Barf vs Ξηρά τροφή..??


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Εχω φαει ψαρι απο τον καταψυκτη μου (μπαούλο) μετα απο ενα χρόνο και φυσικά δεν βρωμούσε.
Το πιθανότερο είναι οτι είχε πρόβλημα πριν καταψυχθεί.
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
βασικα τωρα ειδα οτι το χτεσινο μηνυμα δε το εγραψα ή το εσβησα.
ενιγουει..
ερωτηση..
στα δικα μου δινω barf την ετοιμη σκετο κοτοπουλο και ταυτοχρονα καθε εβδομαδα τους δινω εγω καροτο - γιαουρτι - αυγο+τσοφλι - μηλο .
πρασιναδες δεν δινω γιατι και τα δυο οποτε τρωνε πρασινο μετα εχουμε πυροβολισμους κατα ρυπας και ρουκετες ..
εχω αλλαξει 2 εταιριες απο την ετοιμη τροφη..την πρωτη την αλλαξα γιατι αλλα παραγγελνα και αλλα εστελναν καθε φορα και ηταν και σχετικα ακριβη , και μου ερχοταν το φαι οποτε θελανε κοινως.στη δευτερη εταιρια ενω ολα μια χαρα ενα χρονο τωρα ξαφνικα στις τελευταιες 2 παρτιδες (παιρνω για μηνα τροφη) υπαρχουν συσκευασιες που οταν τις ανοιγεις το κρεας βρωμαει...και τις πεταω.μετα τη δευτερη τριτη που πεταξα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο παρτιδα που ηταν περισσοτερο καιρο σε καταψυξη και γιαυτο.απο την τελευταια παρτιδα παλι πεταξα 2 κιλα μεχρι τωρα ...του εχει τυχει καποιου απο εσας αυτο??ξερει κανεις αν ισχυει αυτο με την ψυξη αρκετου καιρου??
Για να μην πεις όνομα εταιρείας από εδώ μπορεις να μου το πεις σε pm;Στο λέω αυτό γιατί και εγώ μπαρφ έτοιμη έδινα και στη τελευταία παρτίδα πριν ένα μήνα η δικιά μου μόλις μύριζε το πιάτο της εφευγε τρέχοντας!!
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Acana Wild Prairie -> 13kg/79.20 ευρω -> με 450gr/ημέρα στις 30 μέρες θέλεις 13.5kg τροφή. Η Orijen και η Platinum είναι αρκετά ακριβότερες νομίζω.

Εdit: Η καλή σειρά της Platinum είναι 13kg/74.96 ευρώ.

-Και στις δύο εταιρείες έχω διαλέξει grain free κωδικούς... οι υπόλοιποι είναι πιό φθηνοί αλλά πάνω από 62 ευρώ/13kg όλοι-
Καλησπέρα και από εδώ (πρωτη φορα και ειπα να πω και γω τα δικα μου)... σκεφτομουν για barf αλλα μετα από σκεψη και πρακτικοτητα κατεληξα σε ξηρα. Στην αρχη εδινα RC την puppy αλλα ειχα καταληξει να ταιζω με το χερι αλλιως δεν ετρωγε καθολου (την εδινε ο εκτροφεας αλλα σε μενα δεν εκατσε ποτε). Την αλλαξα με Acana puppy αλλα ειχα το κλασσικο πρόβλημα με μαλακα και διαρροιες. Μετα από ψαξιμο κατεληξα σε Wild Prairie και τωρα μονο που δεν τρωει και το μπολ. ... By the way, αν και εχω παρει μονο ένα τσουβαλι μεχρι τωρα, η τιμη ηταν αρκετα πιο κατω από αυτή που παιζει στην αγορα (70 Ε) και από ότι μου ειπε τοσο τη δινει (74 γραφει 70 την αφηνει).

Παντως η Acana θα τα γυρισει όλα σε grain free και θα τα ριξει σε 11 κιλα
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Acana Wild Prairie -> 13kg/79.20 ευρω -> με 450gr/ημέρα στις 30 μέρες θέλεις 13.5kg τροφή. Η Orijen και η Platinum είναι αρκετά ακριβότερες νομίζω.

Εdit: Η καλή σειρά της Platinum είναι 13kg/74.96 ευρώ.

-Και στις δύο εταιρείες έχω διαλέξει grain free κωδικούς... οι υπόλοιποι είναι πιό φθηνοί αλλά πάνω από 62 ευρώ/13kg όλοι-
Καλησπέρα και από εδώ (πρωτη φορα και ειπα να πω και γω τα δικα μου)... σκεφτομουν για barf αλλα μετα από σκεψη και πρακτικοτητα κατεληξα σε ξηρα. Στην αρχη εδινα RC την puppy αλλα ειχα καταληξει να ταιζω με το χερι αλλιως δεν ετρωγε καθολου (την εδινε ο εκτροφεας αλλα σε μενα δεν εκατσε ποτε). Την αλλαξα με Acana puppy αλλα ειχα το κλασσικο πρόβλημα με μαλακα και διαρροιες. Μετα από ψαξιμο κατεληξα σε Wild Prairie και τωρα μονο που δεν τρωει και το μπολ. ... By the way, αν και εχω παρει μονο ένα τσουβαλι μεχρι τωρα, η τιμη ηταν αρκετα πιο κατω από αυτή που παιζει στην αγορα (70 Ε) και από ότι μου ειπε τοσο τη δινει (74 γραφει 70 την αφηνει).

Παντως η Acana θα τα γυρισει όλα σε grain free και θα τα ριξει σε 11 κιλα
 






SpirosD

New Member
28 Ιουνίου 2016
1
0
43
καλησπερα, μηπως εχει καποιος σε ηλεκτρονικη μορφη το Raw Meaty Bones" του Tom Lonsdale;
εαν ειναι ευκολο μπορει να μου το στειλει στο [email protected] ;
Ευχαριστω
Σπυρος
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Έχω προβληματιστεί αρκετά με το θέμα της διατροφής μιας και το κορίτσι μου δεν πλησιάζει ούτε την ξηρά αλλά ουτε και κονσέρβα! Προφανώς όποιος την είχε πριν την τάιζε μαγειρευτο αλλα μαλλον οχι εξειδικευμένο μιας και το τρίχωμα και το δέρμα της είναι χάλια. Σκέφτομαι λοιπόν να δοκιμάσω BARF. Εμπειρίες από έτοιμη?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ που αναφερουν τις εταιρειες με ετοιμες Barf. Για ψαξτο λιγο.
Επισης δεν κανεις μια δοκιμη με λιγο κιμα κοτοπουλο? Μπορει να εκπλαγεις. Kαι η μικρη ειναι τοσο "μικρη" που εγω προσωπικα δε θα πηγαινα σε ετοιμη αλλα θα εφτιαχνα. :D
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ που αναφερουν τις εταιρειες με ετοιμες Barf. Για ψαξτο λιγο.
Επισης δεν κανεις μια δοκιμη με λιγο κιμα κοτοπουλο? Μπορει να εκπλαγεις. Kαι η μικρη ειναι τοσο "μικρη" που εγω προσωπικα δε θα πηγαινα σε ετοιμη αλλα θα εφτιαχνα. :D
Λες ε? Θα το δοκιμάσω! Η αλήθεια είναι πως είδα την έτοιμη σαν εύκολη λύση μιας και έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο.
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Δεν της δίνω τιποτα επιπλέον , συζήτησα κ με τη γιατρο κ με την εκτροφέα μου κ μου ειπαν πως η μπαρφ τα καλύπτει ολα , δεν ρώτησα την εταιρεια αν μπορει να μου στέλνει ξεχωριστά τα κοκκαλα, λογικά νομίζω πως οχι :) Μετα τους 15 μήνες που θα την τρέχω στα ορη κ στα βουνά κ θα της πίνω το αίμα , κ κατόπιν εξετάσεων , σίγουρα θα το ψάξω για τέτοιου είδους συμπληρώματα !
Καλησπέρα ! Ειμαι κ γω μαμά ενός γερμανικού ποιμενικού 5 μηνών κ τον χω ξεκινησει μπαρφ εδω κ
Δυο βδομάδες ! Δεν εχει παρει καθόλου κιλα όμως !
Επίσης να συνεχίσω να του δίνω τι συμπλήρωμα της χονδροιτινης η μπα;
Τα φώτα σας !
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Καλησπέρα ! Ειμαι κ γω μαμά ενός γερμανικού ποιμενικού 5 μηνών κ τον χω ξεκινησει μπαρφ εδω κ
Δυο βδομάδες ! Δεν εχει παρει καθόλου κιλα όμως !
Επίσης να συνεχίσω να του δίνω τι συμπλήρωμα της χονδροιτινης η μπα;
Τα φώτα σας !
Καλησπέρα σας !! Να σας ζήσει !!! Ποσα κιλά ειναι τωρα ;;; μην αγχώνεστε με τα κιλά !! Επισης ποσα γραμμαρια δίνετε την ημέρα ;; Συμπληρώματα εγω δεν δίνω καθόλου , θεωρω πως δεν υπάρχει λόγος ! Ποσο μαλλον οταν ο σκύλος τρέφεται με τοσο ποιοτική τροφή !!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπέρα ! Ειμαι κ γω μαμά ενός γερμανικού ποιμενικού 5 μηνών κ τον χω ξεκινησει μπαρφ εδω κ
Δυο βδομάδες ! Δεν εχει παρει καθόλου κιλα όμως !
Επίσης να συνεχίσω να του δίνω τι συμπλήρωμα της χονδροιτινης η μπα;
Τα φώτα σας !
Χαρακτηριστικο της barf ειναι τα αδυνατα σκυλια. Δεν θελουμε τα σκυλια να ειναι χοντρα.
 


rayngel

Member
24 Ιουλίου 2015
12
9
46
Barf μακραν καλυτερη της ξηρας,μην το σκεφτεστε καν.μην την.φοβαστε,ειναι πλεον αρκετα διαδεδομενη,εχουμε και ελληνες παραγωγους,με πιστοποιησεις,αναλυση συστατικων.η ξηρα εχει πολλα ακαταλληλα για σκυλο συστατικα και επεξεργαζεται ιδιαιτερα και ετσι προκαλει προβληματα.δεν ειναι τυχαιο που οι κτηνιατρικες ξηρες πουλανε φουλ.με κοινη λογικη και μονο απο τροπο παρασκευης ειναι η μερα με τη νυχτα και φαινεται αμεσα και στον σκυλο το καλυτερο αποτελεσμα με barf.περισσοτερη ενεργεια,τρωει με μεγαλυτερη ορεξη,μυριζει ελαχιστα εως καθολου ο σκυλος κ το στομα του.καθαρα δοντια,λιγα σφικτα κακα που μυριζουν ελαχιστα,καλυτερο τριχωμα,λιγοτερα δερματικα,σωστο βαρος κ αναπτυξη.οι εκτροφεις κ οι εκπαιδευτες ολο και περισσοτεροι προτεινουν barf.ταιζουμε τον σκυλο μας 4 μηνες,τα πηγαινει περιφημα.σαν κιμας ειναι με λαχανικα ψιλοκομμενα κ αλλα σημαντικα συστατικα οπως λαδι σολωμου,μηλοξυδο κλπ.σωστη αποψυξη στη συντηρηση και καθαριοτητα αμεσως στο μπωλ αφου φαει.τοσο απλο.δοκιμαστε θα με θυμηθειτε.και προτιμηστε εταιρειες barf που καθοδηγουν και εξηγουν αναλυτικα τα οφελη και τα συστατικα.ψαχτειτε,ρωτηστε,πληροφορηθειτε,ολο κ περισσοτεροι τα τελευταια χρονια ταιζουν barf.μην σας τρομαζει το ωμο κρεας,το στομαχι του σκυλου ειναι κατασκευασμενο να καταναλωνει ωμο και ετσι παιρνει σωστα τα αμινοξεα,τα θρεπτικα και τις βιταμινες που πρεπει.
 
  • Like
Reactions: lostresam


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
καλησπερα σας!!εχω συζητησει με υποστηρικτες και των δυο επιλογων.και της barf και της ξηρας.διαβασα και εδω σχετικα,τις αποψεις των μελων,δεν μπορω να αποφασισω τι ειναι καλυτερο τελικα.στον δικο μου δινω εξ αρχης ξηρα,δεν εχω δοκιμασει ποτε barf.με τον εκπαιδευτη μας που το συζητησα,μου ειπε πως ναι,η barf ειναι σωστη τροφη,μπορει και πιο καλη απο ξηρα.αλλα αυτο που εμποδιζει τον ιδιο να δωσει στη δικια του σκυλιτσα,ειναι το οτι η barf εχει αρχισει να διαδιδεται μονο τα τελευταια λιγα σχετικα χρονια και δεν εχει δει σκυλια σε μεγαλη ηλικια τα οποια να τρεφονται μονο με barf απο την αρχη,απο κουταβια.δηλαδη δεν εχει δει τα αποτελεσματα της τροφης μακροχρονια.γιατι η σωστη διατροφη θα αποδειχθει αν οντως ειναι σωστη οταν ενας σκυλος θα μεγαλωσει αρκετα,δεν θα ειναι αντικειμενικη η εικονα του μονο τη στιγμη εκεινη.φανταζομαι,ετσι οπως το σκεφτομαι,πως εχει καποιο δικιο.εχετε να πειτε κατι πανω σε αυτο το θεμα???κουβεντα να γινεται και να μαθαινουμε κιολας!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Με συζητηση που ειχα με κομμωτρια σκυλων που κ αν εχουν δει τα ματια της, μου ειπε οτι τα γηραιοτερα σκυλια που εχει πελατες ειναι αυτα που τρεφονται με κανονικο φαγητο (μαγειρεμενο για τον σκυλο) κ οχι με ξηρα. Υποθετω οτι τα αποτελεσματα θα ειναι εξισου αν οχι καλυτερα με την barf. Παντως ειναι διαδεδομενη τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο ειναι καποιες δεκαετιες.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Αν αφήσεις όλες τις απόψεις στην άκρη και απλά σκεφτείς λογικά ποιό είδος διατροφής είναι το καλύτερο μάλλον θα το βρείς μόνος σου γιατί τα πράγματα είναι τελικά τόσο απλά.
Είναι καλύτερη μία τροφή που αποτελείται από τα κύρια υλικά ακατέργαστα στην φυσική τους μορφή με όλες βέβαια τις απαραίτητες συνθήκες υγιεινής Ή μία τροφή που το τελικό προϊον της από την τριπλή επεξεργασία [το λέω χονδρικά] των πρώτων υλών, τις οποίες σχεδόν όλες τις φορές δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση και ποιότητα ήταν;;;
Οι σκύλοι δεν έτρωγαν από πάντα ξηρά τροφή και αν δεν κάνω λάθος τρέφονται όι περισσότεροι με αυτή μόλις τα τελευταία 50 χρόνια. Σκύλοι σε άλλες εποχές τρέφονταν με ένα μείγμα ψωμιού, λαχανικών, κομματιών κρέατος και οργάνων ζώων.
Στο εξωτερικό η b.a.r.f. δεν είναι κάτι καινούριο και σίγουρα θα βρείς αρκετούς ιδιοκτήτες που έχουν μεγαλώσει πολλά σκυλιά με αυτόν τον τρόπο αλλά πριν πάς τόσο μακριά και εδώ στο forum υπάρχουν αρκετά μελή που δίνουν b.a.r.f. για χρόνια στα σκυλιά τους.
Κακά τα ψέματα αλλά γενικά η ξηρά είναι απλά για την ευκολία μας χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα κακό.
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Με συζητηση που ειχα με κομμωτρια σκυλων που κ αν εχουν δει τα ματια της, μου ειπε οτι τα γηραιοτερα σκυλια που εχει πελατες ειναι αυτα που τρεφονται με κανονικο φαγητο (μαγειρεμενο για τον σκυλο) κ οχι με ξηρα. Υποθετω οτι τα αποτελεσματα θα ειναι εξισου αν οχι καλυτερα με την barf. Παντως ειναι διαδεδομενη τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο ειναι καποιες δεκαετιες.
ναι...για το εξωτερικο μου το ειπε κι εκεινος,αλλα ο ιδιος προσωπικα εδω ελλαδα δεν εχει γνωρισει καποιο.η σκεψη του παντως μου φαινεται λογικη,τι να πω
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Αν αφήσεις όλες τις απόψεις στην άκρη και απλά σκεφτείς λογικά ποιό είδος διατροφής είναι το καλύτερο μάλλον θα το βρείς μόνος σου γιατί τα πράγματα είναι τελικά τόσο απλά.
Είναι καλύτερη μία τροφή που αποτελείται από τα κύρια υλικά ακατέργαστα στην φυσική τους μορφή με όλες βέβαια τις απαραίτητες συνθήκες υγιεινής Ή μία τροφή που το τελικό προϊον της από την τριπλή επεξεργασία [το λέω χονδρικά] των πρώτων υλών, τις οποίες σχεδόν όλες τις φορές δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση και ποιότητα ήταν;;;
Οι σκύλοι δεν έτρωγαν από πάντα ξηρά τροφή και αν δεν κάνω λάθος τρέφονται όι περισσότεροι με αυτή μόλις τα τελευταία 50 χρόνια. Σκύλοι σε άλλες εποχές τρέφονταν με ένα μείγμα ψωμιού, λαχανικών, κομματιών κρέατος και οργάνων ζώων.
Στο εξωτερικό η b.a.r.f. δεν είναι κάτι καινούριο και σίγουρα θα βρείς αρκετούς ιδιοκτήτες που έχουν μεγαλώσει πολλά σκυλιά με αυτόν τον τρόπο αλλά πριν πάς τόσο μακριά και εδώ στο forum υπάρχουν αρκετά μελή που δίνουν b.a.r.f. για χρόνια στα σκυλιά τους.
Κακά τα ψέματα αλλά γενικά η ξηρά είναι απλά για την ευκολία μας χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα κακό.
απ'οτι καταλαβαινω μιλας για μια τροφη που την παρασκευαζεις εσυ ο ιδιος.γιατι αλλιως και τις ετοιμες barf που πωλουνται παλι δεν ξερεις και δεν εισαι σιγουρος για τιποτα.πως φτιαχνονται κλπ...ετσι δεν ειναι?εννοειται πως η ξηρα ειναι ευκολια,αλλα δεν ξερω,δεν εχω διαβασει,τι "κακο" κανει σε εναν σκυλο.επιστημονικα παντα,βασει εξετασεων και τετοια
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ναι για την b.a.r.f. που φτιάχνεις μόνος σου λέω αλλά και πάλι και στην έτοιμη άμα το κρέας είναι σε κακή κατάσταση νομίζω θα είσαι σε θέση να το καταλάβεις ενώ αν αυτό έχει γίνει κροκέτα ξηράς αμφιβάλλω.
 
  • Like
Reactions: lostresam