προβλημα στο παρκο δηλαβερη...


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Παίζει ρόλο σίγουρα και ότι μαθήματα κοινωνικοποίησης σκύλων προσφέρονται από τους δήμους δωρεάν...Βλέπεις παιδάκια με τα σκυλάκια τους να πηγαίνουν και να τους προσφέρονται μαθήματα κοινωνικοποίησης και βασικής υπακοής. Σίγουρα δεν είναι μόνο η στείρωση λοιπόν.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@Orilis αυτο που παρατηρεις με το ριτζμπακ,το παρατηρεις διοτι δεν ειναι ριτζμπακ και γι αυτο "φταιει" η εκτροφη...

την δοξα πολλοι εμισησαν,το χρημα ουδεις...

απο την στιγμη που ο κοσμος γουσταρει να κατεχει σε αστικο περιβαλλον λυκους και αρκουδες,του τα παρεχεις "ευχουχισμενα" και τον υποχρεωνεις να ενισχυει αυτον τον ευνουχισμο...

υπο συνθηκες,οποιοδηποτε ζωο μπορει να ειναι φιλικο με οποιοδηποτε αλλο ,το οποιο θα εκανε κοτολετες υπο φυσιολογικες συνθηκες...απειρα τα παραδειγματα γατων με κυριαρχικους σκυλους στον ιδιο χωρο,με την προυποθεση οτι εχουν μεγαλωσει μαζι...

ενα κυριαρχικο σκυλι,ειτε ειναι κυνηγος,ειτε φυλακας,δεν ανεχεται αγνωστο ζωο κοντα του,οσο και να κοινωνικοποιηθει...ακομη κι αν του εχεις το ενστικτο κοιμισμενο και το εχεις παρεα με αλλα σκυλια νυχθημερον,στην πρωτη ουσιαστικη ενοχληση ,θα γινει μακελειο...

ο μονος τροπος να μειωσεις αυτες τις πιθανοτητες ειναι εκθρεψεις επιλεκτικα,παιρνοντας τα "σκουπιδια" καθε γεννας...μετα απο 5 -7 γεννιες θα εχεις απογονους ανεκτους σε αστικο περιβαλλον...εαν παραλληλα ευνουχιζεις και κυριολεκτικα τα αρσενικα,τοτε εισαι σχεδον καλυμμενος...

βεβαια ,απολυτως ασφαλης δεν εισαι,μια και διαβαζουμε καθημερινα ιστοριες για κυριαρχικους σκυλους φοβερα φιλικους με το μωρο,επι παραδειγματι,της οικογενειας με το οποιο μεγαλωσαν μαζι και ξαφνικα το εκαναν πριζολα...

η για σκυλια που 10 χρονια μετα επιτεθηκαν στον ιδιοκτητη τους...

κατα συνεπεια λοιπον,εαν εχεις ενα σωστο δειγμα κυριαρχικης φυλης,δεν μπορεις να κυκλοφορεις σε χωρο με ελευθερα σκυλια...

εαν παλι εισαι στην δικη μου θεση και εισαι εντελως κατα της κοινωνικοποιησης του σκυλου,δεν μπορεις να κυκλοφορησεις πουθενα...

εξυπακουεται οτι ξερω τι χτιζω και κανω οτι περναει απο το χερι μου ετσι ωστε να μην δημιουργω προβλημα...βγαινω μεταμεσονυκτιως,ο σκυλος ειναι παντα δεμενος και οποτε βλεπω αλλο σκυλο ακομη και δεμενο,φροντιζω να αλλαζω δρομο...

ετσι επελεξα και ζω με τις συνεπειες της επιλογης μου...

το μονο που ζητω απο τους αλλους ιδιοκτητες,ειναι να σεβαστουν την επιλογη μου,οπως κανω κι εγω με τις δικες τους...

και για να το δουμε λιγο πιο ειδικα...οπως δεν θελω καποιο παιδακι να ελθει στο δικο μου παιδακι,που κρατω απο το χερι,οπως δεν γουσταρω ενας ξενος να μου χαιδεψει αυθαιρετα την γκομενα,κατα τον ιδιο ακριβως τροπο δεν γουσταρω ,οποιοδηποτε ζωο,διποδο η τετραποδο, να ερθει κοντα στον σκυλο μου,χωρις την αδεια μου...για ακουμπηματα δεν συζηταμε καν...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ίσως και αυτό αλλά το να πηγαίνει Ροδεσιανό να πάρει ξύλο από το στόμα μινιατούρας, να πέφτει γρύλισμα διόρθωσης από την πλευρά της μινιατούρας και να μην κάνει το Ροδεσιανό μια χαψιά τη μινιατούρα, δεν είναι θέμα ορμονών αλλά ανεκτικότητας - κοινωνικοποίησης. Όχι;
μπορει να ειναι και θέμα ότι το Ροδεσιανο που έκανε μια χαψιά την μινιατούρα το ταξίδεψαν σε τόπους μακρινούς και χλοερούς και έμεινε μόνο το άλλο ;)
Αχ στου Δηλαβερη πήγαινα πιτσιρικά τον πρώτο μου σκύλο , τότε τι ωραία ηταν άφτιαχτο και είχε μόνο εμάς και αδέσποτα:)
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
βασικα αθηναιος,εξαρχειωτης με σχολειο στα μανιατικα...λουλουδι του αγρου...κεντρο πειραια για 20 χρονια και τα τελευταια 4 δηλαβερη...



πως ακριβως?



το πα ρε φιλαρακι...το πα..."εαν ερθει κοντα και σου τον αρπαξει ο δικος μου μην αρχισεις τα μα μου"...

δεν τον ειδα να συγκινειται...δεν απαντησε καν κι απλως συνεχισε τον δρομο του...
Αγια Σοφια! ποσο χρονων εισαι φιλε? παρκο δηλαβερη πισω απο την εκκλησια της Αγιας Σοφιας συνορα παλια κοκκινια επι της θηβων στο τερμα της πριν βγεις Λεύκα. πως απο τα εξαρχεια εφτασες Αγια Σοφια ρε θηριο?
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Αγια Σοφια! ποσο χρονων εισαι φιλε? παρκο δηλαβερη πισω απο την εκκλησια της Αγιας Σοφιας συνορα παλια κοκκινια επι της θηβων στο τερμα της πριν βγεις Λεύκα. πως απο τα εξαρχεια εφτασες Αγια Σοφια ρε θηριο?
πολλων που μου φαινονται σαν 90:LOL:...τα υπολοιπα τα γραφω αναλυτικα παραπανω...
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
Ωραια παιδια μου κανατε την καρδια περιβολι. Μ αρεσει που λεγαμε οτι μολις μεγαλωσει ο Εκτωρας θα τον πηγαινουμε στο Δηλαβερη για παιχνιδι κτλ. Ελεγα εχω παρκο διπλα μου εχω την ανεσει να πηγαινω και τετοια. Επισης απο οτι αντιλαμβανομαι παντου ετσι ειναι σε ολα τα παρκα. Rein δεν λες στον φυλακα να σου ανοιξει το
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
Ωραια παιδια μου κανατε την καρδια περιβολι. Μ αρεσει που λεγαμε οτι μολις μεγαλωσει ο Εκτωρας θα τον πηγαινουμε στο Δηλαβερη για παιχνιδι κτλ. Ελεγα εχω παρκο διπλα μου εχω την ανεσει να πηγαινω και τετοια. Επισης απο οτι αντιλαμβανομαι παντου ετσι ειναι σε ολα τα παρκα. Rein δεν λες στον φυλακα να σου ανοιξει το
,πασκετακι του Φοινικα?
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ωραια παιδια μου κανατε την καρδια περιβολι. Μ αρεσει που λεγαμε οτι μολις μεγαλωσει ο Εκτωρας θα τον πηγαινουμε στο Δηλαβερη για παιχνιδι κτλ. Ελεγα εχω παρκο διπλα μου εχω την ανεσει να πηγαινω και τετοια. Επισης απο οτι αντιλαμβανομαι παντου ετσι ειναι σε ολα τα παρκα.
Γενικά επικρατεί αυτή η κατάσταση όπου κυκλοφορεί πολύς κόσμος. Είναι ένας λόγος που έχω απορρίψει ας πούμε το δάσος του Υμηττού και τις διαδρομές του, τουλάχιστον μέχρι να μάθω που δεν πατάνε πολλοί. Φιλοπάππου που έχουμε πάει δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα (από τις αγαπημένες βόλτες). Όπου βλέπεις και μαζεύονται πολλοί γενικά απέφυγέ το ή έχε τα μάτια σου 14. Δεν αργεί να γίνει η στραβή..
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
το καταλαβα δυστηχως...απλα το θεμα ειναι οτι ειμαστε καινουργιοι στην ολη φαση κ εχουμε ενα αγχος. Ολοι μας εχουν πει, που εχουν αρσενικα στη γειτονια, ειναι οτι μεγαλωνοντας κ ο δικος μας θα εχουμε θεματα οταν συναντιουντε. Ενδεικτικα τα σκυλια που κυκλοφορουν στη γειτονια ειναι απο mix akita-lab 40 κιλα πραμα (που η τυπισσα απλα δεν μπορει να τον κουμανταρει) εως τα <<κλασσικα>> pit, rot, dob και american akita(πανεμορφο) που το 90% αυτων των σκυλιων απλα σερνουν τους ιδιοκτητες τους.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
σπον θα το χαρω μια δυο φορες μεχρι να το παρουν χαμπαρι κι αλλοι...οπου υπαρχει περιορισμενος χωρος καταλαμβανεται απο ιδιοκτητες που τα αμολανε..
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
αυτο,δανε θα ηταν το ιδανικο,για την ωρα ομως δυστυχως ειναι ανεφικτο...ελπιζω να το καταφερω καποια στιγμη...
 
  • Like
Reactions: GRDANE




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγώ τον τελευταίο καιρό δεν έχω προβλήματα ;) έρχονται μαζί μου οι δυο αδέσποτες από απέναντι και μου αδειάζουν τον δρόμο ένα τετράγωνο μπροστά , παίρνουν στο κυνήγι ότι λυτό υπάρχει:p
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Το δικό μου ημιαιμο βελγικο με μπόρντερ ειανι ζωηρός αλλα και λόγω νεαρού της ηλικίας του είναι και σχετικα υπερκινητικός παρόλα αυτά δεν είχαμε περιπέτειες με δαγγώματα και τέτοια. Τον πάω συνέχεια για μπάνιο σε μια παραλία και είναι ελέυθερος γιατί είμαστε πάντα μόνοι μας. Τις προάλλες ήρθε και ένα πιτ μπουλ με το αφεντικό του και τα σκυλιά άρχισαν να παίζουν. Σε μια φαση το πιτ μπουλ πηγε να του παρει το κουκουναρι απο το στόμα και αρπαχτήκανε. Πρώτη φορά το κάνει.

Την επόμενη μέρα πηγε να μπει μια γυναίκα και με το που την είδε να μπαίνει στον κηπο του της την επεσε και της εσκισε τη μπλουζα..

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που έχει αρχίσει τετοιες μαγκιες
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Πάντως Νέο Ηράκλειο και Καλογρέζα που είμαι εγώ παίζει πολύ λυτό σκυλί όχι μόνο στα πάρκα αλλά και στο δρόμο, πλατείες , κάθε μέρα σε κάθε βόλτα θα βρούμε λυτά σκυλιά, δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα ακόμα ευτυχώς (βέβαια αλλάζω κατεύθυνση πάντα) . Η μόνη βόλτα που ευχαριστιέμαι είναι η πρωινή 6:30-7:30 που δεν υπάρχει κυριολεκτικά ψυχή, και στα στενά αλλά και στο πάρκο. Στο πάρκο κάνουμε και εξάσκηση τις εντολές μας, την αφήνω και λίγο λυτή να "μαζέψει τα πρόβατα" που λέω εγώ (τρέχει σαν μανιασμένη για 5-10 λεπτά σε κύκλους) και γυρνάμε πίσω ανανεωμένες και χαρούμενες. Όταν την πάω απόγευμα στο πάρκο πρώτα ελέγχω ποια σκυλιά είναι και αν έχει λίγα και καλά την αφήνω για λίγο και πάντα είμαι σε εγρήγορση μη τυχόν και σκάσει μύτη κανένα άλλο σκυλί .

Τις προάλλες ήρθε ένας με ένα καυκάσιο τεράστιο με λουρί φυσικά και έκατσε στο πάρκο. Εγώ είχα δέσει την δικιά μου πολύ πριν κάτσει ο άνθρωπος και φυσικά πήγα κοντά για να γνωριστούμε και να δω την σκύλα του η οποία ήταν φοβερή και μόνο που την έβλεπες χε@@#@##...
Φυσικά έπεσαν επάνω τους όλα τα σκυλιά και μάταια έλεγε ο άνθρωπος κρατήστε τα μακριά , οι μισοί έλεγαν δεν υπάρχει πρόβλημα και οι άλλοι μισοί έκαναν πως δεν έβλεπαν. Σε κάποια στιγμή πλησιάζει και ένας ηλικιωμένος από την "παρέα" του πάρκου και του κάνει σύσταση να πάρει το σκυλί του και να φύγει αφού είναι επιθετικό. Τι να του λέει ο άνθρωπος ότι αυτό που κάνουμε είναι παράνομο , που αφήνουμε τα σκυλιά ελεύθερα , ότι και αυτός έχει δικαίωμα να φέρνει το σκυλί του στο πάρκο .. τίποτα ... ούτε ο ηλικιωμένος αλλά ούτε και οι υπόλοιποι αναρωτήθηκαν (παρά μόνο μια κυρία που ήρθε και με ρώτησε , γιατί οταν γινόταν ο καυγάς προσπαθούσα να ηρεμήσω τον γέρο και του έλεγα ότι κάνει λάθος και της φάνηκε περίεργο ότι συμφωνούσα με τον άλλο)

Εγώ έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα , το οποίο ισχύει γενικά όχι μόνο στους σκυλο-ιδιοκτήτες αλλά και τους γονείς, οδηγούς, γειτόνους κτλ κτλ κτλ...

Ο μα..κας δεν αλλάζει ότι και αν κάνεις. Μη χαλάτε σάλιο , νόμιμα ή όχι μέσα, τσαμπουκάδες ή ότι άλλο νομίζετε ότι μπορεί να βοηθήσει... χαμένος κόπος...

Εγώ προτιμώ απλά να προσπερνώ και να αποφεύγω, μερικές φορές το παίζω και κάπως τρελή-χαζή λειτουργεί καλά και αυτό...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κριγκορο το κακο ξερεις ποιο ειναι? εαν το ,παρανομως ,ελευθερο σκυλι ερθει στο ,νομιμως,δεμενο δικο μου και φαγωθει,το δικο μου σκυλι θα παει για ευθανασια,ως επιθετικο κι επικινδυνο...

τυπικα φυσικα,μια και πρακτικα δεν θα το βρουν ποτε για να το παρουν...

οπως και εαν μπει καποιος στο σπιτι μου με μαχαιρι για να με κλεψει-σκοτωσει κι εγω τον καθαρισω με την καραμπινα,εγω θα φαω ποινη,μια και το οπλο μου θα ειναι ανωτερο απο του εισβολεα...

ηλιθιοι νομοι για καθυστερημενη πλεμπα...

μονο σε κατι ορεινα χωρια ειναι τα πραγματα οπως πρεπει...

παλιος πελατης μου σιδερας τα καλοκαιρια εμενε στο χωριο του σχετικα κοντα στα συνορα...

οταν τον ειχα ρωτησει ,τις εποχες του μεταναστευτικου κυμματος απο αλβανια, "τι γινεται μαστορα με τους αλβανους που κατεβαινουν,γιατι εχω ακουσει οτι σηκωνουν ολοκληρα σπιτια..."

"τιποτα παιδι μου...οταν ερθεις πανω για κυνηγι θα σου δειξω που ειναι θαμμενοι..."
 
  • Like
Reactions: krigopo


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
κριγκορο το κακο ξερεις ποιο ειναι? εαν το ,παρανομως ,ελευθερο σκυλι ερθει στο ,νομιμως,δεμενο δικο μου και φαγωθει,το δικο μου σκυλι θα παει για ευθανασια,ως επιθετικο κι επικινδυνο...

τυπικα φυσικα,μια και πρακτικα δεν θα το βρουν ποτε για να το παρουν...

οπως και εαν μπει καποιος στο σπιτι μου με μαχαιρι για να με κλεψει-σκοτωσει κι εγω τον καθαρισω με την καραμπινα,εγω θα φαω ποινη,μια και το οπλο μου θα ειναι ανωτερο απο του εισβολεα...

ηλιθιοι νομοι για καθυστερημενη πλεμπα...

μονο σε κατι ορεινα χωρια ειναι τα πραγματα οπως πρεπει...

παλιος πελατης μου σιδερας τα καλοκαιρια εμενε στο χωριο του σχετικα κοντα στα συνορα...

οταν τον ειχα ρωτησει ,τις εποχες του μεταναστευτικου κυμματος απο αλβανια, "τι γινεται μαστορα με τους αλβανους που κατεβαινουν,γιατι εχω ακουσει οτι σηκωνουν ολοκληρα σπιτια..."

"τιποτα παιδι μου...οταν ερθεις πανω για κυνηγι θα σου δειξω που ειναι θαμμενοι..."
Συμφωνώ, αν και ξεφεύγουμε από το θέμα μου θύμησες που πέρσι τέτοια εποχή έψαχνα να βρω φαρμακευτική κάνναβη για τον ετοιμοθάνατο πατέρα μου η οποία είναι φυσικά παράνομη και όταν συνομιλούσα με άλλους πάσχοντες σε παρόμοια μοίρα η απάντηση σχεδόν από όλους ήταν η ίδια , δεν πειράζει ας ζήσει ο εκάστοτε άρρωστος συγγενής και δεν πειράζει ας πάω και μέσα για λίγο...

Το πως φαίνονται τελικά τα πράγματα εξαρτάται από πια γωνία τα βλέπεις...
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καλα, το πιο σπαστικο ειναι που τα φερνουν μουρη με μουρη να γνωριστουν ..τα γλυκουλια!
Αλλα εμεις τα εχουμε λυμενα αυτα τα προβληματα , με 3 σκυλια παραμασχαλα δεν πλησιαζουν ευκολα οι αλλο σκυλοι. Ολοκληρη αγελη ειμαστε.
Στο λεμε ρειν, παρε κι αλλο σκυλο ντε..
Παντως ασχετα με το ποσα σκυλια κυκλοφορεις :p , ειναι πολυ σπαστικο ολο αυτο.. και αποκλειεται να αλλαξει.
Λυπηθηκα παρα πολυ το τζακ ρασελ που εγινε σκουλαρηκι στο αυτι του Σαγκα και μετα του το τραβαγαμε απο το στομα, προθυμοποιηθηκα να αναλαβω το γιατρο του... ευτυχως δεν επαθε ζημια το σκυλακι , και ευτυχως ο ιδιοκτητης του εβαλε μυαλο. και απο τοτε με το που σκαω παρκο ολοι λενε ηρθε ο "φονιας" :ROFLMAO: και τρεχουν να τα μαζεψουν.
Και μεις βγαιναμε μεταμεσονυχτιες βολτες αναγκαστικα λογω αυτης της καταστασης, τωρα πια τα ωραρια μας εχουν αλλαξει.. αλλα δε θα σκασω κι ολας, ειναι δικαιωμα μου να πηγαινω οπου θελω με τα σκυλια μου δεμενα...και δεν θα μου το στερησει κανενας βλαμενος αυτο.

Στο εξωτερικο και γω ειδα σκυλια λυτα αλλα σκυλια τα οποια νομιζω εχουν καρατσεκαριστει , εχουν στειρωθει, εχουν περασει εκπαιδευεσεις με την σφραγιδα του νομου κτλ.. δεν αμολανε πρεσα και ντογκο ξερω γω.. εγω δεν ειδα κατι τετοιο. Τουλαχιστον γερμανια που πηγαν κατι φιλοι μας με ενα αμσταφ πληρωναν στο κρατος ασφαλεια (οπως στα αυτοκινητα ) και υποχρεωτικες εξετασεις ανα περιοδους, τις οποιες τους παιρναν το σκυλι και εκαναν αρμοδιοι μονοι τους τα τεστ, αν περνουσε το σκυλι το επιστρεφαν..αν οχι ή δρομο ή ... . Οι καημενοι φτιαχναν καθε τοσο βαλιτσες για παν ενδεχομενο επιστροφης τους. - Ισως το εκαναν σε αυτους με τοση επιμελεια λογω φυλης, δεν ξερω.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3