Σκυλιά "θηρία"


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Η μεγάλη ειναι πολύ μικρή για να θεωρηθεί εκπαιδευμένη. Μπαίνοντας στην εφηβία ισως ανακαλύψεις ότι δεν ειναι και τόσο εκπαιδευμένη όσο νομίζεις.
Για αυτό και εγώ είπα πως τα πάμε άψογα προς το παρόν αλλά είναι μονο ή αρχή :)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καταρχάς, να σου ζήσουν οι κούκλες!!
Κατά δεύτερον, προσωπικά δεν αφήνω τον σκύλο μου ποτέ ελεύθερο σε χώρο χωρίς περίφραξη, όχι μόνο γιατί μπορεί να σχολιάσει και να ενοχληθεί κάποιος αλλά κυρίως για να προστατεύσω τον ίδιο καθώς δε θα ήθελα είτε να πεταχτεί στον δρόμο και να τον χτυπήσει αμάξι είτε να βγει ακολουθώντας τη μύτη του ή άλλα σκυλιά και να τον ψάχνω. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει δώσει "δικαιώματα" αλλά ποτέ δεν ξέρεις, έχω δει πολλά περιστατικά και δε θέλω να το ρισκάρω.
Όσο για τα σχόλια των άλλων, δε νομίζω ότι μπορείς να τα αποφύγεις, ο καθένας έχει την γνώμη του και μπορεί να μην έχει διάθεση να την αλλάξει, όπως λένε και στο χωριό μου that's fucking life... Τον σκύλο μου τον λες φλώρο του κερατά αλλά παρόλα αυτά πολλοί αντιδρούν "περίεργα" οπότε κι εγώ προσέχω για να έχω, πχ δεν επιτρέπω σε παιδάκια ασυνόδευτα να τον πλησιάζουν, να τον χαϊδεύουν και οπωσδήποτε σε κανέναν δεν επιτρέπω να τον ταΐζει. Γενικά προσπαθώ να μην "ξύνομαι στην γκλίτσα του τσοπάνη" κυρίως για χάρη του σκύλου μου και της ασφάλειάς του.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πολύ ωραίος και σωστός στόχος, αλλά αν διευθετήσεις το θέμα της περίφραξης θα εχεις εξασφαλίσει την ασφάλεια όλων στην περίπτωση που ο στόχος αποδειχτεί λίγο μακρυνός. Στο χωριό μου λένε "κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε"
 




Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Mayra, θα σου πω ενα πολυ απλο παραδειγμα. Τα παιδια παιζουν κυνηγητο, τα σκυλια σου ενθουσιαζονται, θελουν να παιξουν κ αυτα με τα παιδια, τα κυνηγανε κ ριχνουν κατα λαθος καποιο παιδι ή το πιανουν απο το παντελονι κ το σκιζουν. Στα ορια του παιχνιδιου κ πολυ αθωα. Ξερεις τι θα πει η γιαγια που θα δει χτυπημενο το παιδι με γραντζουνια; Οτι τα σκυλια ειναι επιθετικα, το εγγονι επαιζε αμεριμνο και τα σκυλια του ορμηξαν χωρις να τους κανει τιποτα.

Μην σου φαινονται τραβηγμενα αυτα. Ααααααανετα συμβαινει!!!Τοτε τι θα πεις; Αντε να βρεις το δικιο σου...
Ίσως παρεξηγησατε, δεν παίζουν τα σκυλιά έξω ελευθερα .. όταν λέω πως ερχοντε σ επαφή με τα παιδιά εννοω πως ποιο παιδι δε αγαπάει τα κουτάβια ? Έτσι λοιπόν εκείνα μπαίνουν στην αυλή καθώς είναι ανοιχτή όπως είπα κ εγώ τους επιτρέπω να ασχοληθούν λίγο με την μικρή κ έπειτα ξανά βγαίνουν έξω ..χωρίς να πηγαίνουν τα σκυλιά έξω ...δεν τα αφήνω τα σκυλιά να βγουν έξω... η μεγάλη από μόνη της δεν θέλει έτσι κ αλλιώς ...δεν φεύγει από κοντά μ ιδιετερα ενώ ή μικρή δεν φεύγει μακρυά από την μεγάλη κ πάει λέγοντας .. κ όλα αυτά τα λέω χωρίς να διαφωνω ότι το πιο σωστό κ συνάμα ασφαλές θα ήταν να υπήρχε πόρτα
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα σκυλακια σου!

Ευχομαι την φαση της αρχηγιας να την περασετε αναιμακτα.
Σε ευχαριστώ πολύ :)
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Από ποιό εκτροφείο είναι, το cane corso σου;
Στην περιοχή από όπου μένω είναι ένας σέρβος ο οποίος έχει εκτροφείο στην σερβια κ συνάμα πριν λγ χρόνια άνοιξε κ πετ σοπ εδώ
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Στην περιοχή από όπου μένω είναι ένας σέρβος ο οποίος έχει εκτροφείο στην σερβια κ συνάμα πριν λγ χρόνια άνοιξε κ πετ σοπ εδώ
Ok και πως λέγεται;
Τι εκτροφικό όνομα έχει το κουτάβι σου;
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι για πολλα χρονια...

περαν αυτων θελω να σου κανω μια υποθετικη ερωτηση και θελω να μου απαντησεις ειλικρινα...

εστω,την ωρα που πλενετε το αμαξι και τα σκυλια ειναι ελευθερα στην αυλη, περναει ενας τυπος απ εξω με το σκυλι του κανονικα δεμενο για βολτα...

τα σκυλια σου του κανουν ντου και ειτε κανουν ζημια στο δικο του,ειτε κανει το δικο του ζημια στα δικα σου...

εαν στην συνεχεια ο τυπος ερθει μεσα στην αυλη και κανει ασηκωτο απο τις κλωτσιες οποιον βρει μπροστα του θα εχει δικιο η αδικο?
 
  • Like
Reactions: Elrandir and vek


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Serbi maoura
να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι για πολλα χρονια...

περαν αυτων θελω να σου κανω μια υποθετικη ερωτηση και θελω να μου απαντησεις ειλικρινα...

εστω,την ωρα που πλενετε το αμαξι και τα σκυλια ειναι ελευθερα στην αυλη, περναει ενας τυπος απ εξω με το σκυλι του κανονικα δεμενο για βολτα...

τα σκυλια σου του κανουν ντου και ειτε κανουν ζημια στο δικο του,ειτε κανει το δικο του ζημια στα δικα σου...

εαν στην συνεχεια ο τυπος ερθει μεσα στην αυλη και κανει ασηκωτο απο τις κλωτσιες οποιον βρει μπροστα του θα εχει δικιο η αδικο?
Φυσικά και θα έχει δίκαιο ...και διάβασα κ ένα σχετικό ποστ σου για το θέμα της βόλτας στο πάρκο ... το θέμα είναι πως είναι πολύ καλή κ οποτε έχει συμβεί κάτι τέτοιο ακόμη κ σε άσχετη βόλτα σε βουνό που εκεί την έχω ελεύθερη όταν είμαστε μόνοι ... ακούει στο εδώ ... και δεν πήγαινει ... εντάξει ένα είναι τ σίγουρο, ότι αυτό είναι ρίσκο ... απλά σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα είναι υπό επιτήρηση τα σκυλιά
 




Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Με ποιό τρόπο;
Γιατί λυτά σκυλιά, δεν θεωρούνται ποτέ, ότι είναι υπό επιτήρηση :rolleyes:
Εννοούσα πως είμαι πάντα κοντά τους και εγώ παίζω μαζί τους όταν είμαστε εκεί :Ρ εντάξει όπως κ να έχει εγώ μπορεί και να πιστεύω ότι έχω τα καλύτερα σκυλιά του κόσμου (όπως όλοι φυσικά :) ) απλά από σεβασμό δεν τα αφήνω πλέον εκεί ... το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε μία πόρτα ώστε να ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι αλλά είναι αυλή πολυκαροικιας οπότε δεν νομίζω να γίνει αυτο
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Serbi maoura


Φυσικά και θα έχει δίκαιο ...και διάβασα κ ένα σχετικό ποστ σου για το θέμα της βόλτας στο πάρκο ... το θέμα είναι πως είναι πολύ καλή κ οποτε έχει συμβεί κάτι τέτοιο ακόμη κ σε άσχετη βόλτα σε βουνό που εκεί την έχω ελεύθερη όταν είμαστε μόνοι ... ακούει στο εδώ ... και δεν πήγαινει ... εντάξει ένα είναι τ σίγουρο, ότι αυτό είναι ρίσκο ... απλά σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα είναι υπό επιτήρηση τα σκυλιά
προς τιμην σου που το αντιλαμβανεσαι παροτι πιτσιρικα και το λεω ειλικρινα αυτο...

κι εστω οτι αντεχετε το ξυλο η θεωρειτε οτι θα το ριξετε εσεις,σε μια περιπτωση που εξω δεν θα ναι σκυλος αλλα παιδακι το οποιο καταληξει στα θυμαρακια κι εσεις στην ψειρου,δεν θα πεις τιποτα κι απλως θα κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο μεχρι να ανοιξει,σιχτιριζοντας την ωρα και την στιγμη που τα αφησες ελευθερα εστω και για ενα λεπτο εστω και με επιτηρηση...

μια και σε κοβω βαρια 25 και με καλη διαθεση ακου μια συμβουλη απο εναν στριμμενο μεγαλυτερο σου...

μην αφηνεις τα σκυλια σου ποτε ελευθερα,εκτος εαν εισαι στο βουνο με τις αρκουδες και τους λυκους η εχεις κανα πεκινουα,το οποιο δεν σε νοιαζει εαν γινει μεζεκλικι...

μια και μονη στιγμη αρκει για να γινει το κακο κι αν γινει,επιστροφη δεν υπαρχει...

οσον αφορα την επιτηρηση που λες...

το σκυλι,εαν εξαιρεσεις τα οπτικα ερεθισματα,αντιλαμβανεται οσφρητικα και ηχητικα κανα δυο χρονια πριν σενα,κατι που σημαινει οτι μεχρι να παρεις εσυ χαμπαρι και να αντιδρασεις το σκυλι θα εχει ηδη επιτεθει...

αυτα βασικα...απο κει μετα τα παντα ειναι θεμα επιλογων...ειτε συνεχιζεις να παιρνεις το ρισκο ουσα σε θεση να υποστεις τις οποιες συνεπειες ειτε δεν τα ξαναφηνεις ελευθερα...εσυ αποφασιζεις...

εχε επισης υπ οψιν,οτι
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
μην αφηνεις τα σκυλια σου ποτε ελευθερα,εκτος εαν εισαι στο βουνο με τις αρκουδες και τους λυκους η εχεις κανα πεκινουα,το οποιο δεν σε νοιαζει εαν γινει μεζεκλικι...
γιατί ρε φίλε ξηγιέσαι έτσι? :confused:!!! ούτε κι εγώ που έχω πεκινουά το χαλαλίζω για μεζεκλίκι όσο και ν'αγαπάω τα έρμα του δασους...:ROFLMAO:
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μην αφηνεις τα σκυλια σου ποτε ελευθερα,εκτος εαν εισαι στο βουνο με τις αρκουδες και τους λυκους η εχεις κανα πεκινουα,το οποιο δεν σε νοιαζει εαν γινει μεζεκλικι...
γιατί ρε φίλε ξηγιέσαι έτσι? :confused:!!! ούτε κι εγώ που έχω πεκινουά το χαλαλίζω για μεζεκλίκι όσο και ν'αγαπάω τα έρμα του δασους...:ROFLMAO:
χαχα...να χαιρεσαι το θηριο κοπελια...

εαν βρε το θεωρουσα δεδομενο το χαλαλισμα θα τελειωνα την προταση στο "πεκινουα"...σε μπερδεψε η ελλειψη του "εφ οσον"...εξυπακουεται...
 
  • Like
Reactions: marytherion




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
μας κοψοχολιασες λέμε κι άντε να ξαναμπούμε αμάξι χωρίς κλάμματα..εδώωωω...μπαλκονάτα θα τη βγάλουμε...(το κόβουμε γιατί το ψιλοξεφτιλίσαμε:p )
 

Attachments

  • Like
Reactions: reinmeister2


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω απλα να πω κατι...η μεγαλη που το λες κ το ξαναλες ειναι 10 μηνων (?)
συγκριτικα με το 3 μηνων,μεγαλη,δε λεω
αλλα γενικα ειναι μωρο
πολυ μωρο
οποτε στα περι εμπιστοσυνης κ "ακουει" κτλπ κτλπ κτλπ θα κραταγα στην θεση σου πολλες πισινες
για τα αλλα με καλυψαν οι αλλοι...μπορει η γρια ναναι σπαζα@#!@ αλλα κ τελειως αδικη δεν ειναι
οπως ζηταμε να μας σεβονται ετσι πρεπει κ μεις να σεβομαστε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf