Καθαρισμος δοντιων


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Τι εχετε να προτεινται πανω σε αυτο;εγω του δινω καθε μερα ενα dentastix..εχετε κατι αλλο;κανει δουλεια η σαβουρα;
 


Athinabz

Member
10 Ιουνίου 2016
14
7
29
Πιστευω οτι χρειάζεται και ο παραδοσιακος τροπος !!! Κρεμα και οδοντόβουρτσα ☺
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Απαγορεύεται η ανθρώπινη οδοντοκρεμα. Μπορεί να πάθει δηλητηριαση ο σκύλος. Πλέον αποφεύγω τα dentastix. Προτιμώ να του δίνω κεφάλι αρνιού μια φορά την εβδομάδα
 
  • Like
Reactions: mechsilk






Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Μετά από συμβουλή του κτηνιάτρου μας, του δίνω κάθε μέρα μετά το τελευταίο γεύμα, Milk Twisters της Pet Interest, τα οποία έχουν κάνει φοβερή δουλειά. Ο Kaiser, παρότι πέντε περίπου μηνών όταν ήρθε σπίτι μας, είχε ήδη προλάβει να αναπτύξει μία μορφή στοματίτιδας. Ακόμα και ο κτηνίατρος έμεινε έκπληκτος με την κατάσταση των δοντιών του, μας τα έδειξε πώς είναι φωτίζοντάς τα με υπεριώδη ακτινοβολία, μιας και σε τόσο μικρή ηλικία δεν θεωρείται φυσιολογικό.
Μετά από διάστημα τεσσάρων μηνών, τα δόντια του έχουν επιστρέψει στο κανονικό τους χρώμα, η πέτρα σχεδόν εξαφανίστηκε και η αναπνοή πλέον δεν μυρίζει. Ευτυχώς, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε άλλα τρεχάματα...
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Οποιαδηποτε οδοντοκρεμα για σκυλους ειναι καλη;η εχει να επιλεξω;επισης καθε μερα θελει βουρτσισμα;να φανταστω βουρτσιζω και μετα του ριχνω νερο στο στομα;λεω να ακολουθησω αυτο το παραδοσιακο τροπο. @Tri. Oσο αφορα τα milk twisters ειναι αναλογα με το βαρος;απο που τα παιρνεις;απο ενα γρηγορο ψαξιμο εχει διαφορες γευσεις η κανω λαθος;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Νομίζω πως ναι. Έχω ακούσει καλά λόγια για Tropiclean, ακουστά έχω και τη Dentisept, προσωπικά πήρα της Bogadent. Ιδανικά είναι κάθε μέρα αλλά και με 2-3 φορές τη βδομάδα νομίζω είσαι οκ. Οι σκυλίσιες οδοντόκρεμες δεν χρειάζονται ξέβγαλμα. Δεν κάνουν αφρό. Τα milk twisters δεν πάνε ανάλογα με το βάρος - τουλάχιστον δεν γράφει κάτι τέτοιο. Για να το επιβεβαιώσεις μπορείς να αφήσεις μήνυμα στη σελίδα τους στο facebook. Έχουν διάφορες γεύσεις, η δικιά μου τρελαίνεται για αυτά. Όσο για το που θα τα βρεις, αν πας στο site της εταιρείας έχει σημεία πώλησης με χάρτη. (http://www.petinterest.gr/el/places)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα milktwisters έχουν 2-3 γεύσεις. Έχει σε επιλεγμένα pet shop ή μπορείς να παραγγείλεις online.
Αυτό που χρησιμοποιούμε εμείς στα δικά μας και έχουμε δει παρά πολύ καλά αποτελέσματα είναι το gel της tropiclean.
Το εφαρμόζουμε ανά 1 ή 2 το πολύ εβδομάδες.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
@toykaki, τα Milk Twisters έχουν τέσσερις γεύσεις, δύο μεγέθη και πάνε ανάλογα με το βάρος. Αν και ο δικός μου κτηνίατρος είπε να δίνω ένα κάθε βράδυ μετά το τελευταίο του γεύμα. Τα βρίσκεις σε επιλεγμένα pet shops.
http://www.petinterest.gr/el/content/milk-twisters-beef-small
 
  • Like
Reactions: noni_papa




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Α έχουν δύο μεγέθη!!! Τελικά πάνε με το βάρος. Λάθος μου :(
Πάντως εγώ ένα κάθε μέρα του δίνω και είδα φοβερά αποτελέσματα. Άσε που δεν συμφέρει κι αλλιώς.:p
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλά ναι αυτό που λέει η συσκευασία για δύο-τρία την ημέρα είναι ανέφικτο οικονομικά!!!! Και εγώ τόσο της δίνω :):)
 
  • Like
Reactions: Tri






Lukoudaki

Member
15 Ιουλίου 2018
5
8
Και εγώ dentastix του έδινα πάντα , αλλά ρε παιδιά εμένα δεν μου είχε ποτέ πρόβλημα, ούτε μύριζε η ανάσα του. Τον πάω και τακτικά στον κτηνίατρο και του καθαρίζει αν έχει υπολλείματα στα πίσω πίσω.