Tibetan Spaniel βοήθεια!


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για να έρθει το κουτάβι στην Ελλάδα χρειάζεται να έχει κάνει εμβόλιο λύσσας. Αυτό σημαίνει πρακτικά 4 μηνών. Κρίνοντας από τη φυλή εκτιμώ ότι μαζί με το κλουβί του θα είναι λιγότερο από 8 κιλά. Πηγαίνοντας λοιπόν εσύ εκεί (χρυσή ευκαιρία να γνωρίσεις τους εκτροφείς και τα σκυλιά τους) στην επιστροφή μπορείς να το έχεις μαζί σου στην καμπίνα των επιβατών λόγω κιλών (μικρότερο από 8 κιλά). Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πας, τότε με τη σύμφωνη γνώμη των εκτροφέων θα έρθει στην Ελλάδα ως cargo. Το κόστος για cargo αποστολή μπορεί να είναι ανάλογο με τα δικά σου αεροπορικά εισιτήρια.
απολυτα σωστα οσα αναφερει στο post ο @PXM-DANBULL . Αν καταληξεις στο συγκεκριμενο εκτροφειο (εγω θα εμπιστευομουν τον λογο της @yasemin) , ειναι δεδομενο οτι τα συνολικα σου εξοδα για να παραλαβεις εσυ το σκυλι αυτοπροσωπως και να ταξιδεψει μαζι σου στην καμπινα, με το να στο στείλουν ...delivery,θα ειναι τα ιδια. Προσωπικα θεωρω οτι δεν χρειαζεται καν δευτερη σκεψη. Πριν φτασουμε ομως σε αυτο το επιπεδο, μιλα πρωτα με το εκτροφειο ,δες τα σκυλια τους αν σου αρεσουν, μαθε την τιμη, κανε τους υπολογισμους σου και μετα παιρνεις τις αποφασεις σου. Επισης οπως λεει και η @haviharakennel , το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα διαλεξεις μονο εσυ το εκτροφειο, αλλα θα διαλεξει και το εκτροφειο εσενα (αν εισαι δηλαδη καταλληλος ιδιοκτητης για το κουταβι τους)...Τελος, δεν θα επαναλαβω τις σωστες συμβουλες του @manolo , γιατι δειχνεις οτι αντιλαμβανεσαι σε τι δυσαρεστο τριπακι κινδυνευεις να πεσεις...σε καθε περιπτωση σου ευχομαι την καλυτερη επιλογη...μην παραβλεψεις σε καμια περιπτωση αυτο:
Εχε υποψιν σου παντως πως οσο πιο εξειδικευμενα πραγματα ψαχνεις,το κοστος θα ανεβαινει.Δηλαδη απο την στιγμη που θελεις καθαροαιμο σκυλο μιας οχι και τοσο διαδεδομενης φυλης,νομιζω πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να δωσεις τα χρηματα που απαιτουνται.Φυσικα θα υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες απο εκτροφειο σε εκτροφειο οχι μονο με γνωμονα την ποιοτητα ενος σκυλου αλλα και με βαση το ονομα ενος εκτροφειου.

Σε καμμια περιπτωση δεν θα προτεινα να καταληξεις σε ημιμετρα και ενδεχομενως βεβιασμενες επιλογες (αγορα απο πετ-σοπ ή αγορα απο "εκτροφεα") λογω υψηλης τιμης,προτιμοτερο θα ηταν να περιμενες λιγο καιρο περισσοτερο ωστε να εβαζες καποια παραπανω χρηματα στην ακρη και να επαιρνες το σκυλι που πραγματικα θελεις,εστω και με τα παραπανω χρηματα.
 
  • Like
Reactions: Aroulis


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Μια πρόταση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να επισκεφτείς κάποιο διαγωνισμό μορφολογίας που πέρνουν μέρος εκτροφείς. Ίσως μπορέσεις ν βρεις μια άκρη ακόμα
6 χρόνια που πάω σε εκθέσεις στην Ελλάδα δεν έχω δει ακόμα θιβετιανό σπανιελ.

Τώρα όσο για τη μεταφορά, οι σοβαροί εκτροφείς αποφεύγουν να στέλνουν το κουτάβι μόνο του, θέλουν να δουν έστω μια φορά το μελλοντικό ιδιοκτήτη.
Νομίζω ότι ένα ταξίδι για να το φέρεις το κουτάβι αγαπημένε @Aroulis είναι must.
Σιγα σιγά αρχιζω και καταλαβαίνω οτι για την συγκεκριμένη φυλη.....το ταξίδι είναι μονοδρομος,δοξα το θεο αριστα αγγλικα μιλαω και μπορώ να συνεννοηθω.....
Ξέρεις τι γίνεται αγαπητέ μου?Πρώτη μου φορα μπαινω σε διαδικασία τέτοια για αγορά και μετα απο τις χρυσες συμβουλές σας,αρχιζω να καταλαβαινω οτι χρειάζεται ταξίδι....
Με αυτά που με συμβουλεψαν δεν παταω το ποδι μου σε μεσαζοντες και πετσοπ,και απ'οσο κατάλαβα μεχρι στιγμης δεν υπάρχει ελληνικό εκτροφειο Tibetan Spaniel.. και η λυση είναι ταξίδι στον εκτροφεα και επιστροφη με το νεο μου παιδί στην καμπίνα(και μονο)
Αύριο όμως θα επικοινωνισω και με ΚΟΕ που μου συστησαν και θα σας ενημερωσω για νεα....αλλιώς βλεπω να κανω ταξίδι καποια στιγμη,ειμαι αποφασισμένος για το νεο μέλος τις οικογένειας μας,γιατί θα γεννηθεί η κορουλα μου και θελω να μεγαλώσει διπλα με τον αδερφο της φυλακα παρέα.......αφου ο Αρουλης μου δεν πρόλαβε....... θεε μου κλαιω παλι που το γραφω.....με πειράζει τοσο πολύ που αυτα είναι τα μονα που δεν φταινε σε τίποτα και πληρώνουν άδικα ετσι με την ζωη τούς.

Ευχαριστώ αγαπημενοι μου

Αύριο θα σας ενημερωσω με το ΚΟΕ.
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Μια πρόταση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να επισκεφτείς κάποιο διαγωνισμό μορφολογίας που πέρνουν μέρος εκτροφείς. Ίσως μπορέσεις ν βρεις μια άκρη ακόμα
6 χρόνια που πάω σε εκθέσεις στην Ελλάδα δεν έχω δει ακόμα θιβετιανό σπανιελ.

Τώρα όσο για τη μεταφορά, οι σοβαροί εκτροφείς αποφεύγουν να στέλνουν το κουτάβι μόνο του, θέλουν να δουν έστω μια φορά το μελλοντικό ιδιοκτήτη.
Νομίζω ότι ένα ταξίδι για να το φέρεις το κουτάβι αγαπημένε @Aroulis είναι must.
Σιγα σιγά αρχιζω και καταλαβαίνω οτι για την συγκεκριμένη φυλη.....το ταξίδι είναι μονοδρομος,δοξα το θεο αριστα αγγλικα μιλαω και μπορώ να συνεννοηθω.....
Ξέρεις τι γίνεται αγαπητέ μου?Πρώτη μου φορα μπαινω σε διαδικασία τέτοια για αγορά και μετα απο τις χρυσες συμβουλές σας,αρχιζω να καταλαβαινω οτι χρειάζεται ταξίδι....
Με αυτά που με συμβουλεψαν δεν παταω το ποδι μου σε μεσαζοντες και πετσοπ,και απ'οσο κατάλαβα μεχρι στιγμης δεν υπάρχει ελληνικό εκτροφειο Tibetan Spaniel.. και η λυση είναι ταξίδι στον εκτροφεα και επιστροφη με το νεο μου παιδί στην καμπίνα(και μονο)
Αύριο όμως θα επικοινωνισω και
με ΚΟΕ που μου συστησαν και θα σας ενημερωσω για νεα....αλλιώς βλεπω να κανω ταξίδι καποια στιγμη,ειμαι αποφασισμένος για το νεο μέλος τις οικογένειας μας,γιατί θα γεννηθεί η κορουλα μου και θελω να μεγαλώσει διπλα με τον αδερφο της φυλακα παρέα.......αφου ο Αρουλης μου δεν πρόλαβε....... θεε μου κλαιω παλι που το γραφω.....με πειράζει τοσο πολύ που αυτα είναι τα μονα που δεν φταινε σε τίποτα και πληρώνουν άδικα ετσι με την ζωη τούς.

Ευχαριστώ αγαπημενοι μου

Αύριο θα σας ενημερωσω με το ΚΟΕ
 
Last edited:




Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Αγαπημένε Aroulis, πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα να έχεις το κουτάβι την ίδια περίοδο που θα έχεις το νεογέννητο ανθρωπομωρό?
Των πρωτο μηνα οχι πολλές επαφές σχεδον καθολου μη πω,οπως π.χ στο κρεβάτι μαζι και τέτοια πολλά,λιγα πράγματα.
Μετα απο 60 μέρες ναι επιτρέπεται παρέα δίπλα διπλα,ασε που μετα αυτα οταν δίνουν φιλία στο μωρό καλο τους κανουν.
Εχω φίλους ζευγάρια που το εχουν κάνει,και δεν υπάρχει ποιο ευχάριστο πράγμα οταν μεγάλωσε το παιδί με το κουταβι ειναι απιστευτα δεμενοι.
Οταν το ζωντανό το προσεχεις το πας κτηνιατρο τακτικά, κανείς τις βασικες εξετάσεις για προληψη το τρεφεις σωστά δεν έχεις απολύτως πρόβλημα....κατι που εννοείται ολοι το γνωρίζουν.
 








sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πόσο σίγουρος ας πούμε είσαι για τον χαρακτήρα του σκύλου, ο οποίος στην τελική κουτάβι θα ναι και μπορεί να κάνει και μια μαλακία παραπάνω?
Και το παιδάκι μέχρι να σοβαρέψει λίγο θα καταλαβαίνει ότι αυτό το μικρό τριχωτό πράγμα δεν είναι παιχνίδι?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν μου έφερνε ο σύζυγος κουτάβι, ταυτόχρονα με τα ξενύχτια και τις αγωνίες ενός νεογέννητου ανθρωπομωρού, κάπως θα διαχώριζα τα τσανάκια μου. Ή θα έπαιρνα το μωρό και θα άφηνα πίσω σύζυγο με κουτάβι, ή θα εδιωχνα σύζυγο με κουτάβι. Δεν θα κοιμόμουν, που δεν θα κοιμόμουν ακολουθόντας ωράριο νυχτερινού ύπνου μωρού, θα είχα επιπλέον τις δουλειές του σπιτιού συν το μωρό την ημέρα, ένα κουτάβι να θέλει παρέα, εκπαίδευση και ξέχεσμα θα μου έλειπε! Κι όλα αυτά χωρίς να υπολογίζω και καμιά επιλόχιο κατάθλιψη, που απεύχομαι μεν, συμβαίνει κάποιες φορές, δε...
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Πόσο σίγουρος ας πούμε είσαι για τον χαρακτήρα του σκύλου, ο οποίος στην τελική κουτάβι θα ναι και μπορεί να κάνει και μια μαλακία παραπάνω?
Και το παιδάκι μέχρι να σοβαρέψει λίγο θα καταλαβαίνει ότι αυτό το μικρό τριχωτό πράγμα δεν είναι παιχνίδι?
Αψογα,πανω απολα υπάρχει πλήρες επίβλεψη γονέων το σημαντικότερο νομιζω,και οχι τα αφηνω ας παίζουν όπως θέλουν οποτε θελουν....βασικά είναι κατι που μου εχει διδάξει ο πατέρας μου γιατί μεγαλωσα απο μωρό και εγω με τα δυο σκυλακια του κουταβια και αυτα ηταν τοτε οταν ήμουν μωρο.
Αν δεν καθοδηγεις και επιβλεπουν οι γονείς τις καταστάσεις μεταξύ τούς λογικό είναι κάποια στιγμή θα το περάσει για παιχνίδι.
Νομιζω απολα είμαστε εμείς οι μεγαλοι που επιβλεπουμε τις καταστάσεις οσο αυτα ειναι μωρα.
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Αν μου έφερνε ο σύζυγος κουτάβι, ταυτόχρονα με τα ξενύχτια και τις αγωνίες ενός νεογέννητου ανθρωπομωρού, κάπως θα διαχώριζα τα τσανάκια μου. Ή θα έπαιρνα το μωρό και θα άφηνα πίσω σύζυγο με κουτάβι, ή θα εδιωχνα σύζυγο με κουτάβι. Δεν θα κοιμόμουν, που δεν θα κοιμόμουν ακολουθόντας ωράριο νυχτερινού ύπνου μωρού, θα είχα επιπλέον τις δουλειές του σπιτιού συν το μωρό την ημέρα, ένα κουτάβι να θέλει παρέα, εκπαίδευση και ξέχεσμα θα μου έλειπε! Κι όλα αυτά χωρίς να υπολογίζω και καμιά επιλόχιο κατάθλιψη, που απεύχομαι μεν, συμβαίνει κάποιες φορές, δε...
Καταλαβαινω απόλυτα εννοείται αυτο που λες,δεν υπαρχει περίπτωση να επαιρνα το κουταβι και να το αφηνα χωρια την νυχτα μονο του και να είμαι με το μωρο διπλα και την γυναίκα,είμαστε ολη η οικογένεια αρρωστοι τρελα με αυτα και τα θεωρούμε ΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ,οπότε για να μπαινω σε αυτη τη διαδικασία πίστεψε με δεν το κανω τυφλα.

Τον Αρη μου οσο και υπερβολικό να σου φανεί ποτε δεν τον αποκαλεσα σκυλο για 7 ολοκληρα χρόνια με την γυναίκα μου οσο ζουσε μαζι μας και κοιμόταν μαζι μας και τρωγαμε κολλητα κολλητα στο ιδιο τραπέζι
...νομιζω σας καλυψα:)

Το τι θα έκανες αν σου έφερνε ο σύζυγος κουταβι καταλαβαίνω,όμως ολοι είμαστε διαφορετικοί ζούμε με διαφορετικές συνθήκες και πραττουμε διαφορετικά,και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ο καθένας με τον ποιο σωστό τρόπο που πιστεύει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Αγαπημένε Aroulis, πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα να έχεις το κουτάβι την ίδια περίοδο που θα έχεις το νεογέννητο ανθρωπομωρό?
Αγαπητέ Aroulis, ο @sea mol δεν ανησύχησε για την υγεία του μωρού, μάλλον για την ψυχική υγεία της συζύγου που θα έχει μωρό και κουτάβι την ίδια περίοδο..
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Αγαπητέ Aroulis, ο @sea mol δεν ανησύχησε για την υγεία του μωρού, μάλλον για την ψυχική υγεία της συζύγου που θα έχει μωρό και κουτάβι την ίδια περίοδο..
Ειναι πολυ σεβαστο και ευχάριστο οταν δείχνουν τοση αγαπη.....δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση παρεξήγηση,τα αντιλαμβανομαι ολα φιλικά πάντα,άλλωστε ειμαι 38 και μεγαλωσα με αυτα όπως είπα και ποτε μα ποτε δεν το αμελησα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Aroulis, αν κατάλαβες ότι είμαι από εκείνους που στέλνουν τα κατοικίδια στο πυρ το εξώτερον όταν έρθουν τα μωρά, κατάλαβες λάθος. Κι εμείς τα αγαπάμε όσο δεν φαντάζεσαι. Έχουμε μάλιστα ήδη δύο που τα θεωρούμε οικογένεια. Ένα σκύλο και μια γάτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να διώξω κανένα από τα δύο ούτε κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης ούτε όταν έρθει μωρό. Αλλά είναι και τα δύο, πλέον, ενήλικα. Έχουν προσαρμοστεί στους ρυθμούς μας κι εμείς στους δικούς τους. Είναι ήδη καθημερινότητά μας και πλέον κανένα από τα δύο δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εκπαίδευση. Μόνο συντήρηση. Ίσως όταν έρθει το παιδί να προκύψουν θεματάκια, αλλά θα λυθούν αυτά μόνο, αφού τα υπόλοιπα έχουν ήδη λυθεί.

Σε αντίθεση, ένα κουτάβι, είναι πολύ απαιτητικό σε χρόνο και ενέργεια, ακόμα και χωρίς ανθρωπομωρό στη μέση. Θέλει πρόγραμμα κι εκπαίδευση και να μάθει να συμβιώνει με τους ανθρώπους του σπιτιού και τους κανόνες τους, όπως και οι άνθρωποι του σπιτιού έχουν να μάθουν να ζουν με αυτό. Δεν είναι έτοιμο ενήλικο. Κουτάβι είναι κι απαιτεί προσοχή.

Μέσα σε όλα αυτά, βάλε και την άφιξη ενός μωρού. Που αν είναι και το πρώτο, μιλάμε για αχαρτογράφητα νερά... Και ναι μεν θα βοηθάς τη σύζυγο όταν είσαι σπίτι (στο καλό σενάριο). Όταν λείπεις στη δουλειά; Πως θα τα βγάζει πέρα η καημένη; Δεν είναι ρομπότ, όπως και να το κάνεις... Άσε που θα αδικησετε και το μωρό και το κουτάβι γιατί κανένα από τα δύο δεν θα έχει την αποκλειστική προσοχή σας.
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Aroulis, αν κατάλαβες ότι είμαι από εκείνους που στέλνουν τα κατοικίδια στο πυρ το εξώτερον όταν έρθουν τα μωρά, κατάλαβες λάθος. Κι εμείς τα αγαπάμε όσο δεν φαντάζεσαι. Έχουμε μάλιστα ήδη δύο που τα θεωρούμε οικογένεια. Ένα σκύλο και μια γάτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να διώξω κανένα από τα δύο ούτε κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης ούτε όταν έρθει μωρό. Αλλά είναι πππκαι τα δύο, πλέον, ενήλικα. Έχουν προσαρμοστεί στους ρυθμούς μας κι εμείς στους δικούς τους. Είναι ήδη καθημερινότητά μας και πλέον κανένα από τα δύο δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εκπαίδευση. Μόνο συντήρηση. Ίσως όταν έρθει το παιδί να προκύψουν θεματάκια, αλλά θα λυθούν αυτά μόνο, αφού τα υπόλοιπα έχουν ήδη λυθεί.

Σε αντίθεση, ένα κουτάβι, είναι πολύ απαιτητικό σε χρόνο και ενέργεια, ακόμα και χωρίς ανθρωπομωρό στη μέση. Θέλει πρόγραμμα κι εκπαίδευση και να μάθει να συμβιώνει με τους ανθρώπους του σπιτιού και τους κανόνες τους, όπως και οι άνθρωποι του σπιτιού έχουν να μάθουν να ζουν με αυτό. Δεν είναι έτοιμο ενήλικο. Κουτάβι είναι κι απαιτεί προσοχή.

Μέσα σε όλα αυτά, βάλε και την άφιξη ενός μωρού. Που αν είναι και το πρώτο, μιλάμε για αχαρτογράφητα νερά... Και ναι μεν θα βοηθάς τη σύζυγο όταν είσαι σπίτι (στο καλό σενάριο). Όταν λείπεις στη δουλειά; Πως θα τα βγάζει πέρα η καημένη; Δεν είναι ρομπότ, όπως και να το κάνεις... Άσε που θα αδικησετε και το μωρό και το κουτάβι γιατί κανένα από τα δύο δεν θα έχει την αποκλειστική προσοχή σας.
Κατα πρώτο και βασικότερο σου ευχομαι με το καλο ολοψυχα με το καλο του θεού να έρθει δυνατό γερο το μωρακι σας(αν καταλαβα σωστα οτι περιμενετε και εσεις)είστε καταπληκτικοι και αισθανομαι τεράστια ευχαρίστηση που μιλαω και με συμβουλευουν άνθρωποι που αισθάνονται αυτη την αγαπη γιαυτα τα πλασματακια του θεου που με την αγαπη και φροντίδα μας,κάνουν το παν να μας το ανταποδωσουν 10πλασια οσο μπορούν.

Πραγματικά δεν ξερω αν μπορεσω και κανω υπομονή μέχρι να μεγαλώσει το μωρό......αν και όπως προειπα βασικά ηθελα να μεγαλωσουν μαζι...

Πάντως έχεις απόλυτο δικιο είναι το λιγότερο που μπορώ να σου πω.......
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μάλλον δεν τα έγραψα ξεκάθαρα. Σκύλο και γάτα έχουμε στο παρόν. Κι ελπίζω για πολλά χρόνια ακόμα. Εγκυμοσύνη και μωρό έγραψα για κάποια αόριστη στιγμή στο μέλλον. Εύχομαι όσο μας κάνουν ακόμα παρέα τόσο η γάτα, όσο και ο σκύλος. Παρεμπιπτόντως, ειδικά η γάτα δεν ανταποδίδει ιδιαίτερη αγάπη σε εμένα. Αν μπορούσε, μάλιστα, θα με εδιωχνε από το σπίτι για να έχει το σύζυγο ολόδικό της. Αλλά δεν τη ζηλεύω όπως με ζηλεύει αυτή οπότε ζούμε όλοι μαζί ομαλά
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος και εγω θα σκεφτομουνα την αποκτηση μωρου και κουταβιου μαζι παρα πολυ!

Εμενα ο γιος μου ηταν πολυ δυσκολο παιδι- δεν κοιμοταν, εκλαιγε παααρα πολυ και ηθελε παρα πολυ προσοχη. Αρρωσταινε πολυ ευκολα τον πρωτο χρονο- ξενυχτια μπολικα ειχαμε!
Καλα καλα δεν προλαβαινα κατα καιρους να παω τοιλεττα ( και ειχα και την πεθερα μου πολυ συχνα κοντα).
Η κορη μου, ενω ηταν πολυ ευκολη και ησυχο παιδι, ειχε και αυτη την δουλιτσα της! Και ημουν και τυχερη και δεν χρειαζοταν να εργαστω οταν τα εια μικρα!

Το τελευταιο κουταβι το απεκτησα περιση- και εκει στην αρχη ειχαμε ξενυχτια ( την ειχα τη νυχτα σε crate και οποτε γρινιαζε κατεβαιναμε για τις αναγκες της- στην αρχη και 2 φορες τη νυχτα) αλλα σαφος λιγοτερης διαρκειας και εντασης απο οτι με το ανθρωπομωρο. Επισης και επιπλεον δουλεια, επειδη επρεπε να μαθει και καποια πραγματα και απαιτουσε πιο πολυ- η επιπλεων προσοχη απο τα μεγαλα μου σκυλια ( αλλα 6, απο τα οποια το ενα εινια και με "ειδικες αναγκες).

Αυτα τα δυο μαζι??? Θα εφτανα χωρις λογο στα ορια μου πιστευω. Σκεφτειτε το πολυ καλα παντος- δεν φταει ουτε το μωρο, ουτε το σκυλι να παραμεληθεί, επειδη δεν προλαβαινετε!

Και τα δικα μου παιδια μεγαλοσωαν με σκυλια! Αλλα ο σκυλος υπηρχε, οταν ηρθε το πρωτο παιδι- και οταν ηταν καιρος για νεο κουταβι- τα παιδια ειχαν μεγαλωσει λιγακι! Καμια σχεση!
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Το σκεφτομαστε πολυ σοβαρά τωρα μετα την συμβουλη της orilis η οποια πολυ απλα καταλαβαινω οτι προσπαθει να βοηθησει οπως και εσεις φυσικα και ολα τα παιδια,και φυσικά καλοδεχουμενη και η δικιά σου συμβουλή......

Εχω πραγματικά κολλησει,διοτι αν ειναι ετσι καλύτερα 1000 φορές να περιμενω κάποιο διάστημα...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ειναι πολυ σεβαστο και ευχάριστο οταν δείχνουν τοση αγαπη.....δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση παρεξήγηση,τα αντιλαμβανομαι ολα φιλικά πάντα,άλλωστε ειμαι 38 και μεγαλωσα με αυτα όπως είπα και ποτε μα ποτε δεν το αμελησα...
Θα σου έλεγα πραγματικά πριν βάλεις τον σκύλο στη ζωή σας. Αν το είχατε ήδη δεν θα τιθόταν θέμα. Μιας όμως και υπάρχει το περιθώριο επιλογής το κουτάβι καλό θα ήταν να μπει στην ζωή σας αργότερα. Πίστεψε μόλις έρθει το μωρό θα καταλάβετε πιο πολύ γιατί στο λέμε.
 
  • Like
Reactions: Aroulis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3