσουβάλι της τροφής της είναι στα τελειώματα, οπότε μπας και λόγω ζέστης έχει υποστεί κάποια αλλοίωση και αυτό προκαλεί τα γαστρικά υγρά; Επίσης, η μικρή είναι σε φάση οίστρου και είναι και ο πρώτος της. Και τέλος μήπως είναι κανά σύμπτωμα καλαζάρ ή είναι νωρίς ακόμα για εξετάσεις; Α και να πω ότι μετά το συμβάν δεν αλλάζει η διάθεσή της ενώ τρώει κανονικά.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τι ηλικια εχει;

Ο δικος μου ειναι 2 χρονων και μεχρι και πριν 2-3 μηνες, αν δεν προλαβαινα το πρωι να τον ταισω, εστω κατι μικρο να μπει στο στομαχι του, εκανε εμετο γαστρικα υγρα. Ηταν απο την βραδινη νηστεια. Το ειχα επιβεβαιωσει πολλες φορες.

Δοκιμασε να τον ταιζεις λιγο νωριτερα το πρωι και λιγο αργοτερα το βραδυ, για να μην μενει πολλες ωρες νηστικος.
 
Last edited:






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ΟΚ θα το κάνω και αυτό :D Προς το παρόν μετά από οδηγίες κτηνιάτρου θα κάνουμε 24ωρη νηστεία να ηρεμήσει τελείως το στομάχι της σε περίπτωση που είναι γαστρίτιδα
 
  • Like
Reactions: skylakos


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ποσες ωρες μεσολαβουν μεταξυ πρωινου κ βραδινου?
Οταν ηταν μικροτερη η Ηρα μου εκανε κ μενα τα ιδια αμα αργουσα να την ταισω
δοκιμασε να σπασεις τα γευματα
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ενα 12ωρο. 10 το βραδυνο της 10 το πρωινό της. Μήπως να της προσθέσω κανά σνακ στο ενδιάμεσο; Το θέμα είναι ότι σήμερα μετά τον εμετό δεν έχει όρεξη για μαμ. Να μου πεις οκ λογικό είναι εμετό έκανε. Τώρα την έχω σε νηστεία και το βράδυ θα της δώσω να φάει.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πολυ δεν ειναι για 9.5 μηνων κουταβι?
συγγνωμη ποσες φορες την ταιζεις κιολας?
εγω μεχρι να φτασει 18 μηνες (που ολοκληρωνεται κ η αναπτυξη δλδ,για σας δεν ξερω,μεχρι ποσο ειναι?) την ταιζα 3 φορες
κ απο κει κ περα κ μεχρι τωρα δλδ που κοντευει τα 4 δυο φορες
Νηστεια δεν νομιζω,προσωπικα,οτι χρειαζεται
ο λογος που ξερναει εξαρχης ειναι επειδη την εχει "κοψει"
δεν ειναι οτι σου εκανε εμετο επειδη εχει καποιο προβλημα
τι να σου πω,εσυ ξερεις...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
3 φορές την ημέρα. Μωρέ εγώ δεν ξέρω οδηγίες κτηνιάτρου ακολουθώ. Εξάλλου τώρα δεν έχει όρεξη. ασε που έκανε δυο φορές εμετό
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Από αύριο με το καλό θα της πάω πιο αργά το βραδυνό και πριν πέσουμε για ύπνο θα της δίνω κανά σνακάκι, κανά κομμάτι βραστό κοτόπουλο κάτι τέτοιο
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Aμα σου πε ετσι ο κτηνιατρος παω πασο...
γενικα κ η ζεστη παιζει τον ρολο της στην ορεξη τους
γιαυτο προσπαθησε οσο μπορεις πιο νωρις το πρωι κ οσο γινεται πιο αργα το βραδυ
για σνακ μπορεις να δωσεις κανα γιαουρτακι προβειο
ή αμα βρασεις κανα κοτοπουλο κρατας το ζουμι το κανεις παγακια κ το δινεις να χαριεντιζεται με τις ωρες
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και μένα κάποιες φορές τα πρωινά μπορεί να βγάλουν γαστρικά υγρα και πάντα έχει να κάνει με την ώρα που μεσολαβεί από το τελευταίο γεύμα.
Εγώ τους δίνω λιχουδιτσες το βράδυ αρκετά μετά το γεύμα τους.

Η νηστεία που σου πρότεινε μου κάνει εντύπωση πάντως...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και μένα μου κάνει εντύπωση η νηστεία. Αν πρόκειται για γιαστρικά υγρά λόγω άδειου στομαχιού τότε με τη νηστεία μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο. Θα παραμένει άδειο τα οξέα του στομαχιού θα της ερεθίζουν το στομάχι και πάμε ξανά από την αρχή. Σκεφτείτε έκανε σήμερα στις 10:00 και μετά ξαναέκανε στις 13:00 και μετά ξανά στις 16:00 κάθε φορά λίγα γαστρικά υγρά...Λέω στις 10 το βράδυ να της δώσω λίγο φαγητό. Εσείς τι λέτε;
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Κι εμένα το ίδιο. Μερικές φορές κάνει εμετό γαστρικά το πρωί αν έχω καθυστερήσει να της δώσω φαγητό.
Όταν ήταν πιο μικρή είχε τύχει να κάνει και 2 φορές συνεχόμενα εμετό.
Ο κτηνίατρος δεν το είχε βρει ανησυχητικό,ούτε είχε προτείνει νηστεία.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Θα τον ξαναπάρω. Κι εγώ προσανατολίζομαι στο να της δώσω έστω και ρύζι με κοτόπουλο. Μόνο έτσι θα μάθουμε αν είναι λόγω κενού στομαχιού ή όχι.
 
  • Like
Reactions: Renesme




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@I.Kyveli Λες ε; Την ξηρά όμως αυτή τη στιγμή δεν τη θέλει μόνο ίσως αν της βάλω μέσα και λίγο κοτόπουλο
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δώσε στο κορίτσι κανένα κοψίδι κοτόπουλο να στρώσει και άσε την ξηρά. Θεονήστικη με τέτοια ζέστη και σε οίστρο δεν λέει.

ΥΓ. Αν φάει το κοτόπουλο, δεν το κάνει εμετό και εξακολουθεί να αποφεύγει την ξηρά, δες μήπως "άναψε".
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@elpinor λοοοοοοοολ με το "άναψε" τι εννοείς;
Τώρα έχω μόνο βραστό κοτόπουλο και ρύζι νερόβραστα. Και βέβαια τη ξηρά της. Τι να της δώσω τώρα και σε τι ποσότητα;Και την ξηρά από πότε ξανά;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ότι χάλασε, ξύνισε, μπαγιάτεψε.
Μπουκίτσες μικρές κοτόπουλο σκέτο χωρίς λίπη και πέτσες. 2-3 μπουκιές για αρχή. Αν τις κρατήσει για 30' δώσε άλλες 2-3. Περίμενε 1 ώρα και δώσε 4-5. Όχι παραπάνω. Αν δεν ξανακάνει εμετό στο 5ωρο δώσ' της πάλι λίγο κοτόπουλο με ρυζάκι (το 1/4 της μερίδας της).
Μην της δώσεις καθόλου ξηρά σήμερα.

ΥΓ. καλού-κακού ρίξε και ένα καλό σαπούνισμα στα μπωλ νερού & φαγητού.