ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θεσσαλονικη στο fivehills θα παω
τουλάχιστον μέσα στην όλη παράνοια τον έχει κόψει να ψάξει σε εκτροφείο

ας ελπίσουμε ότι ο εκτροφέας που από ότι έχω διαβάσει πρόκειται για σοβαρό και μετρημένο επαγγελματία θα καταφέρει να του εξηγήσει όσα εμείς δεν μπορούμε 7 σελίδες τώρα και το βασικότερο θα τον στρέψει σε μια πιο ασφαλή επιλογή

ακόμη ελπίζω αν φάει πόρτα από τον εκτροφέα να μη στραφεί στο γνωστό του γνωστού βάζοντας τελικά στο σπίτι του ένα ζώο αμφίβολης εξέλιξης και χαρακτήρα ίσως και πιο επικίνδυνο από ένα πραγματικό καυκάσου
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θεσσαλονικη στο fivehills θα παω
τουλάχιστον μέσα στην όλη παράνοια τον έχει κόψει να ψάξει σε εκτροφείο

ας ελπίσουμε ότι ο εκτροφέας που από ότι έχω διαβάσει πρόκειται για σοβαρό και μετρημένο επαγγελματία θα καταφέρει να του εξηγήσει όσα εμείς δεν μπορούμε 7 σελίδες τώρα και το βασικότερο θα τον στρέψει σε μια πιο ασφαλή επιλογή

ακόμη ελπίζω αν φάει πόρτα από τον εκτροφέα να μη στραφεί στο γνωστό του γνωστού βάζοντας τελικά στο σπίτι του ένα ζώο αμφίβολης εξέλιξης και χαρακτήρα ίσως και πιο επικίνδυνο από ένα πραγματικό καυκάσου
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
επειδη το σκυλι θα μεγαλωσεις σαν μελος της οικογενειας μου αυτο μου ειπε και ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τα μελη της οικογενειας μου.
Κατανοητό... συμφωνώ με τον ιδιοκτήτη ότι δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις θέμα με τα μέλη της οικογένειάς σου... που λέει ο λόγος, δηλαδή...
Φρόντισε, όμως, το συγκεκριμένο μέλος να μην γίνει ΑΡΧΗΓΟΣ της οικογένειάς σου...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κατανοητό... συμφωνώ με τον ιδιοκτήτη ότι δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις θέμα με τα μέλη της οικογένειάς σου... που λέει ο λόγος, δηλαδή...
Φρόντισε, όμως, το συγκεκριμένο μέλος να μην γίνει ΑΡΧΗΓΟΣ της οικογένειάς σου...
Επίσης το ποια είναι η οικογένεια σου και τι θεωρεί ο σκύλος οικογένεια του είναι κι αυτό πολύ σημαντικό..Μετά τι σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει θέμα με τα μέλη της οικογένειας..δηλαδή αν ένας φίλος πλησιάσει κατά λάθος;
ΠΡοσωπική μου άποψη..ένας σκύλος για λίγους είναι είτε για άνθρωπο με εμπειρία ή για μεγάλο σε ηλικία με πολύ ανοιχτό μυαλό, με οικονομικούς πόρους, με απέραντη διάθεση που θα είναι σε θέση να χειριστεί αντιξοες καταστάσεις..και που έχει πλαν b που είναι σε θέση να υλοποιήσει αν ολα πάνε κατά διαόλου.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εμένα πάλι μου έρχονται στο μυαλό κάποιες περιπτώσεις Αμερική νομίζω που είχαν για κατοικίδιο στην μια περίπτωση τίγρη και στην άλλη ουρακοτάγκο ή γορίλα δε θυμάμαι και μετά από χρόνια που τα είχανε για pet και καλούσαν άνετα κόσμο ο ένας επιτέθηκε στο μικρό της οικογένειας και το σκότωσε και ο άλλος σε καλεσμένο και του ξέσκισε το πρόσωπο

κάποια ζώα δεν είναι εύκολα να τα χειριστείς
η ψευδαίσθηση ότι έχεις τον έλεγχο πάνω τους παρέχει την ίδια ασφάλεια με ένα δίκανο στα χέρια τρίχρονου

ο καθένας βέβαια έχει δικαίωμα με τη ζωή του να κάνει ότι θέλει
αρκεί να είναι έτοιμος να σηκώσει και τις αντίστοιχες ευθύνες των επιλογών του
 
  • Like
Reactions: Kouros and Orilis


kaviros

New Member
1 Ιουλίου 2016
1
7
57
Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος εδώ και αφορμή για να μπω στο φόρουμ σταθηκε η συγκεκριμένη συζητηση.
Για 6 χρόνια ήμουν με ένα γερμανικό ποιμενικό, το οποίο κάποιοι δηλητηρίασαν όταν απουσίαζα στη δουλειά. Παρέμεινα 1 έτος χωρίς σκύλο ώσπου πέρυσι τον Οκτώβρη ένα κακοποιημένο και ημιθανές κουτάβι ήρθε και έπεσε στα πόδια μου στο εξοχικό μου. Φυσικά δε σκέφτηκα τη ράτσα του αλλά το πώς θα το έσωζα. Τελικά το σκυλάκι επέζησε και εξελίχθηκε σε ένα πολύ όμορφο (σαν αρκουδα είναι....) θηλυκο ποιμενικό καυκάσου όπως μου είπε ο κτηνίατρος. Να τονίσω ότι ζω μόνος και το σκυλί έχει πολύ μεγαλο χώρο να κινείται ενώ παράλληλα η βόλτα του είναι καθημερινή. Όσον αφορά εμένα μόνο λατρεία εισπράττω. Αναφορικά με τους άλλους είναι πολύ επιφυλακτικό αλλά όχι επιθετικό. Με τα άλλα ζώα είναι ανεκτικό. Έχω γάτο οποίος την πλησιάζει πολύ συχνα χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Το τι μπορεί να κάνει όμως αυτό το σκυλί το είδα με τα ίδια μου τα μάτια, όταν χρειαζόμουν ένα μάστορα για μερικές μέρες ο οποίος θεώρησε- παρά τις προειδοποιήσεις- μου ότι θα μπορούσε να πηγαινοέρχεται στο κτήμα ανενόχπητος, "αφού τον είχε δει 2 φορές και άρα τον ήξερε". Μια μέρα άκουσα το χαρακτηριστικό γρύλισμά της και φωνές. τι είχε συμβει. Το σκυλί δεν τον άφηνε να μπει στο κτήμα και αυτος θεώρησε καλό να πάρει ένα κλαδί, για να το φοβήσει. Το σκυλί επιτέθηκε στο ξύλο και το έκοψε με τα δόντια του...Περιττό να αναφέρω την έκφραση του τύπου.
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να το χειριστεί μικρό παιδί ή έφηβος γιατί στη βόλτα συνηθίζει εκεί που καθεται να κάνει κάποια ξαφνικά τινάγματα (slack) κάπου διάβασα ότι το λένε και αν δεν είσαι προειδοποιημένος έχεις βρεθεί στο έδαφος.
Επίσης κατά το καθημερινό του βούρτσισμα που είναι απαραίτητο άνοιξη και καλοκαίρι γύρισε μια φορά απότομα για πλάκα και βρέθηκα κάτω με συνοπτικές διαδικασίες (σημειωτέον ότι είμαι 1.85 και 85 κιλά).
Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι πολλά εξαρτώνται από την καλή διάθεση που δείχνει ο συγκεκριμένος σκύλος και θεωρώ επικίνδυνο να βρίσκεται σε οικογένεια με μικρά παιδια , γιατί ακόμα και από απλή απροσεξία του μπορει να τραυματίσει ένα μικρό άνθρωπο. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε σκύλο με ηγετικές τάσεις.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καλα.… ο αλλος εχει παρει το κουταβι, καμαρωνει που εγινε το δικο του ( κολημενοι με τη μπαλα), κραζει τι λαλακες ειμαστε ολοι εδω..
Αλλα χτιζει και ενα εκκλησιακι πισω , ταμα να μην αγριεψει το θηριο ποτε!
ολα καλα... Συνεχιζουμε..
 


Nikgr

New Member
11 Αυγούστου 2016
2
0
53
Εχω φιλο με τρία καυκασια και εναν Ελληνικό ποιμενικό.Όταν μαλώνουν κομμάτια φεύγουν.(τσοπάνης ειναι).Πολύ επικίνδυνη κατάσταση πάντως. Αν μπει καποιος κατα λαθος στο μαντρί κλαφτον.
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν ξερω αν ο nikolaoss διαβαζει το θεμα και απλα δεν συμμετεχει. Δεν ξερω αν μετρησει σε αυτον οτι ειχα αρσενικο γερμανικο μολοσσο (που ενω ειναι ηπια σκυλια, στον θυμο τους γινονται ασυγκρατητα εκρηκτικα) και τωρα ροδεσιανο ριτζμπακ, αλλα θα πω δυο πραγματα.

Δυναμικη φυλη, δεν εχει να κανει με το αν αντεξεις να κρατησεις το λουρι, οταν αγριεψει ο σκυλος. Ειναι πολλα χειροτερα κ πολλα περισσοτερα. Σιγουρα σε ενθουσιαζει ποσο φονικος μπορει να γινει ο σκυλος σου σε φαση προστασιας και οσα σου λεμε, αντιθετα λειτουργουν στο μυαλο σου. Ειναι σοβαρο αυτο που πας να κανεις ή εχεις κανει κ θεωρω ανευθυνο τον εκτροφεα που θα στον δωσει. Οχι σ΄εσενα προσωπικα, αλλα σε οποιονδηποτε απειρο.

Γλειφουμε την καραμελα κοινωνικοποιησης και ελαχιστοι καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο. Δεν χρειαζονται κοινωνικοποιηση, αλλα σωστη κοινωνικοποιηση. Οι απλες βολτες στα σκυλοπαρκα, που εσυ θα ονομαζεις κοινωνικοποιηση, θα αποβουν επικινδυνες, γιατι απλα δεν θα μπορεις να ξεχωριζεις το απλο παιχνιδι, απο παιχνιδι κυριαρχιας, δεν θα μπορεις να ξεχωριζεις αν το ξενο σκυλι απλα κυνηγαει το σκυλο σου ή κανει κατι αλλο, δεν θα μπορεις να ξεχωριζεις το γαβγισμα του εφηβου σκυλου σου αν ειναι ανασφαλειας, προειδοποιησης ή ανωριμης επιθεσης. Δεν θα μπορεις να προβλεψεις καταστασεις γιατι δεν μπορεις να ξεχωρισεις/διακρινεις κινησεις και τη γλωσσα του σωματος των αλλων σκυλιων. Δεν θα μπορεις να τα ξεχωρισεις γιατι δεν θα εχεις εμπειρια. Κ αυτα δεν μπορει να στα διδαξει ο εκπαιδευτης γιατι δεν θα τον εχεις καρφιτσωμενο στην μπλουζα σου. Εκει λοιπον που εσυ θα εχεις ολη μερα το κουταβι σου μαζι σου κ θα πιστευεις οτι το κοινωνικοποιεις, θα εχεις κανει μια λαθος κοινωνικοποιηση που οταν το καταλαβεις, θα ειναι αργα κ δεν θα διορθωνεται ευκολα. Επειδη μου δινεις να καταλαβω οτι ενθουσιαζεσαι με τα ενστικτα προστασιας της ρατσας, θα ειναι τραγικο να τα ενισχυεις ακομα κ με ενα απλο "μπραβο" ή χτυπημα στη ραχη του σκυλου σου, οταν απο εφηβο σου βγαλει ελεγχομενη (ακομα) προστασια. Οταν απειρος ιδιοκτητης, ενισχυει κατι τετοιο σε τετοια ρατσα, παιζει οχι με φωτια, αλλα με πυρκαγια.

Τι θελω να πω... Οση ορεξη και χρονο να εχεις, επειδη ειναι ο πρωτος σου σκυλος, θα κανεις λαθη που δεν θα τα καταλαβεις και λαθη σε αυτη τη ρατσα, μπορει να αποβουν μοιραια. Δεν ειναι αστειο να παρεξηγησει ο σκυλος σου καποια κινηση αλλου ανθρωπου κ να ορμησει. Δεν ειναι αστειο...

Αν επιμενεις να παρεις τετοιο σκυλο, παρε εστω θηλυκο, που ειναι πιο ηπια ή ζητα απο τον εκτροφεα ηπιο κουταβι. Οι εμπειροι εκτροφεις μπορουν να "διαβασουν" το χαρακτηρα ενος κουταβιου 2 μηνων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf