Κεφαλαιο...διακοπες


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εφτασε για πρωτη φορα η δυσκολη στιγμη οπου παω διακοπες και ειμαι σε διλημμα τι να κανω με τα σκυλια...:confused:
Τις προηγουμενες χρονιες τα επαιρνα μαζι Ναξο στο χωριο του μπαμπα μου και στο καπακι Φλωρινα στο χωριο της μανας μου.
Φετος ομως ειπα να αλλαξω λιγο παραστασεις και να παω και καπου αλλου.
Τον Ροκυ θα τον στειλω σιγουρα στην Φλωρινα οπου θα πανε οι δικοι μου με αυτοκινητο αρχες Αυγουστου, επειδη ειναι ηδη ταλαιπωρημενος απο το χειρουργειο και θα παρει και φαρμακα. Δεν θελω να τον ταλαιπωρησω και αλλο παιρνοντας τον μαζι στις παραλιες και γενικα να τον σουρνω απο εδω και απο εκει, ουτε να μενει μονος του καποιες ωρες (εχει και αγχος αποχωρισμου) οταν θα θελουμε κανενα βραδυ να βγουμε για ενα ποτο, ενω στο χωριο θα ειναι συνεχεια με κοσμο.
Με την μπεμπα δεν ξερω τι να κανω. Θα παω μια εβδομαδα σε φιλικο σπιτι στην Κυπαρισσια οπου δεν υπαρχει προβλημα να την παρω μαζι και μετα καμια 10αρια ημερες με το ιστιοπλοικο του κολλητου του πατερα του φιλου μου. Και εκει απο την μερια του δεν υπαρχει προβλημα να παρω το σκυλι.
Απλα σκεφτομαι οτι αφενος δεν θελω να αφησω στους δικους μου και τα δυο σκυλια αλλα αφετερου φοβαμαι μηπως πανω στο ιστιοπλοικο (εκει θα μενουμε) ζαλιζεται το σκυλι και μου κανει ολη την ωρα εμετους και τετοια.
Και σκεφτομαι και τον Ροκυ μηπως στεναχωρεθει αν λειπω και εγω και η μπεμπα.
Επιπλεον μετα απο αυτες τις διακοπες θα ανεβω και εγω Φλωρινα και αναγκαστικα θα παω με κτελ οπου θα πρεπει να εχω και την μπεμπα μαζι, εξτρα ταλαιπωρια για αυτην δηλαδη, ενω μπορει να παει εξαρχης με αυτοκινητο στο χωριο.
Ουφ πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, πλησιαζουν οι ημερες και ακομα δεν εχω αποφασισει...
Ετσι μου ρχεται να μην παω πουθενα και να κατσω στην εξωτικη Αθηνα Αυγουστιατικα με τα σκυλουνια μου:p
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η μπέμπα μακριά σου πώς αντιδράει; Αυτό που όντως ίσως να είναι το μεγαλύτερο θέμα είναι η διαμονή στο ιστιοπλοικό. Μπορεί να είναι οκ, αλλά αν σου βγάλει θέμα τι θα γίνει; Από την άλλη στη Φλώρινα θα είναι σε μέρος που γνωρίζει, με ανθρώπους που ξέρει και με τον "αδερφούλη" της οπότε το ένα ίσως να ηρεμεί και το άλλο. Αν φυσικά οι γονείς σου δεν έχουν θέμα.
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Οι δικοι μου δεν εχουν κανενα θεμα με τα σκυλια, ακομα μαζι τους μενω (οικονομικη κριση γαρ;)) και τα υπερλατρευουν. Η μανα μου σχεδον καθε βραδυ μαζι τους κοιμαται!
Αλλωστε επειδη ο Ροκυ θα χρειαστει φαρμακα ξερω πως θα του τα δινουν κτλπ, αλλιως δεν θα πηγαινα πουθενα, αν δηλαδη δεν ειχα ατομα εμπιστοσυνης να ξερω πως θα τον αναλαβουν.
Η μπεμπα δεν εχει κανενα θεμα να μενει μονη της, καμια σχεση με τον μικρο σε αυτο το κομματι.
Να πω την αληθεια την θελω και εγω μαζι, δεν μπορω να τα αποχωριστω και τα δυο, αλλα το ξερω οτι αυτη ειναι εγωιστικη σκεψη και ισως καλυτερα θα ηταν να την εστελνα και αυτην Φλωρινα.
Απο την αλλη σκεφτομαι πως τρελαινεται για μπανια κτλπ και ειναι τοσο καλοβολη που δεν θα δημιουργησει προβλημα.
Οσο για το ιστιοπλοικο οντως ειναι ενα θεμα, αλλα σκεφτηκα στην χειροτερη αν τελικα την παρω μαζι και αρχισει τους εμετους κτλπ παμε και νοικιαζουμε ενα δωματιο (ετσι και αλλιως θα εχουμε προσβαση στο νησι αφου στο λιμανι δενει).
Αλλα και εκει μπορει να υπαρξει προβλημα αν τελευταια στιγμη Αυγουστιατικα παμε να βρουμε δωματιο οπου θα γινεται χαμος και ποσο μαλλον σε ξενοδοχειο που να δεχονται ζωα.
Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω:cry:
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ουφ μπέρδεμα. Τώρα θα πω κάτι ίσως δύσκολο να γίνει. Υπάρχει περίπτωση πριν ξεκινήσει το ταξίδι να μπορέσεις να την πάρεις μια βόλτα με το ιστιοπλοικό; Να δεις ίσως πρώτες αντιδράσεις σε ταξίδι πάνω σε νερό και πώς αντιδράει ο οργανισμός της εν πλω; Αν της έδινες προληπτικά κάποιο φάρμακο για την ναυτία σε συνεννόηση και με τον κτηνίατρο; (δεν ξέρω αν γίνεται αυτό, ιδέα πετάω)
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Αυτο δεν νομιζω να ειναι ευκολο να γινει (αν ηταν στο χερι μου θα το κανονιζα) αλλα ουτε καν τον ξερω τον ανθρωπο που θα παμε.
Ειναι κολλητος του πατερα του αγοριου μου ναι ντρεπομαι να το πω εστω και στον φιλο μου να του το ζητησει.
Παντως στο καραβι δεν εχει κανενα θεμα (τουλαχιστον περυσι που πηγαιναμε Ναξο ηταν μια χαρα), ουτε στο αυτοκινητο εχει βγαλει ποτε προβλημα.
Βεβαια αλλο ειναι το ιστιοπλοικο το ξερω.
Ναι εχεις δικιο μπορω να ρωτησω τον κτηνιατρο για κανενα χαπακι, να το εχω μαζι μου, αν αποφασισω τελικα να την παρω και να της το δωσω αν χρειαστει.!
Παντως ειναι γερη κραση η ρουφιανα δεν την πολυφοβαμαι να σου πω την αληθεια, αν ηταν ο Ροκυ θα ειχα σιγουρα θεμα;)
Αυτη συνηθως δεν καταλαβαινει τιποτα!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν δεν είχε θέμα με το καράβι λογικά θα είναι οκ και με το ιστιοπλοϊκό. Ίσως για το φαγητό να της το δίνεις σε περισσότερες μεριδούλες και αν τα πηγαίνει καλά να μειώνεις τις δόσεις για να συνηθίσει σιγά-σιγά; Για το χαπάκι ναι ρώτα τον. Και αν είναι με την άδειά του πάρε να έχεις όχι μόνο ένα, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 'Ισως να είναι και καλύτερα να μείνει ο Ρόκυ μόνος του να είναι πιο ήρεμος και να μην τον ξεσηκώνει η μικρή.
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Να κανω μια ακομα ερωτηση (της κλασικης χαζης σκυλομαμας:p).
Το ροκακι εγχειριστηκε προσφατα για καρκινο (σε δυσκολο κιολλας σημειο με πιθανοτητα επανεμφανισης) και φανταζομαι οπως και στους ανθρωπους παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια του.
Και οκ τον λατρευουν οι δικοι μου και αυτος εκεινους, ομως εγω ειμαι το αφεντικο του, εγω τον βγαζω βολτες και εχει σχεση εξαρτησης με εμενα (κακο αυτο το ξερω αλλα δεν αλλαζει τωρα).
Μηπως αμα λειπω και εγω και η μπεμπα νιωθει σαν να τον παρατησα και οτι προτιμησα την μπεμπα απο αυτον?
Το ξερω πως δεν σκεφτονται σαν και εμας τα σκυλια, αλλα φοβαμαι μηπως η απουσια και των δυο του κανει κακο.
Χαχαχαχα εχω χαζεψει ε?:confused:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στο ιστιοπλοϊκό, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι δεν θα κάνει καμιά βουτιά σε ανύποπτο χρόνο και μάλιστα χωρίς να την πάρεις χαμπάρι, να της έχεις αγοράσει σωσίβιο στα μέτρα της, το οποίο να το συνηθίσει πριν το ταξίδι και να της ξαναθυμίσεις την εκπαίδευση πάνας. Στο, δε, τελευταίο, να είσαι και σίγουρη ότι πετυχαίνει πάντα στόχο καθώς δεν ξέρουμε τι ανοχή έχει ο κολλητός του πατέρα του αγοριού σε ατυχήματα εντός ιστιοπλοϊκού.. Ψηφίζω Κυπαρισσία διακοπές μαζί και μετά η Μπέμπα Φλώρινα ενώ αρμενίζεις τα πελάγη
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν αυτό είναι εφικτό, συμφωνώ με την @Orilis . Θα μπορούσες να την πάρεις Κυπαρισσία και μετά κάπου να συναντιόσασταν με κάποιον από τους γονείς σου να παραλάβει την μπέμπα να την πάει στο χωριό και εσύ να πας χωρίς άγχος με το ιστιοπλοικό; Και ρωτάω να συναντηθείτε για να μην σε δει ο Ρόκυ και ξαναφύγεις αμέσως.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Στο ιστιοπλοϊκό, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι δεν θα κάνει καμιά βουτιά σε ανύποπτο χρόνο και μάλιστα χωρίς να την πάρεις χαμπάρι, να της έχεις αγοράσει σωσίβιο στα μέτρα της, το οποίο να το συνηθίσει πριν το ταξίδι και να της ξαναθυμίσεις την εκπαίδευση πάνας. Στο, δε, τελευταίο, να είσαι και σίγουρη ότι πετυχαίνει πάντα στόχο καθώς δεν ξέρουμε τι ανοχή έχει ο κολλητός του πατέρα του αγοριού σε ατυχήματα εντός ιστιοπλοϊκού.. Ψηφίζω Κυπαρισσία διακοπές μαζί και μετά η Μπέμπα Φλώρινα ενώ αρμενίζεις τα πελάγη
Θα την βγαζω και βολτες εξω (ξεκαθαρισα ηδη στον φιλο μου πως εγω μονο στο ιστιοπλοικο δεν καθομαι τοσες ημερες, αν με θελει μαζι θα υποστει και τις συνεπειες του να με βολταρει:p).
Παντως οντως αποκλειεται να μην τα κανει και μεσα, οποτε πρεπει να αρχισω να της μαθαινω την πανα απο τωρα. Δεν νομιζω να δυσκολευτω ιδιαιτερα αφου ειναι πανεξυπνο το κοριτσι μου!
Οσο για τον ανθρωπο που εχει το ιστιοπλοικο τα λατρευει τα σκυλια και μου ειπε ο φιλος μου πως καταχαρηκε οταν του ειπε πως θα φερουμε και το σκυλι (αλλιως δεν θα σκεφτομουν καν να την επαιρνα μαζι). Δεν νομιζω να πει τιποτα συνεπως αμα λερωσει και μεσα, απλα εγω θα ντραπω και πρεπει να της μαθω ωποσδηποτε την πανα (μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε γιατι την βρηκα ενηλικη στον δρομο και τα εκανε απο την αρχη εξω).
Οσο για το σωσιβιο θα παω να της αγορασω εννοειται και το βραδυ θα κοιμαται στην καμπινα μαζι μας, οποτε δεν θα εχει φοβο να ριξει κανενα σαλτο στη θαλασσα. Την ημερα φυσικα θα την προσεχω συνεχεια.
Οσο για την Κυπαρισσια, αυτο θα ηταν το ιδανικο, να ερχοταν δηλαδη μονο εκει και μετα να πηγαινε Φλωρινα, απλα δεν γινεται γιατι οι δικοι μου θα εχουν ηδη φυγει για το χωριο και δεν μπορουν να βρεθουμε καπου να τους την δωσω , γιατι ειναι πολυ μακρυα (8 ωρες).
Και για εμενα θα ειναι τρελη ταλαιπωρια να παω Κυπαρισσια, να την παω Φλωρινα, μετα να γυρισω να παω με το ιστιοπλοικο και μετα παλι Φλωρινα.:(
Συνεπως η την παιρνω και στα δυο μαζι, η πουθενα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ΟΚ...εφόσον πάντως μάθει την πάνα να είσαι καλυμμένη από αυτό και αν υπάρχει και κάποιο χάπι για τη ναυτία (για να το έχεις αν και εφόσον χρειαστεί) και εφόσον θα την πηγαίνεις και βολτούλες στη στεριά και ο ιδιοκτήτης του ιστιοπλοικού λατρεύει τους σκύλους δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα να έρθει μαζί σου. Ίσα ίσα που για εκείνη θα είναι μια ωραία εμπειρία. Τώρα για αυτό που ανέφερες σχετικά με τη ψυχολογία του μικρού δεν μπορώ να σου πω και πολλά. Και βασικά δεν νομίζω κανείς μας να ξέρει επακριβώς. Η αλήθεια είναι οι σκύλοι ζουν στο τώρα και τις μέρες που παιρνούν δεν τις αντιλαμβάνονται όπως εμείς. Αλλά αφού θα είναι με τους δικούς σου που τους ξέρει, τους αγαπάει, τον αγαπάνε, θα έχει τη φροντίδα που πρέπει, δεν νομίζω να έχει θέμα (και στην χειρότερη, αν τύχει κάτι χτύπα ξύλο, στο λένε οι δικοί σου και πηγαίνεις)
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Καλα εννοειται αμα τυχον γινει το οτιδηποτε θα παω κατευθειαν στο χωριο. Αυτο τους ξεκαθαρισα απο τωρα. Μην τυχον και παθει τιποτα το σκυλι και δεν μου το πουνε για να μην με αναστατωσουνε, τους σκοτωσα. Αλλα δεν παιζει κατι τετοιο γιατι ξερουν πως μετα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην τους ξαναμιλησω ποτε!o_O

Και εγω παντως ετσι το σκεφτηκα οτι θα ειναι ωραια εμπειρια και για την μπεμπα που λατρευει την θαλασσα και τρελαινεται για μπανιο και δεν θα ηθελα να της το στερησω.

Θα ξεκινησω οποτε την εκμαθηση τουαλετας στην πανα, θα δω πως θα τα παει, αν και δεν νομιζω να εχουμε θεμα και θα δω τι θα κανω.

Εχω ακομα λιγες ημερες μπροστα μου, απλα ευχομαι να παρω την σωστη αποφαση. Αλλα η ζυγαρια γερνει στο να την παρω μαζι;)

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!:)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τον μικρό τον εμπιστεύεσαι στα καλύτερα δυνατά χέρια. Επικοινωνία θα υπάρχει οπότε και σε αυτό είσαι καλυμμένη. Η μικρή θα το διασκεδάσει. Εσύ θα μπορείς να είσαι ήρεμη που ο μικρός θα είναι στους γονείς σου και που θα μπορείς να δώσεις στην μπέμπα μια ωραία εμπειρία. Και αν συμβεί κάτι, το οτιδήποτε, αποφασίζεις εκείνη την ώραΕ όταν γυρίσεις στο χωριό πήγαινέ του για δωράκι μια ωραία λιχουδιά, πάρτον μια γερή αγκαλιά, σκάστου φιλιά και συνεχίστε το καλοκαίρι σας :D
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Τον μικρό τον εμπιστεύεσαι στα καλύτερα δυνατά χέρια. Επικοινωνία θα υπάρχει οπότε και σε αυτό είσαι καλυμμένη. Η μικρή θα το διασκεδάσει. Εσύ θα μπορείς να είσαι ήρεμη που ο μικρός θα είναι στους γονείς σου και που θα μπορείς να δώσεις στην μπέμπα μια ωραία εμπειρία. Και αν συμβεί κάτι, το οτιδήποτε, αποφασίζεις εκείνη την ώραΕ όταν γυρίσεις στο χωριό πήγαινέ του για δωράκι μια ωραία λιχουδιά, πάρτον μια γερή αγκαλιά, σκάστου φιλιά και συνεχίστε το καλοκαίρι σας :D
Το ιδανικο θα ηταν να ερχοταν και ο μικρος μαζι, αλλα δυστυχως δεν γινεται.
Παντως οσους γνωστους ξερω με σκυλια, στις διακοπες κοιτανε πως και πως να βρουν ατομο να τους τα προσεχει.
Μονο εγω ειμαι μαζοχα και ενω εχω την ασφαλεια των δικων μου τα θελω μαζι?;)
Τεσπα, εννοειται θα τον πνιξω στις αγκαλιες μολις τον δω. Το μονο σιγουρο ειναι πως θα μου λειψει τρελα.
Αλλα οντως ειναι στα καλυτερα χερια και δεν ανησυχω καθολου οτι θα τον προσεχουν κτλπ.
Θα πω στην μανα μου να μου στελνει και φωτο να τον βλεπω:D
Και ελπιζω ολα να πανε καλα!
 
  • Like
Reactions: noni_papa






byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Orilis
Για καλο μου το εστειλες αυτο?:p
Πλακα κανω, αλλα με το μαλτεζακι που επεσε στην θαλασσα, τα χρειαστηκα να πω την αληθεια. Διαβαζα γρηγορα το μνμ, μεχρι να φτασω στο σημειο οπου το βρηκανε και ανακουφιστηκα.
Τεσπα απο τις "οδηγιες" που παρεθεσε η κοπελα με το ποστ στην αρχη, δυστυχως καποιες δεν μπορω να τις ακολουθησω (πχ να φερω το σκυλι καποιες φορες σε επαφη με το ιστιοπλοικο πριν φυγουμε, ωστε να συνηθισει κτλπ) γιατι δεν ειναι δικο μου.
Παντως αν την παρω τελικα, θα εχω και το κλουβακι της μαζι και φυσικα θα ειναι δεμενη πανω συνεχεια για να μην εχουμε τιποτα απροοπτα. Θα παρω μαζι και την βουρτσα της γιατι μαδαει παρα πολυ η ρουφιανα, σωσιβιο και χαπι για την ναυτια σε συννενοηση με τον κτηνιατρο.
Θα κατσω αυριο να μιλησω με τον φιλο μου για το ενδεχομενο αν ερθει το σκυλι μαζι τελικα του να βρισκαμε δωματιο, αν δεν αντεχει πανω στο σκαφος. Επισης για το ποσες ωρες θα ειμαστε περιπου την ημερα στην στερια, αν θα τρωμε εξω, αν θα πινουμε καφε εξω κτλπ
Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να την ταλαιπωρησω.
Αν την παρω μαζι θα ειναι ενα ρισκο ασφαλως, αλλα προεχει η δικη της καλοπεραση και οχι η δικη μου.
Οποτε αν τυχον δεν αντεχει και δεν μπορουμε πχ να βρουμε δωματιο να νοικιασουμε, θα παρω το πρωτο καραβι και θα γυρισω πισω!
Παμε για να περασουμε καλα, και σιγουρα αν η μπεμπα δεν ειναι ενταξει, δεν θα ειμαι ουτε εγω!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για καλό και για κακό στο στο έστειλα. Απλά για να έχεις υπόψιν σου ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα κι ότι την πατάνε κι άνθρωποι που έχουν σκάφος κι σκύλο άρα ανάλογη εμπειρία. Φαντάζομαι ότι για πρωτάρη θα είναι πιο περίπλοκο. Από το να κόψεις τις διακοπές σου στη μέση, βρε μανούλα μου, ή από το να τη βγάλετε σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο και να χάσεις την εμπειρία του ιστιοπλοϊκού, δεν την αφήνεις να κάνει παρέα στους δικούς σου και τον Ρόκυ εξ'αρχής; Τι να σου πω.; Ίσως το σκέφτομαι έτσι γιατί η μεγαλύτερη εμπειρία μου από σκάφη είναι δίμετρη βάρκα βουσκωτή. Από εκείνες που πάνε από το σκάφος στην ακτή. Το καράβι δεν το μετράω καν αφού είναι εντελώς διαφορετικό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3