στειρωση :(


Reystar

Member
6 Ιουνίου 2016
9
1
32
Καλησπερα!

Την Τεταρτη εκλεισα ραντεβου για να κανω στειρωση τη μικρη μου, μαλτεζακι 8+ μηνων!

Ελπιζω ολα να πανε καλα γιατι δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα το σκεφτομαι συνεχεια :(

Ο γιατρος ειπε οτι υπαρχουν 2 θεωριες, οι αμερικανοι λενε 6-8 μηνων πριν την πρωτη περιοδο και εδω Ελλαδα/ΕU λενε μετα την πρωτη...προτιμησα την αμερικανικη θεωρια μετα απο ερευνα και σκεψη...

Επισης διαβασα και μου το ειπε και ο γιατρος οτι μετα υπαρχει περιπτωση το σκυλακι να βαζει ευκολα κιλα, το εχει παρατηρησει κανεις?

Μου ειπε να την παω το πρωι και το απογευμα θα τη παρω
 


Goofy21

Member
21 Απριλίου 2012
12
5
38
Νέο Ηράκλειο, Αθήνα
Καλησπέρα.
Εγώ στείρωσα πέρυσι την δικιά μου, Beagle τριών ετών τότε και δεν είχα κανένα πρόβλημα όσον αφορά την ηλικία. Γενικά είμαι κατά της στείρωσης αλλά λόγω συνεχούς ψευδοκύησης αναγκάστηκα. Καλό είναι να μην επεμβαίνεις στη φύση.
Το αν θα παχύνει ή όχι εξαρτάται αποκλειστικά από σένα.
Μην την ταΐζεις παραπάνω από όσο πρέπει και να κάνει και την απαραίτητη άσκηση.
Ο μεγάλος πόνος ήταν το πρώτο βράδυ. Δεν έκλαιγε αλλά παραπονιόταν συνέχεια κι έτσι δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Αυτή από τον πόνο κι εγώ από τη στεναχώρια.
Το δεύτερο βράδυ ήταν καλύτερα και μέσα στην εβδομάδα-μη σου πω και 5 μέρες- ήταν όπως πριν, σωματικά και ψυχολογικά. Είναι πολύ σημαντικό για την ψυχολογία της να μην αλλάξεις τις συνήθειές τις. Δεν υπάρχει πιο ευτυχισμένο και υγιές σκυλί από αυτό που του δείχνουν αγάπη και το κοινωνικοποιούν.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι να έχεις εξακριβωμένα πολύ καλό κτηνίατρο(το καλός πάει και στο γιατρός και στο άνθρωπος).

Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλή τύχη και να σου ζήσει!
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Εγώ τη στειρωσα 2 μήνες μερα την πρώτη περίοδο γιατί μια γιατρός μού είπε ότι αν στειρωθει πριν την περίοδο σταματά η ανάπτυξή της, δεν ολοκληρώνεται. Όλα θα πάνε καλά, θα της κάνουν σίγουρα κάποιες εξετάσεις και θα τη συνδέσουν με μηχανήματα για την καρδιά κλπ οπότε αν κάτι δεν πάει καλά δε θα προχωρήσουν στην επέμβαση. Εμένα την κράτησαν τη νύχτα εκεί να την ελέγχουν, την άλλη μέρα περπατούσε κι ήταν ευδιάθετη. Για τα κιλά ο γιατρός μού ειπε ότι έχει προδιάθεση για παχυσαρκία μετά τη στείρωση αλλα με προσοχή στη διατροφή και επαρκή ασκηση θα το προσέξεις. Μια μέρα είναι, θα περάσει. Το κανεις για καλό της. Καλή επιτυχία!
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Είμαι υπέρ της στείρωσης, θεωρώ το σωστότερο είναι αυτό που σου λέει ο κτηνίατρος σου πάντα και καλό είναι πριν μπεις στη διαδικασία να κάνεις και γενικές εξετάσεις. Όσο αφορά το πάχος, τον Ωρίωνα το στείρωσα 6 μηνών και έξι μήνες μετά διατηρεί τα ίδια κιλά, φυσικά τρέφεται και με την ανάλογη ξηρά. ;);););););)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είμαι υπέρ της στείρωσης, θεωρώ το σωστότερο είναι αυτό που σου λέει ο κτηνίατρος σου πάντα και καλό είναι πριν μπεις στη διαδικασία να κάνεις και γενικές εξετάσεις. Όσο αφορά το πάχος, τον Ωρίωνα το στείρωσα 6 μηνών και έξι μήνες μετά διατηρεί τα ίδια κιλά, φυσικά τρέφεται και με την ανάλογη ξηρά. ;);););););)
Τη Royal Canin τη ροζ?
 
  • Like
Reactions: vek and elpinor


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Τρώει την ND με κοτόπουλο και ρόδι, επειδή όμως το ψάχνω γενικά με τροφές θ του δώσω ν δοκιμάσει την Acana με σκοπό να μη προβώ σε άλλη αλλαγή
 


Reystar

Member
6 Ιουνίου 2016
9
1
32
Τρώει την ND με κοτόπουλο και ρόδι, επειδή όμως το ψάχνω γενικά με τροφές θ του δώσω ν δοκιμάσει την Acana με σκοπό να μη προβώ σε άλλη αλλαγή
Και εγω Acana της δινω! Μαζι με Orijen οι καλυτερες τροφες..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Θέλει μόνο προσοχή στην ποσότητα λόγω πρωτεϊνης απ' ό,τι έχω ακούσει (σε αρκετά σκυλάκια δεν έχει κάτσει καλά). Αλλά άπαξ και κάτσει είναι όντως κορυφαία από άποψη υλικών
 
  • Like
Reactions: archodea




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf