amstaff κουταβι διατροφη.


29 Ιουλίου 2016
7
0
37
Καλησπερα σας,
Ειμαι νεα στο φορουμ κ εκρινα απαραιτητο να γραφτω για να λαβω οσο δυνατον περισσοτερες πληροφοριες και συμβουλες για την καλυτερη αναπτυξη και φροντιδα του μικρου μου jake. Ειναι ενα amstaffακι ασπρομαρο, 2,5 μηνων. Τον ταηζω ξηρα τροφη για κουταβια μαρκας trakker με κρεας χοιρινο 30%, λαδια κ λιπη 20%, σιταρι,καλαμποκι,πουλπα ζαχαροτευλων,ολιγοσακχαριτες φρουτων κ μαγια.αυτα τουλαχιστον γραφει στην κακη μεταφραση π εχει επανω. Θα ηθελα να μ πειτε αν την γνωριζεται κ αν ειναι πληρης σε αυτα που χρειαζεται ο μικρουλης μου. Επεισης θα ηθελα να μου προτεινεται καποια βιταμινη η συμπληρωμα αν χρειαζεται. Κατι το οποιο με απασχολει αρκετα ειναι οτι μου ειπαν οτι αυτα τα σκυλια βγαζουν δερματικες παθησεις. Πως θα μπορουσα να το αποτρεψω?ειναι εφικτο?
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
αν καθεται καλα του κουταβιου, τριχα κοπρανα ανασα και λοιπα ειναι οκ, την τρωει και με ορεξη και εχει αναπτυξη κρατα τη..
σαφες συμπερασμα αν δεν δοκιμασεις μια τροφη δν μπορεις να εχεις μιας και σε καθε σκυλο επιδρα διαφορετικα. Η δικη μου αποψη ειναι να μην δωσεις καποιο συμπληρωμα, αν το κουταβι αναπτυσσεται σωστα, αν χρειαζεται κατι περισσοτερο το κουταβι ειναι γλουκοζαμινη+χονδροιτινη η οποια υπαρχει στην τροφη σου, αν θες να δωσεις εξτρα υπαρχουν στο εμπορια συμπληρωματα, ωμο μοσχαρι αραια και που, καμια σαρδελιτσα ολοκληρη, αυγα με το τσοφλι θα μπουσταρουν το κουταβι.
 
  • Like
Reactions: christina.jake


29 Ιουλίου 2016
7
0
37
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οντως ο μικρουλης την τρωει μια χαρα. Ηθελα να μαθω και για τις δερματικες παθησεις κ αν μπορω να κανω κατι για να το αποτρεψω. Απο τι προκαλουνται?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλησπερα,να χαιρεσαι τον Jake σου:)

Το λιγοτερο που θα με απασχολουσε θα ηταν τα δερματικα,οχι οτι δεν εχουν και αυτα την σημασια τους.
Η φυλη εχει σοβαροτερα προβληματα οπως
Παρεγκεφαλιδικη αταξια,προοδευτικη ατροφια του αμφιβληστροειδους,υποθυρεοειδισμος,συγγενη καρδιοπαθεια κλπ

Οπως καταλαβαινεις εχει μεγαλη σημασια η πηγη αποκτησης του κουταβιου.
 
  • Like
Reactions: cygor


29 Ιουλίου 2016
7
0
37
Γνωριζω τον πατερα του ο οποιος ειναι 2 χρονων κ ειναι υγειεστατος εκτος απο τα δερματικα π εχει. Η μαμα του υγειης κ αυτη απο οτι μου ειπε ο φιλος που μου τον εδωσε (ιδιοκτητης του πατερα και πολυ καλος και ενημερωμενος). Οσων αφορα τις ασθενειες:
Υπαρχουν εξετασεις που μπορω να κανω για να δω αν εχει τασεις για παραεγκεφαλιδικη αταξια η οποιαδηποτε αλλη ασθενεια που
προανεφερες?
 




29 Ιουλίου 2016
7
0
37
Ειλικρινα καταλαβαινω οτι απ την στιγμη που θες να παρεις ενα σκυλι θα απευθυνθεις σε εκτροφεις οπως εκανα κ εγω με την οικογενεια μου στο προηγουμενο σκυλι που ειχαμε,ενα ροτβαιλερ. Αν ειχα την δυνατοτητα να αγορασω σκυλι
εννοειτε οτι θα επελεγα να παρω απο εκτροφεα. Τον jake τον ειδα κ τον ερωτευτηκα ομως! Κ προσπαθω να μαθω τι μπορω να κανω για να του εξασφαλισω υγειης αναπτυξη κ ζωη! Γιαυτο και γραφτηκα στο φορουμ...!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς από εκτροφέα, τότε κάνουμε υπομονή μέχρι να μαζέψουμε το απαραίτητο πόσο ή προχωράμε σε διάσωση. Δόξα τω Θεώ, από αδέσποτα ένα σωρό. Η απόκτηση από byb δεν δικαιολογείται ούτε με έρωτα ούτε με ανυπομονησία ούτε με οικονομική δυσχέρια. Μόνο από άγνοια δικαιολογείται αλλά από ότι παραδεχτήκατε δεν έχετε τέτοια.
 


29 Ιουλίου 2016
7
0
37
Δεν εχω αγνοια αλλα δεν εχω κ γνωσεις. Κ ωραια,ας υποθεσουμε οτι δεν επερνα εγω αυτο το κουταβι που καλως η κακως γεννηθηκε απο δυο σκυλια που παρθηκαν απο εκτροφεις,ποια η τυχη του? Η θα το επερνε καποιος αλλος η τι? Δν θελω ουτε να φανταστω! Συγχωρεστε με αν εκανα λοιπον τοσο κακο κ αν εξακολουθω να κανω με το να ρωταω πως μπορω να εξασφαλησω την υγειη εκβαση της ζωης του! Το θεμα νομιζω δν ειναι απο που κ απο τι στην παρουσα φαση. Το σκυλι το πηρα κ δν νομιζω να εκανα κατι κακο!ουτε ειμαι η μοναδικη! Δν ηξερα παντως οτι δικαιωμα συμβουλων στο φορουμ εχουν μονο εκεινοι που πηραν απο εκτροφειο η εσωσαν καποιο σκυλακι απ το δρομο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Απο τη δικη σου μερια μπορεις να φροντισεις για την διατροφη του,την αποπαρασιτωση εσω-εξω,την εκτονωση του,τα τσεκ απ του στον κτηνιατρο.
Το τι τρελο χωρο θα στησουν τα γονιδια του μονο αυτα το ξερουν και πανω σε αυτο δεν μπορεις να κανεις τιποτε.

Για τα υπολοιπα που γραφεις,διαβασμενα εκατονταδες φορες,δεν εχω κατι να πω....
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Αναρωτιεσαι ποια θα ηταν η τυχη αυτου του κουταβιου, αν δεν το επαιρνες εσυ.
Για τα χιλιαδες αδεσποτα κουταβια ομως που υπαρχουν εκει εξω μονα, χωρις φροντιδα απο πουθενα, δεν βλεπω να νοιαστηκες ιδιαιτερα τι θα απογινουν.
Απλα ηθελες ενα "καθαροαιμο" τζαμπα και μολις ειδες τα σκουρα πεταξες το ποια θα ηταν η τυχη του και τι καλα που εσωσες το κακομοιρο το σκυλακι.
Εγω παντως σκεφτομαι πως κανεις παρεα (επειδη ανεφερες πως ο ιδιοκτητης του αρσενικου ειναι φιλος σου) με ατομα που αν δεν εβρισκαν που να δωσουν το σκυλο, αυτος θα ειχε αμφιβολη τυχη.
Και συμβουλες στο φορουμ απο οτι εχω καταλαβει επειδη και εγω σχετικα νεο μελος ειμαι, δεν παιρνουν μονο οσοι εχουν σκυλο απο εκτροφεα, η αδεσποτο.
Παιρνουν και οσοι μπορει να απεκτησαν τον σκυλο τους με λαθος τροπο, αλλα στην συνεχεια καταλαβαν το λαθος τους και σιγουρα δεν εχουν σταση σαν και την δικη σου.
Ευχομαι παντως να μην ζευγαρωσεις εσυ τον δικο σου σκυλο ποτε και να καταλαβεις το κακο που εκανες εσυ αλλα και ο φιλος σου που ζευγαρωσε το σκυλι του.
Και να τον πεισεις να μην το ξαναεπαναλαβει.
 


29 Ιουλίου 2016
7
0
37
Αναρωτιεσαι ποια θα ηταν η τυχη αυτου του κουταβιου, αν δεν το επαιρνες εσυ.
Για τα χιλιαδες αδεσποτα κουταβια ομως που υπαρχουν εκει εξω μονα, χωρις φροντιδα απο πουθενα, δεν βλεπω να νοιαστηκες ιδιαιτερα τι θα απογινουν.
Απλα ηθελες ενα "καθαροαιμο" τζαμπα και μολις ειδες τα σκουρα πεταξες το ποια θα ηταν η τυχη του και τι καλα που εσωσες το κακομοιρο το σκυλακι.
Εγω παντως σκεφτομαι πως κανεις παρεα (επειδη ανεφερες πως ο ιδιοκτητης του αρσενικου ειναι φιλος σου) με ατομα που αν δεν εβρισκαν που να δωσουν το σκυλο, αυτος θα ειχε αμφιβολη τυχη.
Και συμβουλες στο φορουμ απο οτι εχω καταλαβει επειδη και εγω σχετικα νεο μελος ειμαι, δεν παιρνουν μονο οσοι εχουν σκυλο απο εκτροφεα, η αδεσποτο.
Παιρνουν και οσοι μπορει να απεκτησαν τον σκυλο τους με λαθος τροπο, αλλα στην συνεχεια καταλαβαν το λαθος τους και σιγουρα δεν εχουν σταση σαν και την δικη σου.
Ευχομαι παντως να μην ζευγαρωσεις εσυ τον δικο σου σκυλο ποτε και να καταλαβεις το κακο που εκανες εσυ αλλα και ο φιλος σου που ζευγαρωσε το σκυλι του.
Και να τον πεισεις να μην το ξαναεπαναλαβει.
OTE="byroncity, post: 856887, member: 16290"]Αναρωτιεσαι ποια θα ηταν η τυχη αυτου του κουταβιου, αν δεν το επαιρνες εσυ.
Για τα χιλιαδες αδεσποτα κουταβια ομως που υπαρχουν εκει εξω μονα, χωρις φροντιδα απο πουθενα, δεν βλεπω να νοιαστηκες ιδιαιτερα τι θα απογινουν.
Απλα ηθελες ενα "καθαροαιμο" τζαμπα και μολις ειδες τα σκουρα πεταξες το ποια θα ηταν η τυχη του και τι καλα που εσωσες το κακομοιρο το σκυλακι.
Εγω παντως σκεφτομαι πως κανεις παρεα (επειδη ανεφερες πως ο ιδιοκτητης του αρσενικου ειναι φιλος σου) με ατομα που αν δεν εβρισκαν που να δωσουν το σκυλο, αυτος θα ειχε αμφιβολη τυχη.
Και συμβουλες στο φορουμ απο οτι εχω καταλαβει επειδη και εγω σχετικα νεο μελος ειμαι, δεν παιρνουν μονο οσοι εχουν σκυλο απο εκτροφεα, η αδεσποτο.
Παιρνουν και οσοι μπορει να απεκτησαν τον σκυλο τους με λαθος τροπο, αλλα στην συνεχεια καταλαβαν το λαθος τους και σιγουρα δεν εχουν σταση σαν και την δικη σου.
Ευχομαι παντως να μην ζευγαρωσεις εσυ τον δικο σου σκυλο ποτε και να καταλαβεις το κακο που εκανες εσυ αλλα και ο φιλος σου που ζευγαρωσε το σκυλι του.
Και να τον πεισεις να μην το ξαναεπαναλαβει.[/QUOTE]


Ε βεβαιωνω οτι δν θα ζευγαρωσω εγω το δικο μου σκυλι. Οσο για τα αδεσποτα που μου ανεφερες δν μπορεις να ξερεις αν κ κατα ποσο εχω ενδιαφερθει κ πιστεψε με δν ειναικατι στο οποιο θα αναφερθω.

Η σταση μου ειναι καθαρα αμυντικη σε μια σχεδον επιθεση που δεχτηκα για το απο που ειναι το σκυλι. Το μονο π θελω ειναι το καλυτερο για αυτον κ γιαυτο ακριβως μπηκα εδω, για να παρω συμβουλες.

Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζα οτι υπαρχει τοσο μεγαλη επικινδυνοτητα στο να νοσησει απο καποια ασθενεια απο αυτες που μου αναφερατε, επειδη οι γονεις ειναι απο εκτροφειο κ ειναι υγειης.

Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα το ψαξω για τις ασθενειες κ την κληρονομικοτητα π εχει. Αλλα δυστυχως πρεπει να το ψαξω μονη μου γιατι δεν βλεπω να εχει κανεις την ορεξη να βοηθησει.

Anyway, ευχαριστω για ολα! Τουλαχιστον εμαθα οτι το σκυλι μου θα νοσησει στανταρ.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Δεν νομιζω να σου ειπε κανεις οτι το σκυλακι σου θα νοσησει σιγουρα, και μακαρι να ειναι υγιες για πολλα χρονια. Αλλωστε αυτο το δυσμοιρο δεν χρωσταει σε τιποτα να πληρωνει την ανευθυνοτητα αυτων που ζευγαρωσαν τους γονεις του.
Απλα οταν ενας σκυλος προερχεται απο τετοιες οτι να ναι γεννες, οπου οι γονεις, αλλα ακομα και οι προγονοι τους δεν εχουν εξεταστει αν εχουν καποια κληρονομικη ασθενεια κτλπ, ειναι πολυ πιθανο να εμφανισει καποιο προβλημα. Μπορει ομως να μην παθει και τιποτα.
Το θεμα ωστοσο για εμενα ειναι περισσοτερο ηθικο.
Σε μια χωρα οπου υπαρχουν χιλιαδες αδεσποτα που πεθαινουν απο πεινα, διψα, αυτοκινητα, φολες κτλπ καθημερινα, δεν νομιζεις οτι ειναι το λιγοτερο ανευθυνο να συνεχιζονται τετοιου ειδους γεννες?
Ειδικα απο ατομα σαν και τον φιλο σου που μονη σου δηλωσες πως το κουταβι σου θα ειχε αμφιβολη τυχη αν δεν εβρισκε καπου να το δωσει.
Επισης δεν καταλαβαινω πως περιμενεις να σε βοηθησει καποιος.
Σου εδωσαν ηδη συμβουλες για τροφη, βιταμινες, σου μιλησαν για κληρονομικες ασθενεις της φυλης.
Τι αλλο να σου πουν?
Παντως σε ενα φορουμ οπου εχει γινει χιλιες φορες η συζητηση για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου, το θεωρω τουλαχιστον προσβλητικο να μπαινει ενα καινουριο μελος και να περιγραφει πως απεκτησε τον "καθαροαιμο" σκυλο του, ενω κιολλας γνωριζε το σωστο. Αυτο ειναι το στεναχωρο.
Να ξερει καποιος το σωστο, αλλα απο βολεψη να επιλεγει το λαθος.
Παντως και παλι θα βρεθουν ατομα να σε συμβουλεψουν και πολυ καλα θα κανουν, αλλα δεν γινεται να μην σχολιαστει και το αλλο κομματι, οταν ειναι κατι που στην πλειοψηφεια μας καιει ολους εδω.
Σκεφτηκες ποτε αυτα τα κουταβια της γεννας του φιλου σου αν κατεληγαν τελικα στα σκουπιδια, πως μπορει καποιος απο εδω μεσα να τα εβρισκε και να σπαταλουσε χρονο, χρημα, ενεργεια για να τα σωσει?
Σκεφτηκες ποτε ποσοι εχουν φροντισει κουταβια παρατημενα απο ανευθυνες γεννες και εχουν φτυσει αιμα για να τα μεγαλωσουν, να τους βουν σπιτι κτλπ?
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
OTE="byroncity, post: 856887, member: 16290"]Αναρωτιεσαι ποια θα ηταν η τυχη αυτου του κουταβιου, αν δεν το επαιρνες εσυ.
Για τα χιλιαδες αδεσποτα κουταβια ομως που υπαρχουν εκει εξω μονα, χωρις φροντιδα απο πουθενα, δεν βλεπω να νοιαστηκες ιδιαιτερα τι θα απογινουν.
Απλα ηθελες ενα "καθαροαιμο" τζαμπα και μολις ειδες τα σκουρα πεταξες το ποια θα ηταν η τυχη του και τι καλα που εσωσες το κακομοιρο το σκυλακι.
Εγω παντως σκεφτομαι πως κανεις παρεα (επειδη ανεφερες πως ο ιδιοκτητης του αρσενικου ειναι φιλος σου) με ατομα που αν δεν εβρισκαν που να δωσουν το σκυλο, αυτος θα ειχε αμφιβολη τυχη.
Και συμβουλες στο φορουμ απο οτι εχω καταλαβει επειδη και εγω σχετικα νεο μελος ειμαι, δεν παιρνουν μονο οσοι εχουν σκυλο απο εκτροφεα, η αδεσποτο.
Παιρνουν και οσοι μπορει να απεκτησαν τον σκυλο τους με λαθος τροπο, αλλα στην συνεχεια καταλαβαν το λαθος τους και σιγουρα δεν εχουν σταση σαν και την δικη σου.
Ευχομαι παντως να μην ζευγαρωσεις εσυ τον δικο σου σκυλο ποτε και να καταλαβεις το κακο που εκανες εσυ αλλα και ο φιλος σου που ζευγαρωσε το σκυλι του.
Και να τον πεισεις να μην το ξαναεπαναλαβει.

Ε βεβαιωνω οτι δν θα ζευγαρωσω εγω το δικο μου σκυλι. Οσο για τα αδεσποτα που μου ανεφερες δν μπορεις να ξερεις αν κ κατα ποσο εχω ενδιαφερθει κ πιστεψε με δν ειναικατι στο οποιο θα αναφερθω.

Η σταση μου ειναι καθαρα αμυντικη σε μια σχεδον επιθεση που δεχτηκα για το απο που ειναι το σκυλι. Το μονο π θελω ειναι το καλυτερο για αυτον κ γιαυτο ακριβως μπηκα εδω, για να παρω συμβουλες.

Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζα οτι υπαρχει τοσο μεγαλη επικινδυνοτητα στο να νοσησει απο καποια ασθενεια απο αυτες που μου αναφερατε, επειδη οι γονεις ειναι απο εκτροφειο κ ειναι υγειης.

Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα το ψαξω για τις ασθενειες κ την κληρονομικοτητα π εχει. Αλλα δυστυχως πρεπει να το ψαξω μονη μου γιατι δεν βλεπω να εχει κανεις την ορεξη να βοηθησει.

Anyway, ευχαριστω για ολα! Τουλαχιστον εμαθα οτι το σκυλι μου θα νοσησει στανταρ.[/QUOTE]

θελω απλα να σου πω οτι δεν χρειαζεται να στεναχωριεσαι και να αγχωνεσαι για το αν θα νοσησει το κουταβι σου και πως θα χρειαστει να αντιμετωπισεις προβληματα που ουτε καν θα πρεπε να σε απασχολουν σε αυτη τη φαση... απολαυσε τις στιγμες που περνας μαζι του...μαθε του πραγματα, κρατα το χαρουμενο, γινε ο σκοπος της υπαρξης του, κοινωνικοποιησε το σωστα, ειναι τοσο ωραια ηλικια, τοσο καθοριστικη και περναει τοσο γρηγορα που δεν αξιζει ουτε να στεναχωριεσαι με το τι γραφεται σε ενα φορουμ ουτε αν εισαι αποδεκτη με τον τροπο που απεκτησες το σκυλακι σου, απολαυσε το απλα, για το προβληματα να μιλας μονο με εναν κτηνιατρο της εμπιστοσυνης σου για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...αυτη ειναι η γνωμη μου

καλη συνεχεια
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Cygor, αυτο το φορουμ στο οποιο επελεξε να γινει μελος η κοπελα, τουλαχιστον οσα χρονια το διαβαζω εγω, νομιζω πως πασχιζει να ενημερωσει τον μελλοντικο σκυλοιδιοκτητη για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου πανω απο ολα και μετα ερχονται ολα τα αλλα.
Και εγω για αυτο κυριως εγινα μελος εδω.
Γιατι εστω και ελαχιστα εχω βιωσει τον πονο αδεσποτων ψυχων και γιατι παλευω για ενα καλυτερο αυριο για τα ζωα σε αυτην την ριμαδοχωρα, με οποιον τροπο περναει αυτο απο το χερι μου.
Ετσι το να γραψω σε καποιον μονο για το ποσο ωραιο ειναι το σκυλακι του και τι χαριτωμενο κουταβι κτλπ, μου ειναι αδιαφορο.
Και αν ηταν μονο ετσι, δεν θα ειχα θεση προσωπικα εδω.
Γιατι ολα τα σκυλακια ναι χαριτωμενα και πανγλυκα ειναι.
Το θεμα ειναι να δουμε την ουσια ομως.

Τεσπα δεν το συνεχιζω, ελπιζω το νεο μελος να μεινει εδω και ευχομαι να παρει οσο πιο πολλες γνωσεις μπορει και φυσικα να χαρει το κουταβι του.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Cygor, αυτο το φορουμ στο οποιο επελεξε να γινει μελος η κοπελα, τουλαχιστον οσα χρονια το διαβαζω εγω, νομιζω πως πασχιζει να ενημερωσει τον μελλοντικο σκυλοιδιοκτητη για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου πανω απο ολα και μετα ερχονται ολα τα αλλα.
Και εγω για αυτο κυριως εγινα μελος εδω.
Γιατι εστω και ελαχιστα εχω βιωσει τον πονο αδεσποτων ψυχων και γιατι παλευω για ενα καλυτερο αυριο για τα ζωα σε αυτην την ριμαδοχωρα, με οποιον τροπο περναει αυτο απο το χερι μου.
Ετσι το να γραψω σε καποιον μονο για το ποσο ωραιο ειναι το σκυλακι του και τι χαριτωμενο κουταβι κτλπ, μου ειναι αδιαφορο.
Και αν ηταν μονο ετσι, δεν θα ειχα θεση προσωπικα εδω.
Γιατι ολα τα σκυλακια ναι χαριτωμενα και πανγλυκα ειναι.
Το θεμα ειναι να δουμε την ουσια ομως.

Τεσπα δεν το συνεχιζω, ελπιζω το νεο μελος να μεινει εδω και ευχομαι να παρει οσο πιο πολλες γνωσεις μπορει και φυσικα να χαρει το κουταβι του.
ο καθενας μπαινει για τους δικους του λογους στο φορουμ. εγω δεν σκοπευω να ενημερωσω κανεναν για το σωστο τροπο αποκτησης κουταβιου, δεν με απασχολει, μπορεις να το κανεις εσυ ελευθερα.
ουτε η ουσια η δικη σου με ενδιαφερει, ουτε αδεσποτα ταιζω, ουτε παλευω για τα ζωα του πλανητη.
μπορω να συνεχισω να γραφω η πρεπει να ευθυγραμμιστω με καποιο πρωτοκολλο;
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
ο καθενας μπαινει για τους δικους του λογους στο φορουμ. εγω δεν σκοπευω να ενημερωσω κανεναν για το σωστο τροπο αποκτησης κουταβιου, δεν με απασχολει, μπορεις να το κανεις εσυ ελευθερα.
ουτε η ουσια η δικη σου με ενδιαφερει, ουτε αδεσποτα ταιζω, ουτε παλευω για τα ζωα του πλανητη.
μπορω να συνεχισω να γραφω η πρεπει να ευθυγραμμιστω με καποιο πρωτοκολλο;
Καταρχην, δεν καταλαβαινω το υφακι σου.
Κατα δευτερον, φυσικα και ο καθενας μπαινει για οτι θελει εδω μεσα και για του δικους του λογους.
Αυτο δεν σημαινει ομως πως οτι πει καποιος δεν θα σχολιαστει, η πως εδω θα χαιδευουμε αυτια.
Και καλα κανεις και δεν ταιζεις αδεσποτα. Δεν ειναι υποχρεωτικο, ουτε σε αναγκαζει καποιος νομος να το κανεις.
Απλα ο καθενας πρεπει να σεβεται το γεγονος πως ισως καποιοι αλλοι εδω μεσα εχουν φτυσει αιμα για αυτα.
Και σιγουρα εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια, ουτε ηθελα να δειχτω για κατι, αν αυτο εισεπραξες απο το προηγουμενο μου μνμ.
Ελαχιστα εχω κανει, αν και θα ηθελα να κανω πολλα περισσοτερα.
Τεσπα, ειλικρινα δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει το θεμα.
Τουλαχιστον απο την μερια μου, σταματαω εδω.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf