Βοήθεια! Tapeworms


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παίδες, χρειάζομαι συμβουλή. Ο Πάντα, ο καινούριος μου Αυστραλέζος μου ήρθε με tapeworms αρχικά το Μάιο που τον υιοθέτησα. Εννοείται ότι πήρε χάπια αποπαρασίτωσης που του έδωσε ο κτηνίατρος και μου είπαν να του ξανακάνω εξετάσεις τον Ιούλιο. Στο μεταξύ έχει γίνει χαμός στη ζωή μου διότι τον τελευταίο χρόνο έχασα πέντε συγγενείς, συμπεριλαμβανομένων και των δυο γονέων μου μέσα σε δυο μήνες τους τελευταίους έξι μήνες. Έπρεπε να πάω λοιπόν Ελλάδα για ένα μήνα για προσωπικούς και επαγγελματικούς λόγους. Άφησα τον Πάντα μαζί με το Μουφ τον Ιούνιο στο νοσοκομείο σκύλων που έχει πανσιόν και του δώσανε και κάποιο φάρμακο διότι είχε διάρροια λόγω αλλαγής σκυλοτροφής. Εννοείται ότι πήρε 1 Ιουλίου τα διάφορα χαπάκια για σκουλήκια, τσιμπούρια και διροφιλαρίωση (την τελευταία σίγουρα δεν την έχει, του έχουν γίνει δυο τεστ). Πριν από μερικές μέρες πήρε πάλι χάπια αποπαρασίτωσης, διπλή δόση από το Μουφ το οποίο την πήρε προληπτικά διότι καταπίνει λαγούς.

Σήμερα ο Πάντα είχε πάλι διάρροια και είδα σκουλήκια στα κακάκια του, φαντάζομαι πάλι tapeworms. Είναι δυνατόν αυτό; Εννοείται θα τον πάω στον κτηνίατρο αύριο, αλλά τι στο διάολο γίνεται και δεν πεθαίνουν; Τι άλλο δίνουν συνήθως για τέτοια;

Από διάθεση και όρεξη είναι αλλιώς μια χαρά. Αλλά φαντάζομαι ο μαλάκας που τον είχε πριν δεν τον φρόντιζε καθόλου. Όταν τον πήρα είχε και bordetella (kennel cough), την οποίαν ξεπέρασε εύκολα και γρήγορα με αντιβίωση. Τώρα είναι εμβολιασμένος μέχρι αηδίας, μέχρι και για γρίππη σκύλων διότι έπεσε επιδημία.

Σημειωτέον ότι το Μουφ είναι υγιέστατο και το ξετίναξα μάλιστα πρόσφατα σε εξετάσεις διότι ήταν η εποχή τους.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πολυ πιθανο τ αχαπακι απου του δινεις για αποπαρασιτωση να μην αντιστοιχουν στα κιλα του? δωσε του το χαπι κανονικα και κανε επαναληπτικη δοση μετα 15 ημερες
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
πολυ πιθανο τ αχαπακι απου του δινεις για αποπαρασιτωση να μην αντιστοιχουν στα κιλα του? δωσε του το χαπι κανονικα και κανε επαναληπτικη δοση μετα 15 ημερες
Τα χαπάκια τα έδωσε ο γιατρός σύμφωνα με το βάρος του Πάντα. Πήρε δυο όταν τα ανακαλύψαμε το Μάιο, μετά πήρε το προληπτικό 1 Ιουλίου και άλλα δυο προχτές. Κάτι διάβασα για ένεση, οπότε θα πρέπει να πάρω το γιατρό τηλέφωνο αύριο και να κλείσω ραντεβού.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Τα χαπάκια τα έδωσε ο γιατρός σύμφωνα με το βάρος του Πάντα. Πήρε δυο όταν τα ανακαλύψαμε το Μάιο, μετά πήρε το προληπτικό 1 Ιουλίου και άλλα δυο προχτές. Κάτι διάβασα για ένεση, οπότε θα πρέπει να πάρω το γιατρό τηλέφωνο αύριο και να κλείσω ραντεβού.
Μήπως, αφού τα έδωσες προχθές, απλά ''καθαρίζει'';
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μήπως, αφού τα έδωσες προχθές, απλά ''καθαρίζει'';
Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί δεν φύγανε ήδη από το Μάιο. Διότι του έδωσα και τα αντιπαρασιτικά και τα προληπτικά. Μακάρι να καθαρίζει.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί δεν φύγανε ήδη από το Μάιο. Διότι του έδωσα και τα αντιπαρασιτικά και τα προληπτικά. Μακάρι να καθαρίζει.
Μήπως έφυγαν και ξανά κόλλησε; Λογικά, θα υπάρχει και αυτό σαν ενδεχόμενο.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πηγα μόλις τα καινούργια δείγματα και για τους δυο. Είχα χτυπήσει το πόδι μου, οποτε βόλτα δεν κάναμε και την βγάζανε μέσα στον κηπο όλη μέρα που ειναι μεγάλος, δυο στρέμματα, και τους επιτρέπει να τρέχουν. Σήμερα μπόρεσα να τους πάω στο Washington Park και να πάρω δείγματα και απο τους δυο. Ο Πάντα δεν εχει πλέον διάρροια, αλλα δεν φαντάζομαι να ξανακόλλησε διοτι και αντιπαρασιτικα είχαν παρει και οι δυο, ο Πάντα διπλή δόση λόγω υπαρχόντων σκουληκιών, και προληπτικά παίρνουν υποχρεωτικά κάθε πρώτη του μηνός και πήραν πάλι αντιπαρασιτικα την περασμένη βδομάδα. Στο νοσοκομείο τους προσέχουν και είχαν δώσει και στον Πάντα κάτι για τη διάρροια που τους παρουσίασε κάποια στιγμή.

Μόλις κάθισα επιτέλους, είχα πάει τον Πάντα για πλύσιμο διοτι με τη διάρροια που ειχε δεν ήθελα ούτε να σκέφτομαι πως ήταν ο αποτέτοιος του και η γούνα του. Πάλεψα μαζι του να τον κάτσω ήσυχο, ενώ το Μουφ απο δίπλα ανησυχούσε μην αλλάξω γνώμη και τον κάνω και κλεινόν μπάνιο. Είχαν κανει κι οι δυο πριν δυο βδομάδες και δεν κανει συχνά.

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων βγαίνουν αύριο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν τους ξετινάξαμε και τους δυο πάλι στα τεστ και με πήραν μόλις τηλέφωνο να μου πούνε οτι ειναι και οι δυο καθαροί χωρίς ίχνος παρασίτων η σκουληκιών. Η επόμενη εξέταση ειναι σε 6 μήνες. Τώρα κανονικά με όλα τα εμβόλια και αντιπαρασιτικα και προληπτικά, θα πρεπει να τους βλέπουν απο μακρυά τα μικρόβια και να τρέχουν στην αντίθετη κατεύθυνση απο το φόβο τους.

Επιτέλους ο Πάντα ειναι απολύτως υγιής και εχει συνέλθει απο όλες τις μαλακιες που έπαθε λόγω του ανεύθυνου και άκρως ηλιθίου πρωην αφεντικού του.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf