Tough decision

Να παρω σκυλο (read above first)


  • Total voters
    6

Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Κατ'αρχάς μενω σε ενα συγκρότημα σπιτιών (μεζονέτα) ο χώρος που διαθετο για ενα σκυλι δεν ειναι αρκετος και προσωπικά πιστεύω οτι ο σκυλος θα "βασανιζοταν" σε αυτον το χωρο (Χωρος: ενας διαδρομος περιπου 7μετρα x 3 για να πας στην πορτα λιγο πριν το διάδρομο υπάρχει ενα πάρκινγκ που ειναι 8x5 περιπου στρομενω πλακακια και ενας μικρος κήπος 2×2) Παντα ηθελα να εχω εναν σκυλο αλλα δεν ειχα χρονο να του αφιερώσω τωρα που ειμαι οικογενειάρχης με 3 παιδιά ηλικιας 10-15 πιστεύω οτι μπορουμε να του προσφέρουμε αρκετα ο σκυλος θα εξυπηρετήσει κυριος εναν λογο την φυλάξει του χώρου αλλα και μια θεση σαν μελος της οικογένειας αποφάσισα να παρω εναν σκυλο γιατί τωρα τελευταία το σπιτι μου δεχεται διαρρήκτες καφε τρεις και λιγο θα ηθελα να μου προτείνεται μερικες ρατσες σκυλων που να μπορουν να φυλαξουν ενα χωρο και να ειναι φιλική με τα παιδια.Στον νου μου εχω 3 ρατσες ροτβαiλερ,ντοπερμαν,γερμανικος ποιμενικος (λυκόσκυλο).Επισης να ειναι ενας heavy-barker.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα, αν ο σκύλος θα μένει μόνιμα σε εκείνο το χώρο που περιγράφεις τότε θα σου έλεγα ΟΧΙ, αν όμως τον έχεις μέσα στο σπίτι, θα βγαίνει βόλτες και θα εκτονώνεται σωστά τότε ΝΑΙ, πάρε. Αν θα είναι έξω θα το χάσεις πολύ γρήγορα από φόλα που θα ρίξουν οι επίδοξοι διαρρήκτες.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Καλησπέρα, αν ο σκύλος θα μένει μόνιμα σε εκείνο το χώρο που περιγράφεις τότε θα σου έλεγα ΟΧΙ, αν όμως τον έχεις μέσα στο σπίτι, θα βγαίνει βόλτες και θα εκτονώνεται σωστά τότε ΝΑΙ, πάρε. Αν θα είναι έξω θα το χάσεις πολύ γρήγορα από φόλα που θα ρίξουν οι επίδοξοι διαρρήκτες.
Κοιτα ο σκυλος θα κανει της βολτες του τα παντα απλως σε εκείνων το χώρο θα μένει (ο σκυλος θα βγαίνει αρκερα εξω μιας και αθλουμαι πιστευω οτι ο σκυλος δεν θα ειχε προβλημα να ερθει μαζι μου). Επίσης τα παιδια μου θα τον βγαζουν ολοι την ωρα.Το μονο πρόβλημα ειναι οτι δεν εχει γρασίδι διαθέσιμο γτ ο κηπος ειναι ξεχωριστά.
επίσης
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όπως ανέφερε και η @haviharakennel , αν μένει μέσα ναι αν μένει έξω όχι. Οι κίνδυνοι του έξω είναι πάμπολλοι (εκτός του ότι αν μένει μόνιμα έξω στην ουσία δεν θα είναι μέλος της οικογένειάς σας): να το σκάσει, να μυρισει κάποια θυληκιά σε οίστρο και να επιχειρήσει να την πάρει από πίσω, να του ρίξουν φόλα. Και κατά την άποψή μου η καλύτερη φύλαξη γίνεται όταν ο σκύλος μένει μέσα στο σπίτι και ορμάει στον κλέφτη. Και είναι και η πιο ασφαλής για το σκύλο.
 


Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Όπως ανέφερε και η @haviharakennel , αν μένει μέσα ναι αν μένει έξω όχι. Οι κίνδυνοι του έξω είναι πάμπολλοι (εκτός του ότι αν μένει μόνιμα έξω στην ουσία δεν θα είναι μέλος της οικογένειάς σας): να το σκάσει, να μυρισει κάποια θυληκιά σε οίστρο και να επιχειρήσει να την πάρει από πίσω, να του ρίξουν φόλα. Και κατά την άποψή μου η καλύτερη φύλαξη γίνεται
όταν ο σκύλος μένει μέσα στο σπίτι και ορμάει στον κλέφτη. Και είναι και η πιο ασφαλής για το σκύλο.
Εχεις απολυτο δικιο αλλα αμα μενει μεσα δεν θα ειναι "ανθυγιεινό" για αυτην την ψυχούλα.
 


Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Εχεις απολυτο δικιο αλλα αμα μενει μεσα δεν θα ειναι "ανθυγιεινό" για αυτην την ψυχούλα.
Απλος θυμάμαι που μου λεγε ο πατερας μου οτι ο σκυλος ειναι ενα υπεροχο πλασμα που το οποιο θελει των χωρο του και αμα μενει μεσα "σαπιζει και τρελενεται".
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ο σκυλος ειναι συντροφικο ζωο και θελει να ειναι με τους ανθρωπους του. Αν εκτονωνεται σωστα, το να μενει μεσα ειναι το ιδανικο. Το θεμα μονο ειναι οι τριχες.

Οι σκυλοι που ανεφερες ειναι καπως απαιτητικοί για καποιον που δεν εχει πειρα, με οικογενεια κλπ. Θελει προσοχη και υπευθυνοτητα απ ολους σας. Εκπαιδευση σιγουρα.

Επισης η αγορα καθαροαιμου σκυλου δεν ειναι ευκολη υποθεση. Θελει πολυ ψαξιμο και ενημερωση.
 


Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Ο σκυλος ειναι συντροφικο ζωο και θελει να ειναι με τους ανθρωπους του. Αν εκτονωνεται σωστα, το να μενει μεσα ειναι το ιδανικο. Το θεμα μονο ειναι οι τριχες.

Οι σκυλοι που ανεφερες ειναι καπως απαιτητικοί για καποιον που δεν εχει πειρα, με οικογενεια κλπ. Θελει προσοχη και υπευθυνοτητα απ ολους σας. Εκπαιδευση σιγουρα.


Επισης η αγορα καθαροαιμου σκυλου δεν ειναι ευκολη υποθεση. Θελει πολυ ψαξιμο και ενημερωση.
Λοιπόν ενα γνωστός μου ασχολείται χρονια με την εκτροφή γερμανικών ποιμενικον δλδ αμα θελω μου ειπε να παω και να μου δώσει εναν καθαρόαιμο.
 


Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Λοιπόν ενα γνωστός μου ασχολείται χρονια με την εκτροφή γερμανικών ποιμενικον δλδ αμα θελω μου ειπε να παω και να μου δώσει εναν καθαρόαιμο.
Αλλα απο την αλλη μαδανε υπερβολικά απο ωσα εχω ακούσει
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ έχω 2 απορίες.

1η: ποιος ο λόγος που θα πρέπει να ψηφίσουμε για το αν θα πάρεις σκύλο η όχι;

2η: θα λάβεις υπόψη σου το αποτέλεσμα η θα το παίξεις τσιπρας;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Χμ... μου δινεις την αισθηση οτι το εχεις δει λιγο λαθος.

Ο σκυλος για να ειναι σωστος φυλακας και να ξερει πού γαβγιζει ή πού ορμαει κ γιατι, πρεπει να βγαινει τουλαχιστον 2 φορες την ημερα βολτα εκτονωσης-οχι απλο περπατημα (π.χ. 30λεπτα το λιγοτερο τη φορα) και να εχει αμεση επαφη με τους ανθρωπους του καθημερινα. Να εχει κοινωνικοποιηθει, να ξεχωριζει τον κακο απο τον καλο ανθρωπο, να διακρινει υποπτες κινησεις, να ξερει πως να συμπεριφερθει στα παιδια, κτλ. Διαφορετικα, θα ειναι απο τα σκυλια που θα περναει γατα κ θα γαβγιζει κ θα σας σπασει τα νευρα σε λιγους μηνες. Τα σκυλια που βλεπεις στην αυλη και γαβγιζουν, πολυ αμφιβαλλω αν μπορουν να εξουδετερωσουν καποιον που θα μπει μεσα. Τα περισσοτερα απο αυτα θα κανουν πισω σε καποιον που θα ξερει να τα χειριστει. Αλλωστε, η φολα ειναι κατι που δεν θα μπορει ο καλυτερος εκπαιδευτης να σου εγγυηθει οτι δεν θα την φαει εν απουσια σου. Μπιφτεκι ζεστο με δηλητηριο... μιαμ!

Ασε τους διαδρομους και τα σχετικα. Το σκυλι πρεπει να μενει μαζι σας. Ετσι θα νιωθει ποιος ειναι ο χωρος του και θα τον υπερασπιστει απολυτα. Απ΄την αλλη, οποιοδηποτε σκυλι μπορει να ζησει σε μικρο χωρο, αν τον εξαντλεις σωματικα και πνευματικα καθημερινα. Θα γυρνα σπιτι και θα του φτανει ο διαδρομος για να χαλαρωσει.

Μην στηριζεσαι στα παιδια σου. Αυτα καποια στιγμη θα φυγουν, ειναι στην εφηβεια, εχουν την τρελα της ηλικιας τους. Αν δεν μπορεις εσυ να ανταπεξελθεις στον σκυλο, αστο. Επισης σκεψου οτι για να πεις οτι εχεις φυλακα, πρεπει να κλεισει τα 2 χρονια το σκυλι κ βλεπουμε... Μην περιμενεις απο κουταβι να σου κανει φυλαξη και μεχρι τα 2 του χρονια θεωρειται κουταβος.

Αυτα θα τα δεις στην πορεια. Πολλοι παιρνουν σκυλο για φυλακα και στη συνεχεια βλεπουν οτι δεν ειναι τοσο απλο. Ειδικα εσυ που δεν εχεις χρονια σκυλο, πρεπει να πας σε επαγγελματια εκπαιδευτη να σε μαθει τη γλωσσα του σκυλου, διαφορετικα θα δεινοπαθησει κ ο σκυλος κ ολη η οικογενεια. Οι φυλες που διαλεγεις, κ καλα κανεις, ειναι ζορικες. Θελουν ΧΡΟΝΟ, ΥΠΟΜΟΝΗ και διαθεση να ασχοληθεις.

Οσο για το μαδημα, ειναι κανονας. Ολα μαδανε λιγο ή πολυ. Το μαδημα κ η σχετικη βρομια πανε πακετο με τον σκυλο. Αν δεν αντεχεις κατι τετοιο, θα υπαρξει προβλημα ...

Στα εξοδα δεν θα αναφερθω, εσυ ξερεις την τσεπη σου.

Μελετησε το καλα, γιατι μιλας για μια σχεση 15 χρονων. Αν δεις οτι καπου κολλας στα παραπανω, δωσε χρηματα για ενα πολυ καλο συστημα ασφαλειας. Θα σου ερθει πολυ φθηνοτερα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγώ έχω 2 απορίες.

1η: ποιος ο λόγος που θα πρέπει να ψηφίσουμε για το αν θα πάρεις σκύλο η όχι;

2η: θα λάβεις υπόψη σου το αποτέλεσμα η θα το παίξεις τσιπρας;
:D
Επισης λειπει η επιλογη ΔΞ/ΔΑ που θα ηταν και η πιο ειλικρινης.


Διαβασε διαφορα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ σχετικα με την αποκτηση σκυλου. Για την εκτροφη, για τις γεννες φίλων, για το ποιες εξετασεις πρεπει να χουν κανει οι γονεις, για την υιοθεσια ημιαιμου. Ο σκυλος ειναι δεσμευση για τα επομενα 10 χρονια τουλαχιστον. Δεν υπαρχει βιασυνη.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ο χώρος που περιγράφεις για να μένει ο σκύλος κάποιες νεκρές ώρες ειναι μια χαρά , πχ τις ώρες που λείπεται από το σπίτι, οι κάποιες ώρες που για χ λόγους δεν τον θέλετε μέσα, με την προϋπόθεση να ειναι ασφαλής σαν χώρος και να μην δε χετε πάρα πολλά ερεθίσματα που μαζί με την βαριεστημάρα της μοναξιάς του, τον κάνουν να γαυγιζει σε ότι ακούγεται ή οτι κινείται.
Τώρα οι φυλές που ανέφερες μαδανε και οι 3 πολυ !! μα παρα πολυ , δυο φορές τον χρόνο με τις δυο φυλές φτιάχνεις πάπλωμα από τις τρίχες και με την τρίτη ειναι οι τριχουλες του παντού καρφωμένες.
Μετά η ηλικία των παιδιών σου δεν μπορει να κουμαντάρει με ασφάλεια καμία από τις 3 , μιλάμε για μεγάλους σκύλους που όσο καλά και να τους εκπαιδεύσεις δεν μπορεις να τους δώσεις σε ένα 15χρονο παιδί.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Nisteate

Member
25 Ιουλίου 2016
8
0
27
Λο
Χμ... μου δινεις την αισθηση οτι το εχεις δει λιγο λαθος.

Ο σκυλος για να ειναι σωστος και να ξερει πού γαβγιζει ή πού ορμαει κ γιατι, πρεπει να βγαινει τουλαχιστον 2 φορες την ημερα βολτα εκτονωσης-οχι απλο περπατημα (π.χ. 30λεπτα το λιγοτερο τη φορα) και να εχει αμεση επαφη με τους ανθρωπους του καθημερινα. Να εχει κοινωνικοποιηθει, να ξεχωριζει τον κακο απο τον καλο ανθρωπο, να διακρινει υποπτες κινησεις, να ξερει πως να συμπεριφερθει στα παιδια, κτλ. Διαφορετικα, θα ειναι απο τα σκυλια που θα περναει γατα κ θα γαβγιζει κ θα σας σπασει τα νευρα σε λιγους μηνες. Τα σκυλια που βλεπεις στην αυλη και γαβγιζουν, πολυ αμφιβαλλω αν μπορουν να εξουδετερωσουν καποιον που θα μπει μεσα. Τα περισσοτερα απο αυτα θα κανουν πισω σε καποιον που θα ξερει να τα χειριστει. Αλλωστε, η φολα ειναι κατι που δεν θα μπορει ο καλυτερος εκπαιδευτης να σου εγγυηθει οτι δεν θα την φαει εν απουσια σου. Μπιφτεκι ζεστο με δηλητηριο... μιαμ!

Ασε τους διαδρομους και τα σχετικα. Το σκυλι πρεπει να μενει μαζι σας. Ετσι θα νιωθει ποιος ειναι ο χωρος του και θα τον υπερασπιστει απολυτα. Απ΄την αλλη, οποιοδηποτε σκυλι μπορει να ζησει σε μικρο χωρο, αν τον εξαντλεις σωματικα και πνευματικα καθημερινα. Θα γυρνα σπιτι και θα του φτανει ο διαδρομος για να χαλαρωσει.

Μην στηριζεσαι στα παιδια σου. Αυτα καποια στιγμη θα φυγουν, ειναι στην εφηβεια, εχουν την τρελα της ηλικιας τους. Αν δεν μπορεις εσυ να ανταπεξελθεις στον σκυλο, αστο. Επισης σκεψου οτι για να πεις οτι εχεις φυλακα, πρεπει να κλεισει τα 2 χρονια το σκυλι κ βλεπουμε... Μην περιμενεις απο κουταβι να σου κανει φυλαξη και μεχρι τα 2 του χρονια θεωρειται κουταβος.

Αυτα θα τα δεις στην πορεια. Πολλοι παιρνουν σκυλο για φυλακα και στη συνεχεια βλεπουν οτι δεν ειναι τοσο απλο. Ειδικα εσυ που δεν εχεις χρονια σκυλο, πρεπει να πας σε επαγγελματια εκπαιδευτη να σε μαθει τη γλωσσα του σκυλου, διαφορετικα θα δεινοπαθησει κ ο σκυλος κ ολη η οικογενεια. Οι φυλες που διαλεγεις, κ καλα κανεις, ειναι ζορικες. Θελουν ΧΡΟΝΟ, ΥΠΟΜΟΝΗ και διαθεση να ασχοληθεις.

Οσο για το μαδημα, ειναι κανονας. Ολα μαδανε λιγο ή πολυ. Το μαδημα κ η σχετικη βρομια πανε πακετο με τον σκυλο. Αν δεν αντεχεις κατι τετοιο, θα υπαρξει προβλημα ...

Στα εξοδα δεν θα αναφερθω, εσυ ξερεις την τσεπη σου.

Μελετησε το καλα, γιατι μιλας για μια σχεση 15 χρονων. Αν δεις οτι καπου κολλας στα παραπανω, δωσε χρηματα για ενα πολυ καλο συστημα ασφαλειας. Θα σου ερθει πολυ φθηνοτερα.
Λοιπόν προσωπικά έχω το μεράκι να φροντίσω έναν σκύλο και φυσικά θα βάλλω συναγερμό δεν γίνεται ένας σκύλος να γίνεται φύλακας ενώ είναι κουταβάκι ξέρω ένας σκύλος είναι μεγάλη ευθύνη είναι σαν ένα νεογέννητο μωρό που το οποίο το δίδασκες και το κοινωνικοποιεις σαν να είναι άνθρωπος.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν θες σκύλο για παρέα, και τον θέλουν όλοι στην οικογένεια, γιατί όχι; Αν το θες για φύλαξη, βάλε συναγερμό, κάνει καλύτερη δουλειά και δε θέλει τόση φροντίδα. Δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο σε διαρρήκτη ένας σκύλος.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επίσης έχε υπόψη ότι αν θες ένα σκύλο που γαβγίζει δυνατά όπως λες, και μένει έξω, στην καλύτερη θα σου φέρουν οι γείτονες αστυνομία στον πρώτο μήνα, στη χειρότερη θα πέσει φόλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf