Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@GRDANE
Τόσο λιτά που εμένα μου δημιουργούνται απορίες.:)
Πχ ο σκύλος αντέδρασε σωστά ή τελικά έκανε μαλακια και ή μαλακια του βαραίνει εμένα σαν ιδιοκτήτη του σκύλου;
το ότι εγώ είμαι λάθος το ξέρω παρόλο που και να ήταν δεμένος ο σκύλος δεν θα άλλαζε κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση.

___________________________________________________

Από το συγκεκριμένο περιστατικό και μετά τον ερμη τον έχω εκθέσει σε κάθε είδους ερέθισμα. Σαν να είναι κουτάβι και προσπαθώ να τον κοινωνικοποίησω.
Πχ βόλτες στο παλιό λιμάνι με τον αμέτρητο κοσμο. Σε πολυσύχναστες παραλίες. Επαφή με άγνωστα σκυλιά, ανθρώπους, παιδια, ζωα. Ότι μπορείτε να φανταστείτε.
Με χαρά διαπίστωνω οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του. Το αντίθετο. Όσο μεγαλώνει οριμαζει.

Δεν μπορώ να αποκλεισω ότι δεν θα ξανά δαγκώσει στο μέλλον, είμαι όμως συγουρος ότι το δάγκωμα δεν θα είναι αψυχολογητο και χωρίς λόγο. Το θέμα είναι να είμαι εγώ σωστός ώστε να προλάβω καταστάσεις.
Το σκύλο μου τον εμπιστευομουν και συνεχίζω να τον εμπιστευομαι.
μαλλον εγώ πρέπει να βελτιωθω.

______________________________________________

Να βάλω και καμιά φωτό αφού δεν το κάνω και συχνά.:confused::whistle::D
Κοινωνικοποίηση σε κοσμο και γνωριμία με άγνωστα σκυλιά. (Και παράλληλα παρακολούθηση μαθήματος υποβρύχιας κατάδυσης)
IMG_20160821_113741-1280x960.jpg IMG_20160821_113714-1280x960.jpg IMG_20160821_113636-1280x960.jpg IMG_20160821_113614-1280x960.jpg
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
@GRDANE
......................................................................................
το ότι εγώ είμαι λάθος το ξέρω παρόλο που και να ήταν δεμένος ο σκύλος δεν θα άλλαζε κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση..........................................................................

το αυτό και ειμαι σίγουρος ότι το ήξερες πριν καν ανοίξεις το θέμα.....

___________________________________________________

..........................................................................................................................................
Με χαρά διαπίστωνω οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του. Το αντίθετο. Όσο μεγαλώνει οριμαζει.

Δεν μπορώ να αποκλεισω ότι δεν θα ξανά δαγκώσει στο μέλλον, είμαι όμως συγουρος ότι το δάγκωμα δεν θα είναι αψυχολογητο και χωρίς λόγο. Το θέμα είναι να είμαι εγώ σωστός ώστε να προλάβω καταστάσεις.
Το σκύλο μου τον εμπιστευομουν και συνεχίζω να τον εμπιστευομαι.
μαλλον εγώ πρέπει να βελτιωθω.

______________________________________________
αυτό ακριβώς
ήμουν λιτός και περιεκτικός γιατί ημουν σίγουρος το έχεις πιασει το νοημα....
ο σκύλος σωστά αντέδρασε μπήκε κάποιος στο χώρο του και δάγκωσε ....
μαλακία είναι ότι δαγκωσε στη συγκεκριμένη στιγμή το συγκεκριμένο άτομο αλλά αυτό βαραίνει εσένα κι όχι το σκύλο
είμαι σίγουρος ότι αν έχεις καλύτερο έλεγχο ( εξαιτιας σου κι οχι λογω ελλειπους εκπαιδευσης)
δεν θα επαναληφθει

είναι άσκοπες οι συζητησεις περί ισορροπίας η όχι του σκύλου....
απλή γνώμη μου βεβαια κατά κλίντυ μερια...
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@GRDANE
Φυσικά και το ήξερα πριν καν ανοιξω το θέμα και εννοείται πως το έχω πιάσει το νόημα σε ότι έχει να κάνει με την συμπεριφορά του ερμη ή τα δικά μου λάθη.
Εξάλλου όπως είχα γράψει και στα πρώτα μηνύματα μου ο λόγος που το άνοιξα δεν ήταν για να πάρω γνώμες για τη συμπεριφορά του ερμη (που την γνωρίζω πολύ καλά) ή για το αν έκανα καλά που τον είχα ελεύθερο (άσχετα αν ή συζήτηση πήγε προς τα κει. Ήταν αναμενόμενο).
Ο λόγος που το άνοιξα ήταν για το αν επραξα σωστά μετά το δάγκωμα και πώς έπρεπε να συμπεριφερθω εγώ στον ερμη και πώς τον διορθωνω.

@betty coltrane
Θα βάλω τα δυνατά μου να σε πεισω τις επόμενες μέρες.
 












dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Είχες δεν είχες, την πόσταρες την φωτογραφιούλα σου με μαγιό, κομπλέ με βράχια, έστω και στη ζούλα :LOL: (είναι που μας το έπαιζες δύσκολος στο άλλο θέμα, χοχοχοχο)

Να σου ζήσει και να χαίρεστε ο ένας τον άλλο! :D
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Nα ρωτήσω κι εγω κάτι, χωρίς να θέλω να στην πω (ακόμα :) ) μιας και η άποψή μου για λυτούς αρσενικούς σκύλους και μάλιστα τέτοιων φυλών(λίγο πιο δυναμικών ας πούμε) σε κοινόχρηστους χώρους είναι δεδομένη.

Εστω λοιπόν οτι έξω απο τη σκηνή περνούσα εγω με τον δικό μου δεμένο.Ο δικός μου αρσενικός, γύρω στα 40 κιλά (το επισημαίνω γιατί τα σκυλιά πολλές φορές εχουν διαφορετική συμπεριφορά στα μικρόσωμα), λαμπραντόρ που όπως και να το κάνουμε έχουν αυτό το...θρασύ βλέμμα προς τα άλλα σκυλιά.Τον κοιτάει λίγο στραβά ο δικός μου λοιπόν για να προχωρήσει το σενάριο.

Τι θα έκανε ο δικός σου π.χ. ? Αν μας έκανε ντου ποιά η θέση μου και ποιά η δικιά σου ?
Αν μας έκανε ντού και τον άρχιζα στα κλωτσίδια για παράδειγμα, ώστε να σώσω τον δικό μου που δεν έχει καμιά ελπίδα, είμαι δικαιολογημένος ? Θα αρπαζόμασταν εμείς μετά επειδή προσπάθησα να σώσω το ΔΕΜΕΝΟ σκύλο μου ?
Θα πιστέψω οτι κι αν μου πείς.Σε πρώτη φάση ρωτάω απο περιέργεια.

Ενας καμμένος (πολλαπλώς) :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Johnkokk Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ στα αν.
Αν περνουσεςς κοντά από το μέρος που είχα κατασκηνώσει ο ερμης δεν θα έκανε τίποτα. Το πολύ να σας προειδοποιουσε αν πλησιάζατε πολυ και εγώ στην συνέχεια θα είχα τον έλεγχο του. Και αν ο δικός σου είναι και φιλικός θα παίζανε και μαζί ενώ εγώ ταυτόχρονα θα σε κέρναγα καφεδακι ή καμιά τσικουδιά.
Αν ξαφνικά σας αντιλαμβανόταν μέσα στον χώρο (στα 10 τετραγωνικά που ήταν ή σκηνή, μία αιωρα,μια ξαπλώστρα και 2 ψυγειακια) που σαν σεναριο είναι και πιο κοντά στο πραγματικό γεγονός, θα έκανε ότι έκανε και στο πραγματικό γεγονός. Δηλαδή επίθεση και θα σταματούσε αμέσως με δικιά μου εντολή. Στην περίπτωση αυτή είτε ήταν δεμένος είτε ελεύθερος το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο. Γιατί και δεμένος να ήταν θα εισασταν εντός εμβέλειας του. Ή μόνη διαφορά στο αν ήταν ελεύθερος θα είχες κάτι να πεις ώστε να δικαιολογηθείς.
Στο ποια ή θέση μας, στην πρώτη περίπτωση όπως έγραψα και πριν θα πίναμε καφέ όσο τα σκυλιά μας θα παίζανε. Στην δεύτερη περίπτωση αν σε έβλεπα ξαφνικά ανάμεσα στα πράγματα μου άσχετα αν είχαμε σκυλιά ή όχι, μάλλον θα παίζαμε μπουνιές.
Και άσχετα με τα σκυλιά και επειδή γράφηκε πολλές φορές και σε προηγούμενα μηνύματα για δημόσιο χώρο, στα 10 τετραγωνικά που έχω κατασκηνώσει δεν ανέχομαι κανέναν άγνωστο να τον δω ξαφνικά ανάμεσα στα πράγματα μου. Στο καλό σεναριο είναι το λιγοτερο αγενής, στο κακό σενάριο έχει κακό σκοπό. Εκεί αντιδραω αναλόγως και ας επικαλεστεί ότι είναι δημόσιος χώρος ή ότι άλλη παπαρια θέλει. Κάποιον που δεν με σέβεται δεν θα τον σεβαστω ούτε εγώ. Απλά πράγματα.

Υ.Γ: πολλά αν και πολλά υποθετικά σενάρια ενώ υπάρχει πραγματικό γεγονός. Θα ήταν προτιμότερο να συζηταγαμε επ αυτου και όχι σε σενάρια. Πάντως δεν έχω πρόβλημα και ευχαρίστως να απαντήσω σε οτιδήποτε.

______________________________________

@dnassib Δηλαδή αν με έβλεπες στον δρόμο θα με αναγνωρίζες λόγο της φωτογραφίας;
Ευχαριστώ για τις ευχές.
 
  • Like
Reactions: dnassib


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Nα ρωτήσω κι εγω κάτι, χωρίς να θέλω να στην πω (ακόμα :) ) μιας και η άποψή μου για λυτούς αρσενικούς σκύλους και μάλιστα τέτοιων φυλών(λίγο πιο δυναμικών ας πούμε) σε κοινόχρηστους χώρους είναι δεδομένη.

Εστω λοιπόν οτι έξω απο τη σκηνή περνούσα εγω με τον δικό μου δεμένο.Ο δικός μου αρσενικός, γύρω στα 40 κιλά (το επισημαίνω γιατί τα σκυλιά πολλές φορές εχουν διαφορετική συμπεριφορά στα μικρόσωμα), λαμπραντόρ που όπως και να το κάνουμε έχουν αυτό το...θρασύ βλέμμα προς τα άλλα σκυλιά.Τον κοιτάει λίγο στραβά ο δικός μου λοιπόν για να προχωρήσει το σενάριο.

Τι θα έκανε ο δικός σου π.χ. ? Αν μας έκανε ντου ποιά η θέση μου και ποιά η δικιά σου ?
Αν μας έκανε ντού και τον άρχιζα στα κλωτσίδια για παράδειγμα, ώστε να σώσω τον δικό μου που δεν έχει καμιά ελπίδα, είμαι δικαιολογημένος ? Θα αρπαζόμασταν εμείς μετά επειδή προσπάθησα να σώσω το ΔΕΜΕΝΟ σκύλο μου ?
Θα πιστέψω οτι κι αν μου πείς.Σε πρώτη φάση ρωτάω απο περιέργεια.

Ενας καμμένος (πολλαπλώς) :)
Μαζί σου σε αυτό. Εγώ όμως δεν έχω θέμα με τα λυτά σκυλιά. Για να μην το γενικεύουμε, έχω θέμα με λυτά σκυλιά που δεν είναι υπό έλεγχο. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Και για να πω τι κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις, ειδικά από τη στιγμή που δαγκώθηκα από ένα τέτοιο, αρχίζω τα κλωτσίδια πριν καν αρπαχτούν. Είναι και τραυματισμένος ο δικός μου οπότε χ**τηκα αν ο άλλος σκύλος "είναι καλός" και "είναι κουτάβι" και "θέλει μόνο να παίξει" ή είναι κυριαρχικός και θέλει τσαμπουκά, για μένα είναι το ίδιο.

Οσοι θέλετε να έχετε τα σκυλιά σας λυτά, καλώς, αλλά να τα ελέγχετε κι όλας, αυτό είναι το μόνο σωστό. Σαφώς ο Μανόλο ήταν λάθος που δεν είχε τα μάτια του 14 και αν την έπεφτε πάνω στο σκύλο σου σαφώς και θα άρχιζες τις κλωτσιές για να προστατέψεις το σκύλο σου. Ας πρόσεχε.
 
  • Like
Reactions: manolo




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
@manolo
Aν και εξακολουθώ να διαφωνώ αρκετά με το θέμα του λυτού (μη ελεγχόμενου) σκύλου σε κοινόχρηστους χώρους, θα δεχτώ αυτό που λές.Και προφανώς δεν εννοώ να έρθω ανάμεσα στα πράγματά σου να σκαλίζω :)

Προφανώς η μοίρα μου το έχει να πέφτω σε στόκους και μη ελεγχόμενους σκύλους μέχρι τώρα.
Επίσης μέχρι τώρα, δεν μου έχει τύχει να θέλει να παίξει κανένα μεγαλόσωμο αρσενικό μαζί μας (εκτός απο ενα στειρωμένο).Στην καλύτερη θέλουν να του κόψουν κάτι, στη χειρότερη να τον σκοτώσουν.
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν διαφωνω σε όσα γράφεις. Το αντίθετο.
Πάντως λυτος σκύλος δεν σημαίνει αυτόματα και μη ελεγχόμενος. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τον άφηνα ποτε ελεύθερο αν δεν είχα τον έλεγχο και δεν ήμουν για αυτό 100% σίγουρος. Στο βίντεο αυτό για παράδειγμα βλέπεις κάποιον σκύλο που δεν τον ελέγχω;

Όσον αφορά την συμπεριφορά του ερμη στα άλλα σκυλιά, με τα θηλυκά δεν έχει ποτέ πρόβλημα. Με τα αρσενικά ανάλογα την συμπεριφορά του άλλου σκύλου. Αν ο άλλος σκύλος δίνει επιθετικότητα ή προσπαθεί να επιβληθεί στην "γλώσσα" τους, δεν κάνει πίσω. Θα του επιβληθεί. Στα φιλικά ή και υποτακτικα δεν έχει θέμα ακόμα και να παίξει μαζί τους. Όπως και νά χει δεν θα επιτεθεί ακόμα και αν του γαβγίζει στο μισό μέτρο εκτός και αν δεχτεί επίθεση. Με μέλος του φόρουμ που έχει αρσενικό μεγαλόσωμο σκύλο που δεν μασαει τα πήγαμε βόλτα ελεύθερα και παρόλο που στην αρχή αρπάχτηκαν περπατησαμε για μιάμιση ώρα χωρίς πρόβλημα.

Και επειδή γενικά δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις,
Τον σκύλο μου τον βγάζω βόλτα με λουρί όταν ήμαστε εντός πόλης. Τον αφήνω ελεύθερο μόνο σε μέρη που δεν υπάρχει θέμα και δεν κυκλοφορεί ποτέ ανεξέλεγκτος και μόνος του. προτεραιότητα μου είναι να μην ενοχλω εγώ και ο σκύλος μου τον υπόλοιπο κόσμο και όταν για παράδειγμα ήμαστε σε πολύ κόσμο όπως πχ στις τελευταίες φωτογραφίες που είμαστε σε πολυσύχναστη παραλία με κοσμο, παιδιά κτλ, πρώτα φροντίζω να ρωτησω αν κάποιος έχει πρόβλημα και εφόσον δεν έχει τότε θα κατσουμε εκεί.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Johnkokk
Και άσχετα με τα σκυλιά και επειδή γράφηκε πολλές φορές και σε προηγούμενα μηνύματα για δημόσιο χώρο, στα 10 τετραγωνικά που έχω κατασκηνώσει δεν ανέχομαι κανέναν άγνωστο να τον δω ξαφνικά ανάμεσα στα πράγματα μου. Στο καλό σεναριο είναι το λιγοτερο αγενής, στο κακό σενάριο έχει κακό σκοπό. Εκεί αντιδραω αναλόγως και ας επικαλεστεί ότι είναι δημόσιος χώρος ή ότι άλλη παπαρια θέλει. Κάποιον που δεν με σέβεται δεν θα τον σεβαστω ούτε εγώ. Απλά πράγματα.
Σε αυτό δε συμφωνώ καθόλου μα καθόλου. Στην περίπτωση τη συγκεκριμένη που τον τυπο είπες πως τον γνώριζες και εσυ και ο ερμής, θεωρεις ότι ήταν αγενής ή κακοπροαιρετος; Θέλω να πω, ότι ελευθερο ειναι, τυχαίνει πολλες φορές να πλησιάσει κάποιος να ζητησει κάτι, να προσφερει κάτι κλπ. Το "ξαφνικά ανάμεσα στα πράγματα μου" δεν το καταλαβαίνω. Θεωρείς ότι ο τυπος που πλησιάσε δε σε σεβάστηκε; Καταπάτησε το χώρο σου;
Στις αρχές του μήνα, πηγα για για 2-3 μέρες σε μια παραλία στην Εύβοια. Μείναμε στην ακρη ακρη της παραλίας που δεν ειχε κανένα. Στη μέση ηταν κάτι παιδία με εναν ποιμενικό, λυτός ήταν μόνο το πρωί πρωί και αργά τη νυχτα. Όταν δηλάδη δεν υπήρχε κανεις και όλες οι σκηνές ηταν κλειστές. Τους ειδα απο μακρια. Και όχι χυμα αλλα για παιχνίδι και τρεξιμο. Το Σάντσο τον είχα πολύ περισσότερο ελευθερο απ οτι αυτοί αλλά παντα σε στιγμές που τον ειχα στο νου μου. Οταν διαβαζα ή κοιμόμουν ή κολυμπόυσα ήταν δεμένος. Και μενα μ αρεσει να ειναι λυτος ο σκύλος (γι αυτό αλλωστε εχει 14 ραμματα τωρα!). Αλλά έχοντας το σκυλο, πρωτα θα βεβαιωθω ότι εγω σεβομαι τους άλλους και μετα θα απαιτησω το σεβασμό τους. :)
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σε αυτό δε συμφωνώ καθόλου μα καθόλου. Στην περίπτωση τη συγκεκριμένη που τον τυπο είπες πως τον γνώριζες και εσυ και ο ερμής, θεωρεις ότι ήταν αγενής ή κακοπροαιρετος; Θέλω να πω, ότι ελευθερο ειναι, τυχαίνει πολλες φορές να πλησιάσει κάποιος να ζητησει κάτι, να προσφερει κάτι κλπ. Το "ξαφνικά ανάμεσα στα πράγματα μου" δεν το καταλαβαίνω. Θεωρείς ότι ο τυπος που πλησιάσε δε σε σεβάστηκε; Καταπάτησε το χώρο σου;
Στις αρχές του μήνα, πηγα για για 2-3 μέρες σε μια παραλία στην Εύβοια. Μείναμε στην ακρη ακρη της παραλίας που δεν ειχε κανένα. Στη μέση ηταν κάτι παιδία με εναν ποιμενικό, λυτός ήταν μόνο το πρωί πρωί και αργά τη νυχτα. Όταν δηλάδη δεν υπήρχε κανεις και όλες οι σκηνές ηταν κλειστές. Τους ειδα απο μακρια. Και όχι χυμα αλλα για παιχνίδι και τρεξιμο. Το Σάντσο τον είχα πολύ περισσότερο ελευθερο απ οτι αυτοί αλλά παντα σε στιγμές που τον ειχα στο νου μου. Οταν διαβαζα ή κοιμόμουν ή κολυμπόυσα ήταν δεμένος. Και μενα μ αρεσει να ειναι λυτος ο σκύλος (γι αυτό αλλωστε εχει 14 ραμματα τωρα!). Αλλά έχοντας το σκυλο, πρωτα θα βεβαιωθω ότι εγω σεβομαι τους άλλους και μετα θα απαιτησω το σεβασμό τους. :)
Δεν έγραψα πως τον γνώριζα. Έγραψα πως είχε κατασκηνώσει σε άλλο μέρος της παραλίας και πριν το περιστατικό είχε έρθει κοντά με τον ερμη στην παραλία μακριά απο το σημείο που είχαμε κατασκηνώσει (σε μέρος δηλαδή που ο ερμης δεν το έβλεπε σαν χώρο του) και ο ερμης ήταν φιλικός. Ο συγκεκριμένος δεν είχε κακή πρόθεση γιαυτό και δεν του επιτέθηκα εγώ αλλά ο ερμης. Αν ο ερμης μπορούσε να κρίνει ποιος έρχεται στον χώρο του με καλή πρόθεση και ποιος όχι, απλά δεν θα ήταν σκύλος.
Τα περί σεβασμού και γενικότερης συμπεριφοράς τα έγραψα στον τζονκοκ απαντώντας στο δικό του υποθετικό σενάριο και όχι για το γεγονός.

Μιλώντας γενικά και άσχετα από σκυλιά όταν έχω κατασκηνώσει σε ερημική 300 μετρα παραλία με πέντε σκηνές όλες κι όλες με απόσταση πολλών μέτρων ή μία σκηνή από την άλλη, θεωρώ αυτονόητο ότι αυτοί που εχουν κατασκηνώσει εκεί το έκαν για να έχουν λίγη απομόνωση και ιδιωτικότητα. Όταν εγώ θέλω να πάω πχ να ρωτησω κκάτι φροντίζω να γίνω αντιληπτός από μακριά. Δεν θα βρεθώ ξαφνικά πχ ανάμεσα σε ένα ζευγάρι. Θεωρώ αγένεια να το κάνω αυτό.
Σε παραλίες που ή μία σκηνή είναι δίπλα στην άλλη και γίνεται ο κακός χαμός αλλάζει το πράγμα.
Και τέλος βρε μπετυ από που προκύπτει ότι ο ερμης ήταν ανεξέλεγκτος;

Υ.Γ: Νομίζω ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια. Μαλλον θα αρχίσω να κάνω παραθέσεις απο προηγούμενα μηνύματα στις απαντήσεις μου από δω και πέρα.:)
 
  • Like
Reactions: Siegfried




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3