Puppy Γερμανικός Ποιμενικός & Ξηρά Τροφή


Soel

Member
24 Ιουλίου 2016
20
0
33
Καλησπέρα σας,
μόλις πήρα έναν κούκλο κούταβο 3 μηνών. Έχω ξεκινήσει να του δίνω την royal canin junior (digestive health). Ξέρω όμως ότι η royal είναι τροφή της σειράς και αυτό με ωθεί προς την αλλαγή της ούτως ή άλλως... επίσης τα κόπρανα του σκύλου είναι σχετικά ανοιχτόχρωμα και μαλακά έως και διαρροικά και δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει επειδή είναι ακόμα μωρό ή αν φταίει η τροφή. Κάποιος που να γνωρίζει τις ανάγκες ενός κουταβιού γερμανικού ποιμενικού μέχρι να πάμε στον κτηνιάτρο;;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Υπάρχουν πολλές καλές τροφές απλά κοίτα να έχει τουλάχιστον 60% κρέας γνωστής προέλευσης (να αναφέρει πχ κοτόπουλο και όχι σκέτο κρέας) και να μην έχει σιτηρά όπως καλαμπόκι , βρώμη κλπ.
 


Soel

Member
24 Ιουλίου 2016
20
0
33
Υπάρχουν πολλές καλές τροφές απλά κοίτα να έχει τουλάχιστον 60% κρέας γνωστής προέλευσης (να αναφέρει πχ κοτόπουλο και όχι σκέτο κρέας) και να μην έχει σιτηρά όπως καλαμπόκι , βρώμη κλπ.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πόσο καιρό έχεις το κουτάβι; Τα κόπρανα του ήταν έτσι από την αρχή που το πήρες;
Εαν όχι, πιθανόν τα κόπρανα να είναι έτσι λόγω μη σταδιακής μετάβασης από μέρους σου στην καινούρια τροφή, οπότε μάθε τι τροφή του έδιναν από εκεί που το πήρες και πάρε του την ίδια και κοιτάς αργότερα[6 μηνών+] για σταδιακή μετάβαση σε μία άλλη τροφή της προτίμησης σου. Εάν ναι, καλό είναι να πας σήμερα κιόλας στον κτηνιάτρο να εξετάσει το μωρό μήπως έχει κάτι και αφού αποκλείσει κάποιο θέμα υγείας θα κοιτάξουμε και το θέμα της τροφής του - το forum έχει άπειρα θέματα για να διαβάσεις και να μάθεις για την ποιότητα των τροφών κλπ και φυσικά μπορείς να ρωτήσεις εάν σου παραμείνουν απορίες-.
Γενικά να ξέρεις πως όλοι οι σκύλοι ανεξαρτήτου φυλής έχουν ακριβώς το ίδιο πεπτικό σύστημα, αφού ανήκουν στο ίδιο είδος ζώου, με αποτέλεσμα να έχουν ακριβώς τις ίδιες διατροφικές ανάγκες αν εξαιρέσουμε τυχόν δυσανεξίες, αλλεργίες κλπ που μπορεί να παρουσιάζουν σαν μονάδες. Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω να προσέξεις για έναν Γερμανικό Ποιμενικό είναι η ποσότητα πρωτείνης που θα προσλαμβάνει μέσω της τροφής του που δεν θέλουμε να είναι πάνω από 26%. Αυτό συμβάινει διότι ανήκει σε μία μεσαία προς μεγαλόσωμη φυλή και καλό είναι σαν κουτάβι[εώς 12+ μηνών] να παρουσιάζει μια ομαλή και σχετικα αργή ανάπτυξη για να μην καταπονηθούν τα οστά και οι αρθρώσεις του πριν καλά καλά "δέσουν" ούτως ώστε να μην υπάρξει συμβολή στην δημιουργία δυσπλασίας σε αγκώνες και ισχύο τουλάχιστον από την διατροφική πλευρά της υπόθεσης.
 


Soel

Member
24 Ιουλίου 2016
20
0
33
Πόσο καιρό έχεις το κουτάβι; Τα κόπρανα του ήταν έτσι από την αρχή που το πήρες;
Εαν όχι, πιθανόν τα κόπρανα να είναι έτσι λόγω μη σταδιακής μετάβασης από μέρους σου στην καινούρια τροφή, οπότε μάθε τι τροφή του έδιναν από εκεί που το πήρες και πάρε του την ίδια και κοιτάς αργότερα[6 μηνών+] για σταδιακή μετάβαση σε μία άλλη τροφή της προτίμησης σου. Εάν ναι, καλό είναι να πας σήμερα κιόλας στον κτηνιάτρο να εξετάσει το μωρό μήπως έχει κάτι και αφού αποκλείσει κάποιο θέμα υγείας θα κοιτάξουμε και το θέμα της τροφής του - το forum έχει άπειρα θέματα για να διαβάσεις και να μάθεις για την ποιότητα των τροφών κλπ και φυσικά μπορείς να ρωτήσεις εάν σου παραμείνουν απορίες-.
Γενικά να ξέρεις πως όλοι οι σκύλοι ανεξαρτήτου φυλής έχουν ακριβώς το ίδιο πεπτικό σύστημα, αφού ανήκουν στο ίδιο είδος ζώου, με αποτέλεσμα να έχουν ακριβώς τις ίδιες διατροφικές ανάγκες αν εξαιρέσουμε τυχόν δυσανεξίες, αλλεργίες κλπ που μπορεί να παρουσιάζουν σαν μονάδες. Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω να προσέξεις για έναν Γερμανικό Ποιμενικό είναι η ποσότητα πρωτείνης που θα προσλαμβάνει μέσω της τροφής του που δεν θέλουμε να είναι πάνω από 26%. Αυτό συμβάινει διότι ανήκει σε μία μεσαία προς μεγαλόσωμη φυλή και καλό είναι σαν κουτάβι[εώς 12+ μηνών] να παρουσιάζει μια ομαλή και σχετικα αργή ανάπτυξη για να μην καταπονηθούν τα οστά και οι αρθρώσεις του πριν καλά καλά "δέσουν" ούτως ώστε να μην υπάρξει συμβολή στην δημιουργία δυσπλασίας σε αγκώνες και ισχύο τουλάχιστον από την διατροφική πλευρά της υπόθεσης.
Σε ευχαριστώ Aslan για την απάντηση! Το κουτάβι έτρωγε από τον εκτροφέα του την ίδια τροφή. Τον έχω λίγες μέρες και όσο τον ξέρω έτσι είναι τα κακά του, μαλακά. Διάρροια δεν μου ξανάκανε, ίσως ήταν επειδή τρώει και τα καημένα τα λουλούδια μου...
Όσον αφορά τα θέματα του φόρουμ, έχω διαβάσει κάποια αλλά γενικά, απ' όσο είδα, στο θέμα μάρκας τροφής οι απόψεις διίστανται..
Υ.Γ.: Επίσης, σήμερα έφαγε και κάποια κομμάτια από ωμή πατάτα! Διάβασα ότι περιέχει σολανίνη που προκαλεί καρδιακά προβλήματα, αλλά λεω να μη πανικοβληθώ από κάτι μικρά κομματάκια που έφαγε μία φορά.. απλά αν άκουσα σωστά του δημιούργησε λόξυγγα.
 
Last edited:




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Soel
Ισχύει αυτό που σου είπε η havihara για τα λουλούδια οπότε προσοχή[και για τις πατάτες]!
Για τα κόπρανα καλό είναι να μιλήσεις με τον εκτροφέα σου τότε και να του πείς τον προβληματισμό σου. Μπορεί να ξέρει κάτι καλύτερο εκείνος.
Η προσωπική μου γνώμη πάντως δεν αλλάζει και αν ήμουν στη θέση σου θα είχα πάει σίγουρα στον κτηνίατρο και όχι μόνο για τα κόπρανα αλλά και για μιά πρώτη εικόνα του κουταβιού. :p
Να ξέρεις ότι οι απόψεις για τις μάρκες των τροφών θα διίστανται πάντα γιατί ο καθένας έχει και διαφορετικό σκύλο! Δήλαδή μία τροφή που είναι ενταξεί στον δικό σου μπορεί να πειράζει τον δικό μου. Οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να μάθεις να "διαβάζεις[τα συστατικά τους όχι τη μάρκα και και το marketing τους] και να μπορείς να ξεχωρίζεις τις τροφές και αφού βρείς 2-3 κατα τις "γραφές" καλές τροφές, με βάση τη δική σου έρευνα, τότε θα καταλήξεις σε μία και την οποία θα δοκιμάσεις για τον σκύλο με σταδιακή αλλάγη. Αν του "κάτσει" τότε βρήκες αυτό που έψαχνες, αν όχι τότε πάς αναγκαστικά σε άλλη. Αυτά όμως τα πειράματα να ξέρεις ότι δεν είναι καλά για κουτάβια οπότε καλό είναι να τα αφήσεις για αργότερα.
Πέρα από τις τυποποιημένες τροφές αν θές και μπορείς, πιστεύω πως αξίζει να δώσεις μία ευκαιρία και να ασχοληθείς με την b.a.r.f.[ωμή] διατροφή ή να μάθεις πως να μαγειρεύεις για τον σκύλο σου[υπάρχουν πολλά νήματα να διαβάσεις εδώ]. Αυτά τα δύο, εγγυημένα είναι 100% καλύτερα από οποιαδήποτε ξηρά τροφή και γενικά τυποποιημένη τροφή.;)
 
  • Like
Reactions: LaCat


Soel

Member
24 Ιουλίου 2016
20
0
33
@Aslan @haviharakennel τα λουλούδια τα εχω ασφαλίσει όσο καλύτερα μπορώ πλέον. Για τον κτηνίατρο ανυπομονώ κι εγώ να πάω να τον δει αλλά μεσολάβησε Σαββατοκύριακο. Σήμερα - αύριο θα γίνει κι αυτό.. Για την barf πρέπει να διαβάσω γιατί έχω πλήρη άγνοια..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3