Tibetan Spaniel βοήθεια!


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Καλησπέρα σε όλους αγαπητοι...

Ονομαζομαι Γιώργος είμαι νεο μέλος στην παρέα.

Πριν καιρό εχασα το μαναδικο μου παιδί τον Αρη απο οξεία λευχαιμία,ηταν ενα tibbie spaniel που μου ειχαν φέρει οι δικοι μου απο ταξίδι Ρωσία.
Ηταν 7 χρόνων και οταν ξεψυχησε στα χερια μας έφυγε με την αγαπη μας αγκαλιά και με τα δάκρυα μου που εμειναν πανω του, εχασα την μιση ζωη μου εκλαιγα,βυθιστηκα στην θλίψη αφησα και την δουλειά μου για πανω απο μήνα,δεν ειχα δυναμη να φαω......
Πρόσφατα μετακομισα στο καινούριο μου το σπίτι με κήπο όμορφο,αφου μετακομισαμε πηγαμε στο Πολυδένδρι οπου τον ειχα θαψει με τα χερια μου τα ιδια και καθε μηνα πηγαινα εκει ποτιζα τα λουλουδακια του και το χωματακι του να ειναι ενταξει,τον εβγαλα με πολυ πολυ προσοχη,και τωρα είναι στον καινουριο κηπο μας δίπλα μας και αυτο μας δίνει δυναμη και χαρα πλεον,γιατι ορκιστηκα να μην το εγκαταλείψω ποτέ μου και εχει τον λογο μου για παντα γιατι εκτός το οτι ηταν το παιδί μας μέλος της οικογενειας και ολη η ζωη μας,εμενα προσωπικα μου δίδαξε πολλά πράγματα και κανόνες στο σπίτι πιστεψτε με!

Τωρα σε εναν μηνα θα γεννηθεί το πρώτο μου παιδί(κορουλα) και θελω πολυ να μεγαλώσουν μαζι διπλα δίπλα,το έχουμε απιστευτη αναγκη ολη η οικογένεια....
Δεν διαχωριζω το οικογενεια μου με το ζωντανό μου οσο περιεργο να φανει....και τα δυο εχουν καρδιά ψυχη μυαλο και ειναι παιδιά και μέλη οικογένειας....

Συγχωρεστε με αν σας κουρασα τωρα πιο κατω στο θέμα μου....

Θελω να αποκτησω πολυ παλι Tibetan Spaniel και μονο,εχω απευθυνθει σε κάποιους επαγγελματιες εδω και καιρο γιατί Δυστυχώς δεν εχω δυνατότητα να ταξιδεψω η οι δικοι μου όπως τοτε που μου το εφεραν...
Καταρχήν πολλοί ""ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ""με εκνευριζουν κυριολεκτικα γιατι τα θεωρουν Πεκινουα,μα ουδεμια σχέση, αλλη φυλη το ενα αλλη το αλλο....αλλοι δεν την γνώριζαν καν την ρατσα(προτιμότερο αυτο παρα το πρώτο)

Ενας πολυ γνωστης που μου υποσχέθηκε για καθαρό στο χρώμα που θελω του Αρη και βλέποντας απο φωτο γονείς,ΣΥΝΟΛΟ 1300Ε ζητησε με προκαταβολη 900Ε.......επαθα σοκ............μου ερχόταν να του πω τα χειρότερα αλλά ουτε καν ασχοληθηκα.......απανθρωποι πλουτευουν με τις ψυχές.

Μήπως υπάρχει εκτροφειο στην Ελλάδα με Tibetan Spaniel???
Μήπως υπάρχει κάποιος επιτέλους σοβαρός εκτροφεας μα πανω πανω απολα ανθρωπος που τα αγαπάει ωστε να με καθοδηγησει στην σωστή αγορά η να μου τον βρει μεσω κάποιου σωστου εκτροφειου εξωτερικού που να συνεργάζεται.........


Συγνώμη ειλικρινα αν σας κουρασα με την ιστορία και το θεμα μου.....θα εκτιμησω ιδιαίτερα την καθε βοήθεια και συμβουλή.
 
Last edited:




Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Καλησπέρα σε όλους αγαπητοι...

Ονομαζομαι Γιώργος είμαι νεο μέλος στην παρέα.

Πριν καιρό εχασα το μαναδικο μου παιδί τον Αρη απο οξεία λευχαιμία,ηταν ενα tibbie spaniel που μου ειχαν φέρει οι δικοι μου απο ταξίδι Ρωσία.
Ηταν 7 χρόνων και οταν ξεψυχησε στα χερια μας έφυγε με την αγαπη μας αγκαλιά και με τα δάκρυα μου που εμειναν πανω του, εχασα την μιση ζωη μου εκλαιγα,βυθιστηκα στην θλίψη αφησα και την δουλειά μου για πανω απο μήνα,δεν ειχα δυναμη να φαω......
Πρόσφατα μετακομισα στο καινούριο μου το σπίτι με κήπο όμορφο,αφου μετακομισαμε πηγαμε στο Πολυδένδρι οπου τον ειχα θαψει με τα χερια μου τα ιδια και καθε μηνα πηγαινα εκει ποτιζα τα λουλουδακια του και το χωματακι του να ειναι ενταξει,τον εβγαλα με πολυ πολυ προσοχη,και τωρα είναι στον καινουριο κηπο μας δίπλα μας και αυτο μας δίνει δυναμη και χαρα πλεον,γιατι ορκιστηκα να μην το εγκαταλείψω ποτέ μου και εχει τον λογο μου για παντα γιατι εκτός το οτι ηταν το παιδί μας μέλος της οικογενειας και ολη η ζωη μας,εμενα προσωπικα μου δίδαξε πολλά πράγματα και κανόνες στο σπίτι πιστεψτε με!

Τωρα σε εναν μηνα θα γεννηθεί το πρώτο μου παιδί(κορουλα) και θελω πολυ να μεγαλώσουν μαζι διπλα δίπλα,το έχουμε απιστευτη αναγκη ολη η οικογένεια....
Δεν διαχωριζω το οικογενεια μου με το ζωντανό μου οσο περιεργο να φανει....και τα δυο εχουν καρδιά ψυχη μυαλο και ειναι παιδιά και μέλη οικογένειας....

Συγχωρεστε με αν σας κουρασα τωρα πιο κατω στο θέμα μου....

Θελω να αποκτησω πολυ παλι Tibetan Spaniel και μονο,εχω απευθυνθει σε κάποιους επαγγελματιες εδω και καιρο γιατί Δυστυχώς δεν εχω δυνατότητα να ταξιδεψω η οι δικοι μου όπως τοτε που μου το εφεραν...
Καταρχήν πολλοί ""ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ""με εκνευριζουν κυριολεκτικα γιατι τα θεωρουν Πεκινουα,μα ουδεμια σχέση, αλλη φυλη το ενα αλλη το αλλο....αλλοι δεν την γνώριζαν καν την ρατσα(προτιμότερο αυτο παρα το πρώτο)

Ενας πολυ γνωστης που μου υποσχέθηκε για καθαρό στο χρώμα που θελω του Αρη και βλέποντας απο φωτο γονείς,ΣΥΝΟΛΟ 1300Ε ζητησε με προκαταβολη 900Ε.......επαθα σοκ............μου ερχόταν να του πω τα χειρότερα αλλά ουτε καν ασχοληθηκα.......απανθρωποι πλουτευουν με τις ψυχές.

Μήπως υπάρχει εκτροφειο στην Ελλάδα με Tibetan Spaniel???
Μήπως υπάρχει κάποιος επιτέλους σοβαρός εκτροφεας μα πανω πανω απολα ανθρωπος που τα αγαπάει ωστε να με καθοδηγησει στην σωστή αγορά η να μου τον βρει μεσω κάποιου σωστου εκτροφειου εξωτερικού που να συνεργάζεται.........


Συγνώμη ειλικρινα αν σας κουρασα με την ιστορία και το θεμα μου.....θα εκτιμησω ιδιαίτερα την καθε βοήθεια και συμβουλή.
Συγγνώμη μια διόρθωση.....οταν λεω να μεγαλώσει η κορουλα μας δίπλα δίπλα εννοω με το καινούριο tibbie πού θελουμε να πάρουμε...

ΥΓ:Ο Αρης μας πέθανε στα 7 του,οταν μας τον έφεραν οι δικοι μου ηταν 60 ημερων το 2008
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Στο θεμα της τιμης σε ενοχλησε η ιδια η τιμη ή το οτι ζητουσαν προκαταβολη ;
Η εξωφρενικη τιμη με ενοχλησε.....μακαρι βέβαια να τα ειχα θα τα έδινα πραγματικά δεν θα με ενοιαζε....αλλα είναι παρα πολλα.. πιστευα σε ποιο λογική τιμή θα το έδινε
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Λυπαμαι για την απωλεια σας:(
Εκτροφειο στην Ελλαδα δεν γνωριζω.
Ξερω το Perla mahagon στην Τσεχια,με μακρα ιστορια στο χωρο.
Προσεγμενη εκτροφη και με εξετασεις των γεννητορων οπως πχ PRA....
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Λυπαμαι για την απωλεια σας:(
Εκτροφειο στην Ελλαδα δεν γνωριζω.
Ξερω το Perla mahagon στην Τσεχια,με μακρα ιστορια στο χωρο.
Προσεγμενη εκτροφη και με εξετασεις των γεννητορων οπως πχ PRA....
Σευχαριστω παρα πολυ.........βλέπω όντως πολυ ειδικοί στα Tibetan spaniels,μόλις επισκεφθηκα την σελίδα,θα επικοινωνησω μαζι του με email τι θα μου πουν....

Σευχαριστω απτα βαθη μου....
 
  • Like
Reactions: yasemin




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Γιωργο δεν έχω να σου προτείνω ούτε εκτροφεία ούτε καμιά ουσιαστική βοήθεια.
Φαντάζομαι από τα γραφόμενα σου οτι ο σκύλος που είχες ήταν ότι καλύτερο για σένα. Μοναδικός.
Να σαι καλά να τον θυμάσαι και με το καλό να υποδεχτεις το νέο σου σκύλο.

Μου δίνεις την εντύπωση πως στον μελλοντικό σου σκύλο ψαχνειςς έναν ίδιο ακριβώς. Έναν κλώνο του αν είναι δυνατόν. Να ξέρεις όμως ότι κάθε ζωντανός οργανισμός είναι διαφορετικός με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, τον διαφορετικό χαρακτήρα του κτλ.
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ψαχνειςς να βρεις το χαμένο φιλαράκι σου αλλά τον καινούργιο που όπως και νά χει θα είναι διαφορετικός.
Θα είναι διαφορετικός και αυτό αυτόματα θα προκαλεί στο μυαλό σου συγκρίσεις που δεν θα κάνουν καλό όυτε σε σένα ούτε στον σκύλο σου ούτε στην μεταξύ σας σχέση και συμβίωση.
Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα τα θέλω σου και τις ανάγκες σου και ή επιλογή είναι δική σου και δεν θα σου πω εγώ τι θα πάρεις. Τροφή για σκέψη δίνω.
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Γιωργο δεν έχω να σου προτείνω ούτε εκτροφεία ούτε καμιά ουσιαστική βοήθεια.
Φαντάζομαι από τα γραφόμενα σου οτι ο σκύλος που είχες ήταν ότι καλύτερο για σένα. Μοναδικός.
Να σαι καλά να τον θυμάσαι και με το καλό να υποδεχτεις το νέο σου σκύλο.

Μου δίνεις την εντύπωση πως στον μελλοντικό σου σκύλο ψαχνειςς έναν ίδιο ακριβώς. Έναν κλώνο του αν είναι δυνατόν. Να ξέρεις όμως ότι κάθε ζωντανός οργανισμός είναι διαφορετικός με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, τον διαφορετικό χαρακτήρα του κτλ.
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ψαχνειςς να βρεις το χαμένο φιλαράκι σου αλλά τον καινούργιο που όπως και νά χει θα είναι διαφορετικός.
Θα είναι διαφορετικός και αυτό αυτόματα θα προκαλεί στο μυαλό σου συγκρίσεις που δεν θα κάνουν καλό όυτε σε σένα ούτε στον σκύλο σου ούτε στην μεταξύ σας σχέση και συμβίωση.
Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα τα θέλω σου και τις ανάγκες σου και ή επιλογή είναι δική σου και δεν θα σου πω εγώ τι θα πάρεις. Τροφή για σκέψη δίνω.
Αγαπητέ φιλε Manolo ειναι απόλυτα λογικά αυτά που λες.....
Και όντως προσπαθω να βρω τον κλονο εμφανισιακα συγκεκριμένο.....αλλα στον χαρακτηρα σίγουρα ο καθε ζωντανος οργανισμός ειναι ξεχωριστός.....
Βασικά εννοείται οτι αντικατάσταση δεν πρόκειται να κάνει το καινούριο ζωντανουλι μας τον Αρη,οπότε σίγουρα συγκρισεις δεν θα υπάρχουν σε καμια περίπτωση,και αυτο που θα μπει στην ζωη μας θα κάνει οτι μπορεί για να μας ανταποδωσει την αγαπη του σε εμας με ξεχωριστό δικο του τροπο και να μας δίνει δυναμη χαρα με δικο του τροπο.....
Πάντως καταλαβαίνω απόλυτα αυτο που λες,και ειναι λογικο αυτο που λες....

Εχω γενικά τρελη αδυναμία στην συγκεκριμένη φυλη αυτην.....

Σευχαριστω πολυ αγαπητε φιλε μου.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
@Aroulis σε τι είδους επαγγελματίες απευθύνθηκες και δεν έβγαλες άκρη;
Ο ενας ηταν εκτροφεας απο βόρεια ελλαδα και συνεργαζεται με εκτροφεις εξωτερικου,και ρωτησα δυο τρια pet καταστήματα που κανουν εισαγωγες,οι δυο δεν γνωριζαν καν την φυλη,ο άλλος έλεγε καμία διαφορα με Pekingese, ο εκτροφεκτροφεας αυτος ζητησε τρελο ποσο των 1300Ε γιατι λεει ειναι σπάνια πολυ, ενω υποτίθεται συνεργάζεται με πολλα εκτροφεια εξωτερικού για οποιαδήποτε φυλή ...

Να σου πω την αλήθεια δυστυχως δεν είμαι πολυ γνωστης με εκτροφεις και pets γιαυτό χρειαζομαι βοήθεια και καθοδήγηση ..και βασικά δεν είναι πολυ καιρος που ψαχνομαι,πιστευω πολυ οτι υπάρχουν καλοι δρόμοι για την Αγορά,ανθρωποι που θα συμβουλεψουν και φυσικά εκτροφεις που πανω απολα ειναι άνθρωποι...
 
Last edited:


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εχε υποψιν σου παντως πως οσο πιο εξειδικευμενα πραγματα ψαχνεις,το κοστος θα ανεβαινει.Δηλαδη απο την στιγμη που θελεις καθαροαιμο σκυλο μιας οχι και τοσο διαδεδομενης φυλης,νομιζω πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να δωσεις τα χρηματα που απαιτουνται.Φυσικα θα υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες απο εκτροφειο σε εκτροφειο οχι μονο με γνωμονα την ποιοτητα ενος σκυλου αλλα και με βαση το ονομα ενος εκτροφειου.

Σε καμμια περιπτωση δεν θα προτεινα να καταληξεις σε ημιμετρα και ενδεχομενως βεβιασμενες επιλογες (αγορα απο πετ-σοπ ή αγορα απο "εκτροφεα") λογω υψηλης τιμης,προτιμοτερο θα ηταν να περιμενες λιγο καιρο περισσοτερο ωστε να εβαζες καποια παραπανω χρηματα στην ακρη και να επαιρνες το σκυλι που πραγματικα θελεις,εστω και με τα παραπανω χρηματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ναι...λογικό που δεν έβγαλες άκρη. Δεν απευθύνθηκες σε σωστές πηγές. Αντιθέτως! Και αυτό είναι κάτι, που πρέπει να το εμπεδώσεις, όσο ψάχνεις. Ποτέ pet shop. Ποτέ μεσάζων. Ποτέ αγγελία.
Με τον ΚΟΕ μίλησες; Παρόλο που η yasemin, είναι απόλυτη πηγή σκυλογνώσης, νομίζω ότι υπάρχει και ελληνικό εκτροφείο.
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Εχε υποψιν σου παντως πως οσο πιο εξειδικευμενα πραγματα ψαχνεις,το κοστος θα ανεβαινει.Δηλαδη απο την στιγμη που θελεις καθαροαιμο σκυλο μιας οχι και τοσο διαδεδομενης φυλης,νομιζω πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να δωσεις τα χρηματα που απαιτουνται.Φυσικα θα υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες απο εκτροφειο σε εκτροφειο οχι μονο με γνωμονα την ποιοτητα ενος σκυλου αλλα και με βαση το ονομα ενος εκτροφειου.

Σε καμμια περιπτωση δεν θα προτεινα να καταληξεις σε ημιμετρα και ενδεχομενως βεβιασμενες επιλογες (αγορα απο πετ-σοπ ή αγορα απο "εκτροφεα") λογω ακριβης τιμης,προτιμοτερο θα ηταν να περιμενες λιγο καιρο περισσοτερο ωστε να εβαζες καποια παραπανω χρηματα στην ακρη και να επαιρνες το σκυλι που πραγματικα θελεις,εστω και με τα παραπανω χρηματα.
Οπότε πετ σοπ αποφεύγω δεν ξανά μπαίνω καν για τέτοια αγορά.........

Μου φαίνεται ότι για την συγκεκριμένη φυλή που δεν είναι διαδεδομένη στην χώρα μας θα πρέπει να επικοινωνω απευθείας ο ίδιος με εκτροφείο εξωτερικού κάτι το οποίο μπορώ φυσικά, όπως με το παραπάνω εκτροφείο perla mahagon τσεχιας που μου πρότεινε το μέλος yasmine....

Να ρωτησω κάτι....αυτοί στέλνουν φωτό γονιων,εχουν όλα τα πιστοποιητικά κτ.λ., αποστολές όμως γίνονται?Αν ναι τίς φοβάμαι απίστευτα......
Κάνουν δηλαδή αποστολή σε ξένη χώρα και αν ναι με ειδικά διαμορφωμένα μέσα???
Είμαι όλο απορία,φοβαμαι το ταξίδι του...αλλά θα το καταφέρω πιστεύω χάρη στίς πολύτιμες συμβουλές σάς....
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Ναι...λογικό που δεν έβγαλες άκρη. Δεν απευθύνθηκες σε σωστές πηγές. Αντιθέτως! Και αυτό είναι κάτι, που πρέπει να το εμπεδώσεις, όσο ψάχνεις. Ποτέ pet shop. Ποτέ μεσάζων. Ποτέ αγγελία.
Με τον ΚΟΕ μίλησες; Παρόλο που η yasemin, είναι απόλυτη πηγή σκυλογνώσης, νομίζω ότι υπάρχει και ελληνικό εκτροφείο.
Αγαπητέ φίλε χρυσές οι συμβουλες σάς....το εκτιμώ αφάνταστα....όχι δεν έχω μιλήσει με ΚΟΕ......θα επικοινωνήσουμε αύριο μαζί τούς και θα σας ενημερωσω λεπτομερος για κάθε νέο..... μακάρι θεέ μου να υπάρχει ελληνικό εκτροφείο....

Σ'ευχαριστω παρά πολύ.......
Θα σας έχω ενημερους για οτιδήποτε νέο
 
  • Like
Reactions: mareco


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Φωτο των γεννητορων,τα πεντιγκρι τους και τις διακρισεις θα τις δεις στο σαιτ τους καθως και τις εξετασεις αυτων.
Κουταβι μπορουν να σου στειλουν φανταζομαι αν υπαρξει συμφωνια,εμπιστοσυνη κλπ.

Ηξερα οτι υπηρχε εκτροφειο ελληνικο θιβετιανων τερριε οχι σπανιελ.
Τωρα μπορει και να υπαρχει!
 
  • Like
Reactions: mareco




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
αποστολές όμως γίνονται?Αν ναι τίς φοβάμαι απίστευτα......

Κάνουν δηλαδή αποστολή σε ξένη χώρα και αν ναι με ειδικά διαμορφωμένα μέσα???
Είμαι όλο απορία,φοβαμαι το ταξίδι του...αλλά θα το καταφέρω πιστεύω χάρη στίς πολύτιμες συμβουλές σάς....
Για να έρθει το κουτάβι στην Ελλάδα χρειάζεται να έχει κάνει εμβόλιο λύσσας. Αυτό σημαίνει πρακτικά 4 μηνών. Κρίνοντας από τη φυλή εκτιμώ ότι μαζί με το κλουβί του θα είναι λιγότερο από 8 κιλά. Πηγαίνοντας λοιπόν εσύ εκεί (χρυσή ευκαιρία να γνωρίσεις τους εκτροφείς και τα σκυλιά τους) στην επιστροφή μπορείς να το έχεις μαζί σου στην καμπίνα των επιβατών λόγω κιλών (μικρότερο από 8 κιλά). Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πας, τότε με τη σύμφωνη γνώμη των εκτροφέων θα έρθει στην Ελλάδα ως cargo. Το κόστος για cargo αποστολή μπορεί να είναι ανάλογο με τα δικά σου αεροπορικά εισιτήρια.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Μια πρόταση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να επισκεφτείς κάποιο διαγωνισμό μορφολογίας που πέρνουν μέρος εκτροφείς. Ίσως μπορέσεις ν βρεις μια άκρη ακόμα
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μια πρόταση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να επισκεφτείς κάποιο διαγωνισμό μορφολογίας που πέρνουν μέρος εκτροφείς. Ίσως μπορέσεις ν βρεις μια άκρη ακόμα
6 χρόνια που πάω σε εκθέσεις στην Ελλάδα δεν έχω δει ακόμα θιβετιανό σπανιελ.

Τώρα όσο για τη μεταφορά, οι σοβαροί εκτροφείς αποφεύγουν να στέλνουν το κουτάβι μόνο του, θέλουν να δουν έστω μια φορά το μελλοντικό ιδιοκτήτη.
Νομίζω ότι ένα ταξίδι για να το φέρεις το κουτάβι αγαπημένε @Aroulis είναι must.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Aroulis, δεν θελω να σε απογοητευσω, οσο πιο σπανια ειναι η φυλη, τοσο πιο ακριβη ειναι. 1300€ δεν μου εκαναν εντυπωση και να εισαι προετοιμασμενος να ξανακουσεις σχεδον τετοια τιμη. Κ στο εξωτερικο να σου πουν χαμηλοτερη τιμη, με τα εισιτηρια και τα σχετικα, παλι στα τοσα χρηματα θα φτασεις.
Αν λοιπον δεν φτανει ως εκει το πορτοφολι σου, ή κανεις υπομονη και οικονομια να τα μαζεψεις, ή ξεχνας τη συγκεκριμενη φυλη.

Μονο σε πετ σοπ μην πας, γιατι κ θα χρυσοπληρωσεις κ το κουταβι σου θα εχει του κοσμου τα κληρονομια ελαττωματα της φυλης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3