Συμβουλή για αποχωριση κουταβιου και παιδια


Vasiliki81

Member
25 Ιουλίου 2016
5
7
42
Γεια σας
Θα ηθελα να παρω καποιες συμβουλες για ενα θεμα που εχει προκυψει με τα παιδια μου . Φιλοξενουσαμε ενα κουταβι αδεσποτο για τεσσερις μηνες . Τα παιδια δεθηκαν πολυ με αυτο και ηθελαν πολυ να το κρατησουμε . Ηταν ενα ζωηρο σκυλακι και εγω η μαμα τους χωρις ιδιαιτερη εμπειρια με τα σκυλια εκανα οτι μπορουσα για να το φροντισω. Δυστηχως τα ωραρια της δουλειας μου ηταν κ ειναι εξαντλητικα. Ετσι αναγκαστικα να το δωσω σε μια πολυ καλη οικογενεια με πολλα μελη , οντας σιγουρη οτι θα ειναι καλα. Το προβλημα που εχει προκυψει τωρα ειναι οτι τα παιδια μου εχουν στεναχωρηθει πολυ και ζητανε ενα αλλο σκυλακι πιο μικροσωμο για να μπορουν να το φροντιζουν οπως λενε μιας και το αλλο κουταβι ηταν μεγαλοσωμο και αρκετα ατιθασο . Ποια ειναι η γνωμη σας ; να μπω στη διαδικασια να τους παρω ενα κουταβι τυπου maltez mini η να παραμεινω πιστη στα επιχειρηματα που τους εξηγησα οτι ειναι δυσκολο να το φροντιζουμε οταν η μαμα δουλευει τοσες ωρες και τα οικονομικα μας ειναι δυσκολα. ? Σας ευχαριστω.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
1)Οποιοδήποτε σκυλάκι οποιασδήποτε φυλής και μη μπορεί να είναι ζωηρό και ατίθασο.
2)Τα σκυλιά δεν είναι και δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν παιχνίδια.
3)Τα ωράρια της εργασίας φαντάζομαι δεν έχουν αλλάξει.
4)Τα μικρόσωμα σκυλιά τα πηγαίνουν καλύτερα με ώριμα παιδιά[14+] που καταλαβαίνουν και μπορούν να τα χειριστούν ανάλογα χωρίς να τα βλάψουν. -βέβαια δεν ξέρω την ηλικία των παιδιών-
5)Τα παιδιά δεν μπορούν να φροντίσουν ένα κουτάβι ή σκύλο μόνα τους όσο υπεύθυνα και αν είναι. Πρέπει δηλαδή και ο γονέας να ΞΕΡΕΙ απο την αρχή ότι η ευθύνη εν τέλει του σκύλου θα είναι πάντοτε δική του.
Για τους παραπάνω λόγους και επειδή το προσδόκιμο ζωής ενός σκύλου είναι τουλάχιστον 10 χρόνια και αν πιάσουμε και τις μικρότερες φυλές αυτό αυξάνεται, καθώς επίσης και η απόκτηση ενός σκύλου πρέπει να γίνεται υπεύθυνα και συνειδητά για να μην καταλήξει και αυτός σε μία επίσης πολυμελή οικογένεια για να το φροντίζει, μάλλον πρέπει να επιμείνετε στα αρχικά σας επιχειρήματα και να μην πάρετε.

Υ.Γ. ΔΕΝ υπάρχει "mini" Maltese αλλά σκέτο Maltese.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Θα επιμείνεις στα αρχικά επιχειρήματα σας.. Εάν υποκύψετε θα διδάξετε στα παιδιά ότι τα σκυλάκια είναι αναλώσιμα...δώσαμε το ένα που δεν μας έκανε ακριβώς σε μέγεθος και ζωηράδα, και πήρα ένα πιο στα μέτρα μας...Δεν είναι έτσι όμως με τους ζωντανούς οργανισμούς, μόνο με τα παιχνίδια.
Και εφόσον πράγματι δεν είστε σε θέση λόγω φορτωμένου προγράμματος να φροντίσετε όπως πρέπει ένα σκυλάκι και με ένα μαλτέζ το πρόβλημα θα το βρείτε μπροστά σας.
Καλύτερα λίγη στεναχώρια και το σωστό παράδειγμα δεν νομίζεις;
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Συμφωνω με οσα γραφτηκαν παραπανω. Θα ηθελα ομως να προτεινω κατι. Μπορειτε να συζητησετε με τα παιδια την περιπτωση να αναλαμβανετε ανα καιρους φιλοξενιες σκυλιων μεχρι να βρουν σπιτι ή οσο διαστημα εσεις αντεχετε. Επικοινωνηστε με καποια φιλοζωικη. Ετσι και τη φιλοζωικη βοηθατε κ τα παιδια σας μαθαινουν να ειναι υπευθυνα και δειχνετε να υπολογιζετε την επιθυμια τους κ δεν δεσμευεστε για παντα. Επισης υπαρχουν περιπτωσεις που η φιλοζωικη ψαχνει απλα χωρο για φιλοξενια καποιου σκυλου με τα εξοδα του πληρωμενα. Σκεφτειτε το.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Συμφωνώ και εγώ και επαυξάνω, ειδικά με όσα είπε η @skylakos ! Είναι ένας υπέροχος τρόπος να βοηθήσει κανείς, και αρκετά από αυτά τα πλασματάκια είναι ήδη μαθημένα σε σπίτι, συχνά είναι ενήλικα και άρα δεν υπάρχει τόσο 'ζόρι', κτλ. Βέβαια, το θέμα του αποχωρισμού παραμένει και αυτό θα πρέπει να συζητηθεί από την αρχή με τα παιδιά --- νομίζω όμως ότι θα ήταν μια χρυσή ευκαιρία για όλους, καθώς και τη φιλοζωική/σκυλάκια θα βοηθήσετε, αλλά και τα παιδιά θα νιώσουν ότι κάνουν κάτι πραγματικά πολύτιμο και θα δουν ότι υπάρχουν 'μέσες λύσεις' για πολλά πράγματα, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να επιλέξουμε μεταξύ ενός σκύλου για πάντα ή καθόλου σκύλο.

Τέλος, φυσικά και εξαρτάται απόλυτα από κάθε σκυλί το οποίο είναι και μοναδικό, αλλά και από τους χειρισμούς του κάθε ιδιοκτήτη, γενικότερα όμως, κατά τη γνώμη μου, η άποψη του "μικρόσωμο άρα και πιο 'εύκολο'" είναι ΜΕΓΑΣ μύθος.
 


Vasiliki81

Member
25 Ιουλίου 2016
5
7
42
Συμφωνω με οσα γραφτηκαν παραπανω. Θα ηθελα ομως να προτεινω κατι. Μπορειτε να συζητησετε με τα παιδια την περιπτωση να αναλαμβανετε ανα καιρους φιλοξενιες σκυλιων μεχρι να βρουν σπιτι ή οσο διαστημα εσεις αντεχετε. Επικοινωνηστε με καποια φιλοζωικη. Ετσι και τη φιλοζωικη βοηθατε κ τα παιδια σας μαθαινουν να ειναι υπευθυνα και δειχνετε να υπολογιζετε την επιθυμια τους κ δεν δεσμευεστε για παντα. Επισης υπαρχουν περιπτωσεις που η φιλοζωικη ψαχνει απλα χωρο για φιλοξενια καποιου σκυλου με τα εξοδα του πληρωμενα. Σκεφτειτε το.
Συμφωνω με οσα γραφτηκαν παραπανω. Θα ηθελα ομως να προτεινω κατι. Μπορειτε να συζητησετε με τα παιδια την περιπτωση να αναλαμβανετε ανα καιρους φιλοξενιες σκυλιων μεχρι να βρουν σπιτι ή οσο διαστημα εσεις αντεχετε. Επικοινωνηστε με καποια φιλοζωικη. Ετσι και τη φιλοζωικη βοηθατε κ τα παιδια σας μαθαινουν να ειναι υπευθυνα και δειχνετε να υπολογιζετε την επιθυμια τους κ δεν δεσμευεστε για παντα. Επισης υπαρχουν περιπτωσεις που η φιλοζωικη ψαχνει απλα χωρο για φιλοξενια καποιου σκυλου με τα εξοδα του πληρωμενα. Σκεφτειτε το.
 


Vasiliki81

Member
25 Ιουλίου 2016
5
7
42
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις. Η ιδεα για φιλοξενια απο φιλοζωικη ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν εσύ νιώθεις έτοιμη να φροντίζεις ένα σκύλο, εσύ θες κατοικίδιο, και μπορεί πλέον η δουλειά σου και οι υποχρεώσεις σου να σε αφήνουν να το κάνεις, ναι. Αλλιώς, επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά στα παιδιά ότι δεν γίνεται μέχρι να το χωνέψουν
 


Vasiliki81

Member
25 Ιουλίου 2016
5
7
42
Μια φιλη εκπαιδευτικος με συμβουλεψε να πω στα παιδοα οτι το σκυλακι επαθε μια δερματικη λοιμωξη και δεν μπορει αλλο να μεινει μαζι μας . Και οχι την αληθεια. Ακομα δεν το εχουν μαθει γιατι ειναι διακοπες. Τι γνωμη εχετε για αυτο ; θα σοκαριστουν οταν επιστρεψουν κ δεν θα τη βρουν σπιτι. Ευχαριστω.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θες να πεις οτι τα παιδια πιστευουν οτι εχουν σκυλο ενω δεν εχουν;
Και η εκπαιδευτικος σου λεει να πεις ψεματα για να μη σου θυμωσουν; :mad:

Να πεις την αληθεια! Οτι δεν μπορουσες να το αναλαβεις, οτι θελει χρονο που δεν ειχες να του δωσεις και οτι δεν ειναι παιχνιδι. Εσυ ετσι κι αλλιως θα φροντιζες το σκυλι οχι τα μικρα. Και αν μπορεσεις στο μελλον θα παρετε ενα. Το να μη στεναχωρηθουν δεν παιζει. Οποτε παρτο αποφαση και προχωρησε.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και εγώ είμαι της άποψης ότι στα παιδιά πρέπει να λέγονται αλήθειες ειδικά όταν αυτές μπορούν να συνοδευτουν και από εξηγήσεις. Πες τους την αλήθεια και το γιατί. Είτε έτσι είτε αλλιώς θα στενοχωρηθουν, αλλά με την αλήθεια θα μάθουν και κάποια πράγματα. Εξάλλου τα παιδιά ωριμάζουν μόνο με τις αλήθειες
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Το προβλημα που εχει προκυψει τωρα ειναι οτι τα παιδια μου εχουν στεναχωρηθει πολυ και ζητανε ενα αλλο σκυλακι πιο μικροσωμο για να μπορουν να το φροντιζουν οπως λενε
Ακομα δεν το εχουν μαθει γιατι ειναι διακοπες.
Μπερδεύτηκα λίγο, κάνει και ζέστη.
Τι από τα 2 ισχύει τελικά;
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μια φιλη εκπαιδευτικος με συμβουλεψε να πω στα παιδοα οτι το σκυλακι επαθε μια δερματικη λοιμωξη και δεν μπορει αλλο να μεινει μαζι μας . Και οχι την αληθεια. Ακομα δεν το εχουν μαθει γιατι ειναι διακοπες. Τι γνωμη εχετε για αυτο ; θα σοκαριστουν οταν επιστρεψουν κ δεν θα τη βρουν σπιτι. Ευχαριστω.
Μαλιστα! Να πεις στη συναδελφισσα μου, να κανει μια επαναληψη στα βιβλια ψυχολογιας του πανεπιστημιου!

Στα παιδια θα πεις την αληθεια. Θα τους εξηγησεις οτι λογω χρονου και χρηματων δεν μπορειτε να εχετε δικο σας σκυλο, αλλα επειδη στην οικογενεια σεβεστε ο ενας τις επιθυμιες του αλλου, θα δεχτεις να εχετε σκυλο στο σπιτι υπο φιλοξενια. Απο τη μερια τους θα σου υποσχεθουν οτι καταλαβαινουν τις υποχρεωσεις τους και θα σεβαστουν οτι αυτο ειναι κατι προσωρινο κ μην πιστευουν οτι στην πορεια θα σε πεισουν να το κρατησετε.

Ετσι δειχνεις στα παιδια οτι η λυση βρισκεται οταν κ οι 2 μεριες εχουν διαθεση να συνεργαστουν και να σεβαστουν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Μαλιστα! Να πεις στη συναδελφισσα μου, να κανει μια επαναληψη στα βιβλια ψυχολογιας του πανεπιστημιου!

Στα παιδια θα πεις την αληθεια. Θα τους εξηγησεις οτι λογω χρονου και χρηματων δεν μπορειτε να εχετε δικο σας σκυλο, αλλα επειδη στην οικογενεια σεβεστε ο ενας τις επιθυμιες του αλλου, θα δεχτεις να εχετε σκυλο στο σπιτι υπο φιλοξενια. Απο τη μερια τους θα σου υποσχεθουν οτι καταλαβαινουν τις υποχρεωσεις τους και θα σεβαστουν οτι αυτο ειναι κατι προσωρινο κ μην πιστευουν οτι στην πορεια θα σε πεισουν να το κρατησετε.

Ετσι δειχνεις στα παιδια οτι η λυση βρισκεται οταν κ οι 2 μεριες εχουν διαθεση να συνεργαστουν και να σεβαστουν.
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές. Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο μ'αυτά που γράφεις. Ακόμη και σε ένα θέμα που ανοίχτηκε από τρολλ κάτι καλό βγαίνει.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μια φιλη εκπαιδευτικος με συμβουλεψε να πω στα παιδοα οτι το σκυλακι επαθε μια δερματικη λοιμωξη και δεν μπορει αλλο να μεινει μαζι μας . Και οχι την αληθεια. Ακομα δεν το εχουν μαθει γιατι ειναι διακοπες. Τι γνωμη εχετε για αυτο ; θα σοκαριστουν οταν επιστρεψουν κ δεν θα τη βρουν σπιτι. Ευχαριστω.
Mπα, η δερματικη λοιμωξη θεραπευεται. Πες πως ήρθαν εξωγήινοι. Σοβαρα τώρα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3