Η καλυτερη ξηρα τροφη..


Status
Κλειδωμένο θέμα

immunity

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2013
111
0
Θεσσαλονικη
Ναι δεν μπορουν να χωνεψουν την φλούδα/σπορι (ουτε κι εμεις :p ) αλλα νομιζω στη ξηρα τροφη έχουν μονο το εσωτερικο, Συταρι = προβλημα, αυλερι = οκ
 


koncha1981

Active Member
1 Απριλίου 2013
31
13
Νίκαια
Άσχετος εδώ με ερώτηση μετά από τόσα χρόνια που τα σκυλιά συμβιώνουν με τους ανθρώπους τρώγοντας αποφάγια δεν έχουν ''αναπτύξει'' ενα πεπτικό σύστημα το οποίο να μπορεί να διαχειριστεί τροφές που καταναλώνει και ο άνθρωπος ( μιλάω για φυσική εξέλιξη )
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Για λογους μειωσης του κοστους της barf μπορει καποιος να προσθεσει καποιο δημητριακο, οπως μαυρο ρυζι, αρκει αυτο να μην ξεπερναει το 1/6 της συνολικης ποσότητας της τροφης.
Ο σκυλος μπορει να φαει δημητριακα, αρκει αυτα να μην ειναι σε μεγαλη ποσοτητα, γιατι δεν μπορει να τα αφομειωσει σωστα και προκαλει εντερικα προβληματα και βλαβη στο παγκρεας.

Και παλι ομως το να προσθεσω στην barf ελαχιστη ποσοτητα δημητριακων (1/6 της συνολικης οπως ειπα) ειναι πολυ λιγοτερο ,μιλωντας με ποσοστα, σε σχεση με τις περισοοτερες ξηρες τροφες που τα ποσοστα δημητριακων φτανουν και το 50 %!!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Προτιμοτερο ειναι βεβαια να προσθεσουμε λαχανικα πολτοποιημενα τα οποια προσφερουν επισης και υδατανθρακες, απότι δημητριακα
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Οπως ολοι οι διατροφολογοι λενε οτι δεν πρεπει να τρωμε κοκκινο κρεας παρα πολυ (μονο) αλλα λαχανικα δημητριακα ασπρο κρεας κτλ κτλ ΤΟ ίδιο ισχύει και για τα σκυλια γατια, οπως αναφερανε και οι απο πανω ΠΩΣ ειναι δυνατον ενας οργανισμός να βγάλει ενέργεια απο τις πρωτεινες του κρέατος (πρωτεινη = δομικο υλικο για να κτισεις/διατηρησεις εναν μυ) .

Ενέργεια = υδαταθρακες (καλαμποκι ρυζι φασολια μπαμιες) (κίνηση των μυων)
Ογκος (νέα μυικη μαζα) = πρωτεινη (Κυριως κρέας) (αυξηση δυναμης/ροπης των μυων)
, Βιταμίνες = ευφορία !
Για έλα ρώτα τη Sheeva τί ενέργεια έχει που τρώει την Primitive Natural και την Coastal Catch της Earthborn, που ειναι grain- free...
 


immunity

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2013
111
0
Θεσσαλονικη
Για έλα ρώτα τη Sheeva τί ενέργεια έχει που τρώει την Primitive Natural και την Coastal Catch της Earthborn, που ειναι grain- free...
Φυσικα και θα εχει ενεργεια γιατι παιρνει τους υδατανθρακες απο πατατα μαλλον (η αλλα λαχανικα), το παρερμηνευσα και νομιζα τροφη μονο με (κρεας) (πρωτεινη/λιπος).
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Για έλα ρώτα τη Sheeva τί ενέργεια έχει που τρώει την Primitive Natural και την Coastal Catch της Earthborn, που ειναι grain- free...
Την Primitive Natural μου την προτινε ο κτηνιατρος για αριστη τροφη καθως την δινει και αυτος στο δικο του 8 μηνων Bullmastiff(εναντιθεση με την Coastal Catch που δεν την εχει σε εκτίμηση).Ποσο ειναι η Sheeva? Tην δινεις καιρο?
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι καμία ξηρά δεν είναι καλή τροφή για τα σκυλιά,το καλύτερο είναι barf αλλά δεν είναι εύκολο,έχω κανά μήνα πάντως που του έχω μειώσει την ξηρά γιατί του δίνω και κανά πλατάρι κοτόπουλου και το σκυλί έχει πολύ καλύτερη γενική εικόνα σε όλλα
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Για να μην περνάμε λάθος μηνύματα H Barf δεν είναι πλατάρι!!!

Το πλατάρι είναι το σκουπίδι της barf
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Για να μην περνάμε λάθος μηνύματα H Barf δεν είναι πλατάρι!!!

Το πλατάρι είναι το σκουπίδι της barf
Δεν ειπα οτι πλαταρι=barf αλλά ακόμα και "σκουπίδια" να δώσεις στο σκυλί είναι πολύ καλύτερα από την ξηρά,μακριά από ξηρά όσο μπορείτε
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Την Primitive Natural μου την προτινε ο κτηνιατρος για αριστη τροφη καθως την δινει και αυτος στο δικο του 8 μηνων Bullmastiff(εναντιθεση με την Coastal Catch που δεν την εχει σε εκτίμηση).Ποσο ειναι η Sheeva? Tην δινεις καιρο?
Η Sheeva είναι ( σήμερα!) 11 μηνών. Της τη δίνω 4 μήνες περίπου, ήταν η μόνη που της έκατσε τόσο καλά... Σταματησε να μυρίζει το στόμα, τα κακα είναι λίγα και σφιχτά, δε μυρίζουν... Και επειδή δυστυχώς έχω και ένα πολύ μίζερο σκυλί στο φαγητό, την Earthborn την τρώει. Ο λόγος που γύρισα σε Coastal Catch για το καλοκαίρι, είναι πως αφ' ενός είναι πιο " ελαφριά" από άποψη πρωτείνης, αφ' ετέρου έστειλα Mail στην εταιρία να ρωτήσω το ποσοστό τέφρας της Primitive Natural γιατι δεν αναγραφόταν στη συσκευασία, και μου είπαν 12%, ποσοστό πολύ μεγάλο. Η Coastal Catch έχει 7.5%.
 


Geo_1

Member
17 Ιουνίου 2013
10
0
Αργυρούπολη
Θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι.
Ο Darkο από κουτάβι έδειξε πως θα έχουμε θέμα με το φαγητό του, είχα αλλάξει άπειρες τροφές και δεν πλησίαζε ξηρά τροφή με τίποτα. Έκανα ότι μου είπε η κτηνίατρος, αυστηρά το πιάτο κάτω μισή ώρα και άστον να πεινάσει, μεχρι που οι μέρες κυλούσαν και η ίδια μου είπε να του βράσω λίγο ρύζι και κοτόπουλο γιατί ήταν και πολύ μικρός και φοβόταν μην του κοβόταν η ανάπτυξη...
Με τα πολλά και τα λίγα, ο Darko μεγάλωσε, μια περίοδο καταλήξαμε στις κονσέρβες, αλλά είχαμε τρομερό πρόβλημα με τα κόπρανα και μου είπαν πως δεν είναι και ότι καλύτερο να τρώει μονίμως κονσέρβες.
Πήρα την Sam's field, μου την πρότεινε το παιδί στο pet shop, την χρησιμοποιούμε ένα χρόνο τώρα, την τρώει με πολύ όρεξη, αλλά ώρες ώρες έχει κάποιες επιπλοκές με τα κόπρανα του....

Έχει κανείς γνώμη για την εν λόγω τροφή..?
 






vaios

New Member
26 Ιουλίου 2016
1
0
46
Καλησπέρα σας. Σας δίνω κι εγώ κάποια link και περιμένω τις γνώμες σας. Εγώ βασικά στη δικιά μου δίνω equilibrio. Πάρα πολύ ευχαριστημένος και εγώ αλλά και χωρίς προβλήματα το σκυλί. http://trofes-gia-zoa.com/index.php?route=product/product&path=82_83_264&product_id=666

http://trofes-gia-zoa.com/index.php?route=product/product&path=82_83_319&product_id=1914

http://trofes-gia-zoa.com/index.php?route=product/product&path=82_83_320&product_id=1921

http://trofes-gia-zoa.com/index.php?route=product/product&path=82_83_320&product_id=1929
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Από την αναζητηση που έχω κανει για ξηρές έχω καταλήξει στα εξης , αν θες να δωσεις κατι ποιοτικο και καλο (γενικα γιατι σε καποιο σκυλι μπορει να μην εχει καλα αποτελεσματα) δίνεις Acana ή Platinum , για κάτι φθηνοτερο αλλά καλο δίνεις OptiLife , τουλάχιστον εγω σε αυτα κατεληξα. (για την ακριβια θα δώσω Platinum)

@vaios Οι 3 τελευταιες ειναι της πλακας...
 




pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Παντως στην κατηγορία των 50€ όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω καλύτερη τροφή,βάση συστατικών πάντα,από την Sam's Field.

Πλέον με 2 σκυλιά στα 20 κιλά το καθένα και με ένα φιλοξενούμενο πάνω απο 30 κιλά προσπαθώ εδώ και κάτι μήνες να βρω μία ενελλακτική τροφή στα 40€ αλλά ότι και να δω έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Άλλαξα από platinum κοτόπουλο σε acana cobb λόγο ότι το τελευταίο 2μήνο έβλεπα ότι δεν την έπιανε καλά η τροφή.

Μην κοιτάτε πόσο έχει η τροφή σαν ποσότητα αλλά να υπολογίζεται πόσο σας κοστίζει σαν ημερήσιο τάισμα.
 
  • Like
Reactions: Agnes2016




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π