Κοψιμο αυτιων και ουρας


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Μηπως καποιος μπορει να μου πει αν ισχυει ακομα ο νομος της απαγορευσης της κοπης των αυτιων και της ουρας...Γιατι εγω απο οτι ξερω απο το 2012 εχει ψηφιστει αυτος ο νομος αλλα εγω μεχρι και σημερα βλεπω σκυλια με κομμενη ουρα και ακομα συχνοτερα με κομμενα αυτια...Δηλαδη τον ιδιοκτητη του σκυλου αν τον δει ενας ζωοφιλος μπορει να τον καταγγελει και εαν ο ιδιοκτητης ισχυριστει οτι ετσι τον αγορασε απο BYB ή απο πετ σοπ τι γινεται? και επισης αν γινει καταγγελια την πληρωνει ο ιδιοκτητης ή ο κτηνιατρος που δεχτηκε να κανει την επεμβαση? Και τελος τι κυρωσεις εχει ο ιδιοκτητης?
 




Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Το πιο πιθανό είναι να σου πει... "Έτσι τον βρήκα" έχει τύχει σε εμένα, που απλώς τον ρώτησα "Τι έπαθαν τα αυτιά του σκύλου;"
Αρα για να υπαρχουν σκυλια με κομμενα αυτια υπαρχουν και κτηνιατροι που δεν λογαριαζουν απο νομους ουτε απο τιποτα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Ο Νόμος ισχύει κανονικά.
Μπορεί να βλέπεις, μεγάλης ηλικίας σκυλιά, που ήταν κομμένα, πριν την καθυστερημένη εφαρμογή του Νόμου.
Για νεαρά σκυλιά ή/και κουτάβια, ότι βλέπεις είναι εγκληματικά παράνομο, και οι κυρώσεις είναι σοβαρότατες.
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Ο Νόμος ισχύει κανονικά.
Μπορεί να βλέπεις, μεγάλης ηλικίας σκυλιά, που ήταν κομμένα, πριν την καθυστερημένη εφαρμογή του Νόμου.
Για νεαρά σκυλιά ή/και κουτάβια, ότι βλέπεις είναι εγκληματικά παράνομο, και οι κυρώσεις είναι σοβαρότατες.
Τα πιο πολλα ειναι νεαρα ζωα αν και δεν ειμαι σιγουρος επειδη δεν εχω μιλησει με τους ιδιοκτητες τους αλλα νομιζω ξερω να ξεχωρισω εναν σκυλο 6 ετων με εναν 1-2 ετων.
Οι κυρωσεις ποιες ειναι?
Και αν ισχυριστει οτι ετσι το βρηκε στο δρομο ή οτι το αγορασε ετσι απο ΒΥΒ?
Το τραγικο ειναι οτι οι κτηνιατροι δεχονται μονο και μονο για τα χρηματα...αλλα εδω μεχρι και στα νοσοκομεια των ανθρωπων τα φακελακια πανε και ερχονται τα ζωα θα τους νοιαξουν.
Βεβαια παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις.
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή από πέντε χιλιάδες (5.000) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.

Η εξαίρεση των κτηνιάτρων, ίσως και να παρανομεί, ρισκάροντας ακόμη και την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματός τους. Οχι η συντριπτική πλειοψηφία.​
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή από πέντε χιλιάδες (5.000) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.

Η εξαίρεση των κτηνιάτρων, ίσως και να παρανομεί, ρισκάροντας ακόμη και την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματός τους. Οχι η συντριπτική πλειοψηφία.​
Ξερεις να μου πεις τι γινεται και στην περιπτωση που καποιος ισχυριστει οτι ετσι το βρηκε ή οτι ετσι το αγορασε απο BYB? Αν πει κατι τετοιο δεν θα υπαρχουν καθολου κυρωσεις?
Μου φενεται σε κατι τετοιες περιπτωσεις αντε να βρεις το δικιο σου!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Οτι το αγόρασε από ΒΥΒ δεν μπορεί να το ισχυριστεί, γιατί δεν μπορεί να το αποδείξει.
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Εσύ μπορείς να μου πεις, γιατί ρωτάς με τόσο ενδιαφέρον; :)
Γιατι εχω δει ενα κουταβακι πιτμπουλ νομιζω που περναει απο το σπιτι μου με τον ιδιοκτητη του αλλα αποτι ξερω το φροντιζει πολυ ο ανθρωπος οποτε μαλλον δεν θα κανω τιποτα.
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Οτι το αγόρασε από ΒΥΒ δεν μπορεί να το ισχυριστεί, γιατί δεν μπορεί να το αποδείξει.
Γιατι αυτοι που θα τον κατηγορησουν πως θα αποδειξουν οτι δεν ειναι οντως απο BYB?
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά.
Δεν παύει να είναι ένα παράνομα, ακρωτηριασμένο κουτάβι.
Αυτό, αποδεικνύεται.
Η μόνη περίπτωση να την σκαπουλάρει, είναι μάλλον, να πει ότι το βρήκε αδέσποτο έτσι.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αυτή την στιγμή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π