έντονο γάβγισμα σε ξένους χωρίς εμφανή αιτία


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Θέλω τη γνωμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί πολύ και δεν ξερω πως να αντιμετωπισω. Ο σκυλακός μας, ημιαιμός ποιμενικός, περί τα 30 κιλά, 20 μηνών στειρομένος γαβγιζει εντονα αγνωστους χωρις εμφανη αιτία.
Από μικρό γάβγιζε ανθρώπους με μπαστουνι, πατεριτσες καπέλα.... Αυτά τα αντιμετωπισαμε γιατι μπορουσαμε να καταλαβουμε την αιτια οποτε φροντισαμε να εξικιωθει με αυτα τα πραγματα.
Το θεμα ειναι οτι ενω το σκυλι δεν εχει γενικά θεμα με την πολυκοσμία, μπορει να περάσει απο πολυσυχναστους δρομους χωρίς κανένα προβλήμα, κάποια στιγμή θα διαλέξει έναν και θα του γαβγισει πολυ εντονα. Μενουμε στο κέντρο της πόλης, οποτε από μικρό σε μερη με κόσμο εβγαινε, δεν ειναι οτι βλέπει αγνωστους σπανια....
Το κορυφαίο το έκανε εχθές. Συναντησε ένα ζευγάρι που μένει στην πολυκατοικία μας τους οποίους τους ξέρει από μωρο και ποτε δεν τους εχει γαβγίσει. Μαλιστα οι συγκεκριμένοι τον αγαπανε κιόλας. Απλώνει ο κύριος χερι και τον χαιδευει, ολα καλα. Κανει και η κυρία να απλώσει χέρι και μας ακουσε όλη η γειτονια! Τρομαξε η γυναικα!!! και για να τρομάξει αυτή που και τον ξερει και τον συμπαθει, φανταστειτε τι παθαινουν οι αγνωστοι.
Αυτο το κανει συχνά. Να ειναι δυο μαζι να τον χαιδεψει ο ενας και οταν παει ο δευτερος να γαυγισει!
Μη φανταστειτε οτι γαβγιζει οταν απλωνουν χερι. Γαβγιζει και χωρις να τον ενοχλήσει κανεις, ετσι επειδη ειδε καποιον.
Τι κανουμε? Τον μαλωνουμε? και πως τον μαλωνουμε? τον αγνοουμε? πιανουμε κουβεντα με τον εχθρο να καταλαβει οτι δεν συντρεχει λογος?
Πραγματικά δεν ξερω καθόλου πως να το αντιμετωπίσω. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!
 




druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Τον βρήκαμε οταν ηταν μωρό σε ενα χωράφι μοναχό του. Πρέπει να ήταν κατι λιγοτερο απο δυο μηνών.... Στειρώθηκε περιπου ενος ετους, τον Ιανουάριο που μας περασε, αρα εχουν περάσει 6 μήνες γεμάτοι.
Και μιας και ρωτάς, να σας πω δυο λόγια μπας και χρησιμέυσουν πουθενα. Το σκυλι ειναι μαζί μας μεσα σε μικρό διαμερισμα. Κοιμαται διπλα μας. Τον παιρνουμε μαζι διακοπες κτλ. Με τα παιδια και τα κουτάβια ειναι πολυ υπομονετικός. Πολυ παιχνιδιαρης με αλλα σκυλια. Σπανια θα γαβγισει αλλο σκυλι, συνηθως πιο μεγαλοσωμο απο αυτον, και θα το κάνει από την αρχή. Δηλαδη δεν θα τσακωθει εκει που παιζει. Απαραιτητως γαβγιζουμε ακιτα και τσοου τσοου
 






druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
ωραια...μπορεις να ξεχωρισεις ποτε ο σκυλος σου γαβγιζει επιθετικα και ποτε αμυντικα?
xm... αυτό δεν το είχα σκεφτεί.. πρώτος σκύλος βλέπεις και μαλιστα από τη μια μέρα στην άλλη οποτε ολα τα μαθαινουμε στην πορεία.
Δεν είμαι σίγουρη.... Σγουρα δεν γρυλίζει και δεν δειχνει δόντια.... κάνει ελαφρά κινηση προς το αντικειμενο της οργής αλλα οχι να ορμήσει κιόλας. Πιο πολυ μοιζει νομιζω να λέει "μην πλησιαζεις" παρα "θα σε φαω ζωντανο!!"

Εσείς και όλος ο υπόλοιπος σκυλοπληθυσμός :LOL:
Τι σας έχουμε κάνει ήθελα να 'ξερα :(
έλα μου ντε? και εγω απορία το έχω? ήταν 4 μηνών και καθόταν στο πάρκο. ερχεται ενα επίσης 4 μηνών ακίτα, περιχαρές και πανεμορφο και καθεται διπλα του. Γυρνάει ο δικός μου κάνει ένα γκρρ και σηκώνεται και φεβγει. εκτοτε δεν συμπαθησε ποτε κανένα ακίτα. Επίσης μικρος ειχε ενα τεραστιο τσου για φιλο, εδω της γειτονιας. Εκτος από αυτόν, ολα τα άλλα τα γαβγιζει!!!
 
  • Like
Reactions: elpinor


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Θέλω τη γνωμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί πολύ και δεν ξερω πως να αντιμετωπισω. Ο σκυλακός μας, ημιαιμός ποιμενικός, περί τα 30 κιλά, 20 μηνών στειρομένος γαβγιζει εντονα αγνωστους χωρις εμφανη αιτία.
Από μικρό γάβγιζε ανθρώπους με μπαστουνι, πατεριτσες καπέλα.... Αυτά τα αντιμετωπισαμε γιατι μπορουσαμε να καταλαβουμε την αιτια οποτε φροντισαμε να εξικιωθει με αυτα τα πραγματα.
Το θεμα ειναι οτι ενω το σκυλι δεν εχει γενικά θεμα με την πολυκοσμία, μπορει να περάσει απο πολυσυχναστους δρομους χωρίς κανένα προβλήμα, κάποια στιγμή θα διαλέξει έναν και θα του γαβγισει πολυ εντονα. Μενουμε στο κέντρο της πόλης, οποτε από μικρό σε μερη με κόσμο εβγαινε, δεν ειναι οτι βλέπει αγνωστους σπανια....
Το κορυφαίο το έκανε εχθές. Συναντησε ένα ζευγάρι που μένει στην πολυκατοικία μας τους οποίους τους ξέρει από μωρο και ποτε δεν τους εχει γαβγίσει. Μαλιστα οι συγκεκριμένοι τον αγαπανε κιόλας. Απλώνει ο κύριος χερι και τον χαιδευει, ολα καλα. Κανει και η κυρία να απλώσει χέρι και μας ακουσε όλη η γειτονια! Τρομαξε η γυναικα!!! και για να τρομάξει αυτή που και τον ξερει και τον συμπαθει, φανταστειτε τι παθαινουν οι αγνωστοι.
Αυτο το κανει συχνά. Να ειναι δυο μαζι να τον χαιδεψει ο ενας και οταν παει ο δευτερος να γαυγισει!
Μη φανταστειτε οτι γαβγιζει οταν απλωνουν χερι. Γαβγιζει και χωρις να τον ενοχλήσει κανεις, ετσι επειδη ειδε καποιον.
Τι κανουμε? Τον μαλωνουμε? και πως τον μαλωνουμε? τον αγνοουμε? πιανουμε κουβεντα με τον εχθρο να καταλαβει οτι δεν συντρεχει λογος?
Πραγματικά δεν ξερω καθόλου πως να το αντιμετωπίσω. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!
Σε πρωτη φαση δεν πρεπει να αφηνεις το σκυλο σου να τον χαιδευουν αγνωστοι...ιδιως οχι στο κεφαλι.Οτι τον αγαπανε οι γειτονες και τον ξερουν ειναι δικη σου αποψη οχι του σκυλου.Μεχρι τωρα ηταν κουταβι και η συμπεριφορα του ηταν διαφορετικη και λογικο να ηταν ποιο φιλικος (αν και η στειρωση μπορει να επηρεασε την ωριμανση του).Σε καμια περιπτωση δεν τον μαλωνεις..ο σκυλος κανει οτι τον διαταζει η φυση του..απλα να εχεις τα ματια σου δεκατεσσερα με τους αγνωστους.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
σορρυ για την καθυστερηση...

κατα τα φαινομενα λοιπον ο σκυλος ειναι αμυντικος...

το σκηνικο με την κυριουλα δεν λεει απολυτως τιποτα,διοτι 1002 λογοι μπορει να συνεβαλλαν στην αντιδραση του,με εναν απο αυτους να ειναι οτι μπορει η κυριουλα,εαν το επιτρεπει η ηλικια της,να ειχε περιοδο και ο σκυλακος απλως να αντεδρασε στην οσμη...

περαν αυτων,εχε υπ οψιν τα σκυλια ακουουν και μυριζουν σε επιπεδα που ο εγκεφαλος μας αδυνατει να αντιληφθει...

εφ οσον το γαβγισμα αφορα συγκεκριμενες, λιγες, μοναδες,ειτε ανθρωπων,ειτε ζωων,χωρις καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο,τοτε δεν υπαρχει λογος ενασχολησης...

οπως "εσυ" δεν γουσταρεις συγκεκριμενους ανθρωπους,η φασεις,ετσι και ο σκυλος σου δεν γουσταρει κατα το δικο του δοκουν...
 
  • Like
Reactions: dnassib


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Σε πρωτη φαση δεν πρεπει να αφηνεις το σκυλο σου να τον χαιδευουν αγνωστοι...ιδιως οχι στο κεφαλι.... δικη σου αποψη οχι του σκυλου..
Το οτι τον αγαπάνε δεν το λέω επειδή θεωρώ οτι ο σκύλος οφείλει να το ξέρει. Αλλά θεωρώ οτι το αισθάνεται. Το ότι γαβγίζει τον κύριο του πρώτου που τον λοξοκοιτάξει και κάθε φορά και με ρωτάει τι θα γίνει με το κ@λοσκυλο, δεν το θεωρώ άξιο περιέργειας όπως το να γαβγίζει την εν λόγω κυρία που την έχει δει ένα εκατομμύριο φορές, μπαίνει μαζί της στο ασανσέρ κτλ.
Τον σκύλο γενικά δεν αφήνω όποιον να ναι να τον χαϊδεύει, αν και ο κόσμος είναι ηλίθιος και δεν ρωτάει πολλές φορές. Αν γαβγίσει σε κάποιον τέτοιο πάλι δεν το θεωρώ περίεργο.
Προσπαθώ να εξηγήσω οτι δεν έχω (νομίζω) παράλογες απαιτήσεις από το ζωντανό.

το σκηνικο με την κυριουλα δεν λεει απολυτως τιποτα,διοτι 1002 λογοι μπορει να συνεβαλλαν στην αντιδραση του,με εναν απο αυτους να ειναι οτι μπορει η κυριουλα,εαν το επιτρεπει η ηλικια της,να ειχε περιοδο και ο σκυλακος απλως να αντεδρασε στην οσμη...
Το θέμα περίοδος και οσμή το είχα σκεφτεί και εγώ, γιατί κάποια εποχή γάβγιζε κυρίως κοριτσάκια. Αλλά έτυχε και ρώτησα κάμποσες, και δεν... Τουλάχιστον δεν είναι το πατερν, μπορεί κάποιες να ήτανε...

οπως "εσυ" δεν γουσταρεις συγκεκριμενους ανθρωπους,η φασεις,ετσι και ο σκυλος σου δεν γουσταρει κατα το δικο του δοκουν...
Κατανοητό, αλλά γαβγίζει ανθρώπους από απόσταση, χωρίς να του έχουν δώσει σημασία.
Σήμερα, με το που βγήκαμε το πρωι είναι στα 5 μέτρα μια κυρία. Την ξέσκισε στο γαύγισμα. Αυτή πάλι ψύχραιμη του έστελνε φιλάκια και προσπέρασε. Λίγο πιο κάτω αρχίζει πάλι απο απόσταση και με παρκαρισμένο αυτοκίνητο ενδιάμεσα να γαβγίζει έναν κύριο. Αυτός ατρόμητος ήρθε να τον χαϊδέψει και ο δικός μου πήγε και του μύριζε τα πόδια και μετά του έκανε και χαμόγελα. Αλλά τον γάβγισε και λιγο.... "Εχω και εγω " μου λέει το θύμα...
Μήπως κάποια απο τα γαβγίσματα του είναι ενθουσιασμός?

τι κάνω εγώ όμως, συνεχίζω το περπάτημα σαν να μην τρέχει τίποτα? του λέω πάμε και τον τραβάω προς την κατεύθυνση που πάμε? και αν τα στυλώσει? γιατί προφανώς αν δεν ανταποκριθεί στο ελαφρύ τράβηγμα στο λουρί δεν σκοπεύω να τον σύρω...
μπορεί να είναι και φάση που περνάει? γιατί έχω την αίσθηση οτι γίνεται όλο και χειρότερο....

συγνώμη για το μακροσκελές .... αλλά προσπαθώ να είμαι οσο το δυνατόν αναλυτική
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά συνεχίζω το περπάτημα αγνοώντας την ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα την τραβήξω. Οπότε και ακολουθεί. Και η δικιά μου ώρες ώρες γαβγίζει χωρίς εμφανή για μένα λόγο. Τώρα για τις δυο συγκεκριμένες περιπτώσεις, ίσως της γάβγιζε πολύ μιας και η άλλη του έστελνε φιλάκια. Του ενίσχυε εκείνη τη στιγμή ό,τι ένιωθε (είτε νεύρα, είτε ενθουσιασμό). Με τον κύριο οκ προσωπικά το θεωρώ φάουλ του που πλησίασε ένα σκύλο που του γάβγιζε. Το ότι έχει σκύλο δεν σημαίνει ότι ξέρει και τον δικό σου. Και αν το είχε θεωρήσει ο σκυλάκος σου προσβολή; Και αν το έπαιρνε ως απειλή; Μπορεί όλο αυτό να είναι της ηλικίας. Γενικά όπως σου είπαν και από πάνω μην μαλώνεις, μην δίνεις σημασία στο όλο γεγονός, απλά τράβα και συνέχισε το δρόμο σου.
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
οκ, θα δοκιμάσω αυτήν την τακτική μπας και δούμε προκοπή... γενικά είναι καλόβολο σκυλάκι και είναι κρίμα να προκαλεί τον πανικό...
και εγώ δεν καταλαβαίνω τα θάρητα που έχουν με τα ξένα σκυλιά και δεν καταλαβαίνω και το γιατί. Γιατί πχ η κάθε τρελή κάνει χαρουλες στο σκύλο μου απο το απέναντι πεζοδρόμιο και άλλα κουλά. Αλλά όλους αυτούς δεν μπορώ να τους αλλάξω, οπότε μένει να μάθω στο σκύλο να μη δίνει σημασία....
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όσο για τα θάρητα θα τα βλέπεις συχνά. Προχθές το βράδυ πχ την είχα βγάλει βόλτα, περνάμε δίπλα από ένα τραπέζι, λέει μια κυρία τι ωραίο σκυλάκι, επιβραδύνουμε κι εμείς και εκείνη επειδή ήθελε να τη χαϊδέψει σπρώχνει δυνατά την καρέκλα προς τα πίσω και σηκώνεται απότομα. Η μικρή βέβαια κατατρόμαξε και άρχισε να γαβγίζει πηγαίνοντας από πίσω μου. Ευτυχώς το κατάλαβε γρήγορα και ξανακάθισε μαλακα και την άφησε να τη μυρίσει. Τα παιδάκια είναι τα πιο "επικίνδυνα" με την ταχύτητα που πλησιάζουν, τις τσιρίδες κλπ. Προσωπικά, όταν βλέπω κάποιον με τέτοιες προθέσεις, βάζω την Άμπυ στο κάτσε, σταματάω τον άλλο και του λέω να αφήσει τη μικρή να τον πλησιάσει αν δεν θέλουμε απρόοπτα. Ευτυχώς με ακούνε
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
με τα παιδιά που είναι και το μεγάλο μου άγχος μέχρι τώρα είναι άψογος!
εσένα τουλάχιστον φοβάται και έρχεται πίσω σου. το δικό μου το καμάρι προτάσσει το μπόι του να με φυλάξει από το κακό!
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όταν είναι από φόβο ή/και ξαφνιάζεται από απότομη κίνηση ναι μπαίνει από πίσω μου. Όταν τα παίρνει με κάποιον/κάτι τότε επιχειρεί να βγει μπροστά αλλά δεν την αφήνω. Τη βάζω δίπλα μου και απομακρυνόμαστε
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Να πω κι εγω τα δικά μου :)

Tα σκυλιά μπορεί να αντιληφθούν πράγματα που εμείς δεν μπορούμε κι επίσης μπορεί να τα ενοχλήσουν πράγματα που δεν τα προσέχουμε.

Μια ανεπαίσθητη κίνηση του σώματος κάποιου, ενα τίκ, κάτι που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα στην όψη κάποιου, μπορεί να προξενήσουν την προσοχή του σκύλου μας.

Ενα βλέμμα, που δεν το θεωρούμε αξιόλογο για αυτά μπορεί να είναι σημαντικό.

Ανθρώπους που δεν χωνεύουν τα σκυλιά, ακόμα κι αν χαμογελάνε με ψεύτικα χαμόγελα, τον αντιλαμβάνονται πολύ γρήγορα (εχω προσωπικό παράδειγμα).

Αφήνω στην άκρη τα προφανή, όπως κάποια περίεργη οσμή που μπορεί να έχει κάποιος πάνω του, είτε απο άλλο ζώο είτε απο οποιαδήποτε άλλη ουσία.


Γενικά εκτός απο το επιθετικό ή το αμυντικό γαύγισμα, θεωρώ οτι υπάρχει και το ενημερωτικό γαύγισμα προς τα υπόλοιπα μέλη της αγέλης του (εμάς), του τύπου "παιδιά ελάτε να δείτε κάτι περίεργο"
 




druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
τι να σου πω ρε sea-mol... στειρωθηκε ενός έτους, σχεδόν κουτάβι ακόμα, νομίζω πως όχι... τουλάχιστον όχι τόσο έντονα
 
  • Like
Reactions: sea-mol


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειχε σχεδον την ιδια συμπεριφορα ο προηγουμενος σκυλος μου. Στην ιδια ηλικια, δοκιμαζε πού τον παιρνει να κανει μλκ. Να κυκλοφορουμε αναμεσα σε πυκνο κοσμο κ να ειναι κυριος. Να καθομαστε σε παγκακι και να περνα ενας ή δυο ανθρωποι απο εκει, να ορμα.

Προσωπικα, τον μαλωνα. Ενα δυνατο, αυστηρο ΟΧΙ και τελος. Τον πηγαινα συνεχως σε μερη με λιγα ατομα, καθομασταν καπου, ειχα κ λιχουδιες κ του αποσπουσα την προσοχη μολις περνουσε καποιος. Εστηνα σεναρια με φιλους. Καθομασταν σε παγκακι, τον εδενα εκει, εδινα εντολη "κατσε" κ απομακρυνομουν. Μετα απο λιγο, ερχοταν φιλος, τον αγκαλιαζα και χαλαρα, χωρις να δινουμε σημασια στον σκυλο, πηγαιναμε προς το μερος του. Οταν ηταν ηρεμος, αφηνα να τον μυρισει. ΠΟΛΥ επιλεχτικα αφηνα να τον χαιδεψουν. Οταν δεν μπορουσε καποιος φιλος, ρωτουσα καποιον ξενο, τι ωρα ειναι, ή αν ξερει καποια οδο. Δεν πλησιαζαμε τον σκυλο. Αρκουσε που μιλουσα σε καποιον.

Αν περπατατε και γαυγιζει σε καποιον απο μακρια, μαλωσε τον σταθερα και συνεχισε την πορεια σου. Δεν σε νοιαζει να αποδειξεις σε κανεναν οτι ο σκυλος σου ειναι καλος και να μην ντρεπεσαι για τη συμπεριφορα του. Ειναι μικρος 20 μηνων κ θα τον δουλευεις πολυ καιρο ακομα.

Ακομα και γαυγισμα ενθουσιασμου να ειναι, δεν το θελουμε. Δεν γινεται να κανει ετσι οποτε θελει ο ιδιος. Του μαθαινεις να συγκρατει τον εαυτο του. Αρκει να βγαινει αρκετες βολτες, να ξεδινει. Αν το σκυλι βγαινει μια φορα ή λιγη ωρα, η συμπεριφορα του μπορει να οφειλεται σε ενταση.

Με τον καιρο ηρεμησε. Σταθερη συμπεριφορα να εχεις κ να δειχνεις αταραχος/η.
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
ευχαριστώ,
η αλήθεια είναι οτι τον τελευταίο καιρό λόγο συνθηκών μειώθηκε κάπως η βόλτα και η δραστηριότητα. Μπορεί να συνετηνε και αυτό στην έξαρση του γαβγίσματος. Άντε να δούμε στις διακοπές που θα είναι έξω όλη μέρα τι ψάρια θα πιάσει...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μια χαρά τον κόβω τον σκυλάκο σας!
Μην ψάχνεται να βρείτε αιτία και στο παραμικρό! Μπορεί σε κάτι αν ενέδωσε εκείνη την στιγμή!

Εσείς και όλος ο υπόλοιπος σκυλοπληθυσμός :LOL:
Τι σας έχουμε κάνει ήθελα να 'ξερα :(
Δεν μας έχετε κάνει κάτι, απλώς φταίει η...άγνοια της φυλής!:ROFLMAO:
Κάθετι το πλησιάζει με τόσο κυριαρχικότητα που απορείς!
Μα κοντό είναι, μα ψηλό, μα κυριαρχικό να είναι το άλλο το ίδιο και το αυτό!
Συναίσθηση δεν έχει η φυλή σας...:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Πάλι καλά που διαθέτετε πολύ τρίχα και δεν μπορεί να φτάσει άνετα το δόντι στο κρέας!

Άντε τα Akita να το καταλάβω, έχουν και μία Χ σωματική διάπλαση. Το Chow chow που πάει?:D:cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3