Χάσκι και πώς να ζεις με αυτό


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Σας διαβάζω αρκετό καιρό, σχεδόν επτά μήνες, βρήκα το forum τυχαία από google search. Ομολογώ ότι η εμπειρία, και συνάμα τα ποστς, ορισμένων είναι άκρως κατατοπιστικά και βοηθητικά.
Μικρός, στην επαρχία, μεγάλωσα με σκυλιά αλλά σπάνια ήταν ράτσας. Εμενα κεντρικα στην Αθηνα, μετακόμισα ανατολική Αττική το φθινόπωρο σε άνετο σπίτι και από τα μέσα Ιανουαρίου 2015 απέκτησα ένα χάσκι, δέκα μηνών τότε.
Δεν ήμουν σίγουρος τι σκυλί ήθελα, τα Ακίτα ήταν πανάκριβα, τα ντόγκο πολύ άγρια και από το i-pet το χάριζαν (σημαντικό ότι δεν πλήρωσα για να τον πάρω διότι τα έξοδα είναι πολλά).
Πήρα χάσκι διότι μόλις τον είδα σε φωτό, ένιωσα το "κλικ". Χαζό ή μη, λειτουργώ πάντα αυθόρμητα και πεισμώνω να καταφέρω κάτι.

Την άνοιξη έφερα εκπαιδευτή, κάναμε καμιά δεκαριά μαθήματα αλλά ο σκυλος μου θέλει καμια φορά παραπάνω χρόνο από όσο έχει κάποιος που δουλεύω υπερβολικά πολύ (συχνά και 16 ώρες την ημέρα, ρεπό σπάνια). Οσο μπορώ τον βγάζω βόλτες (ειναι σε μεγάλο κήπο/αυλή).

Ποστάρω για χασκοκουβέντα και ανταλλαγή εμπειριών, απόψεων κλπ.

Φωνάζει, αυτό που έχουν ως αναγνωστιστικό τα χάσκι (σαν κλάμα δυνατό), αλλά πολύ. Φωνάζει από χαρά όταν με βλέπει να μπαίνω στο γκαράζ, φωνάζει συχνά και όταν βγω να τον χαϊδέψω ή να παίξω: είναι παράπονο ή χαρά; Χαζή απορία μεν... αλλά απορία που έχω καιρό!

Δεν μπορώ να τον κάνω να χέζει (σόρι κιόλας) εκτός κήπου. Μου πρότειναν να τον απομονώσω κάπου όπου δεν θα έχει χώμα, ώστε να τον βγάλω το πρωι και να δω αν θα τα κανει. Τι λέτε; Στις βόλτες, 6-7 μήνες τώρα, αν τα έκανε έξω 3-4 φορές, ζήτημα ειναι.

Και επίσης, ενόψει διακοπών, αναγκαστικά (μεγάλο το κόστος να τον αφήσω σε πανσιόν) θα τον πάρω μαζί, σε φιλικό σπίτι που δυστυχώς έχει γάτες (λυσσάει όταν τις βλέπει και δεν αλλάζει τούτο). Σκοπεύω να τον έχω σε ευρύχωρο μπαλκόνι με σκιά (καπου 10 μέτρα επί 2) και να τον βγάζω πιο συχνά βολτες αλλά δεν ξέρω αν θα πειστεί να μείνει και δεν θα δώσει μια να πηδήξει και να φύγει (είναι λίγο χαμηλό).

Επίσης, δολεύω πολύ με την αλυσίδσ "πνίχτη" (του εκπαιδευτή). Οταν δεν τον φορά, και είμαστε έξω (επίτηδες τον έβγαλα 1-2 φορές) σιγά σιγά... εξαφανίζεται 100 - 200 μέτρα μακριά και τον κυνηγάω για να γυρίσει. Οι βολτες μας είναι με πνίχτη απλως μετά το πρώτο τράβηγμα σπανια ξεφεύγει, αφήνω κατω το λουρί και περπατάει σχετικά δίπλα. Ακουει τα "κατσε" κλπ. παντως, τα ξέρει και όταν δεν τα κάνει, είναι νάζι και πείσμα. Με δοκιμάζει, εικάζω.

Καποιος έγραψε παλιότερα εδώ στο φόρουμ ότι δεν έχουν τάσεις φυγής: απλώς τρέχουν και μετά, αν απομακρυνθούν πολύ, δεν ξέρουν πώς να γυρίσουν! Τουτο ειναι ο φοβος μου.

Διαφοροι μου πρότειναν και λουριά ασύρματα με δόνηση και ρεύματα αλλά αδυνατώ καν να το σκεφτώ απλά, όχι να το κανω.

ΥΓ. Ενόσω έψαχνα για σκυλί, αφού δεν έβρισκα ράτσας (μεχρι να προκύψει τυχαία το χάσκι που πήρα) απευθύνθηκα και σε φιλοζωικους συλλόγους. Ακόμη ηχεί στα αυτιά μου μια τύπισσα που είπε "δεν ντρέπεσαι" όταν της είπα οτι ψάχνω για σκυλο αλλα λογω μια σπανιας δερματολογικής αλλεργίας δεν μπορώ να τον έχω μέσα στο σπιτι. Ευελπιστώ σε τούτο το forum να μην προκύψουν τέτοια σκηνικά ;)

Καλώς σας βρήκα.
 
  • Like
Reactions: kasi


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Με χασκι δεν έχω εμπειρία και δεν μπορώ να σου πω πολλά.
Σε αυτό που θα επικεντρωθω είναι στο ότι βόλτα μόνο με λουρι. Ποιος ο λόγος να τον αφήνεις και να τον κυνηγας μετά; αργά ή γρήγορα θα γίνει η στραβή.
Και στα γράφω εγώ που στην βόλτα με τον σκύλο μου συνήθως την κάνουμε έχοντας τον ελεύθερο.
Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν αλλά μέλη.
Καλώς ήρθες.
 
Last edited:


Αννα1996

Member
26 Ιουλίου 2016
5
0
27
Καλημέρα!! Πήρα ένα χασκι θηλυκό 2 χρόνων και το έχω μία εβδομάδα .. Τις 3 τελευταίες μέρες κλαψουριζει πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να μας σηκώνει όλους τον αέρα από τις 6 το πρωί , το μεσημέρι να μην κοιμομαστε καθόλου και το βράδυ να βρίσκουμε ησυχία μόνο όταν εκείνο νυσταξει και κοιμηθεί .. Εκτός από αυτό σέρνει τα μπολ πετάει την τροφή και το νερό του .. Πάμε τη βόλτα μας κανονικά 2 φορές την ημέρα και πάντα όταν πλησιάζουμε σπίτι κλαψουριζει .. Τι μπορεί να το ενοχλεί ;
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
Αννα δωσε του το χρονο του.Θηλικο χασκι 2 χρόνων και μολυς το εφερες στο σπιτι σου.Σιγουρα θα εχει άλλες νοοτροπίες.Αν τον εχεις εξω πολύ πιθανον στο παλιο του σπιτι να ζουσε μεσα και γιαυτο ολο το κλαψουρισμα.Να ξερεις αν είναι ετσυ δεν θα είναι ευκολο να συνιθισει.Βαρτο μαζι σου σπιτι και θα δεις ότι δεν προκειτε να σου ξανακλαψουρισει εκτος και αν θελει να βγει εξω :)
 






stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
@Anna1996 άνοιξε δικό σου θέμα, αυτό είναι παραγγελιά του @stalin...Θα σφαχτούμε που θα σφαχτούμε μην μπλεχτείς και εσύ στη μέση.
Οντως, γιατί; Δεν έχω θεμα, topic για χάσκι έκανα γενικό, όχι προσωπικό.
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Καλημέρα!! Πήρα ένα χασκι θηλυκό 2 χρόνων και το έχω μία εβδομάδα .. Τις 3 τελευταίες μέρες κλαψουριζει πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να μας σηκώνει όλους τον αέρα από τις 6 το πρωί , το μεσημέρι να μην κοιμομαστε καθόλου και το βράδυ να βρίσκουμε ησυχία μόνο όταν εκείνο νυσταξει και κοιμηθεί .. Εκτός από αυτό σέρνει τα μπολ πετάει την τροφή και το νερό του .. Πάμε τη βόλτα μας κανονικά 2 φορές την ημέρα και πάντα όταν πλησιάζουμε σπίτι κλαψουριζει .. Τι μπορεί να το ενοχλεί ;

Αννα απολύτως λογικό να κλαουρίζει, ειναι ακομη πολυ νωρις! Και μενα τα ιδια εκανε για δεκα μερες. Αρχισα να καθομαι πολλες ωρες μαζι του, διπλα του, τον τάιζα συχνα απο το χέρι μου και με συνήθισε. Δωσε χρονο και αφιερωσε χρονο.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σε ένα και μόνο ποστ τόσα θέματα προς σχολιασμό.. Ποιο να πρωτοπιάσει κανείς..Την παραμονή σε αυλή; Το "αναγκαστικά θα το πάρω μαζί μου"; Την παραμονή (αν κατάλαβα καλά) κατά τη διάρκεια των διακοπών σε βεράντα; Τη χρήση πνίχτη;
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ξεχασες το i pet,το θελω σκυλο ρατσας αλλα τσαμπα, το πολλα τα εξοδα για πανσιον (κ που να ξερε τι μπορει να τυχει...), το οτι τον κυνηγάει να γυριζει...δεν θυμαμαι αλλα κ δεν το ξαναδιαβάζω...δικο σας!!!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Σε ένα και μόνο ποστ τόσα θέματα προς σχολιασμό.. Ποιο να πρωτοπιάσει κανείς..Την παραμονή σε αυλή; Το "αναγκαστικά θα το πάρω μαζί μου"; Την παραμονή (αν κατάλαβα καλά) κατά τη διάρκεια των διακοπών σε βεράντα; Τη χρήση πνίχτη;
Η χρήση πνίχτη (απλου, όχι με αγκαθια) ειναι ελεγχόμενη και όχι βίαια. Εδωσα τροφή για σκέψη για κουβέντα ώστε να γινω σοφότερος, όχι αντικείμενο κριτικής από ξερόλες (ευελπιστώ να μην είσαι τέτοια). Ο σκυλος ειναι σε μεγαλο κηπο στο σπιτι μου με πληρη ελευθερια κινησεων και την καταβρισκει σκαβοντας τρυπες (χεχε) εχοντας τουλαχιστον 2 ωρες βολτα ημερησιως.
Το "αναγκαστικά" ειναι διότι δεν εχω που να τον αφησω και εκει που παω δεν εχει περιφραξη.
Σε βεράντα, μεγάλη και με συχνές βολτες.
Αν θες να μετάσχεις σε κουβέντα, και οχι λοδύδριο κριτικής, έχει καλώς.
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Ξεχασες το i pet,το θελω σκυλο ρατσας αλλα τσαμπα, το πολλα τα εξοδα για πανσιον (κ που να ξερε τι μπορει να τυχει...), το οτι τον κυνηγάει να γυριζει...δεν θυμαμαι αλλα κ δεν το ξαναδιαβάζω...δικο σας!!!!!
Είσαι η κυρία του υστερόγραφου, στο πρώτο μου ποστ; Ευκολα.
Ο,τι απάντησα και στη noni_papa, ισχύει και για σένα. Η ξερολίαση ειναι ελληνικό χαρακτηριστικό. Εγώ δεν είμαι. Εξ ου και ποσταρα. Στο i-pet τον βρήκα, που είναι το μεμπτό; Αντι να γραψεις "μπραβο που υιοθέτησες ενα σκυλακι που θα έμενε στον δρομο".
Δεν εχουμε ολοι την ιδια ζωή και καθημερινοτητα, αγαπητη μου. Ταξιδεύω στο εξωτερικο λογω δουλειας, ημουν Λονδινο τις μερες του brexit και εμεινε σε πανσιον, κι αυτο μεμπτό;
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Η χρήση πνίχτη (απλου, όχι με αγκαθια) ειναι ελεγχόμενη και όχι βίαια. Εδωσα τροφή για σκέψη για κουβέντα ώστε να γινω σοφότερος, όχι αντικείμενο κριτικής από ξερόλες (ευελπιστώ να μην είσαι τέτοια). Ο σκυλος ειναι σε μεγαλο κηπο στο σπιτι μου με πληρη ελευθερια κινησεων και την καταβρισκει σκαβοντας τρυπες (χεχε) εχοντας τουλαχιστον 2 ωρες βολτα ημερησιως.
Το "αναγκαστικά" ειναι διότι δεν εχω που να τον αφησω και εκει που παω δεν εχει περιφραξη.
Σε βεράντα, μεγάλη και με συχνές βολτες.
Αν θες να μετάσχεις σε κουβέντα, και οχι λοδύδριο κριτικής, έχει καλώς.
λογύδριο* όχι λοδύδριο προφανώς..
 




stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Με χασκι δεν έχω εμπειρία και δεν μπορώ να σου πω πολλά.
Σε αυτό που θα επικεντρωθω είναι στο ότι βόλτα μόνο με λουρι. Ποιος ο λόγος να τον αφήνεις και να τον κυνηγας μετά; αργά ή γρήγορα θα γίνει η στραβή.
Και στα γράφω εγώ που στην βόλτα με τον σκύλο μου συνήθως την κάνουμε έχοντας τον ελεύθερο.
Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν αλλά μέλη.
Καλώς ήρθες.
Τον αφηνω και δεν φευγει παντα, περπαταει κοντα μου. 2-3 φορες εφυγε, δεν κατανοησα πληρως την αφορμη (αν είδε κατι ή απλα θελησε να τρεξει)
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν αφήνεις σκύλο ελεύθερο σε βόλτα, ξέροντας ότι φεύγει, το πρόβλημα δεν το έχει ο σκύλος...
Έχεις κήπο και από ο,τι κατάλαβα το σκυλί είναι έξω πολλές ώρες. Τι τι θέλει τη βόλτα λυτό; Γιατί να πάρεις αυτό το ρίσκο και να βάλεις και το σκυλάκι και τους άλλους σε κίνδυνο;
Οσο για τις διακοπές: 1) βρίσκεις χρήματα για πανσιόν, 2) βρίσκεις γείτονα ή συγγενή για να φιλοξενήσει το σκυλάκι ή 3) δεν πας διακοπές. Δεν αφήνεις το σκυλί κλεισμένο σε ένα μπαλκόνι από όπου μπορεί να πηδήξει!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
(Προκαταβολικά από τα μέλη, σόρρυ για το σεντόνι)

Όχι δεν είμαι ξερόλα. Θα ξεκινήσω με το πρώτο που θα ήθελα να πω. Προσδίδεις στο σκυλάκο σου (που είναι κούκλος παρεμπιπτόντως) χαρακτηριστικά μιας φυλής που δεν ξέρεις αν είναι αυτή 100%. Να εξηγηθώ, αφού το σκυλάκι το υιοθέτησες (και χίλια μπράβο για αυτό), δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι καθαρόαιμο ή ημίαιμο. Οπότε για μένα καλό θα ήταν να το αντιμετωπίζεις ως δεύτερο απλά και μόνο για να αποφεύγεις να "δικαιολογείς" συμπεριφορές του βάσει μιας φυλής.

Τώρα, για το που κάνει τις ακαθαρσίες του λογικό είναι. Έχει ένα μεγάλο κήπο και κάποιες μεριές του τις έχει μετατρέψει σε τουαλέτα. Δεν το βρίσκω ούτε προβληματικό αυτό ούτε κάτι μεμπτό και από τη στιγμή που σε αυτό το θέμα έχει διαμορφώσει δικά του ωράρια, δεν νομίζω να είναι εύκολο να του τα αλλάξεις, εκτός και αν τον προλαβαίνεις, δηλαδή να παρατηρείς τι ώρα τα αμολάει και να φροντίζεις να τον βγάζεις λίγο πριν από αυτή την ώρα βόλτα. Αλλά γιατί να του το αλλάξεις αυτό; Για την αυλή συγκεκριμένα που αναφέρθηκα, αναφέρθηκα για δύο λόγους. Πρώτος και βασικός είναι η ασφάλεια του ίδιου του σκύλου, δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος πετάγματος φόλας, ο κίνδυνος να μυρίσει καμιά θηλυκιά και να το σκάσει (ειπαμε το ένστικτο είναι πανίσχυρο και όταν μπαίνει ζευγάρωμα στη μέση μπορούν να γίνουν τρομερά εφευρετικοί), τώρα το καλοκαίρι όσο να ναι ελλοχεύει και ο κίνδυνος της σκνίπας συν του ότι αν μένει μόνιμα έξω κινδυνεύεις να πάρεις πρόστιμο. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ο σκύλος είναι ζώο αγελώο - του αρέσει να βρίσκεται με την αγέλη του ακόμα και αν αυτό σημαίνει εσύ να είσαι στον υπολογιστή και εκείνος να κοιμάται στο άλλο δωμάτιο.

Το τρίτο που προσωπικά ανέφερα ήταν αυτό το "αναγκαστικά". Προσωπικά είμαι της άποψης ότι και στις διακοπές ο σκύλος πάει πακέτο (εκτός και αν μιλάμε πχ για εξωτερικό οπότε και δεν θέλουμε να τον ταλαιπωρήσουμε με πτήσεις κλπ). Επίσης, το σκύλο τον έχεις μόλις μισό χρόνο και για εκείνον θα είναι τεράστιο σοκ αν πήγαινε σε πανσιόν. Θα τα 'παιζε.

Για τη βεράντα ισχύει ό,τι και για την αυλή όσον αφορά στην παρέα και την υγεία συν του ότι δεν θα έχει τα ερεθίσματα που έχει στον κήπο και λογικό. Οπότε μπορεί μαζί με την αλλαγή περιβάλλοντος να γίνει πιο νευρικός, να γαβγίζει περισσότερο κλπ.

Για τον πνίχτη τώρα από αυτά που ξέρω τον χρησιμοποιούμε μόνο σαν εκπαιδευτικό εργαλείο και αυτό αν ξέρουμε (ή και σε πιο ιδιαίτερες περιπτώσεις). Η δικιά σου δεν μου θυμίζει τέτοια. Απλά ο σκύλος πρέπει να μάθει να περπατάει "στο γόνατο" και να μη σε τραβάει πέρα του φυσιολογικού. Αυτό θεωρώ και με ένα λουρί που θα το κρατάς κοντό και με ένα κανονικό περιλαίμιο θα το πετύχεις. Για τα άλλα με ρεύμα κλπ συμφωνώ μαζί σου - μακριά και όχι αγαπημένοι. Καλό θα ήταν επίσης να μην τον αφήνεις ακόμα χωρίς λουρί (γενικά καλό θα ηταν να μην τον αφήνεις καθόλου). Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις για να του δίνεις ελευθερία στα πάρκα κλπ (και αφού βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχουν φόλες κα) είναι να πάρεις ενα 10μετρο λουρί, να του το φοράς και να του χαρίζεις έτσι μια ελευθερία κινήσεων στα 10 μέτρα - έτσι και θα του δίνεις ελευθερία και θα τον έχεις σε έλεγχο. Ελπίζω να σε κάλυψα (y);)
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Αν αφήνεις σκύλο ελεύθερο σε βόλτα, ξέροντας ότι φεύγει, το πρόβλημα δεν το έχει ο σκύλος...
Έχεις κήπο και από ο,τι κατάλαβα το σκυλί είναι έξω πολλές ώρες. Τι τι θέλει τη βόλτα λυτό; Γιατί να πάρεις αυτό το ρίσκο και να βάλεις και το σκυλάκι και τους άλλους σε κίνδυνο;
Οσο για τις διακοπές: 1) βρίσκεις χρήματα για πανσιόν, 2) βρίσκεις γείτονα ή συγγενή για να φιλοξενήσει το σκυλάκι ή 3) δεν πας διακοπές. Δεν αφήνεις το σκυλί κλεισμένο σε ένα μπαλκόνι από όπου μπορεί να πηδήξει!
Εχεις ενα point, επί της βολτας, απλως βλεπω ότι οσο περναει ο καιρος μαζι μου, η βολτα οντας λυτος παει καλα. Αρκει να μη δει γατα, φυσικα, δυστυχως εδω η περιοχή είναι τιγκα στα αδεσποτα (και ορισμενα επιθετικά πολυ..).
Οσο για τις διακοπές, δεν θα μεινει κλεισμενο εκει, αλλωστε μιλαμε για μπαλκονι 20 τμ. σε σπιτι οπου θα μενω! Πιο πολυ για τη νυχτα (οπου το καλοκαιρι ειναι πολυ πιο ανεργητικος) εχω σκεψεις. Ουτε (τοσα) χρηματα για πανσιον διαθετω, ουτε γειτονες/συγγενεις εχω στην Αττική ουτε να μη λειψω παιζει (ειναι το μονο διαστημα στο ετος που δεν εργαζομαι)
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Εκτιμώ την εκτενή απάντηση πριν καν τη διαβασω ολη :) :)

Είναι 100% καθαρόαιμο, με χαρτιά και όλα, τον πήρα.

Για τις ακαθαρσίες, ακομη και που καθαρίζω 2-3 φορες τη μερα η μυρωδια συχνά δεν αντέχεται…. Ο κήπος είναι περιφραγμένος και έχει εκπαιδευτεί και στο να μην τρώει από ξένους (πολύ σημαντικό).

Συμφωνώ στο τρίτο, άλλο σε πανσιον 4-5 μερες και άλλο 18-20.

Αν θα γινει πιο νευρικος ή όχι προφανώς και παιζει, το έχω σκεφτεί… Βλέποντας και κάνοντας, μιας και δεν έχω άλλη λύση.

Το δεκάμετρο λουρι το εχω στα άμεσα πλανα. Ο πνίχτης όσο τον χρησιμοποιώ, είναι μόνο στις βολτες για να μην τραβάει.

Θενκς… το εκτιμω!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3