Το φιλί του Ιούδα






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Για τις φωτο με τους ταυρομαχους.....το ζωο αιμορραγει περισσοτερο...

Για τις υπολοιπες...οι μα-λα-κιες πληρώνονται...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της δημοσιοποίησης αυτών των φωτογραφιών στο φόρουμ

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ. Πάντα θα με θλίβει ο θάνατος ανθρώπων, ό,τι και αν έχουν κάνει
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της δημοσιοποίησης αυτών των φωτογραφιών στο φόρουμ

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ. Πάντα θα με θλίβει ο θάνατος ανθρώπων, ό,τι και αν έχουν κάνει
Ίσως να το παράκανα. Αν το πιστεύουν κι άλλοι, ας αναλάβει ο @admin τη διαγραφή των μηνυμάτων αυτών. Πάντως δεν είδα θάνατο, αλλά σοβαρό τραυματισμό.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: takisft


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ε! Ναι! Ας μείνουμε στο ότι οι ταυρομαχοι δεν κινδυνεύουν αλλα είναι σαδιστικές κότες που μάχονται εκ του ασφαλούς και στο ότι ( κατά την κα Καραγιάννη) ο ταύρος δεν ειναι επιθετικό ζώο!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend






spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Ε! Ναι! Ας μείνουμε στο ότι οι ταυρομαχοι δεν κινδυνεύουν αλλα είναι σαδιστικές κότες που μάχονται εκ του ασφαλούς...
τι ειναι κατα τη γνωμη σου οι ταυρομαχοι;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ε! Ναι! Ας μείνουμε στο ότι οι ταυρομαχοι δεν κινδυνεύουν αλλα είναι σαδιστικές κότες που μάχονται εκ του ασφαλούς και στο ότι ( κατά την κα Καραγιάννη) ο ταύρος δεν ειναι επιθετικό ζώο!
Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τι θες να πεις.
Οι ταυρομαχοι είναι επιλογή τους να κινδυνεύουν. Δεν τους το επέβαλε κανένας. Ως τι θα πρεπε να αντιμετοπιζονται δηλαδή. Ως σούπερ ήρωες και με θαυμασμό;
Απο την άλλη ο Ταύρος πριν μπει στην αρένα υπομενει τα πανδινα για να βγάλει επιθετικοτητα και δεν είναι από την φύση του επιθετικός. Οποιοδήποτε ζώο που βασανίζεται και μάχεται για την ζωή του το ίδιο θα έκανε. Μήπως να τους εξαφανισουμε γιατί κινδυνεύει η ανθρωπότητα;
Και στην τελικη Ποια η διαφορά μεταξύ των ταυρομαχιων και της αρένας των αρχαίων ρωμαιων; καμία πέρα από το ζώο. Στην αρχαία Ρώμη το ζώο ήταν ο άνθρωπος, στην σημερινή Ισπανία είναι ο Ταύρος. Γιατί δηλαδή το ένα να είναι Βαρβαρο και το άλλο εντυπωσιακό;
Το σύννεφο ποιο ακριβώς είναι;

Και εμένα @takisft με θλιβει ο θάνατος κάθε ανθρώπου, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση θα προτιμούσα οι περισσότερες νίκες να ήταν υπέρ των ταυρων μπας και σταματήσει αυτό το βλάκωδες έθιμο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δε φανταζομαι να εννοει αυτο ο @epial. Πως θα ηταν δυνατον αλλωστε οταν μονο ενας απο τους βρισκεται μεσα στην αρενα απο επιλογη;

Προφανως δε θα χαρω με το θανατο ενος ανθρώπου αλλα στην προκειμενη περίπτωση θα λυπηθω μονο το ζωο, αυτο, οσα προηγήθηκαν και οσα θα ακολουθησουν.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τι θες να πεις.
Οι ταυρομαχοι είναι επιλογή τους να κινδυνεύουν. Δεν τους το επέβαλε κανένας. Ως τι θα πρεπε να αντιμετοπιζονται δηλαδή. Ως σούπερ ήρωες και με θαυμασμό;
Απο την άλλη ο Ταύρος πριν μπει στην αρένα υπομενει τα πανδινα για να βγάλει επιθετικοτητα και δεν είναι από την φύση του επιθετικός. Οποιοδήποτε ζώο που βασανίζεται και μάχεται για την ζωή του το ίδιο θα έκανε. Μήπως να τους εξαφανισουμε γιατί κινδυνεύει η ανθρωπότητα;
Και στην τελικη Ποια η διαφορά μεταξύ των ταυρομαχιων και της αρένας των αρχαίων ρωμαιων; καμία πέρα από το ζώο. Στην αρχαία Ρώμη το ζώο ήταν ο άνθρωπος, στην σημερινή Ισπανία είναι ο Ταύρος. Γιατί δηλαδή το ένα να είναι Βαρβαρο και το άλλο εντυπωσιακό;
Το σύννεφο ποιο ακριβώς είναι;

Και εμένα @takisft με θλιβει ο θάνατος κάθε ανθρώπου, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση θα προτιμούσα οι περισσότερες νίκες να ήταν υπέρ των ταυρων μπας και σταματήσει αυτό το βλάκωδες έθιμο.
τι ειναι κατα τη γνωμη σου οι ταυρομαχοι;
Πρώτα απ όλα θέλω να διευκρινίσω ότι δεν είμαι εραστής των ταυρομαχιών.

Όμως...
Δεν δέχομαι το παραμύθι (εξ ου και η αναφορα στο συννεφάκι) που προωθείται εντέχνως, ότι ο ταυρομάχος άοπλος έναντι του ταύρου και σχεδόν ακίνητος, μάχεται εκ του ασφαλούς. (εξ άλλου οι φωτογραφιες που εβαλε ο d-friend και οι αποίες ζητήθηκε να αφαιρεθούν αυτό αποδεικνύουν)
Το πόσο μεροληπτικό ειναι το αρχικό άρθρο αλλα και αυτό που έβαλε ο
ISKENDER φαίνεται απ τον τρόπο γραφής τους.
Μεσα σ όλα τα συναισθηματικά, μιλαει για ταυρο που «κατακρεουργείται» ενω ο ταυρος στο τελος θανατώνεται με μια και μόνο νυξη του ξίφους με το... «μοβόρικο χτύπημα στον τράχηλο»
Γιατι λοιπον να δωσω τοση προσοχή και να αποκτησω δική μου αποψη βασιζόμενος και στα υπόλοιπα που γραφουν;
Για να βγαλω το επιδιωκόμενο συμπερασμα: «Και μετά σου λέει ότι ο ταυρομάχος είναι γενναίος και κουραφέξαλα...»;
Πηγα να γραψω ενα κειμενο που θα μπορουσε να προωθηθει σε αλλες χωρες, για την φρικτη σφαγη του αρνιου και του βίτσιου να παιρνεις τα άντερά του να τα τυλιγεις σε εναν οβελό, να τα ψηνεις και να τα τρως με μεγαλη ευχαριστηση συνοδεια οινοπνευματος μουσικης και χορου και μαλιστα από το συνολο του πληθυσμου. Αλλα δεν ειμαι καλός στην διαστρεβλωση της πραγματικότητας και της προκλησης απεχθειας και φρικης στους αναγνωστες των άλλων χωρών που δεν εχουν την κουλτουρα μας, μεχρι να τους φτασω σε σημειο να εύχονται σε όσους τρώνε κοκορέτσι να πεθάνουν και μαλιστα να δηλωνουν ικανοποίηση γι αυτό.
Ισως θα επρεπε να απευθυνθω στους ανωτερω αρθρογραφους.
Που θα πάει, θα το δουμε βέβαια καποια στιγμη κι αυτο.





 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
@epial
Συμφωνώ στα περισσότερα, από τα παραπάνω μετριοπαθή, εξάλλου αυτό ήταν και το δικό μου αρχικό πνεύμα, το οποίο και έσπευσα να διορθώσω όταν ξέφυγε. Ωστόσο, θεωρώ ότι δε γίνεται να κρίνουμε την επιθετικότητα και την επικινδυνότητα ή μη, οποιουδήποτε ζώου, την ώρα που αγωνίζεται για τη ζωή του μετά από μακρύ διάστημα βασανιστηρίων.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vek and epial


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@epial θα συμφωνήσω σε όσα λες. Επειδή το συγκεκριμένο σχόλιο το έγραψα εγώ, να πω ότι μαλλον ήταν ατυχής ο τρόπος έκφρασης αυτού που ήθελα να πω. Όταν αναφέρθηκα στη γενναιότητα ή μη του ταυρομάχου, εννοούσα το γεγονός ότι πρώτα απ' όλα μάχεται απέναντι σε ένα ζώο που σύμφωνα με τις στατιστικές έχει περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει. Επίσης, το έγραψα υπό το πνεύμα ότι ξέρει τι κάνει, ξέρει που μπαίνει, ξέρει τους κινδύνους. Όπως δεν θεωρώ γενναίο τον πόλεμο με πυραύλους, έτσι δεν θεωρώ γενναία και τη μάχη με ένα ζώο που δεν σου έκανε τίποτα και που στην τελική εκείνο παλεύει για τη ζωή του ενώ εσύ για το θέαμα και τις ιαχές. Με αυτή την έννοια χαρακτήρισα και έκρινα τη γενναιότητα ενός ταυρομάχου. Και πιο πολύ επικρινώ τους θεατές του αθλήματος αυτού. Αυτό που έγραψες για το έθιμο του Πάσχα ισχύει, όπως ισχύει και το έθιμο με τις γαλοπούλες στις ΗΠΑ την Ημέρα των Ευχαριστιών. Με μια ουσιαστική διαφορά όμως (για μένα τουλάχιστον): δεν βάζεις το ζώο να παλεύει σε μια αρένα, να εξευτελίζεται η όποια περηφάνια του, να γίνεται ο λάιβ βασανισμός και εμπαιγμός του ευχαρίστηση του κοινού. Το να είχαν μια μέρα που σκότωναν πχ ταύρους όπως κάνουμε εμείς τα αρνιά δεν νομίζω να ξεσήκωνε κατακραυγή, και αν ξεσήκωνε θα ήταν τρομερά υποκριτικό. Άλλο όμως αυτό και άλλο να μπαίνουν στοιχήματα για το σε πόση ώρα θα πέσει ο ταύρος. Όταν τραυματίζεται ή χειρότερα ο ταυρομάχος δεν χαίρομαι αλλά και δεν λυπάμαι. Όπως ακριβώς δεν λυπάμαι όταν κάποιο λιοντάρι επιτίθεται σε κάποιο λαθροκυνηγό. Τώρα για το ύφος των άρθρων, δυστυχώς είναι ένα θέμα που μόνο μεροληπτικά είτε υπέρ είτε κατά μπορεί να γραφτεί κατά βάση. Και ως μεροληπτικό θέμα θα μπουν στη μέση και συναισθηματισμοί.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν αντιλεγω! Δεν εχω εντρυφήσει στο θεμα ταυρομαχιες. Εξ άλλου εγώ ειμαι υπέρ του άμεσου και το δυνατον ανώδυνου θανατου κάθε πλασματος!
Δυστυχως όμως στη ζωη αλλα και στη φύση δεν συμβαινει αυτο.
Τα σαρκοφάγα ξεκινανε να τρώνε το θηραμά τους, όσο αυτό είναι ακόμα ζωντανό!
(Είχα κάποτε διαβασει μια διαμαρτυρια παραγωγων ντοκυμανταιρ εναντίον της επιβολής στην δουλεια τους της πολιτικής ορθότητας του να μην δειχνεις την σκληρότητα της φύσης, κατι που ομως σημερα εχει επιτευχθει.)

Απ την αλλη ομολογώ ότι ως άτομο έχω μια ταση να αντιδρώ αρνητικά σε καθε είδους φανατικούς που με πονηρά μεσα προσπαθούν να πετύχουν τον σκοπό τους.
Είμαι δε πολέμιος του «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα»
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όπως είπες: στη φύση. Η φύση είναι σκληρή, το ξέρουμε ακόμα και αν πολλές φορές επιλέγουμε να μην το βλέπουμε. Το σαρκοφάγο μπορεί να το κάνει αυτό για να φάει γρήγορα, μπορεί επειδή έτσι να γλυτώνει θρεπτικές ουσίες, σίγουρα επειδή έτσι τους λέει το ένστικτό τους. Οι ταυρομαχίες όμως κια κάθε είδους τέτοιο "θέαμα" δεν είναι φύση, δεν την ορίζει κανένα ένστικτο, παρά μόνο μια απάνθρωπη μορφή διασκέδασης.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Με παρεξηγησες! Αυτη η αναφορα μου δεν ηταν για τις ταυρομαχιες αλλα για την παρακληση του Τακη, στα πλαισια την πολιτικής ορθότητας, να σβυστούν όλες αυτες οι εικόνες που εδειχναν ταυρομάχους να τρυπιούνται βίαια απ τα κερατα των ταυρων! (κατι που εγινε τελικα και εμεινε η πιό ανωδυνη)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@epial συγκρινεις το πως καταναλωνεται ενα νεκρο ζωο με αυτο το πραγμα;
Περα απο το "παραμυθι που εντεχνως προωθειται" υπαρχει και η εικονα που δε παραμυθιαζει.
Ενα πανικοβλητο ζωο προκαλειται και τραυματιζεται (δεν ειναι κετσαπ αυτο στη ραχη του) πριν θανατωθει για την τερψη των θεατων, ενω ο ματαδορ χορευει γυρω γυρω.<<<< Αυτο ειναι μια αντικειμενικη περιγραφη του θεαματος χωρις συναισθηματισμους;
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
προσωπικα δεν συνηθιζω να κρινω ηθη-εθιμα,αλλων πολιτισμων,εφ οσον ,ως μη μελος αυτων,δεν δυναμαι να αντιληφθω...

το μονο που θα εκρινα,εαν ειχα ιδια γνωση των εσωτερικων της διαδικασιας,θα ηταν το κομματι της ισοτητας,η μη,των ορων της μαχης...

ιδιοσυγκρασιακα,διαφωνω με οποιαδηποτε θανατωση ζωου,οταν αυτη δεν εξυπηρετει πρακτικο σκοπο,δηλαδη δεν αφορα προσωπικη προστασια,η αναγκη διαβιωσης και ειδικα οταν το ζωο δεν ειναι σε θεση να υπερασπιστει τον εαυτο του...

το εθιμο που μου προκαλει την μεγαλυτερη ενοχληση,σε βαθμο απεχθειας,ειναι η θανατωση των δελφινιων στις νησους φεροες,οπου εφηβοι σφαζουν δελφινια,τα οποια ουσιαστικα πανε κοντα τους εχοντας φιλικες διαθεσεις...

περαν αυτων, συμφωνω με τον επιαλ στο προπαγανδιστικο του ολου θεματος...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@epial Η απάντηση μου στο μήνυμα σου δεν επηρεάστηκε από τα άρθρα που παρέθεσαν πιο πάνω. Δεν τα διάβασα και ούτε πρόκειται.
Η απάντηση μου προήλθε από το μήνυμα σου που κατά την γνώμη μου δίνει λάθος εντύπωση σε σχέση με το τι ήθελες να γραψεις.
Για τις ταυρομαχιες την γνώμη μου την έγραψα πιο πάνω. Τις βάζω στην ίδια μοίρα με τις αρενες της αρχαίας Ρώμης η με τις κυνομαχιες που τόσο κραζουμε στο φόρουμ και σε καμία περίπτωση δεν τις βάζω στην ίδια μοίρα με την σφαγή του Πάσχα. Για την σσφαγή του Πάσχα συμφωνώ, τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, αλλά είναι και άσχετο με το παρόν θέμα. Δηλαδή είναι ίδια η διαδικασία θανατωσης του Ταύρου στην αρένα με το κατσίκι που σφαζεται για τροφή; εκτός και αν για σένα δεν έχει καμία σημασία η διαδικασία αλλά μόνο το αποτέλεσμα.

Εκτός από τα ερπετά που είναι στην φύση τους σε ποια ζώα αναφέρεσαι ότι τρώνε ζωντανά τα θυραματα τους;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf