Αυτιά Γερμανικού Ποιμενικού!


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
τιποτα δεν χρειαζεται να κανεις. αν ειναι να σηκωθουνε-θα σηκωθουνε. αν πάλι όχι , όμορφος θα εινααι ετι και αλλιως. θεμα γενετικής ειναι και δεν μπορουμε να το πολυαλλάξουμε.
μια χαζομαρουλα που ακουσα προσφατα ειναι οτι δινουν συμπληρωματα χονδροϊτίνης σε κουταβια για να δυναμώσει...ο χόνδρος του αυτιου(!!!)
κατι το οποίο ειναι περα για περα ατοπο εννοειται.
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για Σας τα αυτια του σκυλου μου δεν εχουν σηκωθει ακομα 2 μηνον και τα αυτια του πεφτουνε πολι κατο ειναι german shepherd τα κουναη μονο τι να κανο για να σηκοθουνε.
Για αρχή, ας διαβασεις το παρόν νήμα από την αρχή. Μετά υπομονή :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Arya Stark

New Member
16 Ιουλίου 2016
1
0
Καλησπέρα παιδιά, έχω 5 σκυλιά και τώρα πρόσφατα απέκτησα το 5ο ενα μικρούλι Γερμανικό Ποιμενικό. Είναι 2 μηνών και έχει σηκώσει το ένα αυτάκι του,όμως δεν σηκώνει το άλλο! Ανησυχώ μήπως έχει πάθει κάτι ο χόνδρος του αυτιού γιατι υποπτεύομαι πως το δάγκωσε ο Μολοσσός μου μια μέρα που έπαιζαν. Ρώτησα τον Κτηνίατρο μου ειπε είναι νωρίς ακόμα για να δούμε άλλα μου είπε να του δίνω chondro maxi...θα ανεβάσω μια φώτο της μικρής για να δείτε....και θέλω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments





artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Καλησπερα παιδια εχω ενα γερμανικο ποιμενικο 3 μηνων και παρατηρησα χθες οτι ενω ηταν και τα 2 αυτάκια σηκωμενα τωρα το δεξι εχει πεσει μηπως σας εχει τυχει και σε σας αυτο?, δλδ απο κει που ειχε και τα 2 σηκωμενα για περιπου 1 μηνα επεσε το ενα απο τα δυο?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ναι , είναι πολύ φυσιολογικό και συχνότατο τα αυτιά να ανεβοκατεβαίνουν. Κάποια στιγμή μέχρι την ηλικία των 6-7μηνών κατασταλάζουν σε ποιο ύψος τους αρέσει καλύτερα. Δηλαδή για να προλάβω επόμενη ερώτηση , όχι δεν είναι απαραίτητο οτι θα ξανασηκωθούν το ίδιο με πριν. Μπορεί επίσης το ένα να μείνει πιο λυγισμένο από το άλλο.
Και τώρα ενα παράπονο. Παρότι είναι πράγματι αστείο να βάζεις στοιχήματα με τον εαυτό σου για το που θα μεινουν τα αυτιά , είναι εντελώς ανούσιο. Όχι μόνο εσύ δηλαδή αλλα και πολλοί άλλοι κλαίνε πάνω από τα αυτιά, αντί να ασχοληθούν με το άν η κοινωνικοποίηση γίνεται σωστά πχ, που στην τελική εκει οι περισσότεροι έχουν πράγματι πρόβλημα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, παντώς πολλοί δεν έδωσαν 1000ευρώ,όπου ανάμεσα στα υπόποιπα χαρακτηριστικά, για να έχει κατεβασμένα αυτιά ο σκύλος τους!:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: theokets


takisvaradero

New Member
31 Ιουλίου 2017
3
0
48
βλεπω οτι το θεμα ειναι λιγο παλιο, αλλα εχω καποιες αποριες..... εχω ενα γερ.ποιμενικο 7μηνων, τα αυτια του ειναι κατω συνεχεια απο μικρο,πλην απο καποιες στιγμες πανω σε εντονο παιχνιδι ανεβαζει το ενα απ τα δυο για δευτερολεπτα. επειδη εχω επαφη με τα τρια αδερφακια του τα εχουν ανεβασμενα . ο διας ξεκινησε εδω και δυο εβδομαδες να αλλαζει μαζικα δοντια , αυτομπορει να εχει σχεση???να υπαρχει γενετικο προβλημα ,η ατυχημα οταν ηταν μικρο? ο γιατρος λεει οτι μπορει να τα ανεβασει εχει την δομη αλλα τα βλεπει λιγο βαρια τα αυτια. ευχαριστω.
 

Attachments



gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
βλεπω οτι το θεμα ειναι λιγο παλιο, αλλα εχω καποιες αποριες..... εχω ενα γερ.ποιμενικο 7μηνων, τα αυτια του ειναι κατω συνεχεια απο μικρο,πλην απο καποιες στιγμες πανω σε εντονο παιχνιδι ανεβαζει το ενα απ τα δυο για δευτερολεπτα. επειδη εχω επαφη με τα τρια αδερφακια του τα εχουν ανεβασμενα . ο διας ξεκινησε εδω και δυο εβδομαδες να αλλαζει μαζικα δοντια , αυτομπορει να εχει σχεση???να υπαρχει γενετικο προβλημα ,η ατυχημα οταν ηταν μικρο? ο γιατρος λεει οτι μπορει να τα ανεβασει εχει την δομη αλλα τα βλεπει λιγο βαρια τα αυτια. ευχαριστω.
Μακαρι να ειναι τα αυτια το προβλημα.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
βλεπω οτι το θεμα ειναι λιγο παλιο, αλλα εχω καποιες αποριες..... εχω ενα γερ.ποιμενικο 7μηνων, τα αυτια του ειναι κατω συνεχεια απο μικρο,πλην απο καποιες στιγμες πανω σε εντονο παιχνιδι ανεβαζει το ενα απ τα δυο για δευτερολεπτα. επειδη εχω επαφη με τα τρια αδερφακια του τα εχουν ανεβασμενα . ο διας ξεκινησε εδω και δυο εβδομαδες να αλλαζει μαζικα δοντια , αυτομπορει να εχει σχεση???να υπαρχει γενετικο προβλημα ,η ατυχημα οταν ηταν μικρο? ο γιατρος λεει οτι μπορει να τα ανεβασει εχει την δομη αλλα τα βλεπει λιγο βαρια τα αυτια. ευχαριστω.
Κοίταξε να δεις το θέμα με τα αυτιά είναι γονιδιακό κυρίως..
Εκτός αν υπάρξει μικρό τραυματισμός..
Όπως τα βλέπω εγώ τα αυτιά ναι είναι μεγάλα και ίσως βαριά...
Αυτό μπορείς να το συζητήσεις με τον γιατρό σ...
Είσαι σίγουρος ότι ξεκίνησε να βγάζει δόντια 6,5 μηνών??
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
βλεπω οτι το θεμα ειναι λιγο παλιο, αλλα εχω καποιες αποριες..... εχω ενα γερ.ποιμενικο 7μηνων, τα αυτια του ειναι κατω συνεχεια απο μικρο,πλην απο καποιες στιγμες πανω σε εντονο παιχνιδι ανεβαζει το ενα απ τα δυο για δευτερολεπτα. επειδη εχω επαφη με τα τρια αδερφακια του τα εχουν ανεβασμενα . ο διας ξεκινησε εδω και δυο εβδομαδες να αλλαζει μαζικα δοντια , αυτομπορει να εχει σχεση???να υπαρχει γενετικο προβλημα ,η ατυχημα οταν ηταν μικρο? ο γιατρος λεει οτι μπορει να τα ανεβασει εχει την δομη αλλα τα βλεπει λιγο βαρια τα αυτια. ευχαριστω.
το κουτάβι στην φωτογραφία δεν μοιάζει με γερμανικό ποιμενικό
πιθανόν αυτός να είναι και ο λόγος που τα αυτιά του είναι έτσι
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
το κουτάβι στην φωτογραφία δεν μοιάζει με γερμανικό ποιμενικό
πιθανόν αυτός να είναι και ο λόγος που τα αυτιά του είναι έτσι
Το κουτάβι δε μοιάζει πολύ με γερμανικό ποιμενικό... ίσως ένας από τους δύο γονείς ή κάποιος παππούς γιαγιά να ήταν κάτι άλλο...
Αλλά μοιάζει στα χρώματα σχετικά στη μούρη αν και έχει αρκετά ανοιχτά μάτια... προφανώς υπάρχουν και άλλα αίματα αλλά δε μπορείς να πεις ότι δε γ.π φέρνει...
 
  • Like
Reactions: gsd364546


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το κουτάβι δε μοιάζει πολύ με γερμανικό ποιμενικό... ίσως ένας από τους δύο γονείς ή κάποιος παππούς γιαγιά να ήταν κάτι άλλο...
Αλλά μοιάζει στα χρώματα σχετικά στη μούρη αν και έχει αρκετά ανοιχτά μάτια... προφανώς υπάρχουν και άλλα αίματα αλλά δε μπορείς να πεις ότι δε γ.π φέρνει...
Ναι, σαφώς και γπ-φέρνει, αλλά είναι το άλλο κομμάτι εκείνο που μπορεί να κρατήσει τα αυτιά κάτω. Το κομμάτι που δεν φέρνει. Ευτυχώς, δεν κάνουν τα αυτιά τον καλό σκύλο, κι αν ο σκύλος τα σπάει, θα συνεχίσει να τα σπάει ακόμα και με τα αυτιά κάτω. (Άσε που εγώ αγαπώ αντισυμβατικά αυτιά...)
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ναι, σαφώς και γπ-φέρνει, αλλά είναι το άλλο κομμάτι εκείνο που μπορεί να κρατήσει τα αυτιά κάτω. Το κομμάτι που δεν φέρνει. Ευτυχώς, δεν κάνουν τα αυτιά τον καλό σκύλο, κι αν ο σκύλος τα σπάει, θα συνεχίσει να τα σπάει ακόμα και με τα αυτιά κάτω. (Άσε που εγώ αγαπώ αντισυμβατικά αυτιά...)
Αν μου λεγε καποιος να του δωσω δυσπλασια να μου δωσει κατεβασμενα αυτια εγω του την κανω τη ξηγα παντως :p
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and Orilis


takisvaradero

New Member
31 Ιουλίου 2017
3
0
48
ο διας πρωτα απ ολα ειναι σπιρτο , πανεξυπνος ,παιχνιδιαρης, που του αρεσει να κοιμαται κατω απο το κρεβατι μου η στα ποδια μου ,αλλα και σε μια περιπτωση εδειξε οτι προστατευει το σπιτι του< αν και κουταβι ακομα >.δεν αλλαζει τιποτα εαν δεν σηκωσει τα αυτια αλλα ρωταω απο περιεγεια ποιο πολυ.εδω και μια εβδομαδα αλλαζει τους κυνοδοντες αλλα και ενα πισω δοντι.ισως ειναι χαζες η αποριες μου αλλα..... μαθαινω και εγω μαζι του .
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
ο διας πρωτα απ ολα ειναι σπιρτο , πανεξυπνος ,παιχνιδιαρης, που του αρεσει να κοιμαται κατω απο το κρεβατι μου η στα ποδια μου ,αλλα και σε μια περιπτωση εδειξε οτι προστατευει το σπιτι του< αν και κουταβι ακομα >.δεν αλλαζει τιποτα εαν δεν σηκωσει τα αυτια αλλα ρωταω απο περιεγεια ποιο πολυ.εδω και μια εβδομαδα αλλαζει τους κυνοδοντες αλλα και ενα πισω δοντι.ισως ειναι χαζες η αποριες μου αλλα..... μαθαινω και εγω μαζι του .
Δεν ειναι θεμα χαζομαρας ειναι θεμα προτεραιοτητων. Εγω στη θεση σου θα ανησιχουσα για πιο σημαντικα πραγματα απο τ αυτια. Τ αυτια ειτε τα σηκωσει ειτε οχι ουτε θα πονα ουτε θα του προκαλεσει καποιο λειτουργικο προβλημα. Και δε μπορεις να κανεις και κατι για αυτο(εκτος αν χεις σκοπο να πεταξεις το σκυλο για τ αυτια κατι που αμφιβαλλω και απευχομαι). Αμα ειναι θα τα σηκωσει.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
ο διας πρωτα απ ολα ειναι σπιρτο , πανεξυπνος ,παιχνιδιαρης, που του αρεσει να κοιμαται κατω απο το κρεβατι μου η στα ποδια μου ,αλλα και σε μια περιπτωση εδειξε οτι προστατευει το σπιτι του< αν και κουταβι ακομα >.δεν αλλαζει τιποτα εαν δεν σηκωσει τα αυτια αλλα ρωταω απο περιεγεια ποιο πολυ.εδω και μια εβδομαδα αλλαζει τους κυνοδοντες αλλα και ενα πισω δοντι.ισως ειναι χαζες η αποριες μου αλλα..... μαθαινω και εγω μαζι του .
Επίσης αν μπορεις πες μου ποσο ηταν όταν τον πηρες. Ποσα κιλα ηταν και πόσο ειναι τώρα. Στους 7 μήνες συνήθως τα δοντια τα εχει αλλάξει ένας σκύλος. Αρα πιθανόν να μην είναι στην ηλικία που σου είπαν οτι είναι γι αυτό ρωτάω.
 


takisvaradero

New Member
31 Ιουλίου 2017
3
0
48
Δεν ειναι θεμα χαζομαρας ειναι θεμα προτεραιοτητων. Εγω στη θεση σου θα ανησιχουσα για πιο σημαντικα πραγματα απο τ αυτια. Τ αυτια ειτε τα σηκωσει ειτε οχι ουτε θα πονα ουτε θα του προκαλεσει καποιο λειτουργικο προβλημα. Και δε μπορεις να κανεις και κατι για αυτο(εκτος αν χεις σκοπο να πεταξεις το σκυλο για τ αυτια κατι που αμφιβαλλω και απευχομαι). Αμα ειναι θα τα σηκωσει.
εγω απο απορια ρωταω και μονο. ο διας ειναι πια μελος της οικογενειας μας, και με τιποτα δεν θα φυγει απο το σπιτι μας <ακομα και αυτια ελεφαντα να εχει, χαχαχαχααχαχα>. μου εχαν πει οτι ηταν περιπου 50 ημερων την ιδια ημερα τον πηγα γιατρο και ηταν 3,900
 

Attachments



gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
εγω απο απορια ρωταω και μονο. ο διας ειναι πια μελος της οικογενειας μας, και με τιποτα δεν θα φυγει απο το σπιτι μας <ακομα και αυτια ελεφαντα να εχει, χαχαχαχααχαχα>. μου εχαν πει οτι ηταν περιπου 50 ημερων την ιδια ημερα τον πηγα γιατρο και ηταν 3,900
Δυστυχως η ηλικια μαλλον ειναι η σωστη τουλαχιστον πανω-κατω. Μπορει απλα να εχει αργη αναπτυξη μπορει όμως και να μην τα σηκώσει και ποτε. Κανεις δε ξερει. Δες το απο θετική σκοπια εγω καθε μια με εναμιση βδομαδα καθαριζω αυτια.... :p
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δυστυχως η ηλικια μαλλον ειναι η σωστη τουλαχιστον πανω-κατω. Μπορει απλα να εχει αργη αναπτυξη μπορει όμως και να μην τα σηκώσει και ποτε. Κανεις δε ξερει. Δες το απο θετική σκοπια εγω καθε μια με εναμιση βδομαδα καθαριζω αυτια.... :p
Ο Δίας 63 ημερών ήταν πάνω κάτω 9.800 δε καθόταν καλά το τέρας.....μ κόπηκαν τα χέρια να τον ανεβοκατεβαζω...
Και εγώ ανά δύο βδομάδες τα καθαρίζω κ ο δαίμονας μ τρώει τη ψυχή...