Γεια σας μπορείτε να μου πείτε τι ράτσα είναι το σκυλάκι σε αυτήν την φώτο..


Matinaki17

Member
18 Αυγούστου 2016
23
1
25
Αθηνα
αφου ξερεις οτι υπαρχουν κινδυνοι για την υγεια του γιατι το εχεις εξω στην αυλη σου;;;;;;;;;;;;για να το εχεις στην αυλη σου το πηρες απο την θεια;
καλα, στο υπολοιπο και παλι δεν βγαζω νοημα, αλλα ας μην κολλησουμε εκει...
δεν το αφησα εξω για πολυ απλος για λιγο που για να γνωρισο τον τοπο γιατι του φενοταν ξενος οποτε επρεπε και το εκανα απλο
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
δεν το αφησα εξω για πολυ απλος για λιγο που για να γνωρισο τον τοπο γιατι του φενοταν ξενος οποτε επρεπε και το εκανα απλο
Ποιος σου είπε ότι έπρεπε? Αποφασίζεις μόνη σου για πράγματα που μπορεί να αποβούν καθοριστικά για την υγεία του.
 


Vromet

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2016
82
116
Εγώ θα σε προτείνω να το βάλεις μέσα στο σπίτι. Θα είναι πιο καλά προστατευμένο από τα παράσιτα και γενικώς τους κινδύνους που έχει η εξοχή.
 


Matinaki17

Member
18 Αυγούστου 2016
23
1
25
Αθηνα
Ποιος σου είπε ότι έπρεπε? Αποφασίζεις μόνη σου για πράγματα που μπορεί να αποβούν καθοριστικά για την υγεία του.
Σε επαρχια ζω κοπελια παρτο χαμπαρι... και εσυ απο που εισαι απο επαρχια η οχι?
 


Matinaki17

Member
18 Αυγούστου 2016
23
1
25
Αθηνα
Εγώ θα σε προτείνω να το βάλεις μέσα στο σπίτι. Θα είναι πιο καλά προστατευμένο από τα παράσιτα και γενικώς τους κινδύνους που έχει η εξοχή.
τωρα ειναι με στο σπιτι και ειναι στο κρεβατακι του κοιμαται
 
  • Like
Reactions: Vromet


Vromet

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2016
82
116
Ωραία. Επειδή και εγώ σε χωριό και εξοχή μένω καλό είναι να μην το βγάλεις έξω μέχρι να την πας στο κτηνίατρο. Πρόσεχε τις πρώτες μέρες να μην μπουν αγανα στα αυτιά της, να μην φάει κάτι και μην την βγάζεις έξω το βράδυ γιατί θα την τσιμπάνε κουνούπια και θα ξυνετε.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Σε επαρχια ζω κοπελια παρτο χαμπαρι... και εσυ απο που εισαι απο επαρχια η οχι?
Δεν είσαι η μόνη εδώ μέσα που ζει σε χωριό, είμαστε πολλοί κι όλοι θα σου πουν τα ίδια πάνω κάτω, ακόμα και αυτοί που είναι υπέρ του να μην μένει ένα σκυλί μες στο σπίτι: η αυλή για ένα κουτάβι χωρίς εμβόλια ή αποπαρασίτωση κρύβει διάφορους κινδύνους, ειδικά από την άνοιξη και μετά. Ο δικός μου πχ κόλλησε 2 φορές τσιμπούρι ενώ δεν τον κατέβαζα ούτε καν στην αυλή, μόνο στο μπαλκόνι όπου by the way, δεν έχω ούτε μια γλάστρα...
Όσο για το ζευγάρωμα, ένα θα σου πω: αν ήξερες μόνο πόσο δύσκολο είναι να βρεις καλές οικογένειες για ημίαιμα κουτάβια... Και εξηγώ: έχω γνωστούς που αποφάσισαν να ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους και μέχρι να φύγουν όλα τα κουτάβια έφτυσαν αίμα. Εγώ ακόμα προσπαθώ να δώσω ένα αδέσποτο κουτάβι που βρήκα κι έχει περάσει σχεδόν ένα δίμηνο... Να δεις τί γίνεται όταν σε μια αυλή (δε σου λέω για μέσα στο σπίτι) κυκλοφορούν 5, 6, 7 ή και περισσότερα κουτάβια, τρώνε, παίζουν κάνουν την ανάγκη τους κτλ... Γλέντι!! Μιλάμε για καθάρισμα 24/7...

Βάλε και μια φωτογραφία που να φαίνεται λίγο καλύτερα για να σου πει κάποιος που καταλαβαίνει τί φυλές μπορεί να έχει :)
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@Matinaki17
Αρχικα να χαιρεσαι το κουταβι σου!
Δευτερον, τα περι αυλης και τους κινδυνους που κρυβει η εκθεση ενος ανεμβολιαστου κουταβιου εκτος σπιτιου, στους εξηγουν τα μελη απο πανω και καλυτερα θα ειναι να λαβεις σοβαροτατα υποψιν τις οδηγιες και συμβουλες τους. Πολλοι ζουν σε επαρχια, οχι μονο εσυ, ακουσε τους προσεκτικα. Για το καλο του κουταβιου σου...

Οσο αφορα το κομματι της στειρωσης με το οποιο δε συμφωνεις:
1. Αλλο ενα νεο μελος ανοιξε χθες ή προχθες, αντιστοιχο θεμα οπου ανεφερε οτι η σκυλα του ηταν σε αυλη με φραχτη 1.80 υψος και δια μαγειας εμεινε εγκυος. Οποτε σημαινει οτι η εν λογω ''προσοχη'' που λενε ολοι πως θα εχουν δεν διασφαλιζει τιποτα...
2. Η στειρωση δεν αφορα μονο το θεμα των κουταβιων. Και σχετικα με αυτο, ναι, στη φυση των ζωων ειναι να ζευγαρωνουν. Αλλα δεν νομιζω να θες να φερει στον κοσμο αλλα 4,5,7 κλπ κουταβια η σκυλα σου στην χωρα των 3εκατ. αδεσποτων...Να ξερεις επιπλεον οτι με την στειρωση την προστατευεις απο θεματα υγειας (πχ καρκινος μητρας). Και το παν ειναι να εχεις ενα υγιες σκυλακι!


Καλη συνεχεια!
 




Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Δεν ξερω για αυτό και ρωταο μιπως μπορείτε να μου πείτε τι ράτσα είναι
Ειναι ράτσα...μην σε απασχολει και να χαίρεσαι τον χρόνο μαζι του...ρατσα.. αγαπα με πολυ!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
μολις μπικα 18 πρην κατι μερες που περασαν και ολοι η οικογενεια μου συφωνησε ξερω και προσπαθω να ενημερωθο και αυτος ειναι ο δικος μου τροπος εκφρασης.. Και δεν εχει ρολο ηλικια
όχι, παίζουν ρόλο όμως τα σημεία στίξης. Βάζε καμία τελεία και κανένα κόμμα για να μην χρειάζεται να αποκρυπτογραφούμε τα κείμενα σου.
Κατά τα άλλα μην στειρώσεις αν δεν θέλεις αλλά διάβασε και ενημερώσου γιατί είναι πολύ σημαντικό να μη ζευγαρώσει η σκύλα σου. Τόσα αδέσποτα δεν λυπάσαι να προσθέσεις κι άλλα; Και μη μου λες θα φροντίσω τα κουτάβια της...Και τα κουτάβια των κουταβιών της θα φροντίσεις; Αν θες να λέγεσαι φιλόζωη δεν θα δημιουργήσεις ούτε μισό αδέσποτο με τις πράξεις σου ή τις παραλείψεις σου.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
όχι, παίζουν ρόλο όμως τα σημεία στίξης. Βάζε καμία τελεία και κανένα κόμμα για να μην χρειάζεται να αποκρυπτογραφούμε τα κείμενα σου.
από όλα όσα γράφει, όπως τα γράφει,τα σημεία στίξης σε μάραναν εσένα...:D
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ματινα, οτι ηταν να ειπωθει ειπωθηκε και πολυ ξεκαθαρα μαλιστα...με μπολικες λεπτομερειες και ακριβεις πληροφοριες. Αν εισαι ωριμη και συνετη ως ''18χρονη'' οπως λες, θα τα βαλεις ολα στο μυαλο σου και θα πραξεις αναλογα. Και φυσικα μπορεις να διαβασεις μια πληθωρα θεματων σχετικα με εκπαιδευση/υγεια/διατροφη κλπ στο φορουμ για να ενημερωθεις.
Τωρα αν εσυ επιμενεις στις ''αποψεις σου'' σχετικα με στειρωση/εμβολια/αυλες και μας λες οτι ''μενεις σε χωριο'' και ''ειναι φυσικο των ζωων να ζευγαρωνουν'' και αλλα τετοια πολλα προβαλλόμενα ως επιχειρηματα, τι να πω, κριμα για το κουταβι και τα μελλοντα κουταβια του...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf