Cane Corso ...η μηπως οχι?


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οταν ο Αρκαν ηταν κουταβακι, κιχ δεν ειχε ακουστει.
Τον ειχε η μεγαλη απο κοντα κ οι αλλοι το δεχτηκαν απλα.....
Τωρα......

Ο Αρκαν παντως το πηρε ποιο χαλαρα απο την Λαρα.
Αυτη εχει στραβωσει, ειναι κ στις μερες της, ειναι στραβωμενη γενικα....
Χτες παιζανε με την μπαλα.
Ο Αρκαν επαιζε με τον μικρο, ακριβως οπως καποτε τον επαιζε η μεγαλη. Το διδαξε καλα το αγορι μου κ τωρα ειναι η σειρα του......
Η στραβωμενη τους κοιταζε απο μακρια.
Ο γατος τον γουσταρει, γιατι δεν του τρωει το φαγητο.
Κοιμουνται σχεδον μαζι......

Καλα ειναι τα πραγματα για την ωρα......
Το καλυτερο ειναι οτι ο μικρος κατουροχεζει μονο στο χωμα. Απλα το ξερει κ το κανει. Νομιζω οτι αν δεν πατησει χωμα, θα σκασει απλα......

13734780_937058209749312_271696873_n-1.jpg
 








Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ενα ακομα,
Σε οσους δημιουργηθει η απορια, ο σκυλος μαζι με ολα του τα εξοδα εφτασε τα 1500ευρω. Γιατι αυτοι "δεν το στελνουν το σκυλι πακετο κ αν το θες θα ερθεις να το παρεις απο δω".
Οι συνενοησεις κρατησαν κοντα ενα χρονο.....

Αξιζει να σημειωθει οτι δεν πηρα το σκυλο απο αυτον που θα λεγαμε εδω "εκτροφεα". Τον πηρα ομως απο ΣΠΙΤΙ, η μαλλον ακριβεστερα κτημα........
Η κοινωνικοποιηση κ η "εκπαιδευση" που του εκαναν η μαλλον που δεν του εκαναν, ειναι πολυ ανωτερη ποιοτικα απ οσο θα μπορουσα εγω να κανω.......
Γνωριζει ακομα 3-4 εντολες στα Ιταλικα για τις οποιες χρειαζεται κ η αναλογη προφορα κ ζοριζομαι λιγο.
Η μανα μου που μιλαει Ιταλικα συνενοειται αψογα μαζι του!
Τελος, οταν τους ειπα οτι το σκυλι δεν μπορω να το παρω να ταξιδεψει πριν τους τρισημιση μηνες κ αφου κανει τα εμβολια, ενω τους φανηκε περιεργο, οταν τους ρωτησα ποσα θελουν παραπανω, μου ειπαν "τιποτα".
Εντυπωση τους εκανε επισης οταν τους ειπα να μην κοψουν αυτια κ ουρα.......
Σεβομενος τη μνημη ,αφενος του φιλου γιαννη και αφετερου της σκυλιτσας που εχασες θα ηθελα να υποβαλλω καταρχην τα συλλυπητηρια μου...
Σε δευτερο χρονο δεν θα μπορουσα καυστικοτατα να μην σε πειραξω και να πω οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ηρθες στα λογια μου και πηρες σκυλο απο ΜΗ ΕΚΤΡΟΦΕΑ και (οσο του επιτρεπει η προελευση του) απο τα λεγομενα σου ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ....

Οποτε ευλογα μου επιτρεπεις την εξης ρηση...
Φιλε μου @east49 μαθαινεις.....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σεβομενος τη μνημη ,αφενος του φιλου γιαννη και αφετερου της σκυλιτσας που εχασες θα ηθελα να υποβαλλω καταρχην τα συλλυπητηρια μου...
Σε δευτερο χρονο δεν θα μπορουσα καυστικοτατα να μην σε πειραξω και να πω οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ηρθες στα λογια μου και πηρες σκυλο απο ΜΗ ΕΚΤΡΟΦΕΑ και (οσο του επιτρεπει η προελευση του) απο τα λεγομενα σου ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ....

Οποτε ευλογα μου επιτρεπεις την εξης ρηση...
Φιλε μου @east49 μαθαινεις.....
Φιλε μου, εξ αρχης ειχα συμφωνησει μαζι σου στα μισα.
Οτι η φυλη εχει εκφυλιστει κ πλεον η πλειοψηφια των σκυλων αυτων ειναι πετσες κ μαγουλα για καναπεδες το ξερουμε ολοι οσοι ασχολουμαστε,
ΑΛΛΑ,
το οτι υπαρχουν ΚΑΛΑ σκυλια ακομα σε εκτροφεις κ μη κι αυτο το ξερουμε!

Το οτι πηγα να παρω σκυλι "απο την πηγη" σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι εκανα εκπτωσεις στην καθαροαιμια του!! Για να σου καλυψω την οποια απορια μπορει να εχεις η να μην εχει αναφερθει ρητα, ο κουταβος ΕΧΕΙ pedigree, το οποιο μπορει να μην περιλαμβανει πρωταθλητες αλλα σιγουρα γνωριζουμε "απο που κραταει η σκουφια του".
Επισης να σε πληροφορησω οτι η σκυλα που εχασα κ η σκυλα που εχω ΕΙΝΑΙ απο Ελληνικο εκτροφειο, κ δεν υστερουν σε τιποτα απο τον νεο......

Αν ηθελα ημιαιμο η απλα "σκυλο να φυλαει" δεν χρειαζοταν να τραβηχτω τοσα χιλιομετρα μακρια ουτε να κανω τοσα εξοδα για να το αποκτησω.
Ηθελα cane corso κ το ειχα, απο την πρωτη μου σκυλα μεχρι τον νεο στο 100%.
Να σαι σιγουρος γι αυτο!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με το καλο να πανε ολα.
Φωτο απο τα πλοια εχουμε?? :LOL::LOL:
Εχουμε εχουμε.....
Κ κονε στο πλοιο εχουμε αν καποιος θελει να μεταφερει..... νταλικες ασυνοδευτες, γιατι αυτα μεταφερουν τα ρο-ρο, οχι κοσμο!!!! :eek:
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποίος κυνολογικός όμιλος (ή όμιλος φυλής) έχει τέτοιους περιορισμούς και δεν εγγράφονται κουτάβια από τέτοια ζευγαρώματα;
 
  • Like
Reactions: GRDANE










reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ο μικρος μου θυμιζει λιγο τον συγχωρεμενο λουγκανις απο τον τριμετρο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πες όμως κι ότι η Λαρα, πήρε 2 πόντους για την Α2!!!
Στον μόλις, δεύτερο αγώνα της; Δεν θυμάμαι.

Και ότι ο Αρκάν επίσης, για κατά κει το πάει, όταν έρθει η ώρα του!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Πες όμως κι ότι η Λαρα, πήρε 2 πόντους για την Α2!!!
Στον μόλις, δεύτερο αγώνα της; Δεν θυμάμαι.

Και ότι ο Αρκάν επίσης, για κατά κει το πάει, όταν έρθει η ώρα του!
εγω παντως του τα χω πει...το κανε θα παθει κριση ταυτοτητας με τις αηδιες που το βαζει να κανει...:LOL:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πες όμως κι ότι η Λαρα, πήρε 2 πόντους για την Α2!!!
Στον μόλις, δεύτερο αγώνα της; Δεν θυμάμαι.

Και ότι ο Αρκάν επίσης, για κατά κει το πάει, όταν έρθει η ώρα του!
Οτι το μοναδικο cane corso που εχει συμμετασχει ποτε στην Ελλαδα κ ενα απο τα ελαχιστα στην Ευρωπη, σε επισημη κατηγορια Α1 εχει βαλει πλωρη για Α2, ε ναι το καμαρι μου πρεπει να το πω......

Ο Αρκαν εχει δρομο ακομα, μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ουτε δυο ετων, κ πρεπει να μαθει να ελεγχει τον ενθουσιασμο κ την βλακεια του!!!!

Αυτο ομως που πρεπει να ξαναπω, ειναι ενα μεγαλο ευχαριστω σε σενα, που με επεισες να ασχοληθω......!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λοιπον......
Update στα της Λαρας, για την ωρα, οι αλλοι θα κανουν υπομονη για αργοτερα.....

Θα προσπαθησω να περιοριστω στα γεγονοτα!

Σε μολις 13 μηνες προπονησεων, συστηματικων ισως μονο το τελευταιο 6μηνο, η σκυλα συστηθηκε με το αθλημα, κατεβηκε σε αγωνες ετρεξε 4-5 φορες στην Α1 κ με την πειθαρχια της κ την υπακοη της ηταν θεμα χρονου να ανεβασει λιιιγο ταχυτητα, ωστε το χοντρουλι μου εκτος απο clear run να τα κανει κ εντος χρονου......

Στον προηγουμενο αγωνα πηρε τον τριτο κ τελευταιο ποντο κ ανεβηκε πλεον επισημα στην Α2 κατηγορια!
Πολυ συντομο χρονικο διαστημα, ειναι η αληθεια...

Στον πρωτο της αγωνα στην Α2, καταφερε (αν κ με ποινες εκτος χρονου) να πλασσαριστει στην πρωτη θεση στα συνδιαστικα αποτελεσματα!!
Ενα corso να παιρνει το κυπελλο αναμεσα σε border κ μαλινουα.... Διαολε!
Ο πλεον "ακαταλληλος" σκυλος στο ψηλοτερο βαθρο......

Στην υπολοιπη καθημερινοτητα ειναι ο ιδιος εξαιρετικος σκυλος φυλακας που ηταν παντα....
Με λιγο παραπανω εφεση στην κηπουρικη, κ ειδικα το σκαψιμο αν δεν προπονηθει για κανα δυο μερες σερι.....
Εχει βρει την θεση της αναμεσα στους υπολοιπους κραταει πεισματικα το κεντρικο σπιτακι κ την αρχηγια..... Ευτυχως τα παει πολυ καλα με ολους κ δεν δημιουργει προβληματα...... Γενικα δεν ειναι ο σκυλος που ψαχνεται, αντιθετως προσπαθει να μην προκαλει.....

Για την ιστορια, προπονειται σχεδον καθημερινα κατ ελαχιστον ενα 10' μπορει να φτασει κ το μισαωρο (σπαστα βεβαια) τρωει σχεδον δυο κιλα φαι κ διατηρειται στην κατασταση που θα δειτε στις φωτο στα 50κιλα.......

Παρτε κ υλικο απο το αρχειο....
14690895_10209964486401230_5439809165973072324_n.jpg 14724604_10209964506281727_9023810851761123518_n.jpg 15078940_1467570826604411_4758696359523222538_n.jpg 15385507_1175133762606712_4744723731682110876_o.jpg

Υ. Γ. 1 Αξια ανεκτιμητη οι αντιδρασεις των κριτων οταν την βλεπουν να αγωνιζεται. Κατι μεταξυ τρομου κ εκπληξης...... Φυσικα τα συγχαρητηρια τους μετα "για την πειθαρχια κ την τεχνικη της" ειναι η καλυτερη ανταμοιβη, για μενα......

Υ. Γ.2 Ενα μεγαλο ευχαριστω για ακομα μια φορα στο @mareco οχι μονο γιατι μας εβαλε σε ενα ωραιο τρυπακι, αλλα κ για την πολυτιμη προσφορα της κατα την ωρα των απονομων μιας κ με δυο σκυλια στα βαθρα ειναι ο μονος ανθρωπος που εμπιστευομαι κ μπορει να βοηθησει αποτελεσματικα στην μανουβρα.........
Σ'ευχαριστω για ολα!

Υ. Γ. 3. Αλλο ενα ευχαριστω στον ανθρωπο που μου εδωσε το σκυλο (οχι γι αυτο το σκοπο σιγουρα :p) τον εκτροφεα μας, για την εξαιρετικη ποιοτητα της σκυλας νοητικη κ σωματικη. Ενα "τετοιο" corso δεν βρισκεται ευκολα κ αξιζει να αναφερθει οτι ειναι 2ης γενιας Ελληνικη εκτροφη, εξαιρετικης υγειας, ισορροπιας κ ταμπεραμεντου........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3