Χάσκι και πώς να ζεις με αυτό


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα χαρτιά δεν το είχες αναφέρει στο αρχικό ποστ για αυτό το ανέφερα (μην με παρεξηγήσεις, αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν σου έδωσαν πλαστά;).

Η μυρωδιά τώρα που είναι και καλοκαίρι όντως είναι ένα θέμα. Ίσως αν ρίχνεις νερό μετά να λυθεί το θέμα. Και αν είναι δοκίμασε και αυτό που σου είπα. Γενικά έχω ακούσει ότι σκύλοι που ζουν σε αυλή και έχουν διαμορφώσει δικά τους ωράρια τουαλέτας για να τα αλλάξεις θέλει κόλπα.

Αφού δεν μπορεί αναγκαστικά να μένει μέσα (με γιατρό το έχετε συζητήσει; ) φρόντισε να πάρεις όλα τα μέτρα (σπρέι, αμπούλες, κολάρα). Για το νευρικός μια καλή βόλτα ίσως να βοηθούσε.

Το 10μετρο πάρτο είναι πολύ χρήσιμο. Για τον πνίχτη θα επιμείνω. Αφού είναι θέμα τραβήγματος, βάλε κανονικό κολάρο και όποτε πάει να περάσει μπροστά/τραβήξει σταμάτα, πες μη και τράβα πίσω όσες φορές και αν χρειαστεί ή άλλαζε κατεύθυνση. Θα μάθει, όλοι το έχουμε περάσει αυτό. Υπομονή και επιμονή θέλει ;)

Αν θες κάνε ένα θέμα για το σκυλάκο σου, να μας πεις πώς το λένε, πώς είναι οι πρώτοι μήνες συμβίωσής κλπ
 
Last edited:


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Για το μεσα, και με γιατρό. Δεν θελω να επεκταθω, ειναι προσωπικο (και σοβαρο) το θεμα ως αλλεργια. Κανονικά δεν θα έπρεπε να ειχα καν σκυλο αλλα όταν δεν ειναι στο σπιτι μεσα, δεν εχω τοσο θεμα.
Ναι, με χαρτια και ολα. Και αμπουλες ανα τριμηνο, και κολάρο παντα στον λαιμο.
Για τον πνίχτη: ειναι φοβερά διαφορετική η συμπεριφορά του όταν φορά απλό λουρί και όταν φορά τον πνίχτη: με τον πνίχτη ειναι πειθήνιος, ακούει κλπ. Με το λουρί είναι σαν να μη το φορά. Θα το δοκιμασω πιο πολύ παντως, ακολουθώντας τη συμβουλη σου...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αμπούλα ανά μήνα! Και να πιάνει και σκνίπα (πχ Advantix, Vectra 3d , αν ξέρει κάποιος και κάποια άλλη ας την πει). Προσοχή με την αμπούλα να μην έρθει σε άμεση επαφή με τις γάτες. Τον πνίχτη λογικό να τον "ακούει", τον πονάει. Το λουρί πάλι λογικό γιατί δεν έχει μάθει ότι σε αυτό πρέπει να υπακούει. ;)
 
  • Like
Reactions: SHIRO


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μπορει καποιος να παιρνει τετοιο ρισκο,το να κυκλοφορει ο σκυλος χωρις λουρι εννοω!μπορει να γινει οτιδηποτε!!!να δει μια γατα,να τρεξει,να γινει καποιο ατυχημα με αυτοκινητο,να φαει κατι την ωρα που εσυ τρεχεις να την προλαβεις,να την ενοχλησει καποιο παιδακι κι αυτη να αντιδρασει ασχημα...τοσα πολλα!!οταν πηραμε τον δικο μου σκυλακο ειχα απελπιστει!!λογω φυλης τα κιλα θα ηταν αρκετα οταν θα μεγαλωνε κι αν συνεχιζοταν αυτη η κατασταση με το τραβηγμα στη βολτα ημουν σιγουρη οτι θα κατεληγα στο νοσοκομειο!!βρηκαμε τον εκπαιδευτη μας και σε 2 βδομαδες το πολυ περπατουσε διπλα μου και με κοιτουσε στα ματια!!κι ακομη μετα απο αρκετους μηνες,καθοτι τωρα σε ενα μηνα γινομαστε 1 χρονου,ειναι κυριος!!και ολα αυτα με λιχουδιες...ουτε πνιχτη ουτε ηλεκτρικο κολαρο ουτε τιποτα!οταν εκανα μια αναλογη ερωτηση στον εκπαιδευτη για τη χρηση ειδικων κολαρων κλπ μου ειπε πως αν θελω κατι τετοιο να το δοκιμασει σε εμενα πρωτα και αν το αντεχα εγω,να το βαλουμε και στον σκυλο!!!!!!!!!!θελω να πω πως ολα διορθωνονται με σωστο τροπο και υπομονη.και ο ιμαντας ειναι καταπληκτικη λυση...απαραιτητη,για εμας τουλαχιστον.εκεινος νιωθει ελευθερος κι εγω ησυχη οτι ανα πασα στιγμη μπορω να τον ελεγχω!εγω πηγα σε μαγαζι που πουλουσε ιμαντες για τα ρολα,τα πατζουρια,πηρα εναν 10μετρο,πηρα το κουμπωμα και τα εδωσα σε μια μοδιστρα να μου τα γαζωσει.μου εφτιαξε και μια θηλια απο την αλλη ακρη ωστε να μπορω να το κραταω κι ετοιμο!!ουτε με 10 ευρω!!αυτα απο μενα...
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Οσο για τις διακοπές, δεν θα μεινει κλεισμενο εκει, αλλωστε μιλαμε για μπαλκονι 20 τμ. σε σπιτι οπου θα μενω! Πιο πολυ για τη νυχτα (οπου το καλοκαιρι ειναι πολυ πιο ανεργητικος) εχω σκεψεις. Ουτε (τοσα) χρηματα για πανσιον διαθετω, ουτε γειτονες/συγγενεις εχω στην Αττική ουτε να μη λειψω παιζει (ειναι το μονο διαστημα στο ετος που δεν εργαζομαι)
Tα κατοικίδια όπως και τα παιδιά αλλάζουν πολύ τη ζωή μας, την καθημερινότητά μας, και τις διακοπές μας. Αν τίθεται θέμα ασφάλειας, δεν μπορείς να το ρισκάρεις. Η υιοθεσία ενός σκύλου είναι μια δέσμευση. Η θα βρεις χώρο και τρόπο ο σκύλος σου να σε ακολουθήσει και να είναι ασφαλής, ή χρειάζεσαι κάποια άλλη λύση. Αν αντικειμενικά μέσα δεν μπορείς να τον έχεις όπου μείνεις για λόγους υγείας, θες χώρο με καλή περίφραξη και να μην ενοχλεί τους γύρω. Αν δεν μπορείς να τα εξασφαλίσεις αυτά, κοίταξε λίγο και για φιλοξενία. Αρχικά εμείς για πανσιόν ψάχναμε και τελικά μας προέκυψε μία γλυκύτατη κυρία που φιλοξενεί σκυλάκια έναντι ενός αρκετά χαμηλού αντιτίμου, ιδίως αν σκεφτείς ότι ο σκύλος μας πέρασε βασιλικά, με τη φροντίδα, το παιχνίδι του και την παρέα του!
Και στο κάτω κάτω, ναι, ενας σκύλος μπορεί να σημαίνει ότι θα πας μια βδομάδα διακοπές και όχι τρεις, αν αλλιώς δεν βγαίνει.
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Αμπούλα ανά μήνα! Και να πιάνει και σκνίπα (πχ Advantix, Vectra 3d , αν ξέρει κάποιος και κάποια άλλη ας την πει). Προσοχή με την αμπούλα να μην έρθει σε άμεση επαφή με τις γάτες. Τον πνίχτη λογικό να τον "ακούει", τον πονάει. Το λουρί πάλι λογικό γιατί δεν έχει μάθει ότι σε αυτό πρέπει να υπακούει. ;)
Vectra ανά 3μηνο μου συνέστησε ο κτηνίατρος (και το πράττω)
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Βρηκα και γω μια κυρια, με άλλα 15 σκυλια μαζι, τα περισσότερα γέρικα! Μη νομιζεις οτι δεν το έψαξα...
 




stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Μα δεν είπα/έγραψα ότι περπατάει μακριά μου! Στο 1 – 1,5 μέτρο είναι (σχεδόν) πάντα.

Καλή ιδέα ο ιμάντας…
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Vectra ανά 3μηνο μου συνέστησε ο κτηνίατρος (και το πράττω)
Γεια, σου, και καλώς ήρθες.
Κάθε μήνα είναι η αμπούλα.
Το χάπι για τα ενδοπαράσιτα είναι κάθε τρίμηνο.
Μήπως τα μπέρδεψες;
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
Γεια, σου, και καλώς ήρθες.
Κάθε μήνα είναι η αμπούλα.
Το χάπι για τα ενδοπαράσιτα είναι κάθε τρίμηνο.
Μήπως τα μπέρδεψες;
Ναι μωρέ (τη ζέστη μου μέσα σήμερα). Vectra ανα μηνα βαζω, σωστο, σόρι
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μα δεν είπα/έγραψα ότι περπατάει μακριά μου! Στο 1 – 1,5 μέτρο είναι (σχεδόν) πάντα.

Καλή ιδέα ο ιμάντας…
και αφου ειναι στο 1-1,5 μετρο για ποιον λογο δεν τον εχεις με λουτι. οι περισσοτεροι οδηγοι αυτο το μακρος εχουν
 


stalin

Member
26 Ιουλίου 2016
23
6
44
και αφου ειναι στο 1-1,5 μετρο για ποιον λογο δεν τον εχεις με λουτι. οι περισσοτεροι οδηγοι αυτο το μακρος εχουν
Θελω να μαθει να περπατά διπλα μου, οσο γινεται. Στην περιοχή έχω δει πολλα σκυλιά, καθε ράτσας, να κανουν το ιδιο.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ο λύκος σκύλος έχει πολλούς κινδύνους και το ότι υπάρχουν πολλοί στην περιοχή σου που κυκλοφορούν με σκύλο χωρίς λουρί εκτός του ότι είναι επικίνδυνο και για τους σκύλους τους και για τους άλλους σκύλους είναι και παράνομο. Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να το διακινδυνεύσεις. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι με τους οποίους φαίνεται η πειθαρχία ενός σκύλου χωρίς να τον θέτουν σε κίνδυνο
 






Αννα1996

Member
26 Ιουλίου 2016
5
0
27
Συγνώμη για το ποστ αλλά ήμουν απελπισμένη το πρωί με το τι να κάνω για να μην ξυπνήσει τη γειτονιά !! Σε οικοδομή το είχαν παρατημένο .. Κατανοητό δεν είναι εύκολη αλλαγή περιβάλλοντος αλλά εψαχνα μέσα στην απελπισία μου τι του λείπει !!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3