Συζήτηση για καλαζάρ


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Νομιζω πως δεν ειναι η ιδια σκνιπα που τσιμπαει ανθρωπο και σκυλο.
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
Eiναι η ίδια και ο άνθρωπος νοσεί μόνο αν η σκνίπα έχει πρώτα τσιμήσει μολυσμένο ζώο. Κοινώς ο σκύλος με καλαζάρ, τυπικά είναι επικίνδυνος. Αν έχει αρχίσει θεραπεία, μετά από κάποια φάση δε μεταδίδει, αλλά στο ενδιάμεσο υπάρχει κίνδυνος, ειδικά αν κάποιος είναι εξασθενημένος.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Eiναι η ίδια και ο άνθρωπος νοσεί μόνο αν η σκνίπα έχει πρώτα τσιμήσει μολυσμένο ζώο. Κοινώς ο σκύλος με καλαζάρ, τυπικά είναι επικίνδυνος. Αν έχει αρχίσει θεραπεία, μετά από κάποια φάση δε μεταδίδει, αλλά στο ενδιάμεσο υπάρχει κίνδυνος, ειδικά αν κάποιος είναι εξασθενημένος.
Μαλιστα. Και ημουν σχεδον σιγουρη πτι δεν ειναι η ιδια.
Καλα οι κτηνιατροι ειδικα τοτε δεν οφειλουν να ενημερωνουν τον ιδιοκτητη για τους κινδυνους και τα μετρα προστασιας που χρειαζεται να παρει?
 
  • Like
Reactions: Iguanna


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Συμφωνα με τον Χαραλαμπιδη,πρωην καθηγητη Παρασιτολογιας του ΑΠΘ,ακομη και μετα απο ανεπιτυχη θεραπεια τα παρασιτα εξαφανιζονται απο το περιφερικο αιμα για αρκετους μηνες και επομενως ο σκυλος δεν αποτελει εστια μολυνσης των σκνιπων.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Το καλαζάρ μεταδίδεται σε άνθρωπο, για αυτό και τυπικά αν δηλωθεί το ζώο με καλαζάρ ο νόμος προβλέπει θανάτωση (μην πανικοβάλλεσαι, κανείς δεν το κάνει)
Για να μην γίνονται παρανοήσεις, αν θυμάμαι καλά αυτό δεν ισχύει, παρά μόνο σε μη αναστρέψιμες περιπτώσεις.
 
  • Like
Reactions: Iguanna


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Για να μην γίνονται παρανοήσεις, αν θυμάμαι καλά αυτό δεν ισχύει, παρά μόνο σε μη αναστρέψιμες περιπτώσεις.
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι με τον τελευταίο νόμο, κανονικά με τη διάγνωση της λεισμανίασης προχωράμε σε θανάτωση του ζώου άνευ θεραπείας. Κανείς δεν το έκανε ποτέ βέβαια στην πράξη, και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει και τυπικά προσφατα, αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια ίσχυε και τυπικά ο νόμος απαγόρευε τη θεραπεία. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.

Λοιπόν όντως με το ν. 4235/2014 ΦΕΚ Α 32-11.02.2014 δεν είναι υποχρεωτική η ευθανασία αν ο κτηνίατρος βεβαιώνει ότι η νόσος είναι αντιμετωπίσιμη, αλλά είναι υποχρεωτική πάλι η δήλωση.
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι με τον τελευταίο νόμο, κανονικά με τη διάγνωση της λεισμανίασης προχωράμε σε θανάτωση του ζώου άνευ θεραπείας. Κανείς δεν το έκανε ποτέ βέβαια στην πράξη, και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει και τυπικά προσφατα, αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια ίσχυε και τυπικά ο νόμος απαγόρευε τη θεραπεία. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.

Λοιπόν όντως με το ν. 4235/2014 ΦΕΚ Α 32-11.02.2014 δεν είναι υποχρεωτική η ευθανασία αν ο κτηνίατρος βεβαιώνει ότι η νόσος είναι αντιμετωπίσιμη, αλλά είναι υποχρεωτική πάλι η δήλωση.
είναι διαφορετικές οι σκνίπες που ειναι ξενιστές και μπορούν να μολύνουν και τον άνθρωπο και τον σκύλο , σύμφωνα πάντα με μελέτη του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Είναι και ο βασικός λόγος που ενώ έχουμε χιλιάδες κρούσματα σε σκύλους τα κρούσματα σε άνθρωπο ειναι μερικές δεκάδες κάθε χρόνο .
Ο νόμος ποτέ δεν απαγόρευε την θεραπεία , απλώς λόγο άγνοιας τότε σου ζήταγαν να έχεις τον σκύλο σε κλουβί με σήτα όσο κράταγε η θεραπεία.
Είμαι πολύ σίγουρη για αυτό γιατί το 1982 είχα κάνει αίτηση στο υπουργείο γεωργίας να μου δώσει την άδεια να φέρω πεντοσταμ απο Αγγλία και μου την εδωσε 1,5 χρονο αφού ειχα τελειώσει την θεραπεία :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες!

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι! Έχουν γίνει άλματα στην αντιμετώπιση του καλαζάρ, τουλάχιστον σε σχέση με την δεκαετία του 80 ή ακόμα και του 90. Άπαξ και το πιάσεις νωρίς και είσαι τυπική στην θεραπεία και στην πρόληψη, υπάρχουν πολλές πολλές ελπίδες να πάνε όλα καλά (y)

Πληροφοριακά ο δικός μου νοσησε στα 2 του και έζησε μέχρι τα 10 του.

Αν θες διάβασε και τα άρθρα της Βασιλικής Νταβλουρου τα οποία είναι πολύ χρησιμα
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
είναι διαφορετικές οι σκνίπες που ειναι ξενιστές και μπορούν να μολύνουν και τον άνθρωπο και τον σκύλο , σύμφωνα πάντα με μελέτη του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Είναι και ο βασικός λόγος που ενώ έχουμε χιλιάδες κρούσματα σε σκύλους τα κρούσματα σε άνθρωπο ειναι μερικές δεκάδες κάθε χρόνο .
Ο νόμος ποτέ δεν απαγόρευε την θεραπεία , απλώς λόγο άγνοιας τότε σου ζήταγαν να έχεις τον σκύλο σε κλουβί με σήτα όσο κράταγε η θεραπεία.
Είμαι πολύ σίγουρη για αυτό γιατί το 1982 είχα κάνει αίτηση στο υπουργείο γεωργίας να μου δώσει την άδεια να φέρω πεντοσταμ απο Αγγλία και μου την εδωσε 1,5 χρονο αφού ειχα τελειώσει την θεραπεία :p
Από όσο καταλαβαίνω, το βασικό που εμποδίζει τη μετάδοση σε άνθρωπο είναι ότι είναι πιο ευάλωτα τα μικρά παιδιά και οι ανοσοκατεσταλμένοι ασθενείς, ενώ αλλιώς ο κίνδυνος είναι μικρός. Υπάρχει κάτι διαφορετικό πιο πρόσφατο; Έχουμε ήδη καλαζάρ φέτος στη γειτονιά και είναι κάτι που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ σα θέμα.

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=6148
http://www2.keelpno.gr/blog/?p=6134
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εγω παντως απο μια προχειρη αναζητηση στο ιντερνετ (οχι οτι εμπιστευομαι βεβαια και απολυτα τα διαφορα αρθρα) δεν διαβασα πουθενα οτι οι σκνιπες που τσιμπουν τα σκυλια, ειναι ιδιες με αυτες που τσιμπουν τους ανθρωπους.
Αυτο δηλαδη που καταλαβα ειναι οτι οι ανθρωποι (ανεξαρτητα απο την κατασταση στην οποια βρισκονται, ειτε δηλαδη προκειται για μικρα παιδια, ειτε για καποιον με χαμηλο ανοσοποιητικο λογω αλλων προβληματων υγειας) επουδενι δεν κινδυνευουν εχοντας ζωο με καλαζαρ σπιτι τους να μολυνθουν, καθως και αλλες σκνιπες να τσιμπουν τον σκυλο δεν θα πανε στην συνεχεια να τσιμπησουν και τον ανθρωπο.
Επισης στην Αφρικη παραδειγμα που νοσουν παρα πολλοι, δεν κολλανε απο σκνιπες που τσιμπουν μολυσμενα σκυλια, η αλλα ζωα.
Τωρα τι να πω ισως ενας κτηνιατρος με πραγματικη γνωση του θεματος να μπορουσε να μας απαντησει καλυτερα.
Εγω παντως οταν ξαναπαω τα σκυλια μου θα ρωτησω απο περιεργεια τον δικο μου να δω τι θα μου πει.
 
  • Like
Reactions: vek


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μένουμε σε διαμέρισμα με μεγάλο μπαλκόνι οι 3 μας με τον φίλο μου. Είμαστε η μαμά κι ο μπαμπάς. :p Είναι πολύ παιχνιδιάρα, υπάκουη, καλή και γκρινιάρα. Με τη μαμά πάει βόλτες και για καφέ (ω ναι, της αρέσει πολύ, η μαμά διαβάζει κι αυτή κουτσομπολεύει γύρω της), με τον μπαμπά παίζουν σαν τρελοί. Σχεδιάζαμε να φύγουμε και διακοπές αλλά εννοείται θα μείνω να κάνουμε τις ενέσεις και να είμαι κοντά στο γιατρό αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι στην πορεία. Είμαστε πολύ αγαπημένες, τη λατρεύω, επειδή είμαι άνεργη είμαι όλη μέρα σχεδόν σπίτι μαζί της. Μακάρι όλα να πάνε καλά.
Καλος ήρθες και να χαιρεσαι το σκυλάκι σου.συγχαρητηρια για την πράξη απόκτησης της.κανε λιγο υπομονη και προσπάθησε να ηρεμήσεις,ολα θα πάνε καλα και θα τα θυμάστε σαν ενα κακό όνειρο.περαστικα
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Καλώς ήρθες!

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι! Έχουν γίνει άλματα στην αντιμετώπιση του καλαζάρ, τουλάχιστον σε σχέση με την δεκαετία του 80 ή ακόμα και του 90. Άπαξ και το πιάσεις νωρίς και είσαι τυπική στην θεραπεία και στην πρόληψη, υπάρχουν πολλές πολλές ελπίδες να πάνε όλα καλά (y)

Πληροφοριακά ο δικός μου νοσησε στα 2 του και έζησε μέχρι τα 10 του.

Αν θες διάβασε και τα άρθρα της Βασιλικής Νταβλουρου τα οποία είναι πολύ χρησιμα
Καλος ήρθες και να χαιρεσαι το σκυλάκι σου.συγχαρητηρια για την πράξη απόκτησης της.κανε λιγο υπομονη και προσπάθησε να ηρεμήσεις,ολα θα πάνε καλα και θα τα θυμάστε σαν ενα κακό όνειρο.περαστικα
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την υποστήριξη, με βοηθάει τρομερά. Ναι θέλω να είμαι δυνατή για να τη βοηθήσω, της το χρωστάω. Ονειρεύομαι τη στιγμή που θα τελειώσουν οι ενέσεις και θα την πάω διακοπούλες να κάνουμε τις βολτίτσες μας και να πίνουμε τα καφεδάκια μας στην παραλία (εγώ, όχι εκείνη, εκείνη είναι κουτσομπόλα και θα κοιτάει τον κόσμο). Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά. Εύχομαι ό,τι καλύτερο και για τα δικά σας σκυλάκια.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δεν θυμαμαι ουτε εναν κτηνιατρο που να μας ειπε οτι υπαρχει κινδυνος.
Ο σκυλος δεν ειναι ο μοναδικος ξενιστης,υπαρχουν και αλλα ζωα και ανθρωποι με HIV.
Σκεφτειτε ολους αυτους τους εθελοντες με τα αδεσποτα που νοσουν......θα μας ειχαν χαιρετησει:LOL:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
είναι διαφορετικές οι σκνίπες που ειναι ξενιστές και μπορούν να μολύνουν και τον άνθρωπο και τον σκύλο , σύμφωνα πάντα με μελέτη του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Ποιές είναι αυτές οι σκνιπες;
Έχουν κάποια άλλη ονομασία;

Γνωρίζεις που μπορώ να βρω αυτή την μελέτη;

Μήπως, λέω μήπως, είναι θέμα συμβατότητας οργανισμών και για να νοσήσει ο άνθρωπος να πρέπει να υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις;
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ναι θα στην βρω , ειναι μια μελέτη από το πανεπιστήμιο της θεσσαλονίκης , είχε γίνει πριν από χρόνια μου την είχε φέρει ο Στέλιος Καλογερόπουλος τότε που είχε βγει , έλεγε ακόμα και το είδος της σκνίπας που ευθυνεται για να μεταφερει την αρρώστια και σε ζωα και σε ανθρώπους και εεγε οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα.
Τότε ειχε γίνει καλα ο σκυλος μου και εβγαζε αντισωματα 1/100 και ειχα θεμα με το σοι που εμενε στην πολυκατοικία , αλλά το ίδιο τους είχε πει και ο Γαρυφάλλου απο το Παστέρ που είχαν επικοινωνησει μαζί του
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν θυμαμαι ουτε εναν κτηνιατρο που να μας ειπε οτι υπαρχει κινδυνος.
Ο σκυλος δεν ειναι ο μοναδικος ξενιστης,υπαρχουν και αλλα ζωα και ανθρωποι με HIV.
Σκεφτειτε ολους αυτους τους εθελοντες με τα αδεσποτα που νοσουν......θα μας ειχαν χαιρετησει:LOL:
Δεν το εχω ακουσει απο κτηνίατρο, αλλά από γιατρό. Που είχε η ίδια σκύλο με καλαζάρ, και προβληματιζόταν για τη μάνα της που έμενε μαζί και ήταν πολύ καταβεβλημένη. Τελικά είχε θεωρήσει ότι αν υπάρχει καλαζάρ στη γειτονιά, δεν έχει διαφορά αν θα είναι ο άρρωστος σκύλος στο σπίτι ή όχι, αλλά θυμάμαι ότι το είχε ψάξει πολύ. Και από όσο είχα ψάξει και εγώ στο internet, η παγκόσμια οργάνωση υγείας π.χ. θεωρεί τους σκύλους ικανούς να μεταδώσουν την αρρώστια, μέσω σκνίπας (τουλάχιστον αυτή ήταν η επικρατούσα άποψη πριν κάποια χρόνια).
Για το μέσο άνθρωπο νομίζω είναι υστερία να το συζητάμε, αλλά στην αρχή του θέματος αναφέρθηκε ότι και ο ιδιοκτήτης έχει αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας πρόσφατα, οπότε καλό θα ήταν να μιλήσει με ένα γιατρό, αν υπάρχει ακόμη θέμα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Με τις ενέσεις γκλουκαντιμ πρέπει να κάνεις εξέταση αίματος για νεφρά και συκώτι μία φορά την εβδομάδα, κατά συστάσεις του κτηνιάτρου μου. Θεωρώ ανεπαρκές και ρίσκο το 1 φορά στις 15 μέρες. Σκυλί φίλου μου επάνω στη βδομάδα σήκωσε τιμές στο συκώτι και πρόλαβε και αντέδρασε βοηθώντας την κατάτσαση με ειδική διατροφή. Είναι πολύ τοξικό φάρμακο.
Επίσης να κάνεις μασάζ και κομπρέσες στο σημείο που τρυπιέται γιατί θα δεις και εσύ μετά από μερικές μέρες ότι εκεί το δέρμα γίνεται πετσί και το σκυλί μπορεί να αρχίσει να πονάει στα σημεία αυτά.
Μην πανικοβάλλεσαι πάντως. Είναι αντιμετωπίσμο.
 
  • Like
Reactions: mareco


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Με τις ενέσεις γκλουκαντιμ πρέπει να κάνεις εξέταση αίματος για νεφρά και συκώτι μία φορά την εβδομάδα, κατά συστάσεις του κτηνιάτρου μου. Θεωρώ ανεπαρκές και ρίσκο το 1 φορά στις 15 μέρες. Σκυλί φίλου μου επάνω στη βδομάδα σήκωσε τιμές στο συκώτι και πρόλαβε και αντέδρασε βοηθώντας την κατάτσαση με ειδική διατροφή. Είναι πολύ τοξικό φάρμακο.
Επίσης να κάνεις μασάζ και κομπρέσες στο σημείο που τρυπιέται γιατί θα δεις και εσύ μετά από μερικές μέρες ότι εκεί το δέρμα γίνεται πετσί και το σκυλί μπορεί να αρχίσει να πονάει στα σημεία αυτά.
Μην πανικοβάλλεσαι πάντως. Είναι αντιμετωπίσμο.
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Σκέφτομαι όμως ότι αν αρχισω να αμφισβητώ τον γιατρό θα χαθώ και θα τρελαθώ. Εξάλλου εκείνος ειδε τις εξετάσεις του σκυλιού, μου ειπε ότι είναι άψογες εκτός απο λίγη αναιμία (είναι και πολύ νέο το σκυλί) και συνυπολογισε προφανώς όλα αυτά και ζήτησε επανεξέταση σε 15 μέρες. Θεωρείτε ότι είναι σωστό να του δείξω ότι τον αμφισβητώ τη στιγμή που προσπαθεί να βοηθήσει το σκυλί μου; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δε θέλω να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω καλύτερες ή χειρότερες καταστάσεις. Θα εμπιστευτώ τον γιατρο γιατι αλλιώς πάω για φούντο πραγματικά σας λέω. Σας το λέω έτσι γιατι η ψυχολογική μου κατάσταση δεν είναι καλή και να γεμιζω με αμφιβολίες εναντίον του γιατρού δε με βοηθάει τη στιγμή που προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου για να βοηθησω το σκυλί μου. Ευχαριστώ και πάλι.
 
  • Like
Reactions: LaCat and SHIRO


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3