SOS.Προβλημα με το γαυγισμα!!!!!


Eleni Vr

Member
24 Ιουλίου 2016
5
1
Γεια σας!!
Πρωτη φορα γραφω στο forum ηθελα να την γνωμη σας γιατι αντιμετωπιζω προβλημα με το γαυγισμα του σκυλου μου!!
Ειναι σπιτς 9 χρονων απο αναζητησεις εχω διαβασει οτι στην συγκεκριμενη ρατσα αρεσει να γαυγιζει ομως εδω τα πραγματα ειναι εκτος ελεγχου!
Ο σκυλος γαυγιζει υπερβολικα οταν χτυπαει το κουδουνι..δεν ακουει σε εντολες, καναμε το λαθος και δεν δοσαμε την σημασια που επρεπε απο την αρχη οταν ερχεται καποιος στο σπιτι μεχρι να καθισει γαυγιζει συνεχως, οσο καθεται ο καλεσμενος ειναι ολα καλα μολις κουνηθει για οποιονδηποτε λογο ή σηκωθει για να φυγει χαλαει το κοσμο παλι..πλεον αντιλαμβανεται και εμας, τα ατομα της οικογενειας ποτε αρχιζουμε να ετοιμαζομαστε για να βγουμε εξω και αρχιζει να μας γαυγιζει και εμας..δεν ξερω τι να κανω!!!!
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλησπερα!
Ξερει καποια εντολη ο σκυλος σου. Το κατσε και το μεινε πχ.

Ο δικος μου οταν ειναι να βγει στην αυλη οταν ειμαι στη δουλεια κανει κακο χαμο γιατι λυσσαει για να 'σφαξει ολες τις γατες' << δικο μου κατορθωμα :(
Χτυπιεται πανω στην πορτα, κλαιει, γαβγιζει σε εξαλλη κατασταση. Τωρα μια δυο φορες εχω δοκιμασει οταν φτανουμε στην πορτα να πρεπει να μεινει στο ξαπλα μεχρι να ηρεμησει τελειως και μετα θα ανοιξει η πορτα. Και ανταποκρινεται. Μπορεις να δοκιμασεις κατι τετοιο. Το να ακουει την εντολη να γινει πιο ισχυρο απ την παρόρμηση. Το ιδιο κανω και στο κουδουνι της πορτας που γαβγιζει αλλσ σε λογικα πλαισια.
Προϋπόθεση ειναι βεβαια να εχει καλα την εντολη.
 
  • Like
Reactions: Eleni Vr and Aslan


Eleni Vr

Member
24 Ιουλίου 2016
5
1
Καλησπερα!
Ξερει καποια εντολη ο σκυλος σου. Το κατσε και το μεινε πχ.

Ο δικος μου οταν ειναι να βγει στην αυλη οταν ειμαι στη δουλεια κανει κακο χαμο γιατι λυσσαει για να 'σφαξει ολες τις γατες' << δικο μου κατορθωμα :(
Χτυπιεται πανω στην πορτα, κλαιει, γαβγιζει σε εξαλλη κατασταση. Τωρα μια δυο φορες εχω δοκιμασει οταν φτανουμε στην πορτα να πρεπει να μεινει στο ξαπλα μεχρι να ηρεμησει τελειως και μετα θα ανοιξει η πορτα. Και ανταποκρινεται. Μπορεις να δοκιμασεις κατι τετοιο. Το να ακουει την εντολη να γινει πιο ισχυρο απ την παρόρμηση. Το ιδιο κανω και στο κουδουνι της πορτας που γαβγιζει αλλσ σε λογικα πλαισια.
Προϋπόθεση ειναι βεβαια να εχει καλα την εντολη.
Ξερει εντολες οπως το κατσε κλπ.,παρολαυτα οταν χτυπαει το κουδουνι δεν υπακουει σε τιποτα, στην μονη εντολη που ακουει ειναι στο "κρεβατι" που ξερει οτι πρεπει να πηγαινει στο κρεβατι του ομως αυτο δεν βοηθαει γιατι γαυγιζει απο εκει με την ιδια ενταση ισως και περισσοτερο!!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Αν δεν υπακούει τότε δεν ξέρει τις εντολές. :pΚαλό είναι να τις δουλέψεις περισσότερο και στην συνέχεια ίσως μπορέσεις να δοκιμάσεις και αυτό που πρότεινε το μέλος betty!
Αλήθεια στα 9 χρόνια τώρα το παρουσίασε ή ήταν κάτι που έκανε από πάντα; Μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνεις κάποια μαθήματα με έναν εκπαιδευτή που θα μπορέσει να κρίνει την κατάσταση από κοντά και θα σου δώσει 2-3 συμβουλές με βάση του τι είδε;
 


Eleni Vr

Member
24 Ιουλίου 2016
5
1
Αν δεν υπακούει τότε δεν ξέρει τις εντολές. :pΚαλό είναι να τις δουλέψεις περισσότερο και στην συνέχεια ίσως μπορέσεις να δοκιμάσεις και αυτό που πρότεινε το μέλος betty!
Αλήθεια στα 9 χρόνια τώρα το παρουσίασε ή ήταν κάτι που έκανε από πάντα; Μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνεις κάποια μαθήματα με έναν εκπαιδευτή που θα μπορέσει να κρίνει την κατάσταση από κοντά και θα σου δώσει 2-3 συμβουλές με βάση του τι είδε;
Οταν βρισκεται σε κατασταση ηρεμιας ακουει ολες τις εντολες που εχουμε μαθει..θα κοιταξω ομως να το δουλεψω μηπως οντως συμβαινει κατι τετοιο,αν και μου περναει απο το μυαλο μηπως μας εχει "παρει τον αερα" και γι αυτο δεν ακουει εκει τη στιγμη!!?

Οταν ηταν πιο μικρος δεν το ειχε τοσο πολυ το προβλημα με το γαυγισμα..γαυγιζε σε φυσιολογικο επιπεδο και με τα χρονια το εκανε πιο εντονα.. σκεφτομαι τι ειναι αυτο που τον ενοχλησε και αντιδρα τοσο πολυ..στο μονο που καταληγω ειναι μηπως τον ενοχλησε η μετακομηση που ειχαμε κανει αν και εχει περασει αρκετος καιρος αλλα νταξει αυτα μενουν..προσπαθησαμε (οσο μπορουσαμε βεβαια) να αποφυγουμε να βρισκεται στο σπιτι οσο μπαινο-εβγαιναν εργατες και μαστοροι αλλα δεν ξερω..

Κι εγω το σκεφτομαι αυτο με τον εκπαιδευτη..γιατι στην ηλικια που ειναι τωρα ειναι δυσκολο και ισως δεν ξερω να το χειριστω σωστα για να διορθωθει.. ξερουμε καθολου πληροφοριες για τους εκπαιδευτες πως γινονται οι συνεδριες ποσο περιπου κοστιζουν; εχω βρει εναν που ερχεται κατ'οικον να τον προτιμησω;
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Σίγουρα η αλλαγή κατοικίας μπορεί να έχει επηρεάσει σε αρκετό βαθμό τον σκυλό. Σκέψου πως όλα του τα χρόνια έζησε σε έναν συγκεκριμένο χώρο και ξαφνικά βρέθηκε κάπου αλλού με νέες μυρωδιές, νέους ήχους κ.ο.κ. οπότε είναι λογική η πιθανότητα να τον αγχώνουν όλα αυτά.
Για τις τιμες κλπ είμαι το πλέον ακατάλληλο άτομο να σου απαντήσει...:unsure: Υποθέτω πως κάθε εκπαιδευτής ορίζει ο ίδιος τις τιμές του ανάλογα με το είδος της εκπαίδευσης αλλά και πόσες συνεδρίες θα κάνει ο πελάτης. Θα ήταν καλό πριν καταλήξεις σε κάποιον να δείς και να μιλήσεις με πολλούς, να δείς την δουλειά τους γιατί πολλοί δηλώνουν εκπαιδευτές και τελικά κάνουν τα πράγματα χειρότερα. Επίσης όταν τα βρείς με κάποιον όριστε από την αρχή ένα χρονοδιάγραμμα για τον σκύλο, μην αρχίσετε μαθήματα και όπου σας βγάλει. Αν θα είναι κατ' οίκον ή θα πηγαίνεις εσύ με τον σκύλο είναι καθαρά το τι σε βολεύει, αλλά σίγουρα ο κατ' οίκον θα μπορούσε να παρατηρήσει το πως αντιδρά και συμπεριφέρεται ο σκύλος στον χώρο του.
Αν θες πες σε ποιά περιοχή-πόλη σε βολεύει μήπως και κάποιο άλλο μέλος ξέρει να σου προτείνει κάποιον. :)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ακουει εκεινη τη στιγμη ισως επειδη δεν τον σταματουσε ή διορθωνε καποιος τοσο καιρο οποτε παγιωθηκε η συμπεριφορα.

Κανε πρακτικη τις εντολες καθημερινα απο λιγο. Βαλε και το ξαπλωσε μεσα γιατι το κατσε δεν ειναι απαραιτητα σταση ηρεμιας.

Ενας εκπαιδευτης που θα τον δει απο κοντα σιγουρα θα σου πει πολυ καλυτερα. Επισης σιγουρα θα σου πει οτι χρειαζεται επιμονη και υπομονη, δεν γινονται θαυματα απο τη μια στιγμη στην αλλη. Και να εφαρμοζονται τα ιδια απο ολους μεσα στο σπίτι. Ολοι δηλαδη να κρατησουν την ιδια σταση. Οχι μεχρι να 'μαθει' αλλα για παντα.
 
  • Like
Reactions: Eleni Vr


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Στησε σεναρια με φιλους. Δεν ανοιγεις την πορτα, αν δεν ηρεμησει ο σκυλος, ΟΣΗ ΩΡΑ κ αν παρει. Θα γαβγιζει, θα ξεσηκωσει τη γειτονια (αρα θα το κανετε σε ωρες μη κοινης ησυχιας), θα δωσεις εντολη "κατσε" κ δεν ανοιγεις αν δεν καθισει. Μολις καθισει, πας να ανοιξεις αργα. Αν ξαναγαβγισει, κλεινεις την πορτα κ ξανα εντολη κ ξανα περιμενεις. ΟΣΗ ΩΡΑ παρει. Αν γαβγισει ενω ειστε μεσα, τον παιρνεις κ τον απομονωνεις σε δωματιο κ απομακρυνεσαι απο την πορτα. Με το που σταματησει, στο δευτερολεπτο, ανοιγεις την πορτα κ τον αφηνεις να βγει. Αν ξαναγαβγισει, ξανα μεσα,κτλ. Εκεινη την μερα ή μερες δε θα πιουν καφε οι φιλοι σου σπιτι ;p
 


Eleni Vr

Member
24 Ιουλίου 2016
5
1
Αποφασισαμε οικογενειακος να το δουλεψουμε οσο μπορουμε να του μαθουμε και την εντολη "ξαπλωσε" που δεν την ξερουμε και σιγουρα το "σιωπη" (αν ξερετε πειτε μου πως θα μαθει το "σιωπη") και μου φανηκε πολυ καλη η ιδεα με τα σεναρια του skylakos σιγουρα θα το δοκιμασουμε ετσι βεβαια αν τον απομονωσω σε αλλο δωματιο γινεται εξαλλος γαυγιζει πιο πολυ..μονο αν μεινω μαζι του και τον πεισω ή του αποσπαω την προσοχη..καπως ηρεμει

Αν δουμε οτι παλι δεν καταφερνουμε κατι θα κοιταξουμε και την συμβουλη ενος εκπαιδευτη!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για το "σιωπή" αυτό που έχω ακούσει είναι ότι πρώτα πρέπει να μάθουν την εντολή "μίλα". Την κάνεις να ενθουσιαστεί με κάτι και να αρχίσει να γαβγίζει. Όταν αρχίζει να γαβγίζει της λες "μίλα" και της δίνεις λιχουδιά. Μετά από επαναλήψεις θα πρέπει στο άκυρο όταν του λες "μίλα"-"μπράβο" να αρχίσει να γαβγίζει. Όταν λοιπόν το καταφέρεις αυτό εκεί που γαβγίζει μετά την εντολή "μίλα", θα του αποσπάσεις με κάτι την προσοχή (πχ μια λιχουδιά μπροστα από τη μύτη) και με το που σταματήσει του λες "σιωπή"-"μπράβο" και του δίνεις τη λιχουδιά.
 
  • Like
Reactions: Eleni Vr


Eleni Vr

Member
24 Ιουλίου 2016
5
1
Για το "σιωπή" αυτό που έχω ακούσει είναι ότι πρώτα πρέπει να μάθουν την εντολή "μίλα". Την κάνεις να ενθουσιαστεί με κάτι και να αρχίσει να γαβγίζει. Όταν αρχίζει να γαβγίζει της λες "μίλα" και της δίνεις λιχουδιά. Μετά από επαναλήψεις θα πρέπει στο άκυρο όταν του λες "μίλα"-"μπράβο" να αρχίσει να γαβγίζει. Όταν λοιπόν το καταφέρεις αυτό εκεί που γαβγίζει μετά την εντολή "μίλα", θα του αποσπάσεις με κάτι την προσοχή (πχ μια λιχουδιά μπροστα από τη μύτη) και με το που σταματήσει του λες "σιωπή"-"μπράβο" και του δίνεις τη λιχουδιά.
Ναι κι εγω εχω διαβασει οτι πρεπει να μαθει πρωτα το "μιλα" αλλα σκεφτομαι δεν θα τον μπερδευουν και τα δυο; Επισης καπου διαβασα οτι μπορεις την ωρα που γαυγιζει να ακουμπας την μουσουδα του και να του λες "σιωπη" μεχρι να σταματησει και μετα επιβραβευση..αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχει αποτελεσματα..
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Από τη στιγμή που μιλάμε για διαφορετική λέξη και πράξη μιλάμε για διαφορετική εντολή επομένως δε θα μπερδευτεί. Είναι πχ όπως το κάτσε και το ξάπλα. Αρκεί να του δώσεις το χρόνο που χρειάζεται για να την αφομοιωσει τέλεια. Τώρα αυτό που λες με τη μουσούδα δεν νομίζω να πιάνει. Μπορεί να το δει ως παιχνίδι, μπορεί να εκνευριστεί παραπάνω ή επειδή θα είναι μαλακή κίνηση μπορεί ακόμα και και να τη δει σαν είδος επιβράβευσης.