νεφρικη ανεπαρκεια


andrianna90

New Member
27 Ιουλίου 2016
3
0
34
Καλησπέρα,
ο σκύλος μου είναι 3 ετών, μεγάλου μεγέθους, τον βρήκα πριν περίπου 3 χρόνια να περιφέρεται στους δρόμους σε άσχημη κατάσταση. Τα πρώτα 2,5 χρόνια ο σκύλος έπινε πολύ νερό και έκανε πολύ εύκολα εμετό ότι και να έτρωγε. Οι κτηνίατροι έλεγαν πως είχε ευαίσθητο στομάχι. Εδώ και 6 μήνες εξετάστηκε εξονυχιστικως και με τον υπέρηχο έδειξε ότι έχει ένα κατεστραμμενο νεφρό και το άλλο ατροφικό, λογικά εκ γενετής. Αμέσως ξεκινήσαμε ειδική τροφή της ROYAL canin (renal),ορρό κάθε μέρα, Ω3 και χάπι για την αρτ. πίεση. Πριν 1 μήνα όμως από 4 η κρεατινινη ανέβηκε στο 5 και η κτηνίατρος μας είπε να μειώσουμε τον ορρό και την ξηρά τροφή και να τρώει κυρίως μπρόκολο, καρότο, ρύζι και γλυκοπατάτα. Οι εξετάσεις του ανέβηκαν στο 6 μέσα σε μια βδομάδα. Γνωρίζετε κάποια διατροφή ή κάποιες συμβουλές να μου δώσετε? γίνεται σκυλί με κρεατινινη στο 6 να τρέχει, να κολυμπάει και να μην έχει κανένα σύμπτωμα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
http://www.dogforum.gr/community/threads/Διατροφή-για-νεφρική-ανεπάρκεια-bonnys-case.24231/

http://www.dogforum.gr/community/th...υλια-με-νεφρική-ανεπάρκεια.12223/#post-289572

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα θέματα. Η αναζήτηση (ο μεγεθυντικός φακός πάνω δεξιά) θα σε βοηθήσει εάν δεν σε καλύπτουν τα εδώ λινκ. Πάντα σε συνεργασία και συνεννόηση με τον κτηνίατρο που εμπιστεύεσαι, κατά τη γνώμη μου.
 


andrianna90

New Member
27 Ιουλίου 2016
3
0
34
τα εχω ψαξει αλλα κανενα δεν ταιριαζει με την περιπτωση του σκυλου μου καθως βρισκεται στο 4 σταδιο. Τελοσπαντως σε ευχαριστω για τον χρονο σου
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Καλησπέρα,ο δικος μου που εχει απλα αμμο στα νεφρα και σε ενα μηνα θα γινει παλι υπερηχος,παιρνει τη hill's cd. Kαποια στιγμη δοκιμασα για οικονομικους λογους τη renal,αλλα αυξηθηκαν κατα πολυ τα ουρα του.Βεβαια εμενα δεν εχει νεφρικη ανεπαρκεια,αλλα η hill's τον βοηθησε περισσοτερο.Θελεις να ρωτησεις το γιατρο σου μηπως ειναι καλο να δοκιμασεις αλλη τροφη?
Καλο κουραγιο παντως και ευχομαι να πανε ολα καλα
 


andrianna90

New Member
27 Ιουλίου 2016
3
0
34
για οικονομικους λογους? νομιζα οτι η royal canin ειναι πιο ακριβη απο την hills. Θα την ρωτησω παντως, ευχαριστώ. Αν και τωρα μας ειπε να αρχίσουμε φυσική τροφή μόνο για να ελεγχουμε την πρωτεινη. Σε ευχαριστω πολυ, το χρειαζομαι γιατί δυστυχως δεν δίνουν ελπίδες ακόμα και αν η εικόνα του είναι καλή.
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Ηταν η μονη που υπηρχε σε 2κιλο η ρεναλ.Εκεινες τις μερες ηταν δυσκολα για μενα τα 45 που δινω για την 5κιλη hill's.Για 2 μερες υποθεση δηλ.αλλα σε αυτες τις 2 μερες ειδα να αυξανονται τα ουρα του πολυ.Βεβαια καμια σχεση η ανεπαρκεια με την αμμο.Αλλα αν σε βοηθαει αλλη τροφη,γιατι να μην δοκιμασεις?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3