Παραλίες,νομοθεσία και πραγματικότητα


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
αυτά στην Πάτρα....
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/396874
Τελικά το μόνο ζώο για το οποίο θεώρησε ο νομοθέτης οτι οφείλει να ασχοληθεί μαζί του και να του πει τι να κάνει, είναι ο δεσποζομενος σκύλος...........
Μην το ψάχνετε πολύ.. Στη γλώσσα μας υπάρχει το ρήμα "σκυλοβρωμάει" και όλοι γνωρίζουμε τι σημαίνει. Σημαίνει επίσης πολλά για την αίσθηση "καθαριότητας", που έχει ένας λαός για τα σκυλιά.

Δε νομίζω, ότι η υπάρχει αντίστοιχο ρήμα ή έκφραση με άλλο ζώο, για να εκφράσει αηδία. Ούτε καν για τα γουρούνια.
Σίγουρα δεν έχω ακούσει, ότι κάποιος ή κάτι βρωμάει σαν αγελάδα ή σαν άλογο. Ίσως επειδή τρέφονται με σανό, θεωρούνται και πιο "καθαρά", και κατά συνέπεια κατάλληλα ακόμα κι προς βρώσιν ζώα.
Επίσης, αυτή η καταραμένη κοπροφαγία των σκύλων, όπως και να το κάνουμε, δε βοηθάει καθόλου μα καθόλου στην δημόσια εικόνα τους.. Shits happen!!


Πάντως, άσχετα με το θέμα της κουβέντας εδώ, κι επηρεασμένος από τα βιντεάκια που είδα, έχω να δηλώσω, ότι μου λείπει παράφορα ο Άκρομπατ, και ότι θα ήθελα πολύ ξανά ένα άλογο στη ζωή μου. Κατά προτίμηση μαύρο. Δυστυχώς, δε μου το επιτρέπουν οι συνθήκες.
 
Last edited:




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Να μη σκάσει, να πάει κάπου μακριά και να τα κάνει. Στη θάλασσα πρέπει; Ήμαρτον..
Καταλαβαινω την λογικη σου αλλα να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα. Δεν ξερω εαν ποτε εχεις επισκεφθει το ομορφο πηλιο το οποιο συνδιαζει βουνο και θαλασσα και παρολο που οι θαλασσες του ειναι μαγευτικες ειναι και πραλληλα εξεραιτικα δυσκολα προσβασιμες. Εμεις πηγαινουμε πανω απο 50 χρονια και γνωριζουμε οτι μερος για τουαλετα δεν υπαρχει ή εαν υπαρχει πρεπει να ξερεις που να το βρεις. Ο αλλος ο οποιος ερχεται πρβτση φοραμε τα παιδια του τι να κανει? Να ψαξει να βρει καποιο μερος μετα? Μιλαμε για απομακρυσμενες παραλιες που ομως ειναι φουλ σε θεμα κοσμου.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καταλαβαινω την λογικη σου αλλα να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα. Δεν ξερω εαν ποτε εχεις επισκεφθει το ομορφο πηλιο το οποιο συνδιαζει βουνο και θαλασσα και παρολο που οι θαλασσες του ειναι μαγευτικες ειναι και πραλληλα εξεραιτικα δυσκολα προσβασιμες. Εμεις πηγαινουμε πανω απο 50 χρονια και γνωριζουμε οτι μερος για τουαλετα δεν υπαρχει ή εαν υπαρχει πρεπει να ξερεις που να το βρεις. Ο αλλος ο οποιος ερχεται πρβτση φοραμε τα παιδια του τι να κανει? Να ψαξει να βρει καποιο μερος μετα? Μιλαμε για απομακρυσμενες παραλιες που ομως ειναι φουλ σε θεμα κοσμου.
Ναι, γιατί να μη ψάξει να βρει κάποιο μέρος δηλαδή; :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Καταλαβαινω την λογικη σου αλλα να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα. Δεν ξερω εαν ποτε εχεις επισκεφθει το ομορφο πηλιο το οποιο συνδιαζει βουνο και θαλασσα και παρολο που οι θαλασσες του ειναι μαγευτικες ειναι και πραλληλα εξεραιτικα δυσκολα προσβασιμες. Εμεις πηγαινουμε πανω απο 50 χρονια και γνωριζουμε οτι μερος για τουαλετα δεν υπαρχει ή εαν υπαρχει πρεπει να ξερεις που να το βρεις. Ο αλλος ο οποιος ερχεται πρβτση φοραμε τα παιδια του τι να κανει? Να ψαξει να βρει καποιο μερος μετα? Μιλαμε για απομακρυσμενες παραλιες που ομως ειναι φουλ σε θεμα κοσμου.
Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι λες. Βγαίνοντας από την θάλασσα και προχωρώντας όσο πιο μακριά από τους λουόμενους γίνεται δεν έχει ένα δεντράκι κάτι να κάνει πιπί το παιδάκι; Σε περίπτωση που τουαλέτες δεν υπάρχουν;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αυτό που λέει η Κυβέλη. Σε κάθε παραλία όσο απομακρυνσμένη και αν είναι σίγουρα θα υπάρχει λίγο πιο πέρα ένα δέντρο ένας θάμνος κάτι τελοσπάντων. Απλά η θάλασσα είναι η εύκολη λύση. Σου λέει ο άλλος ε σιγά νερό είναι ανακυκλώνεται και που να τρέχει τώρα το παιδί...Με το σκύλο όμως που θα έχεις φροντίσει πρώτα να κάνει την ανάγκη του πριν μπεις στην παραλία έχουν πρόβλημα..
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Καταλαβαινω απολυτα το οτι εαν καποιος θελει θα βρει λυση εγω ας πουμε δεν εμςθα στα παιδια μου να κατουρανε στην θαλασσα, οπως ακριβως κρατιουνται στην πισινα ετσι τους ειπα να κρατιουνται και στην θαλασσα. Αλλα οπω1 υπαρχουν ιδιωκτητες σκυλιων που αφηνουν τις ακαθαρισιες τους στο πεζοδρομιο στο δρομο κλπ. Ετσι υπαρχουν αντιστοιχα και γονεις που ψαχνουν οπως ειπε παραπανω καποιος την ευκολη λυση.
 
  • Like
Reactions: elpinor


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Καταλαβαινω απολυτα το οτι εαν καποιος θελει θα βρει λυση εγω ας πουμε δεν εμςθα στα παιδια μου να κατουρανε στην θαλασσα, οπως ακριβως κρατιουνται στην πισινα ετσι τους ειπα να κρατιουνται και στην θαλασσα. Αλλα οπω1 υπαρχουν ιδιωκτητες σκυλιων που αφηνουν τις ακαθαρισιες τους στο πεζοδρομιο στο δρομο κλπ. Ετσι υπαρχουν αντιστοιχα και γονεις που ψαχνουν οπως ειπε παραπανω καποιος την ευκολη λυση.
Ναι βρε παιδί μου, αλοίμονο, δεν λέμε για τα δικά σου παιδιά, συζήτηση κάνουμε επειδή μίλησες για αλληλοκατανόηση.
Κοίτα αυτό που με ενοχλεί πολύ εμένα είναι ότι υπάρχει απεριόριστη ανοχή όταν πρόκειται για παιδάκι και μηδενική όταν πρόκειται για σκύλο.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά με ενοχλούν και οι σκυλοιδιοκτήτες που αφήνουν τις ακαθαρσίες στο πεζοδρόμιο κλπ και οι γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους ανεξέλεγκτα και δεν τους δίνουν τα στοιχειώδη μαθήματα. Ούτε στους μεν θα κατηγορήσω τους σκύλους ούτε στους δε τα παιδιά. Και στις δυο περιπτώσεις φταίνει οι κηδεμόνες τους. Απλά όντως πιο εύκολα θα θυμώσουν με το σκύλο για τις ακαθαρσίες και τη φασαρία που ίσως κάνει (πολλές φορές θα αφήσουν απέξω τον ιδιοκτήτη) παρά με τα παιδιά που μπορεί να τσιρίζουν, να ουρλιάζουν, να πετάνε άμμο κλπ. Και κυρίως σε αυτό πολλές φορές ακούμε το ε παιδάκι είναι τι να κάνουμε τώρα, ξεχνωντας ότι οι γονείς αν το επιθυμούν μπορούν να επιβάλλουν κάποια πειθαρχία.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αντε να δούμε κι εμείς κάτι τέτοιο. Έχει κανείς υπόψη του κάποια παραλία κοντά στην Αθήνα που να έχει δοκιμάσει με επιτυχία να πάει για μπάνιο με το σκύλο του;
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αντε να δούμε κι εμείς κάτι τέτοιο. Έχει κανείς υπόψη του κάποια παραλία κοντά στην Αθήνα που να έχει δοκιμάσει με επιτυχία να πάει για μπάνιο με το σκύλο του;
Δεν πηγαίνω σε οργανωμένες παραλίες, οπότε δεν ξέρω τι ισχύει εκεί, αλλά είμαι σίγουρη ότι έχω συναντήσει σκυλιά σε όλες σχεδόν τις ελεύθερες παραλίες της Αττικής. Ειδικά Σχινιά και Μαρθώνα (που τις συνηθίζω λόγω κοντινής σε εμένα απόστασης), από σκυλιά και άλλο τίποτα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Nikgr

New Member
11 Αυγούστου 2016
2
0
53
Στον δημο Θερμαϊκού που βγαζω βολτα τα σκυλια μου εχω ακούσει άπειρα λόγια από κάθε λογής δίποδα.Για μπάνιο λίγο χλωμό το κόβω.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
@d-friend μάλλον δεν είσαι αρκετά παλιός για να θυμασαι το << ο μπαμπας της Λωρας ζεχνει σαν παλιαλογο>> από το μικρό σπίτι στο λιβαδι.

Επίσης οποίος κατουρει στην θάλασσα το βρίσκει στο αλάτι. Προς τι τοσος ντορος; Δηλαδή αν κατουρησει το παιδακι στο δεντρακι σωθηκαμε και αν κατουρησει στην θάλασσα θα καταστραφουμε οικολογικά;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Οι άνθρωποι είμαστε στενόμυαλοι!! Ποια καθαρή θάλασσα;; Από τα καράβια τα ξενοδοχεία, τα σπίτια μας κτλ όλα καταλήγουν στη θάλασσα. Προσέχουμε το περιβάλλον και καλά
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
@d-friend μάλλον δεν είσαι αρκετά παλιός για να θυμασαι το << ο μπαμπας της Λωρας ζεχνει σαν παλιαλογο>> από το μικρό σπίτι στο λιβαδι.
Αμερικάνα δεν ήταν η Λώρα; :rolleyes:

Κατά τα άλλα συμφωνούμε απόλυτα! (y)
Επίσης οποίος κατουρει στην θάλασσα το βρίσκει στο αλάτι.
Από το στόμα μου το πήρες!! :ROFLMAO:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: matilda


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3