Γέννα κουταβιών Μαλινουά


Status
Κλειδωμένο θέμα

phgouli

Banned
Banned
28 Ιουλίου 2016
1
0
Zakynthos
Καλησπέρα σε όλους.

Καθότι νέα στο φόρουμ,δεν ήξερα αν θα έπρεπε να ανοιξω εδώ ένα νεο thread ή στις ομάδες.
Πάμε λοιπόν!

Έχουμε ένα Βέλγικο Μαλινουά περίπου 2 χρονών που την ζευγαρώσαμε με ένα καθαρόαιμο. Την πρώτη φορά που γέννησε πριν 6-7 μήνες περίπου έκανε 6 κουταβάκια από τα οποία επιβίωσαν μόνο 2.

Την πρώτη μέρα,αφού γέννησε,βρήκαμε εντόσθια ελούθε και πανικοβληθήκαμε μην ξέροντας τι έγινε.
(Σημ: η σκύλα γέννησε έξω στην αυλή σε δικό της χώρο) Λέγαμε λοιπόν,μη τυχόν κάτι να έφαγε το κουτάβι,ώσπου την επόμενη την πετύχαμε να τρώει άλλα 2. Τότε σιγουρευτήκαμε οτι και το πρώτο το έφαγε.
Ε,με τα πολλά τις πήραμε τα υπόλοιπα και ευτυχώς τώρα βρίσκονται με τις νέες τους οικογένειες:D

Πηγαίνοντας στον κτηνίατρο μας είπε πως ίσως να μην έχει το ένστικτο της μάνας και καλό θα ήταν να κάνουμε στείρωση να μην συμβεί πάλι

Έλα όμως που γέννησε και δεύτερη φορά χωρίς να το θέλουμε!!Ουσιαστικά,μας την έκανε ο κοπράκος μας που έχουμε και φροντίζουμε και γέννησε πάλι 6 κουταβάκια.

Μας έτρωγε η αμφιβολία,αν θα τα κρατήσει ή θα τα φάει πάλι. Τελικά,δυστυχώς έφαγε 1.:eek:
Μέχρι τώρα που τα κουταβάκια είναι 8 ημερών,όλα βαίνουν σχετικά καλά με την εξαίρεση οτι η σκύλα έχει αρχίσει να παίρνει ένα συγκεκριμένο κουτάβι και να το κάνει βόλτες, να το παρατάει όπου βρεί και γενικά να έχει μια παράξενη συμπεριφορά.:confused:

Δεν θέλουμε να τις τα πάρουμε τα κουταβάκια γιατί θηλάζουν ακόμα και μόνο κακό μπορεί να τους κάνουμε αν τα χωρίσουμε από την μάνα τους

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; o_O
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Καθότι νέα στο φόρουμ, καλό θα ήταν, να διαβάσεις τους κανονισμούς, πριν ανοίξεις θέμα :mad:
 
  • Like
Reactions: byroncity and vkop


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
βασικα πρεπει να κανετε το εξης...καθε φορα που την βαζετε να γενναει ,να εχετε ετοιμα μερικα φρεσκα κουταβακια απο καποια αλλη γεννα ασχετη,που να μην τα χρειαζονται και με το που βγαζει τα δικα της να της αμολατε τα ετοιμα για φαγωμα...

κριμα ειναι να πηγαινουν τσαμπα τα δικα σας κουταβια...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
To πλατύ χαμόγελο εκεί που βλέπετε τη σκύλα να τρώει τα κουτάβια, όλα τα λεφτά...
 




Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Παιδια προτεινω να κοψετε τις ειρωνειες μηπως σωθει κανενα κουταβι, μηπως σ αυτο το κουταβι βρεθει μια σωστη οικογενεια και μηπως πεισετε την @phgouli να στειρωση τη σκυλα....Παιδια εσεις πειτε αυτα που ειναι σωστα και αιτιολογηστε και αν δε σας ακουσει ειναι αξια της μοιρας της και αξια περιφρονησης....Το κακο ειναι οτι την πληρωνουν τα σκυλακια.
Εγω ειμαι ασχετος σ αυτο το θεμα και γι αυτο δεν μπορω να προσφερω κατι αλλα οποιος ξερει κατι ας μην το κραταει για τον εαυτο του.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Παρτης τα και θηλαζε τα εσυ...
Καλη η προσπαθεια σου παντως, αλλα δεν πειθεις!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ορίστε κ ενα τρολ λιγο εξω απο τα τετρημενα. Παλι με γέννες αλλα οσο να πεις εβαλε φαντασία...ας αναγνωρίσουμε τη προσπαθεια...

Κ οπως θα ελεγε...ξερετε ποιος...νεφελακι εσυ;;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@Dias2 εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου, να σωθούν τα κουτάβια αυτά. Μακάρι να μην σωθεί κανένα. Η μάνα τους, δείχνει να ξέρει καλύτερα. Ούτε με ενδιαφέρει να βρεθούν σπίτια, για όσα απομείνουν. Υπάρχουν 100άδες άλλα κουτάβια γύρω μας, που έχουν τις ίδιες και χειρότερες ανάγκες.

Νοιώθεις ότι είσαι άσχετος λες και δεν μπορείς να προσφέρεις. Ως άσχετος όμως, πως κρίνεις τα σχόλια των υπολοίπων, ως ειρωνικά;

Μην μου απαντήσεις. Δεν το χρειάζομαι.
Το μόνο, ότι κακώς ποστάρουν και οι υπόλοιποι. Ετσι κι αλλιώς, το θέμα, θα αυτοκαταστραφεί. Τσάμπα σάλιο.
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
@Dias2 εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου, να σωθούν τα κουτάβια αυτά. Μακάρι να μην σωθεί κανένα. Η μάνα τους, δείχνει να ξέρει καλύτερα. Ούτε με ενδιαφέρει να βρεθούν σπίτια, για όσα απομείνουν. Υπάρχουν 100άδες άλλα κουτάβια γύρω μας, που έχουν τις ίδιες και χειρότερες ανάγκες.

Νοιώθεις ότι είσαι άσχετος λες και δεν μπορείς να προσφέρεις. Ως άσχετος όμως, πως κρίνεις τα σχόλια των υπολοίπων, ως ειρωνικά;

Μην μου απαντήσεις. Δεν το χρειάζομαι.
Το μόνο, ότι κακώς ποστάρουν και οι υπόλοιποι. Ετσι κι αλλιώς, το θέμα, θα αυτοκαταστραφεί. Τσάμπα σάλιο.
Κριμα με την απαντηση σου με αποστομωσες και δεν γινεται να κανουμε συζητηση. Βεβαια αλλο κυρος σου δινουν εσενα τα 25.000 + μυνηματα και αλλο κυρος τα 100 δικα μου. ;)
Επισης εγω ξερω ποτε τα σχολια ειναι ειρωνικα και ποτε οχι αν εσυ δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις δικο σου προβλημα! Τεσπα εγω εκανα την προσπαθεια μου εσεις συνεχιστε να κανετε επιθεση στα νεα μελη που δεν ειναι τοσο κυνοφιλοι οσο εσεις που εχετε χιλιαδες μυνηματα και 10 χρονια στο φορουμ και που γεννηθηκατε ως παντογνωστες και δεν εχετε κανει ποτε λαθη ! ;)
 
  • Like
Reactions: Dogo95


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
.............θα δεχτω οτι εισαι ενας απλος ανθρωπος που πραγματι υπαρχει κ ζηταει την βοηθεια μας κ θα απαντησω...
εαν παλι εισαι τρολ με γεια σου με χαρα σου...

1) Η σκυλα ειναι 2 χρονων...γεννησε πριν 6-7 μηνες την πρωτη φορα...+2 μηνες και κατι ψιλα η εγκυμοσυνη δλδ ηταν?ποσο οταν γκαστρωθηκε?...λιγοτερο απο 1,5...δλδ δεν ειχε καν τελειωσει με την δικη της αναπτυξη,την σωματικη παντα...για την συναισθηματικη ουτε καν θα το αναλυσω...
κ γεννησε εξω μονη της διχως επιβλεψη...
για μενα προσωπικα,την καταστρεψατε....
μου κανει εντυπωση που επιβιωσαν κ αυτα τα 2...ζωη να χουν...

2)Ο κτηνιατρος παιζει να εχει κ απολυτο δικαιο...

3) Εαν δεν θελετε να εχετε κ 3η κ 4η κ παει λεγοντας γεννα προτεινω ειτε την θηλυκια ειτε τον κοπρακο,καποιον τεσπα,μη πω κ τους δυο, αφου δεν μπορειτε να τους επιτηρειτε,να στειρωθουν

4) Εαν βγαλουμε εκτος τον παραγοντα της απειριας της (που πλεον δεν ειναι) κ το οτι μπορει απλα να μην τα γουσταρει,να μην το χει βρε αδελφε,παιζει παντα κ το ενδεχομενο το κουταβι που εφαγε ή αυτο που γυροφερνει τωρα να χει καποια ασθενεια κ στην προσπαθεια της να προστατευσει την υπολοιπη ομαδα να τα σκοτωνει.

Η μονη λυση οποτε ειναι α) τα φερνετε μεσα κ τα ειναι υπο την επιβλεψη σας (τους πατε ολους μαζι κ μια βολτα απτον κτηνιατρο) β) τα παιρνετε,τα ταιζετε με φορμουλα για κουταβια ανα 3ωρο (μαζι με ολα οσα συνεπαγεται αυτο για το ανοσοποιητικο τους),φροντιζετε να ναι ζεστα ή δροσερα αναλογως τις εκαστοτε αναγκες τους,τους τριβετε κιολας με ενα βαμβακι στην κοιλιτσα για να τα κανουν γιατι μονα τους γιοκ κ υπομονη κ αγιος ο Θεος ...υπαρχει βεβαια παντα κ το γ) τα αφηνετε στην τυχη τους κ στην μανα τους κ οτι γινει εγινε...

Αυτα...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα