αμπουλες?


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σωστο. Μπορει να προσθεσει μικροτερη αμπουλα, δηλ vectra για μικροτερο σκυλο.
Οποτε περιμενω 3 μέρες παμε για μπανιο και αφου περάσουν 3 μέρες απο το μπανιο βάζω vectra αλλα την μικρότερη;;;;;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η vectra είναι αρκετά δυνατή αμπούλα για αυτό και αναφέρει ότι πρέπει να υπάρχει αυστηρά διάστημα ενός μήνα μεταξύ των εφαρμογών. Καλή λύση είναι η εφαρμογή αμπούλας για μικρότερα σκυλιά αλλά από την άλλη και ίσως πετάξω και χαζομάρα δεν ξέρουμε πόση αμπούλα όντως απορρόφησε το δέρμα. Μπορεί το μεγαλύτερο μέρος μπορεί και το μικρότερο. Αλλά αν έγινε το πρώτο κάνει να μπει επιπλέον αμπούλα; :unsure::confused:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Οποτε περιμενω 3 μέρες παμε για μπανιο και αφου περάσουν 3 μέρες απο το μπανιο βάζω vectra αλλα την μικρότερη;;;;;
δεν θα το συνιστούσα, θα το συμπλήρωνα με περισσότερη σιτρονέλλα που είναι πιο αθώα.
Έχετε μεγάλο πρόβλημα με σκνίπα? Και μια συμβουλή: μην περιμένεις 15 μέρες, αν τη βουρτσίζεις κάθε 2 μέρες, δεν θα κάνει τόσους κόμπους - μια συνήθεια είναι ;)
 
  • Like
Reactions: noni_papa


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οποτε περιμενω 3 μέρες παμε για μπανιο και αφου περάσουν 3 μέρες απο το μπανιο βάζω vectra αλλα την μικρότερη;;;;;
Οχι. Ή θα πατε μπανιο αμεσα για να ξεπλυθει η αμπουλα (η οποια ειναι δηλητηριο για τη θαλασσα, οποτε κανε την μπανιο σπιτι, ανεξαρτητα απο τη θαλασσα) και μετα απο 3 μερες βαζεις ολοκληρη αμπουλα, ή βαζεις τωρα μικροτερη αμπουλα.
Η vectra είναι αρκετά δυνατή αμπούλα για αυτό και αναφέρει ότι πρέπει να υπάρχει αυστηρά διάστημα ενός μήνα μεταξύ των εφαρμογών. Καλή λύση είναι η εφαρμογή αμπούλας για μικρότερα σκυλιά αλλά από την άλλη και ίσως πετάξω και χαζομάρα δεν ξέρουμε πόση αμπούλα όντως απορρόφησε το δέρμα. Μπορεί το μεγαλύτερο μέρος μπορεί και το μικρότερο. Αλλά αν έγινε το πρώτο κάνει να μπει επιπλέον αμπούλα; :unsure::confused:
Δεν μπηκε ολη η αμπουλα για να ειναι πιθανο να απορροφηθηκε ολη η ποσοτητα. Επειδη η καθε αμπουλα εχει καποιο ευρος κιλων, αν παρει μια μικροτερη, δεν θα ειναι επικινδυνο για το σκυλο. Φαντασου η μικρη αμπουλα ειναι για σκυλια απο 2-10 κιλα! Σκεψου πώς ειναι ενα σκυλι 2 κιλων και πώς ειναι 10 κιλων. Κ βαζουν την ιδια αμπουλα!
δεν θα το συνιστούσα, θα το συμπλήρωνα με περισσότερη σιτρονέλλα που είναι πιο αθώα.
Έχετε μεγάλο πρόβλημα με σκνίπα? Και μια συμβουλή: μην περιμένεις 15 μέρες, αν τη βουρτσίζεις κάθε 2 μέρες, δεν θα κάνει τόσους κόμπους - μια συνήθεια είναι ;)
Καλη επιλογη, αλλα η σιτρονελα πρεπει να μπαινει καθε μερα, δεν ειναι για τσιμπουρια και ψυλλους, παρα μονο για σκνιπα. Ως τωρα εχω βρει μονο ενα σκευασμα σιτρονελας που ειναι για για αλλα παρασιτα. Δεν θυμαμαι ποιο ειναι... :confused:
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
χωρίς να θέλω να μπω σφήνα στο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής
σε εμάς την αμπούλα τη βάζει ο κτηνίατρος στην καθιερωμένη μηνιαία επίσκεψη
ως τώρα χρησιοποποιούσαμε την vectra κανονικά στο μήνα
χθες που πήγαμε μας ενημέρωσε πως δεν είχε τη συγκεκριμένη και χρησιμοποίησε μια άλλη αν δεν κάνω λάθος frontline δεν το είδα καλά

η εναλλαγή σκευασμάτων δεν μου αρέσει ως ιδέα καθώς φοβάμαι για τυχόν αλλεργίες ή παρενέργειες αλλά δε μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο

η γνώμη σας ποια είναι?είνια καλό να μένουμε σε ένα τύπο σκευάσματος ή δε πειράζει να παίζουμε με αυτά που κυκλοφορούν? καλύπτουν με τον ίδιο τρόπο απ ότι διάβασα αλλά συγχρόνως παίζουν και από σκύλο σε σκύλο δηλαδή κάποιον καλύπτουν πλήρως και κάποιον μπορεί όχι

τέλος αυτή η εναλλάγη εάν γίνεται συνεχόμενα και όχι μια φορά δύναται να έχει επιπτώσεις στην φυσιολογία του δέρματος του σκύλου?
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
χωρίς να θέλω να μπω σφήνα στο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής
σε εμάς την αμπούλα τη βάζει ο κτηνίατρος στην καθιερωμένη μηνιαία επίσκεψη
ως τώρα χρησιοποποιούσαμε την vectra κανονικά στο μήνα
χθες που πήγαμε μας ενημέρωσε πως δεν είχε τη συγκεκριμένη και χρησιμοποίησε μια άλλη αν δεν κάνω λάθος frontline δεν το είδα καλά

η εναλλαγή σκευασμάτων δεν μου αρέσει ως ιδέα καθώς φοβάμαι για τυχόν αλλεργίες ή παρενέργειες αλλά δε μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο

η γνώμη σας ποια είναι?είνια καλό να μένουμε σε ένα τύπο σκευάσματος ή δε πειράζει να παίζουμε με αυτά που κυκλοφορούν? καλύπτουν με τον ίδιο τρόπο απ ότι διάβασα αλλά συγχρόνως παίζουν και από σκύλο σε σκύλο δηλαδή κάποιον καλύπτουν πλήρως και κάποιον μπορεί όχι

τέλος αυτή η εναλλάγη εάν γίνεται συνεχόμενα και όχι μια φορά δύναται να έχει επιπτώσεις στην φυσιολογία του δέρματος του σκύλου?
Πηγαίνετε κάθε μήνα στον κτηνίατρο???? Για ποιον λόγο? Ντάξει δεν λέω και εγώ έχω τρελάνει την δικιά μου στα τηλέφωνα αλλά μου είπε να μην ξανατολμησω να πάω στο κτηνιατρείο πριν τον Σεπτέμβρη ,που θα πάμε για εξετάσεις αίματος, εκτός και αν έχει γίνει κάτι σοβαρό. Όσο για την αλλαγή τον προϊόντων και εγώ μετά από υπόδειξη του συζύγου (το έχει το επάγγελμα βλεπεις) δεν κάνω αλλαγές. Βρίσκω μια που του κάνει και μένω σε αυτήν. Τώρα με την Μια φορά δεν νομίζω να έγινε τιποτα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μερικές φορές όπως τώρα δεν έχουμε επιλογή παρά να αλλάξουμε αμπούλα. Από εκεί και μετά και στο εύρος όσων γνωρίζω οπότε αν κάνω κάπου λάθος να με διορθώσει κάποιος να μάθω και εγώ, κάθε αμπούλα ενέχει τον κ΄΄ινδυνο να μην κάτσει καλά στο σκύλο. Και η vectra όταν την πρωτοδοκίμασες είχε αυτό τον κίνδυνο. Θεωρητικά οι πιθανότητες δεν είναι πολλές εκτός και αν μιλάμε για αμπούλα που έχουν ακουστεί πολλά (πχ certifect για την οποία έχω διαβάσει πολλά). Για τη frontline δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό. Προσωπικά, από τη στιγμή που της έχει κάτσει η vectra δεν την αλλάζω εκτός και αν έχει έλλειψη. Ιδέα: όταν την ξαναφέρει, πάρε 2-3 να έχεις καβάτζα (y)

EDIT: Απ' 'ο,τι έψαξα η Frontline Combo (αν βάλατε αυτή) δεν καλύπτει σκνίπα. Οπότε αν είναι βάλε λίγο παραπάνω σιτρονέλα αυτό το μήνα.
 
Last edited:


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
από τότε που αλλάξαμε κτηνίατρο η καινούργια μας ζήτησε να μας βλέπει ανά μήνα σα check up μέχρι να χρονίσει

με δεδομένο πως στη Λάρισα οι αποστάσεις είναι αστείες (απέχει 2 τετράγωνα) και δε με χρεώνει για τον έλεγχο μόνο για το χάπι και την αμπούλα γιατί όχι? :)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Παιδια το μπανιο μας το κανουμε καθε 15 μέρες και την χτενίζω καθημερινά μετα την βολτα μας.απλα επειδή θα μου έμενε δυο τρεις μέρες χωρίς να εχει κάλυψη,αφου είχαν περάσει οι τριάντα μέρες απο την vectra ειπα να της την βάλω και να παμε για μπανιο μετα απο τρεις μέρες.λαθος μου γιατι διαπίστωσα οτι απο ενα σημείο και μετα δεν έβρισκα δέρμα.
Τωρα λοιπόν.ραντεβου για μπανιο κούρεμα εχουμε μεθαυριο την Παρασκευή.αφου γίνει μετα απο τρεις μέρες να ξανά βάλω vectra και αν ναι ποια να βάλω αυτη που βάζω καθε φορά 4-10 κιλά η 2-10 κιλά επειδή πρόσφατα της εχω ξαναβάλει;;;;η μόλυ ειναι τωρα 5 κιλά.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μια φορά που καταλάθος όπως την έβαζα κατά μήκος της ραχοκοκαλιάς της έπιασε τα 3/4 και δεν μου έφτασε μέχρι ανάμεσα στους ώμους (αλλά στο υπόλοιπο μέρος είχε πάει μόνο στο δέρμα) δεν είχα βάλει άλλη αμπούλα. Αυτό που έκανα ήταν να τη ψεκάζω με περισσότερη σιτρονέλα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μια φορά που καταλάθος όπως την έβαζα κατά μήκος της ραχοκοκαλιάς της έπιασε τα 3/4 και δεν μου έφτασε μέχρι ανάμεσα στους ώμους (αλλά στο υπόλοιπο μέρος είχε πάει μόνο στο δέρμα) δεν είχα βάλει άλλη αμπούλα. Αυτό που έκανα ήταν να τη ψεκάζω με περισσότερη σιτρονέλα.
Αυτο θα κανω ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: noni_papa


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
να κάνω μια ερώτηση?

έβαλα εχθές μια αμπούλα στα σκυλιά μου και μετά από μισή ώρα άρχισε να βρέχει.. στην βόλτα βράχηκαν. πείραζει? έχασε την δράση του?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ναι πρέπει ν ξαναμπεί από όσο γνωρίζω, πρέπει για 4 μ´ερες ν μείνει στεγνός. Αυτό τηρώ με vectra (αν την έγραψα κ σωστά, τη 3D εννοώ)
 
  • Like
Reactions: tryphon13


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
να κάνω μια ερώτηση?

έβαλα εχθές μια αμπούλα στα σκυλιά μου και μετά από μισή ώρα άρχισε να βρέχει.. στην βόλτα βράχηκαν. πείραζει? έχασε την δράση του?
Καλημέρα. :) Συνήθως πρέπει 2 μέρες πριν και 2 μετά την τοποθέτηση της αμπούλας να μη βραχεί ο σκύλος. Διάβασε το φύλλο οδηγιών. Σίγουρα, όσο πιο πολύ βρέχεται ο σκύλος τόσο χάνει και η αμπούλα τη δράση της.
 
  • Like
Reactions: tryphon13


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
καλημερα. θελω γνωμη κ απο εσας. καλυτερα Advantix ή Vectra 3d. ο κτηνιατρος ειπε οτι προτιμα την πρωτη λογο λιγοτερων χημικων κ σαν δευτερη επιλογη Vectra. Η Vectra ομως καλυπτι για περισσοτερες μερες κουνουπια σκνιπες. διλλημα...
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
καλημερα. θελω γνωμη κ απο εσας. καλυτερα Advantix ή Vectra 3d. ο κτηνιατρος ειπε οτι προτιμα την πρωτη λογο λιγοτερων χημικων κ σαν δευτερη επιλογη Vectra. Η Vectra ομως καλυπτι για περισσοτερες μερες κουνουπια σκνιπες. διλλημα...
Η δικιά μου με την vectra έπιασε ψύλλους πάντως. :p Είναι και πως θα κάτσει στο σκυλί, που κινείται κλπ. Πολλοί βάζουν vectra και είναι ευχαριστημένοι. Έχω μια εντύπωση οτι μπορείς να βάζεις advantix κάθε 15 μέρες. Δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ σίγουρη, διάβασε το φύλλο οδηγιών, μη σε πάρω στο λαιμό μου. :)
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
Η δικιά μου με την vectra έπιασε ψύλλους πάντως. :p Είναι και πως θα κάτσει στο σκυλί, που κινείται κλπ. Πολλοί βάζουν vectra και είναι ευχαριστημένοι. Έχω μια εντύπωση οτι μπορείς να βάζεις advantix κάθε 15 μέρες. Δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ σίγουρη, διάβασε το φύλλο οδηγιών, μη σε πάρω στο λαιμό μου. :)
Το εχω διαβασει κ αν θυμαμαι καλα για 2-3 βδομαδες περιπου ειναι η δραση της Advantix για κουνουπια κ σκνιπες ενω της Vectra σου λεει 4βδομαδες για ολα. γι αυτο προβληματιζομαι πως προστατευεται για το υπολοιπο διαστημα εκτος σιτρονελας που ο δικος μου δεν την γουσταρει καθολου. Ειναι μικρος ακομα δεν κυκλοφορει σε πολλα γρασιδια κτλ κ προφανως σε κανα μηνα θα αραξουν κ τα αγαπημενα μας εντομα οποτε θα ηρεμησουμε λιγο. ειναι κ 2 ευρω ακριβοτερη vectra 3d.o_O
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
επισης μου ηρθε τωρα. Ο γιατρος ειπε οτι προτεινει χαπια αντι για αμπουλες για αργοτερα. Καπου ειχα δει καποια ποστ αλλα δεν θυμαμαι για αυτο το γραφω. εχει κανεις εμπειρια απο τετοια διαδικασια??:confused:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
  • Like
Reactions: Orilis




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3